Bilmek istediğin her şeye ulaş

ITU (İstanbul Teknik Üniversitesi - İTÜ)

Üniversiteler (Türkiye)

İstanbul Teknik Üniversitesi (Teknik Üniversite) ya da kısaca İTÜ, İstanbul, Türkiye'de yer alan 1773 yılında Mühendishane-i Bahri-i Hümayun adıyla kurulmuş devlet üniversitesidir. Bünyesindeki 13 fakülte, 39 bölüm ve 6 enstitü ile akademik etkinliklerini sürdürmektedir. İTÜ, Sultan 3. Mustafa zamanında batılı anlamda bir mühendislik eğitimi vermek için Osmanlı İmparatorluğu'nda 1773 yılında açılmıştır. Dünya'nın en eski teknik üniversitelerinden biridir. Okulun ilk binaları Haliç Tersaneleri'ndedir. Zamanla padişahların ve cumhuriyet döneminde de yöneticilerin desteğiyle büyüyüp gelişen okul bugün merkezi İstanbul'un iş merkezi Maslak'ta bulunan 4'ü Avrupa, 1'i Anadolu yakasında toplam 5 yerleşkeye yayılmıştır. Bugünkü hali 1944 yılında kurulmuştur. Maçka, Taşkışla ve Gümüşsuyu yerleşkelerinde Osmanlı döneminden kalan binalarda hala eğitim yapılmaktadır. Teknik Üniversite'nin mezunları cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'nin büyümesinde ve gelişmesinde büyük rol oynamışlar, Türkiye'de pek çok ilke ve pek çok mühendislik eserinin altına imzalarını atmışlardır. Bunun yanında yetiştirdiği cumhurbaşkanı ve başbakanlar Türkiye'nin gelişimine yön vermiştir. İTÜ bugün 18000 civarında lisans, 7000 civarında lisansüstü öğrenci ve 2200 civarında öğretim görevlisi ile eğitim hayatını sürdürmektedir. Türkiye'deki pek çok üniversiteden farklı olarak kuruluşunda inşaat, mimarlık, makina ve elektrik olarak 4 fakülteye ayrılmıştır. İTÜ'lü pek çok hoca ve mezun TÜBİTAK bilim ödülü ve TÜBA ödülü almıştır ve pek çok hoca da ABD, İngiltere, Rusya bilimler akademisi üyesidir. Pek çok ünlü basketbolcuyu yetiştirmiş ve 5 kez TBL şampiyonu olmuş İTÜ Basketbol Takımı günümüzde TB2L'de mücadelesini sürdürmektedir.

Eylül 2016

Saiful Islam,  yeni bir soru sordu.

Nisan 2015

Fazlı Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

İ.T.Ü'deki eğitimin çok rahat olduğunu düşünüyor musunuz?

Boşver İTÜ'yü ODTÜ'yü falan...Anadolu Üniversitesi var AÖF diye bilinir, çok rahattır. Kesinlikle tavsiye ederim. ;)
Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dingoların bilim dünyası hakkında bilmedikleriniz. İTÜ rektörü Ezgi Başaran'ın konu hakkındaki güzel yazısını sansürletmiş. O güzel yazı linkte.

İTÜ Rektörü Ezgi Başaran'ın yazısını sansürletti; işte o yazı... - Gündem - T24

Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hanginiz demişti üniversiteler yüksek liselerdir diye? ODTÜ 85. Boğaziçi 139. İTÜ 165. Sabancı 182. Olarak dünya ilk 200'ünde dört üniversitemiz var. Altlarında da yığınla Amerikan, Alman, diğer Avrupa ülkeleri ve Uzak Doğu üniversiteleri var.

World University Rankings 2014-2015 - Times Higher Education

Find out which are the world’s best universities in the Times Higher Education World University Rankings 2014-2015
Eylül 2014

Rasih Uğur Uyanık, bir soruya yanıt verdi.

İTÜ'den mezun olan bir mimar için iş imkanları nasıldır?

İş ilanlarında da sık karşılaşırsınız, İTÜ, ODTÜ ve benzeri okullardan mezun işverenler kendi okullarından mezunları tercih ederler, hatta bu durum TED, Robert Koleji gibi liselerden de mezunlar için de geçerlidir. Buna benzer ilanlarda şansınız yüksek demektir.

Bildiğim kadarıyla İTÜ Mimarlık %100 ingilizce eğitim veren bir bölüm. Türkiye'nin dünya inşaat sektöründe ilk üçte yer aldığını düşünecek olursak, önem vermeniz gereken bir fark olduğunu ve iş başvurularında tercih edilme sebebi olacağını unutmamak lazım. Bölümde okurken de bu noktada kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

Öğrenci proje yarışmalarında İTÜ'nün hatırı sayılır yoğunluğunu yıllardır fark ederim. Bunun sebebinin öğrenci ve akademisyenlerin yaratmış olduğu sinerji ile alakalı olduğunu tahmin ediyorum. İTÜ gibi köklü okullar dışındaki-belki bir istisna Osmangazi Üniversitesi'ni sayabiliriz- okullar memur ebeveyn zihniyetindeki gibi önce okulunu bitir de sonra hobi olarak yarışmalara girersin mantığını kullanırlar ve öğrencilerini teşvik etmezler, öğrenci de dünden razı dersleri dışında bir küfleti sırtlarına yüklemek istemezler. Arkadaş grubunuzda veya üst sınıflarda benzeri yarışmalara girenleri ve hatta ödül alanları duydukça ister istemez siz de etkilenir ve yarışmalara katılmaya başlarsanız eğer okul sonrasında hiç tecrübesi olmayan yeni mezun bir mimardan bir adım önce olma şansınız olabilir.

Bunlar dışında apartman üniversitelerini tamamiyle kapsam dışında bırakarak, diğer okullardan mezun mimarlardan pek de farkınız olduğunu zannetmiyorum.
İstanbul'da olmanın ve de özellikle Taşkışla gibi bir kampüste okumanın tadını mutlaka çıkarın. Kariyer iyi kötü nasıl olsa yapılır.
Eylül 2014

Bora Akın, bir soruya yanıt verdi.

İTÜ'den mezun olan bir mimar için iş imkanları nasıldır?

İtü mezunu olmak bir adım öne taşır itü mezunundan beklenen şeyleri karşılayamassan işten kovulursun çok basit.
Eylül 2014

Erdi Çatan, bir soruya yanıt verdi.

İTÜ'den mezun olan bir mimar için iş imkanları nasıldır?

Mimarlık bilgim yok alanım farklı ama teknik üniversitelerin mühendislik alanlarında başarıları eğitmen kalitesi göz ardı edilmeyecek faktör fakat hangi bölüm okursan oku hangi üniversitede okursan oku okuduğun üniversiteden çok kendine kattığın bilgi birikim iş bilirlik ve gelişime açık birisi olmak iş imkanlarını insanlara açan kapıdı
Eylül 2014

Seyda Kartal, bir soruya yanıt verdi.

İTÜ'den mezun olan bir mimar için iş imkanları nasıldır?

Herşey sana bağlı diyebilirim, sana ve kendini geliştirmene
Eylül 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2014

Hakan Köse, bir soruya yanıt verdi.

İTÜ Gölet Kafe tam olarak nerededir?

İTÜ Maslak kampüsü içindeki Gölet yurtlarının hemen arkka tarafında tepededir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Enfal Anıl, bir soruya yanıt verdi.

İ.T.Ü'deki eğitimin çok rahat olduğunu düşünüyor musunuz?

Hani bir de "çok rahat" olarak sorulmuş soru. Kesinlikle hayır yok öyle bir şey. Bitmeyen vizeler, hele bazı bölümlerde bitmeye kısa sınav ve sınıv uygulamaları ve en baş belası şey ön şartlara takılmak. Bilim üretmemiz isteniyor mu? Kafa yormamız isteniyor mu? Yoksa sadece ders manyağı olup çıkmamız mı? Anlamış değilim.
Daha fazla

74 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Arı Teknokent 2

6 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Arı Teknokent 1

6 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Öğrenci Kulüpleri

292 Kullanıcı   4 Soru   13 Yanıt