Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul

Türkiye

İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık ve ekonomik açıdan en önemli şehri. Dünyanın 34. büyük ekonomiye sahip şehri.

Eylül 2016

Hülya Alkan, bir soruya yanıt verdi.

Dışarıdan, kısa süreli eğitim ile aşçılık öğrenebileceğim kurslar hangileridir?

Le cordon blue bakmanı tavsiye ederim. Uluslararası gecerlılıği olan bır program
Ağustos 2016

Marty Mcfly, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da haftaiçi güzel canlı müzik yapan yerler nerelerdir?

facebook.com/cafemitanni

Caz severim diyorsanız tek geçerim. Cafe Mitanni size güzel bir zaman geçirtir.

Kadıköy Barlar sokağında "Arkaoda" var ; orayı da tavsiye ederim. Haftaiçi haftasonu demeden sürekli atraksiyonun olduğu güzel bir mekan.

arkaoda.com/? /default/program
Aralık 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

1.300 lira asgari ücretle İstanbul'da nasıl yaşanır?

Asgari ücretlilerin çoğu asgari ücreti o düşük seviyede tutan partiye oy verdi, demek ki yaşanıyor. Bence ulufe alarak rahat yaşanıyor ki insanlar siyasi tercihlerini değiştirmiyor.
Aralık 2015

Erkan Karaca, bir soruya yanıt verdi.

1.300 lira asgari ücretle İstanbul'da nasıl yaşanır?

İnsanlar neden cinnet geçirip ailesini kesiyor sanıyorsunuz...
Kasım 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

1.300 lira asgari ücretle İstanbul'da nasıl yaşanır?

Aslında asgari ücretle yaşanır ama bu ücret bir kişi içindir. Yani bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler yoksa, bu maaşı tek başınıza harcayacaksınız yaşanır.

Bir de öyle yakanızı bırakmayacak kadar önemli bir borcunuz olmamalı.
Kasım 2015

Gonca Bayrak, bir soruya yanıt verdi.

1.300 lira asgari ücretle İstanbul'da nasıl yaşanır?

1300 tl ile İstanbul yaşanmaz, ancak karın tokluğuna çalışılır, asgari ücret 1300 tl olunca herseye zam gelcek zaten, yani kaşıkla verdiklerini kepceyle alacaklar. 1300 tl ile ancak küçük şehirlerde geçinilir.
Ekim 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2015

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Fırsatınız olsa İstanbul'dan kaçmak ister misiniz?

Yaşar Ustanın efsane nutkunu hatırlar, dakkasında satar ve arkama bile bakmam :)
Ağustos 2015

Erkin Özyerli, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'a yeni gelen bir üniversite öğrencisi İstanbul ulaşımını nasıl öğrenebilir?

İstanbul'da ulaşımı tam olarak kimse öğrenemedi daha :) ancak deneyimle, görsel hafızayla ve internetten araştırarak pratik ulaşım yöntemleri konusunda deneyim kazanabilirsin. Toplu taşıma hatlarını internetten İstanbul Ulaşım Hizmetleri sayfasından bakabilirsin. Her yere neredeyse çoğu ulaşım yöntemi ile gidebilirsin ancak sana maksimum fayda sağlayacak yöntemi seçmelisin ki zaman kaybı ve ruh sağlığında sıkıntı olmasın :). Örneğin Beşiktaş, Şişli, Kadıköy gibi gündüz nüfusu yoğun olan yerlere mesai başlangıcı ve mesai sonlarında İETT veya dolmuşla gitmek aynı şekilde kıta değişimi yapmak pek sağlıklı değil. 5 dk'lık yol 1 saati bulabilir. Bu durumda deniz ve metro ulaşımı daha pratik olacaktır. Dediğim gibi yaşadıkça zamanla deneyim kazanacaksın ve bu durum senin için çok sorun teşkil etmeyecektir ama şunu söyleyebilirim bütün zorluklarına rağmen İstanbul güzel şehir :)
Ağustos 2015

Gökhan Köse, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'a yeni gelen bir üniversite öğrencisi İstanbul ulaşımını nasıl öğrenebilir?

Anadolu yakasında bostanci kadıköy Üsküdar avrupa yakasında ise Beşiktaş Kabataş taksim... Bu semtlerin merkezlerini öğrenmek yeterli..istanbulda istediğin heryere gidebilirsin..trafik yoğunluklarını keşfedebilirsin. .
Mayıs 2015

Gokhan İnce, bir soruya yanıt verdi.

Önümü göremiyorum. Bizlerden önce bu yola baş koymuş büyükler bizlere tavsiyeler verebilir mi? Bugün İstanbul'da 20 yaşında bir genç olmak ister miydiniz?

Ne yazıkki internet aleminde bu tur sorulara cevap bulmak zor neden dersen soruna cevap verenlerin %70 işsiz turkiyede %11 işsiz var fakat bunu ikiyle çarp %22 eder çünkü gerçek oranı hep gizlerler. . Yapacagin şey su gençsin bu yüzden parası olan bir alana yönelip uzmanlaşman. Parası olmayan işlerle zaman kaybetme.. Hemen de zengin olmayı beklemek çok yalnis 10 yıllık plan yap 30 yaşına gelinceye kadar zengin olmaya çalış. Damlaya damlaya göl olur derler..başarılar. .
Mayıs 2015

Ali Bank, bir soruya yanıt verdi.

Önümü göremiyorum. Bizlerden önce bu yola baş koymuş büyükler bizlere tavsiyeler verebilir mi? Bugün İstanbul'da 20 yaşında bir genç olmak ister miydiniz?

Hemen git bu ülkeden hem de hemen..... Hayatta iki tane keşkem var ikisi de önüme çıkan iki yurt dışı fırsatını geri tepmem. Burası kaçmıyor ve inan yıllar sonra gelsen bile aynı şekilde hatta daha kötü şekliyle yerinde bulacaksın
Mayıs 2015

Ömer, bir soruya yanıt verdi.

Önümü göremiyorum. Bizlerden önce bu yola baş koymuş büyükler bizlere tavsiyeler verebilir mi? Bugün İstanbul'da 20 yaşında bir genç olmak ister miydiniz?

Önümü neden göremiyorum diye kendine sordun mu hiç? Bunun sebebi ne olabilir? Üniversite diplomanın olmaması mı? Özgüven eksikliğin mi? Kendini bir amaca bağlayamaman mı? Yaşım geldi de geçiyor hala yerimde sayiyorum psikolojisi mi? Kendini sürekli başkalarıyla(özellikle yaşıtlarınla) kıyaslaman mı? Yada bunların hepsinin verdiği psikolojik baskı mı? Etrafındaki üniversiteli çiftleri, arkadaşları görüp onlara özenmen mi? Vs... Daha coğaltırım istersen
Bu soruları geçmişte sorduğun sorulara bakarak onlara paralel soruyorum.
Yazılım mühendisi okumak istediğini belirtmişsin üniversitenin sana ne katacagıni gormek istersen git bir iki yazılım dersine gir cik kitapta yazandan farklı bisey ögretmezler genelde ama tabikide illa katkısı olacaktır.Denemeden bilemessin. Daha 20 yaşindasin hayata yeni basliyosun dur hemen umutsuzluga kapilma.

Bide sordugun soruların birinde yazilim konusuna meraklı olduğunu belirtmişsin.İnsan sevdigi, meraklı olduğu konuda ister istemez başarılıdır zaten.Bence bunun peşinden koş. Fazla kalıp olacak ama Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Bill Gates gibi adamların hayatlarını oku.Programlamayla nasıl sıfırdan bir servet yarattıklarını gör.Sevdigin programcılık gelecegin en cok potansiyelini barındıran iş benim gözümde.Kesinlikle burdan yardır.. :)

Ayrıca programlamacılık cidden kafa isteyen bir iş insanı düşünmeye sevkeden, zihnini iyi kullanabilmeyi gerektiren ve cok dikkat isteyen bir mesele olduğunun farkına var.Türkiye de 20 yaşında olupta tam anlamıyla bir işten anlayan cok cok az adam var emin ol.Garsonluk yaptıgın zaman görmüşsündür. Herkesin elinde kendinden akıllı bir telefon yaptıkları tek iş "ayy burcucum cok ghüsel cıkmissınnn.. " demek bunu unutma.Kimseden üstün tutma kendini ama toplumum besi hayvanı kıvamına gelmeye başladığının farkına var(aksini iddia edenin ağzına kürekle vururum) ve etiket takıntını kenara bırak.İnşaattaki kalıpçi kadar inşaattan anlamayan ahkâm kesen nice mühendisimsiler gördüm ben.Aklın, zekan ve yaratıcılığınla farkını ortaya koyarsın diplomanla değil.

Kendini insanlarla kıyaslayıp duruyosan bunu kes.Bu özgüven eksikliginin sonucudur. Bunu kazanmak istiyosanda bol bol oku ve daha önce denemediğin şeyleri dene ve en önemlisi spor yap.Özgüveni en hızlı kazandıran mecradır spor.

Aynı zamanda doğduğundan beri bolluk bereket içinde yaşayan insanların hayata pek bişey katmadıklarını görebilirsin. Hayatta birseyleri degistirebilmiş vizyon sahibi insanların senin gibi küçük yaşlardan itibaren zorluklara göğüs gerip tutkuyla çalısmaya başladıklarını bil.

Yine sorularının birinde insanlar stresli hayatlar içinde ardı arkası kesilmeyen sorunlarla uğraşarak mı gecirdiler hayatlarını diye sormussun. İşte kilit noktalardan biride burası bu kişiler sorunları engel olarak degil dinlenme noktası olarak görüyor ki cogu böyle gördüklerinin farkında bile değiller çünkü onlar icin monoton bir hal alıyor mesele.Neyse bu cok önemli değil.

Önemli olan artık geçmişteki pişmanlıklarını unutman fazla klişe olacak ama hakikaten geçmiş geçmişte kalıyor. Aynı zamanda gelecek kaygısı taşıma artık bırak ne olacaksa olsun. Akışına bırak en azından geçici süre..gercekten gecmis pismanlikların ve gelecek kaygısının birlesip beyni ve kalbi zehirledigi o zamanlar bunu demek önemli bir nokta. Herseyin düzelecegini goreceksin.Anı yaşamayı bil.

Mutluluk bir sen bir ben bir de bebek demek değil.

Einstein amcamızın dedigi gibi "mutlu olmak, birseyler katmak istiyorsan birine yada bir eşyaya degil bir amaca baglan" bence bir tek sen degil herkes böyle yapmalı. Tutkuyla bağlanacağın, severek yapacağın o amaç neyse onu bulmaya bak.

Çevrende seni seven insanlar oldugunu ve sana fazlasıyla deger verdiklerini unutma.

Ayağa kalk aynanin karsina geç kendini tokatla.Sonra git yeni elbiseler al ve kendine yeni bir tarz yarat.

Tabi bunları bu kadar sıraladık yap demesi dile kolay icraate gececek enerjiyi ve hevesi nerden bulacaksin bide isin bu boyutu var.

İste tam burda gecmis pismanliklar ve gelecek kaygisinin verdigi sıkıntıları düşünmemelisin. Zararlı duygu ve düşüncelerin beynini zehirlemesine izin verme. Çok basit lan aslında. Düsünmeyeceksin o kadar. Çocuk merakını asla kaybetme.. Kaybettiysende açığa cıkar ve en önemliside şuan elindeki şeylerin sana yettiğinin farkına var. Vazgeçmeyi bil.Ögrenmeyi sev.. Zaten bunu yaparsan kendi farkindaligini yaratirsin.

Bende senin gibi sayilirim. 20 yasinda akşamları kızılayda garsonluk yapan sabahları okula giden biriyim ve de zevk alıyorum bunu yapmaktan.Yeni is tecrubeleri edinmek ve sevdigim konulari arastirmaya bunlari hayatıma entegre etmeye bayiliyorum ve cogu insana garip geliyorum hatta hic arkadasim yok diyebilirim. Neyse..sonuc olarak;

Önce düşünmeyi kes sonra ne istedigini bul.
Daha fazla

521 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Marmaray

2 Kullanıcı   11 Soru   11 Yanıt

Aksaray

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Bebek

10 Kullanıcı   6 Soru   10 Yanıt

Şehir Hayatı (İstanbul)

56 Kullanıcı   14 Soru   50 Yanıt

Ataşehir

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Anadolu Yakası (İstanbul)

6 Kullanıcı   5 Soru   30 Yanıt

Avrupa Yakası (İstanbul)

43 Kullanıcı   8 Soru   36 Yanıt

Restaurantlar (İstanbul)

42 Kullanıcı   12 Soru   24 Yanıt

Akbil

177 Kullanıcı   4 Soru   8 Yanıt

Beşiktaş

107 Kullanıcı   4 Soru   9 Yanıt

Sorunlar

14 Kullanıcı   6 Soru   16 Yanıt

Mekan Önerileri (İstanbul)

857 Kullanıcı   42 Soru   178 Yanıt

Toplu Konut Projesi

28 Kullanıcı   2 Soru   16 Yanıt

Oteller (İstanbul)

19 Kullanıcı   5 Soru   25 Yanıt

Taksim

38 Kullanıcı   18 Soru   84 Yanıt

Balık Lokantaları

9 Kullanıcı   3 Soru   9 Yanıt

Eminönü

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Çekmeköy

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Ümraniye

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Semt Pazarı

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Sarıyer

3 Kullanıcı   2 Soru   6 Yanıt

Etiler

3 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Sirkeci

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Kanal İstanbul Projesi

8 Kullanıcı   1 Soru   16 Yanıt

Avcılar

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

3. Köprü

3 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Metro

4 Kullanıcı   3 Soru   3 Yanıt

Erenköy

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Göztepe

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Constantinople

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Hüseyin Avni Mutlu

4 Kullanıcı   1 Soru   6 Yanıt

Şişli

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Dolmabahçe

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt