Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul

Türkiye

İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık ve ekonomik açıdan en önemli şehri. Dünyanın 34. büyük ekonomiye sahip şehri.

Ekim 2015

Gizli Kullanıcı

1.300 lira asgari ücretle İstanbul'da nasıl yaşanır?

1300 tl ile İstanbul yaşanmaz, ancak karın tokluğuna çalışılır, asgari ücret 1300 tl olunca herseye zam gelcek zaten, yani kaşıkla verdiklerini kepceyle alacaklar. 1300 tl ile ancak küçük şehirlerde geçinilir.
Ağustos 2015

Ferhat Orhan @ferhatorhan

İstanbul'a yeni gelen bir üniversite öğrencisi İstanbul ulaşımını nasıl öğrenebilir?

Onu tam olarak hiç kimse bilmiyor. Metro, metrobüs ve tramvay hatları burada var:iett.gov.tr/tr/main/pages/yolculuk-hari... İki yaka arasındaki vapur, motor, deniz otobüsü iskeleleri Avrupa yakasında Eminönü, Karaköy, Kabataş ve Beşiktaş'da, Anadolu yakasında Üsküdar, Kadıköy ve Bosyancı'da. Bostancıyı tam bilmiyorum ama diğer iskelelerde en geç 20 dakikada bir vapur ya da motor bulabilirsiniz. Günün çeşitli saatlerinde diğer küçük iskeleler arasında da seferler oluyor. Vapurlar için:sehirhatlari.com.tr/tr/seferler/sefer-t... . Otobüs, minibüs ve dolmuş hatlarına İnternet'den bakmalısınız ama genellikle Kadıköy'den, Mecidiyeköy'den, Taksim'den ve metrobüs son durağı Söğütlüçeşme'den istediğiniz yerlere gidebiliyorsunuz. Kartal, Pendik, Tuzla gibi uzak semtlere Mecidiyeköy'den otobüse binebilirsiniz, Sabiha Gökçen havalimanına da Bostancı'dan tarifeli belediye otobüsü var, Atatürk havalimanına zaten metroyla gidebiliyorsunuz. Taksim Bostancı arası 24 saat sarı dolmuşlar var. Bostancı'da oturup Taksim'de içmeye giderseniz mesela, gece istediğiniz saatte gayet pratik ve ucuza Bostancı'ya evinize dönebilirsiniz. Bir de yer üstünden otobüs, dolmuş, minibüs ya da taksi kullanmak için cebinize İBB Cep Trafik uygulamasını indirirseniz trafikte mahsur kalmazsınız. Bunu ciddiye alın trafikte 4-5 saat bile bekleyebilirsiniz. Kışın kar yağdığında mecbur kalmadıkça evden çıkmamalısınız. Yağmur çiselese bile yer üstü ulaşım süreniz en az iki katına çıkacaktır. Hoş geldiniz, kolay gelsin.
Mayıs 2015

Furkan Şahin @swoorr

Önümü göremiyorum. Bizlerden önce bu yola baş koymuş büyükler bizlere tavsiyeler verebilir mi? Bugün İstanbul'da 20 yaşında bir genç olmak ister miydiniz?

Makinelerin insan gücünü neredeyse gereksiz hale getirmiş olduğu günümüzde bu durumunu bir dezavantaj gibi görmemeni tavsiye ederim.
Günümüzde, hayatını diplomalara ve eğitimine harcamış başarılı!! İnsanların almış olduğu maaşlara bir bakarsak;
 • Savcı - Hakim 5 bin - 8 bin tl
 • Profesör 4 bin 6 bin tl
 • Pilot 7 bin - 12 bin tl
 • Mühendis 3 bin - 5 bin tl
 • Memur 2 bin - 4 bin tl
 • Vasıflı İşçi 1.200 - 3.000 tl
 • Vasıfsız İşçi 900 - 1.200 tl
Ortalama bu maaş aralıklarında geçinmeye çalışan bu meslek gruplarından insanların iyi bir yaşam sürdüğüne inanmıyorum.
Hele ki evliyse ve çocuğu, çocukları varsa çok daha zor...
***
Şimdi gelelim senin gelecek endişene. Yapmış olduğun işler sende biliyorsun ki bugün var olup yarın ne olacağının belirsiz olduğu işler ve endişe de buradan kaynaklanıyor doğal olarak.
Ayrıca yorucu bir ay sonunda eline geçen para da ne sosyal yaşantını sürdürmene nede birikim yapmana yetecek bir miktar değil.
O zaman önceliklerini belirlemen lazım:
i
 • Kendini anlama (Ben nasıl biriyim, cesur mu, çekingen mi, nelerden hoşlanırım, nasıl bir gelecek istiyorum, kültür bakımından eksiklerim neler vb.. )
 • Bunları belirlemiş olman, istediğin yaşam standardını ve ihtiyaç duyacağın para miktarını da bilmeni sağlayacak.
 • Bu noktadan sonra; bir yandan yukarıda ki belirlediğin eksiklerini tamamlamaya başlayacak, tamamladıkça, yeni bir şeyler öğrendikçe kendini iyi hissedecek ve yaşama kendine özgü bir bakışla bakmaya başlayacaksın. Bu çokta uzun bir süre değildir aslında.
 • Artık kendi yaşadığın zaman dilimini, öncesini ve sonrasında olabilecekleri daha iyi kestirebilecek durumda olduğundan, senin dışında dönen dünyayı da daha iyi takip edip kendine göre o dünyanın bir eksiğine mutlaka şahit olacaksın.
 • O doğru fikirle karşılaştığın anda bunu fark edeceksin. Bu öyle bir doğru ki, öyle bir inanış ki; yeterli birikimin olmasa dahi sahip çıktığın bu fikrini araştırmalarını yapıp geliştirerek projelendirecek ve parası olup da yatırım fırsatı arayan yatırımcılardan yatırımcı beğeneceksin.
 • Günümüzde legal olarak başka bir çıkış yok.
 • Kendine inan ve öz eleştirini acımasızca yap ve yaptığın eleştiriler ne kadar gerçekçi olursa üstesinden gelmen o kadar kısa sürecektir.
 • Bence bu soruyu sormuşsun ya, yolun yarısını almışsın; yaz bence başarı hikayeni. Sonra değil, şimdi.
Aralık 2014

Murat N @muratn

Bu ülkede yollar neden düzgün yapılmaz? Neden abuk subuk giriş çıkış yapılır, yağmur yağdığında nehir olur göl olur? Daha genel olarak neden bu ülkede insanlar işini düzgün yapmaz?

Her ülkede olduğu gibi bu ülkede de balık baştan kokar. Bu atasözü balığın baştan beri koktuğunu değil kokmaya kafasından başladığını ifade eder. Deprem vergileriyle, oy hırsıyla alelacele yapılan baştan savma yollardan bir performans beklememeniz lazım. En baştaki ve onun altındaki şeylerin gözlerini para bürümüş, yolları halka hizmet olsun diye yaptırmıyorlar. Sadece seçime kadar dayansın ve oy getirsin diye yapıyorlar.

Yolun en ucuz kısmı asfaltıdır, direnajı, menfezleri, sanat yapıları, su tahliye boruları en önemlisi de gerçekten itinayla sıkıştırılmış altyapısı para eder. Ülkemizi sömüren dolandırıcılar ise altını cacık gibi yapıp üstüne asfalt dökmek suretiyle koyunlardan oy topluyorlar. Altyapısı çürük yol en fazla bir dona kadar yaşar ardından çatlar, içine su dolar ve bir sonraki donda daha da çatlar, daha da fazla su dolar, zaten özensiz seçilmiş altyapı malzemesi suyla erode olur, kavitasyona uğrar, sonuçta boşalır ve yoldaki çukurlar oluşur. Aynı durum sıcak bölgelerde yolda oluşan dalgalanmalar (ondülasyon) şeklinde ortaya çıkar, o dalgalar da en fazla bir sene içinde kırılır.

Ülke insanı işini düzgün yapmaz diye bir kural yok, kuralsız ortamda tüm ülkelerin insanları işlerini işlerine geldiği gibi yapar. En tepede namuslu yöneticiler olursa ki onu da ancak namuslu insanlar seçebilir (hırsıza, namussuza, yolsuza oy vermeyen, yolsuzluk hırsızlıktan daha az haramdır demeyen, çalıyor ama çalışıyor demeyen, vicdanı temiz, namuslu insanlar) en aşağıya kadar namuslu insanlardan (rüşvet yemeyen, torpile göz yummayan, bakanın üstünde ona emir verecek elli kişi olduğunu düşünmeyen, inanmayan ve emir de verdirtmeyen) oluşan bir kontrol mekanizması kurulur ve her şey düzgün yapılır. Bakınız Çin, her şeyin çakmasını üreten Çinliler aynı zamanda her şeyin en kalitelisini de kaliteli markalar için üretiyorlar. Bunun tek nedeni kaliteyi sağlayan kontrol mekanizmasıdır.

neredeyaziyor.blogspot.com.tr/
Kasım 2014

Bazarov @kaisersoze

Muhterem İstanbullular! Depreme hazır mısınız?

Trafik kazası, iş kazası, vazife kazası, tore olumleri, kadın cınayetlerı, dugunde adam oldurme gıbı bır suru gereksız ve yanlıs olumun yanında depremdeki kayıplar vız gelır tırıs gıder be arkadasım. Deprem dedigin sey mutlak manada asla tedbır alamayacagın, sadece az kayıpla atlatabılmenın calısmalarını yapabılecegın bır olay. Digerlerini duzeltmek ıse elımızde. Tabi duzeltmeye nıyetımız varsa... . . .
Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa @tavadakibalik

Stok yoğunluğu hâlen tehlikede olan bir türü (balık ya da başka bir canlı) pazara sunmalı mıyız?

Ticari kaygılar bir yana, doğadaki yaşam dengesini yeniden kurabilmesi adına, sunmamalıyız.
Eylül 2014

Winterwitch @ilkesanlav

İstanbul'da en iyi yapılanma hangi semtlerde? Deprem olsa, en az etkilenecek olan semtler nereler sizce?

Oldukça zor bir soru bu aslında. Beklenen deprem Adalar fayındaki kırılmadan olacak diye öngörülüyor. Yeni araştırmalar faydaki gerilimin %50'ye yakınının zamanla hafif depremlerle boşaldığını gösteriyor ama istatistik de çok yıkıcı bir depremin önümüzdeki yakın zamanda olacağını gösteriyor. Yani her ne kadar Anadolu plakası son 500 yılda gitmesi gereken yolun yarısını gitmiş görünse de diğer yarısı yıkıcı bir depreme sebep olabilir. Bu fay Google Earth'de de görebileceğiniz Marmara denizinin kuzeyindeki koyu kısım oluyor.

Deprem

Fayın sıkıştığı kısım Adalar'dan başlıyor, Avcılar'a kadar uzanıyor. Önümüzdeki depremde de Adalar'ın karşısına gelen Maltepe'den fayın İstanbul'dan uzaklaşmaya başladığı Avcılar arasında sahil kesiminin en büyük hasarı alması bekleniyor. İstanbul'un batısı çoğu TOKİ yapımı olan ve sözde TDY 2002 ve 2007'ye uygun yapılmış yapılarla dolu ki bir tanesi 4 sene kadar önce büzüşmeden, deprem ya da kullanım olmadan boş haldeyken çökmüştü. TOKİ'nin yaptığı değil Torunlar inşaatı gibi bulaştığı hiçbir inşaat doğru dürüst kontrol edilmiyor, nitekim o durumlarda devlet hem tasarımcı hem müteahhit hem de kontrolör durumunda oluyor. Bir de devletin yine kendi kontrolü altında yaptığı dolgu alanlar ve üzerlerine yapılan inşaatlar var. Bir müteahhidin kendi kontrolörlüğünü üstlendiği hiçbir şantiyede sahtekarlık ihtimali gözardı edilemez. Hal böyleyken TOKİ'nin bulaştığı tüm yeni yapılar depremde yıkılmaya namzet oluyor. Zaten dolgu alanların üstüne yapılan yapılarda da eğer yapının depreme dayanıklı olmasını istersek kazıklı temeller yapıp o kazıkları da mümkün mertebe kayaya soketlemeliyiz. Kumda vb sürtünme kazıklarıyla da işi çözebilirsiniz, sonuçta Allah'ın kumu, kimse sahtekarlıklarla oraya yığmamış, nispeten homojen bir yapıyla karşılaşırsınız ama TOKİ dolguları çöken duble yollardan sağlam olacak değil. Benzer durum Anadolu yakasındaki Kadıköy - Maltepe arasında da söz konusu. Dolgu olmayan alanlarda TOKİ ya da hükumete yakın çevrelerin bulaşmadığı yapılar bence en sağlam yapılar olacaktır. Yine de faydan ne kadar uzaklaşılırsa depremin etkisi de o kadar azalacaktır. Tepeler tepelerin depremin enerjisini emme özelliklerinden dolayı nispeten sağlam olacaktır. Tepe enerji emer mi ki diyeceksiniz, emer de asıl etkisi yüksekliğin dolayısıyla yapının tepenin eteğinden itibaren daha uzun bir doğal periyoda sahip olması olacaktır. Tepeler nispeten güvenli ama asıl güvenli olan kısım, Sarıyer, Göktürk, Zekeriyaköy gibi İstanbul'un kuzeyindeki yeni yapılanmalar olacaktır.
Eylül 2014

Özge Küpeli @ozgeekupeli

İstanbul'da denize girdiğiniz yerler nerelerdir?

İstanbul'dan tutun da Tekirdağ sahillerine kadar her sahil şeridi zehir yuvası...
Bu yaz Tekirdağ Hoşköy taraflarında 1-2 saat demlenmiştim, sonrasında ise 20 gün kadar deri kaşıntısına maruz kaldım.
Kilyos dahil denenmesin derim.
Eylül 2014

Özge Küpeli @ozgeekupeli

Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

İstanbul'da bildiğiniz iyi dövme yapan yerler hangileridir?

NekoTattoo ArtStudio (Serra Sönmez)
Hakan gerçek Tattoo Studio
Ağustos 2014

Özge Küpeli @ozgeekupeli

İstanbul'da haftaiçi güzel canlı müzik yapan yerler nerelerdir?

facebook.com/cafemitanni

Caz severim diyorsanız tek geçerim. Cafe Mitanni size güzel bir zaman geçirtir.

Kadıköy Barlar sokağında "Arkaoda" var ; orayı da tavsiye ederim. Haftaiçi haftasonu demeden sürekli atraksiyonun olduğu güzel bir mekan.

arkaoda.com/? /default/program
Ağustos 2014

Winterwitch @ilkesanlav

İstanbul'da tavsiye edebileceğiniz balıkçılar (küçük salaş ayak üstü yerler olur farketmez), çin restaurantları ve sürekli gittiğiniz, yemeklerini beğendiğiniz yerleri paylaşır mısınız?

Ara ara gittiğim ve sevdiğim yerler:
 • Arnavutköy - İskele Livar
 • Rumelihisarı - Rumeli Balıkçısı
 • Yeniköy - Kavak Balıkçısı
 • Kireçburnu - Set Balık
 • Karaköy - Akın Balık
 • Kuruçeşme - Kuruçeşme Balık
 • Kadıköy - Piraye Taş Plak Meyhanesi
 • Beylerbeyi - İnciraltı Meyhanesi
 • Kuzguncuk - İsmet Baba
 • Beşiktaş - Ahtapot
 • Beşiktaş - Cengiz'in Yeri
 • Ortaçeşme - İskele Balıkçısı
 • Sarıyer - Deniz Yıldızı
 • Beşiktaş - Çırağan Meyhanesi
 • Beşiktaş - Çin Büfe
 • Beşiktaş - Hacı Dayı
 • Beşiktaş - Thales Bar
 • Beşiktaş - Bursa İskender
 • Beşiktaş - Antakya Mutfağı
 • Mecidiyeköy - Ciğerpare
 • Beyoğlu - Meidi
 • Beyoğlu - Tavan Arası
 • Beyoğlu - Canım Ciğerim
 • Kurtuluş - Adana Ocakbaşı
 • Beyoğlu - Zübeyir Ocakbaşı
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Ağustos 2014

Bekir Çiçek @gece__mavisi

İstanbul'da yapılacak 10 şey nelerdir?

10 demişsiniz 10 yazdım, daha fazla isteseydiniz listeyi uzatabilirdim.

 • Tarihi yarımadayı gezmek. Özellikle Sultan Ahmet Camii, Ayasofya ve müze merakınız da varsa Topkapı Sarayı gezilmeli.
 • Tabii ki yola çıkmadan önce Beşiktaş Çarşı'da hiçbir ürünüyle hüsrana uğramayacağınız Çakmak Kahvaltı Salonu'nda nefis bir kahvaltı.
 • ·Sultan Ahmet meydanında işiniz bitince Kaplı Çarşıya kadar yürümek ve çarşıyı yukarıdan aşağı doğru gezmek, Mercan kapısından çıkıp Tahtakale'ye inmek.
 • ·Tahtakale ve Mısır Çarşısını gezmek.
 • ·Eminönü'nde balık ekmeğin yanında nefis turşu suyu içmek.
 • Balığımın yanında . İlla da içki olsun diyorsanız Haliç'in karşı tarafına geçip soldaki salaş restoranlardan birinde istediğiniz içkiyle balığı yemek.
 • Hazır oradayken İstanbul Modern'de bir sergi gezmek.
 • Kabataş'a doğru sahilden yürümek oralarda bir yerlerde denize nazır oturup çay içmek.
 • Akşam üzeri çarşıda ya da Beyoğlunda güzel bir rakı sofrası donattırmak, ki bunu öğlen gönderdiğim Haliç kıyısındaki salaş restoranlarda da yapabilirsiniz. Rakıya fazla abanmamak.
 • Henüz çıkılmamışsa Beyoğluna çıkmak. Sevdiğiniz müzik türüne göre bir bara ya da klübe gitmek. Etnik müzik severler Leyla Teras'a, Reggae için Nayah (Kurabiye Sokak) , Grunch, alternatif ya da party müziği için Karakedi, Bolca paranız var ve kıyafetiniz düzgünse boğaz manzaralı 360, sakin pahalı boğaz manzaralı bir yer arıyorsanız Leb-i Derya Lounch (Kumbaracı yokuşu) .
Daha fazla

521 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Marmaray

2 Kullanıcı   11 Soru   11 Yanıt

Aksaray

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Bebek

10 Kullanıcı   6 Soru   10 Yanıt

Şehir Hayatı (İstanbul)

56 Kullanıcı   14 Soru   50 Yanıt

Ataşehir

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Anadolu Yakası (İstanbul)

6 Kullanıcı   5 Soru   30 Yanıt

Avrupa Yakası (İstanbul)

43 Kullanıcı   8 Soru   36 Yanıt

Restaurantlar (İstanbul)

42 Kullanıcı   12 Soru   24 Yanıt

Akbil

177 Kullanıcı   4 Soru   8 Yanıt

Beşiktaş

106 Kullanıcı   4 Soru   9 Yanıt

Sorunlar

14 Kullanıcı   6 Soru   16 Yanıt

Mekan Önerileri (İstanbul)

854 Kullanıcı   42 Soru   178 Yanıt

Toplu Konut Projesi

28 Kullanıcı   2 Soru   16 Yanıt

Oteller (İstanbul)

19 Kullanıcı   5 Soru   25 Yanıt

Taksim

38 Kullanıcı   18 Soru   84 Yanıt

Balık Lokantaları

9 Kullanıcı   3 Soru   9 Yanıt

Eminönü

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Çekmeköy

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Ümraniye

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Semt Pazarı

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Sarıyer

3 Kullanıcı   2 Soru   6 Yanıt

Etiler

3 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Sirkeci

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Kanal İstanbul Projesi

8 Kullanıcı   1 Soru   16 Yanıt

Avcılar

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

3. Köprü

3 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Metro

4 Kullanıcı   3 Soru   3 Yanıt

Erenköy

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Göztepe

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Constantinople

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Hüseyin Avni Mutlu

4 Kullanıcı   1 Soru   6 Yanıt

Şişli

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Dolmabahçe

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt