Bilmek istediğin her şeye ulaş

İzmir

Şehirler

Koordinatlar: 38°26′N, 27°09′E İzmir, Türkiye'nin üçüncü büyük metropolü, ve önemli bir fuar merkezi olan liman kenti. İzmir'in batısında denizi, plajları ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanır. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes, Roma’nın imparatorluk devrinde dünyanın en büyük kentlerinden biriydi. Tüm İyonya kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran Efes, yoğun sanatsal etkinliklerle de adını duyuruyordu. Bu maksatla da bu şehre "Güzel İzmir", "Eski İzmir" ve "la Perle de l'Ionie" (İyonya'nın İncisi) deniyordu. Tarihten beri bu tanımlarla yıllar sonra şehrin sıfatı hâline gelmiştir. İzmir, yatlar ve gemilerle çevrilmiş uzun ve dar bir körfezin başında yer almaktadır. Sahil boyunca palmiye, hurma ağaçları ve geniş caddeler bulunmaktadır. İzmir Limanı, Mersin Limanı'ndan sonra Türkiye'nin en büyük limanıdır. Canlı ve kozmopolit bir şehir olan İzmir, uluslararası sanat festivalleri ve İzmir Enternasyonal Fuarı ile de önemli bir yer tutar.[kaynak belirtilmeli]

Eylül 2016

Seyda Kartal  yeni bir  gönderide  bulundu.

SELLUKA

1477
Egenin limon kokulu yasemin çiçeği olan selluka hem ezgisiyle hem de anlamıyla çoğumuzun kalbinde münhasır bir yer edinmiştir. Eylül geldiğinde açan eylülün hüznüne inat sevdiği dala sarılan bir çiçektir selluka. Çoğu aşk şarkısına yer edişide bu yüzdendir herkes sevdiğinin selluka sarılışından bir özlem edinmiştir kendine.Selluka zor bir çiçektir, bir bakıma sevdalı bir gencin bekleyişini anımsatır. Zordur bu çiçeği yaşatmak, tohumunu alacaksın, çürütmeden koruyacaksın. Sonra mevsimi geldiğinde toprağa dikecek, her gün çıktı mı, boyu uzadı mı, çiçek açtı mı diye nöbete duracaksın. Karşıyaka ve selluka takıntılı çok egeli vardır aramızda bende araştırdım bu nazlı çiçeği bir yorumda ne de güzel anlatmıştı paylaşmak istedim :'İlkbaharda geçirgen, kumlu, humuslu ve de yanmış doğal gübre ile hazırlanan toprak harç doldurulmuş saksılara tohumları dikmek, toprağı sürekli nemli tutmak (asla ıslak değil) aslında uzun ve sabır isteyen bir yolculuğun başlangıcıdır. Saksıları, yakıcı güneşten ve rüzgardan uzak bir yere koymuş ve tohumları çimlendirmeyi başarabilmişsen, sürgünün sarılacağı bir çıtada 50 cm kadar boylanması, haziran ortalarını bulabilir. Sabırlı olacaksın! .. Boylanma 50 cm kadar olunca; selluka kızı, daha büyük bir saksıya ya da bahçenin yukarıdaki koşullara uygun, tercihen güneye bakan bir yerine, şaşırtmak gerekir. Birinci yaz sonuna kadar selluka kızın serpilmesini seyretmekle yetineceksin... İlk yıl, o güzelim çiçeklerini görmeyi hayal etme...

Sonbaharda havalar soğumaya yüz tutunca kök çevresine saman veya benzeri bir malzemeyle doğal örtü oluşturmak ve selluka kızın taze gövdesini bir çuval ya da hasırla sarmak, soğuk çarpmasından korumak gereklidir. Dedim ya, kızımız çok nazlıdır...

İlk kışı atlatmış iseniz, önünüzdeki yaz sonu için heveslenebilirsiniz. Havalar ilkbahar sonlarında ısınmaya başlayınca, genç ve nazlı kızımız yeni sürgünlerini vermeye başlar. Özenle gübrelemeye ve dikkatle sulamaya devam... Güçlenip, çıtalara veya pergolelere sarılmaya başladıysa doğru yoldasınız demektir. Ağustos oldu hala çiçek yok, demeyiniz. Eylüle doğru kızımız ilk çiçeklerini verecek, sizi mutlu edecektir. Özenli bakımın, sellukanın gövdesi ağaçlaşıncaya kadar devam etmesi ve kışın dondan korunması şarttır...'
Böyledir selluka yetiştirmek başta bir heves sonrasında ise muazzam bir tutku ve aşk..


'Yağmur yağdı, gene damlar boyandı
Sellukalar uyandı
Yağmur yağdı, gene yıkandı kalbim
Aşk kapıma dayandı

Dilimde şarkılar, hepsi aşktan yakınır
Yüreğimde kuşlar, hepsi aşktan sakınır
Yar senin kalbin kırılmış, sözler sana dokunur
Ama bak aşk sende de var, gözlerinden okunur

Sen sen sen aşkı bilsen, başka bir dünyaya girsen
Sen sen sen aşkı bulsan, selluka gibi sarılsan'

kentyasam.com/izmirin-kaybolan-kokusu-y...
Bu güzel kokuyu gelecek nesillerin tatması ve asla kaybolmaması dileğimle. .
Ocak 2016

Enis Köroğlu, bir soruya yanıt verdi.

Altınordu futbol kulübü hakkında neler biliyorsunuz?

Maalesef konu hakkında hiçbir şey bilmiyorum.
Aralık 2015

Mozambik_prensi, bir soruya yanıt verdi.

İzmir' de en iyi balık restaurantı hangisi?

Güzelbahçede Gemi restaurant ve yine güzelbahçedeki kule balık.
Aralık 2015

Mozambik_prensi, bir soruya yanıt verdi.

İzmir'de ne yenilir ne içilir?

Bol Döküm kumru yenir. Kumrucu şevki iyidir.
Gezi
izmir usulünde kokoreç kıymaya dönüştürülmez ve sadece az baharat konur içine. Çünkü gerçek kuzu yapanlar yumuşacık kokusuz kokoreçini saklamaktır.
Gezi
İzmirin hamsisi Sardalyadır. Güzelbahce Limanda Ferhat büfe iyidir.
Gezi
Ekim 2015

Mustafa Karabil, bir soruya yanıt verdi.

İzmir Alsancak'ta normal fiyatlı güzel kahvaltı mekanları hangileridir?

Bence vapura elinde simitle binip en son bindiğimde portakal suyu dağıtıyorlardı onuda alıp o mis gibi deniz havasında kahvaltını yapmak besin değeri olarak yeterince besleyici olmayabilir ama ruhu beslediği kesin hem 90 dk da var git gel yapmak çok zor değil :):):)
Kasım 2014

Yavuz Gedik, bir soruya yanıt verdi.

İzmir'de ne yenilir ne içilir?

Kıbrıs Şehitleri Caddesinde Yenidoğan Lokantasından hem kokoreç hem de midye yiyebilirsiniz. Yine aynı cadde üzerinde Alsancak Dostlar Fırınından boyoz yemelisiniz. Kızlar Ağası Hanı yanında kemeraltı balıkçısının balık ekmeği çok güzeldir.
Kasım 2014

Yavuz Gedik, bir soruya yanıt verdi.

İzmir Alsancak'ta normal fiyatlı güzel kahvaltı mekanları hangileridir?

1) Alsancak iskeleye çok yakın Arma Kitap Kafe var, hem mekan, hem kahvaltı hem de fiyat olarak güzel bir yer.
4sq.com/aRRvZh

2) Yine iskele yakınında Sakız Adası adlı mekan var, fiyatı normal'in biraz üstünde ama kahvaltı kalitesi iyi bir yer.
4sq.com/9wax5k
Ağustos 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Vicdan, olmayanlarda sızlamıyor anlaşılan... İzmir Vali Yardımcısı: Soma'da aklını kullanan hayatta kaldı.

İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, bir sempozyumda yaptığı konuşmada Soma'daki facia ile ilgili "Aklını kullanan hayatını kurtardı" ifadelerini kullandı.

1389

İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, Ege Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Temel Bilimler Sempozyumu’nda Soma’da yaşanan maden faciası hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Harputlu, “Soma’da hayatta kalan aklının kullanandır. Düşünebilen, aklını kullanan hayatını kurtarmıştır” dedi.

Egedesonsöz'den Sinan Doğan'ın haberine göre toplantının açılışında konuşan Vali Yardımcısı Harputlu, konuşmasına Soma’da hayatını kaybeden madenciler için başsağlığı dileyerek başladı.

Harputlu’nun daha sonra verdiği örnek, salonda şaşkınlıkla karşılandı.

Harputlu, “Hepinizin dikkatini çekmiştir. Bazı kurtulan kişiler kurallara uymayarak, tabiri yerindeyse, hayatlarını kurtarmışlardır. Çünkü akıllarını kullanmışlardır. Hayatta kalan aklını kullananlardır. Orada yönlendirenler, hazırlanan planlara göre tahliye yollarını gösterenler, şunu gösterenler, bunu gösterenler, her şeyi hazır şablona uygun yapanlar insanları gaz sızıntısına yönlendirmiştir. Düşünebilen, aklını kullanan geri dönmüş, hayatını kurtarmıştır” dedi.

kaynak: radikal.com.tr/turkiye/izmir_vali_yardi...

Milletimiz hep mi böyle kötüydü, bunlar paralel evrenden falan mı geldi?
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Polis bunu da yaptı: 10 yaşında çocuğu gözaltına almak istediler

13809İzmir'de Soma'daki işçi katliamını protesto etmek isteyen halka polis müdahale etti. Müdahale sırasında 10 yaşlarındaki bir çocuk gözaltına alınmak istendi. Vatandaşların büyük tepki göstermesi üzerine polis küçük çocuğu bırakmak zorunda kaldı.

Çocuk korkudan altına işemiş, ne diyoruz bu kasklı şeylere? ...

kaynak: cumhuriyet.com.tr/foto/foto_galeri/72829...

101 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Evcil Hayvan Dükkanı

6 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Alsancak

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Mekan Önerileri (İzmir)

12 Kullanıcı   3 Soru   8 Yanıt