Bilmek istediğin her şeye ulaş

Javascript

Yazılım

JavaScript Netscape Navigator 2.0 ile birlikte Brendan Eich tarafından geliştirilen ve önceleri Mocha daha sonra LiveScript olarak adlandırılan ve en sonunda şu anki adını alan JavaScript dili başlangıçta sadece istemci taraflı (client-side) yorumlanan bir betik dilidir.

Ekim 2012

Utku Sakallıoğlu @utq745

Twitter API değişikliğinden sonra, kullandığım twitter feed aracı çalışmaz hale geldi (açıklama kısmındadır). Hangi değişiklikler ile düzeltilebilir?

Açıklamadaki örneği inceledim. Eski bir örnek olduğu için çalışmıyor kodunuz. Twitter artık "twitter.com/status/user_timeline/" endpointine yapılan requestleri geçersiz sayıyor. Dolayısıyla artık bu örnek çalışmayacaktır. Eğer bir kullanıcının tweetlerini almak istiyorsanız,dev.twitter.com/docs/api/1 bu linkteki açıklamaları uygulamanız gerekiyor.
Aralık 2015

Mustafa Kaplan @mustafakaplan1

Firefox ile çalışırken input file element'inin click fonksiyonu çalışmıyor ancak aynı kod Chrome ve IE'de çalışıyor. Neden olabilir?

Mevzuya hakim değilim, ama araştırıp öğrendiğime göre, dosya türü form elemanlarında Firefox için bir alt öğeye inmek gerekiyor. Aynı kod Safari'de de çalıştı. Şu adresler işime yaradı:

github.com/fat/bean/issues/82
jsfiddle.net/NkycS/3/
Kasım 2015

Mustafa Kaplan @mustafakaplan1

Firefox'ta javascript ile drag drop yaparken ondrop'da dragstart'ta setdata yaptım. Veriyi adres olarak kullanıp açmaya çalışıyorum. Diğer tarayıcılarda düzgün çalışıyor. Sorunu nasıl çözebilirim?

Ramazan start verince, shot ları shelf up yaptım, haliyle down oldu social hayat, bayramı dört gözle search ettim , ancak trip, First line olarak konumlanıyor... :) şaka sı bir yana yazılımcılar gerçekten farklı bir dille konuşuyor ve cümle yapısı neredeyse hic bozulmadan anlaşabiliyorlar, tuhaf belki ama onları dinlemek çok keyifli oluyor. Bu sorudan birşey anlamadığım halde cevap vermiş olmam gibi :)) çok yaşayın yazılımcılar. . .
Kasım 2015

Mustafa Kaplan @mustafakaplan1

Javascript yazarken Firefox'daki uyum sorunlarından yoruldum. Acaba dikkate almaz isem ne kadar çok şey kaybetmiş olurum?

Firefox'un kullanımı birkaç yıl öncesine nazaran çok çok azaldı, ama hala azımsanamayacak kadar yüksek.

Uyum sorunlarından kurtulmak için jQuery veya benzeri bir kütüphane kullanmanı tavsiye ederim. JQuery'nin varoluş amacı bu uyumsuzlukları bertaraf etmek.


Bir zamanlar 'bize platform bağımsız kod yazma imkanı verecek' dedikleri Javascript bizi platform bağımsız ama tarayıcı bağımlı hale getirdi ne yazık ki.
Ekim 2015

Mustafa Kaplan @mustafakaplan1

Javascript ile yazılmış bir uygulamanın kaynak kodlarını korumak mümkün müdür?

Obfuscation (şaşırtmaca, kandırmaca) denen bir işlem vardır. Kodları kolay kolay çözülemeyecek derecede gizler. Ancak hiçbir servis yüzde 100 garanti veremez.

Obfuscation ve minification (küçültme diyelim) birleştirilerek mümkün olan en yüksek korumayı sağlayabilirsiniz ama dediğim gibi garantili birşey yoktur.

Eğer istemci tarafı kodu korumaya çalışıyorsanız, boşuna uğraşmayın derim. Minify edip ağ bağlantısından kazanın yeter.

Sunucu tarafı koddan bahsediyorsak, sektörün SAAS'a (Software As A Service) kaymasının sebebi en güçlü obfuscation servisinin bile eninde sonunda kırılabilmesi.

Ayrı bir detay, kodunuzu (dosyalarınızı) çeşitli servislere kaydederek kanuni koruma sağlayabilirsiniz.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş @unknow

Tarayıcı console'unda oluşan değişimleri ve çıktıları eş zamanlı ekranda bir div'e nasıl yazdırabilirim?

stackoverflow.com/questions/19846078/ho...
'da açıklamış. Console. Log'a eşitlediğin fonksiyonu değiştirmelisin. Javascript kodunda fonksiyonlarda nesnedir ve içeriğini değiştirebilirsin, tabi original console. Log'u koruman gerekiyor burada olduğu gibi.
Temmuz 2015

Mehmet Öğmen @mehmetogmen

Jquery'de Ajax ile yapılan istekleri sunucuya sırayla gönderilmesini nasıl sağlayabilirim?

Her istegi bir oncekinin $. Post'unun icine yaz:
function basla(){
  $.post(.. function(){
    ikinciyiCek()
  })
}

function ikinciyiCek(){
$.post(.. function(){
ucuncuyuCek()
})
}
Haziran 2015

Aykut Kardaş @unknow

HTML5 ile gelen Local Databases ile neler yapılabilir? Geliş amacı nedir?

Her sorgu için sunucuya query gönderme zahmetine katlanmadan client tarafında ufak bir veri tabanı kurabilirsiniz.
Mayıs 2015

Aykut Kardaş @unknow

OOP (Nesne Yönelimli Programlama) nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse çok karmaşık yapıları ve fazla kod bloklarından kaçınmak için tercih edilen bir programlama türüdür. Sınıf yapıları içinde çeşitli ulaşılabilirlikler ya da yazılım içinde gizli döngüler ile yazılım uzmanlarının tercihi bir türdür. Misal; Profil için bir profil sınıfı oluşturarak profil içinde yer alacak tüm kod bloklarını, fonksiyonlarını, işlemlerini bu sınıf altında toplayabilir ve kolayca erişim sağlayabilirsiniz OOP ile buda sizi büyük zahmetlerden ve kafa karışıklığından koruyacaktır.

Daha detaylı bir açıklama ararsanız örnekleri ile beraber bu döküman sizin işinizi görecektir;zafer.co/files/phpileoop. pdf
Mayıs 2015

Gizli Kullanıcı

JavaScript dilinin temel kodları nereden öğrenilebilir?

Her tarayıcı ayrı ayrı implemente etmiş durumda. Ama node.js'nin kaynak kodlarını kullanabilirsin.nodejs.org/download/ Node.js javascript'i istemci tarafı kod yazma dışında da kullanmak için ortaya çıktı. Tüm javascript (ECMA6 dahil) implemente edilmiş durumda (tarayıcılarda genelde ECMA6 daha yok). Tabii açık kaynak olan firefox'u da kullanabilirsin. Javascript doğal olarak tarayıcı tarafından implemente edilmek zorunda.
Mayıs 2015

Aykut Kardaş @unknow

EcmaScript 6 nedir? JavaScript ten farklı olarak yeni neleri getirmiştir?

EcmaScript javascript'in resmi adıdır. Başlangıçta her tarayıcı ecmascript'i sistemine uyarlayıp kendi sistemi için isimlendiriyordu (Netscape javascript, microsoft jscipt vb..). Javascript ismi tutunca hepsi bu ismi kullanmaya başladı. Şu anda Ecmascript, javascript'in dil standardları olarak kullanılıyor. Ecmascript6, javascript'in bir üst versiyonu. Tarayıcılar şu anda desteklemiyor (Genellikle tarayıcılar Ecmascript5'teler). node.js üzerinden kurulabilir.

İlk aklıma gelen ek özellik diğer dillerdeki include benzeri bir js dosyasının diğerine eklenmesi. Ayrıca jquery'nin özellikleri ek bir kütüphane gerektirmeksizin native olarak eklediklerini biliyorum.
Şubat 2015

Bazarov @kaisersoze

Window.print() metodu ile sayfanın görünmeyen kısımları da dahil tamamı nasıl yazdırılabilir?

Yanlışınız var. o method sayfanın tamamını yazdırır. Başka bir sorun sebebiyle yazdıramıyorsunuzdur. Aşağıdaki sayfayı inceleyebilirsiniz :
Şubat 2015

Gizli Kullanıcı

JavaScript dili üzerinde uzmanlaşan kişiler yazılım sektörünün hangi kısımlarında iş bulabilir?

Su an is bulabildikleri kisimlarda aynen devam eder.
  • Nodejs ve benzeri teknolojilerin kullanildigi sirketlerde web onyuz veya arkauc yazilimci,
  • Node-webkit ve benzeri teknolojilerin kullanildigi sirketlerde masaustu yazilimci,
  • Web onyuz yazilimci,
  • Meteor gibi teknolojilerin kullanildigi yerlerde her noktada,

calisabilir.

Bir arkadas yorumunda 5 yil sonra Javascript'i oldurmus. Cok yanlis bir dusunce. Neredeyse 40 yasindaki C ve C++ hicbir yere gitmedigi gibi, Javascript de hicbir yere gitmiyor. Aksine su an tum platformlari ele gecirmis durumda.

Yalniz sunu belirtmek lazim. Javascript dili uzerinde uzmanlasmak tek basina birsey ifade etmez. Etrafindaki teknolojileri de ogrenmelisin. Nodejs/IoJS, Express, Mongodb, Meteor gibi teknolojilere de asinalik kazanmalisin. Bu suna benziyor. Turkce dilbigilsinde uzmansin, Turkiye'de yasiyorsun. Mesleki anlamda hareket alanin cok kisitli olur. Ama mesela sive ve lehceleri de biliyorsan secebilecegin meslekler bir anda cesitlenir, calisabilecegin yerlerin sayisi artar. Tesbihte hata olmaz.
Ocak 2015

Gizli Kullanıcı

JAVA öğrenmeye başladım ve kurulumunda sorun yaşıyorum. Eclipse indiriyorum fakat sürekli hata veriyor bir türlü açamıyorum. Ne yapabilirim?

Bence asıl şimdi öğrenmeye başlıyorsun ve hata alıyorum cümlesi küçük bir okyanusa bedeldir. Ne hatası aldığını detaylı bir şekilde anlatman gerekiyor. Çünkü alabileceğin ve zamanla alacağın bir sürü bir sürü hata olacak. Bu güzel bir şey :)
Daha fazla

211 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.