Bilmek istediğin her şeye ulaş

JSON

Açılımı "Javascript Object Notation", veri değişimi için, insanlar tarafından okunabilen bir biçim sunmaktadır. XML'in Javascript ile çok da iyi kullanılamamasından ötürü tercih edilir, klasik DOM ağaçlarından farksız bir yapıya sahiptir. Şu veri tiplerini destekler: Number String Boolean Array Object null

Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı

Androidde bir uygulama oluşturuyorum. Açılış ekranım tek elemanı olan bir listview. Bu elemana tıklayınca ikinci sayfada yeni bir listview gelecek. Bunun için ilk listviewi oluşturduktan sonra ikinci listviewi public void onItemClick metodunun içerisne yazdım fakat hata alıyorum. Sorun neden kaynaklı olabilir?

Burada iki sayfa dediğine göre iki tane Activity kullanıyorsun. İlk Activity'de listview'i oluşturuyorsun problem yok fakat ikinci Activitiy'deki listview'i neden birinci Activity içinde oluşturuyorsun hatan bu. Her listview içinde bulunduğu activity tarafından adapter vasıtasıyla inflate edilip içeriği doldurulur.
Nisan 2014

Birkan Aydin @birkanaydin

Çok uzun bir JSon datasını Asp.NET ortamında nasıl işlemek gerekir? Önerileriniz nelerdir?

O kadar veriyi kullanıcı arayüzünden ziyade arka planda bir yerlerde işlemek daha uygun gibi geliyor. Gerçi bu verileri anlık olarak ekrana yazdırma ya da önce veriyi kaydedip ardından ekrana yazdırma opsiyonlarından hangisini tercih edeceğinde önemli. Galiba sağlıklı ve detaylı bir cevap için biraz daha done gerekiyor
Aralık 2013

Turan Karatuğ @Exodrum

MySql tablosu içerisinde json formatlı veri depolamak performans açısından yararlı mıdır?

Hem performans hemde yazılım kısmında size kolaylık sağlayacaktır ama bu nedenlerden ötürüde her yerde verileri json olarak depolamamak gerekir. Mesela bir üye tablonuz var. Tabloda sütun olarak kullanıcı adı, email, şifre ve üyeye ait bir kaç ekstra bilgi (kullanıcı rolü veya beşeri bilgileri) . Bu ekstra bilgileri farklı bir tabloya userid kullanarak da yazabilirsiniz.

Fakat bu dataya ulaşmak istediğinizde çok küçük bir bilgi için join sorgusu çalıştırırsınız. Küçük sistemlerde performans olarak pek önemli olmasa da, 1000 kişilik bir sistemde aynı anda sırf kullanıcı rolünü öğrenmek için 1000 ayrı join sorgusu çalışacaktır. Buda ağır bir yük demek. Halbuki üye tablosunda sadece bir sütunda bu bilgileri json olarak saklayıp, istek olduğunda tek bir select sorgusu ile data alabilir ve json decode yaparak dataya kolayca ulaşabilirsiniz.

Son olarak dediğim gibi yerine göre kullanırsanız gayet mantıklıdır.

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.