Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kabak

Meyveleri bol lifli bir bitki olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercih edilmesi gereken yiyeceklerdendir. Kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir. Kabak bedeni temizler, sinirleri yatıştırır. Besin değerinin kaybolmaması için kabağı buğuda pişirmek önerilir. Kabak çiğ olarak rendelenip salatalara da katılabilir. Latincesi Cucurbita pepo olan kabak, Kabakgiller familyasından bir bitkidir. Bu familyanın diğer üyeleri: Kavun Karpuz Hıyar Acur Kabak türleri : Balkabağı (Cucurbita moschata) Helvacıkabağı (Cucurbita maxima) Sakızkabağı (Cucurbita pepo) Kabak çekirdeğinin iç kısmında rezin, sabit yağ (% 45-50), steroller ve etkili madde olarak kukurbitin isimli bir amino asit bulunmaktadır. Bu bileşiğin miktarı, türe ve varyeteye bağlı olarak,% 0.5-2 arasında değişir.

Ekim 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2013

Melis Vatansever, bir soruya yanıt verdi.

Kabağın faydaları nelerdir?

Meyveleri bol lifli bir bitki olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercih edilmesi gereken yiyeceklerdendir. Kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir. Kabak bedeni temizler, sinirleri yatıştırır. Besin değerinin kaybolmaması için kabağı buğuda pişirmek önerilir. Kabak çiğ olarak rendelenip salatalara da katılabilir.
Faydaları : İdrar söktürür ve idrar tutukluğunu giderir.
Böbrek ve mesane iltihaplarını temizler.
Prostattan doğan şikayetleri giderir.
Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir, kabızlığı giderir.
Basuru olanlar için faydalıdır.
Yüksek tansiyonu düşürür.
Helvacıkabağının çekirdekleri bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur.
Lapası dıştan tatbik edilecek olursa boğaz ağrılarını ve kadınlarda görülen akıntıyı keser.
Şeker ile yapılan murabba'sı tatlılar içinde en iyisidir. Sevdayı giderir. Dimağa ve sevdavi marazlara faydalıdır.
İyi kan peyda eder.
Çekirdeği yenildiğinde öksürüğü keser.
Göğsü yumuşatır.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Bahçede kabak nasıl yetiştirilir?

Bahçecilik

Öncelikle kabak tohum ekilerek yetiştirilen bir sebzedir. Tohumu da kabağın kendi çekirdeğidir. Kabak ılıman ve sıcak iklim bitkisidir. Yetiştirirken soğuklardan korunmalıdır. Gübre kabağın yetiştirilmesinde etkili ve yararlıdır. Sonbaharda veya ekim yapmadan 1 ay önce kabağı ekeceğiniz toprağa yanmış çiftlik gübresi koyun. Ayrıca yine ekmeden 1 gün önce tohumları suda veya nemli bir bezin içinde bekletirseniz daha kısa sürede yeşillenir.

Saksıda yetiştirmek istiyorsanız öncelikle saksı toprağını fısfısla nemlendirin. Ardından tohumları toprağa ekin. Yine nemlendirin. Sonra saksının üstünü bir streçle örtün ve serin bir yere koyun. Nemin kuruduğunu görürseniz tekrar nemlendirin. Bu işlemlerden 10 gün kadar sonra tohumun yeşillendiğini göreceksiniz.

Fideleri ekme işlemine gelince. Fideleri kökleri toprakta olacak şekilde bahçeye ekin. Fideyi saksıdan çıkarırken zorlanmamak için 1 gün önceden saksıyı sulayın. Ekim günü için serin ve rüzgarsız bir gün seçmek ekimi kolaylaştırır. Ekimden sonra da can suyu vermeyi asla unutmayın. Ardından rutin bir şekilde her gün fideleri sulayın. Ayrıca unutmayın:
  • Yaprakları pörsüyüp aşağı doğru soyuluyorsa susuz kalmış demektir.
  • Kabak hızla büyüyen bir sebzedir. Hasat zamanı bol su ister.
  • Lezzetli olması için kabağı olgunlaştıkça sık sık toplayın ve küçük olanları seçin.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.