Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kablosuz Ağ

Kablosuz yerel ağ, kablolu iletişime alternatif olarak uygulanan, RF (Radyo Frekansı) teknolojisini kullanarak havadan bilgi alışverişi yapan esnek bir iletişim sistemidir.Unrecognized parameters: 'rvprop', 'rvsection'

Nisan 2015

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2014

Balık, bir soruya yanıt verdi.

Kablosuz ağ sinyalleri nasıl güçlendirilir?

En pratik yöntem şu;
 • Maket Anten Çözümü: Alttaki anten maketinin çıktısını al (A4 Kağıt Yeterli), kes, birleştir ve modem anteninine yerleştir. Bu kadar.

Wifi

Sonuç;
Wifi

Sinyal gücü biraz daha verimli olacaktır.

Hiç kesme, şekil verme olmadan daha basit bişey denedim yine işe yarıyor. A3 boyutta bir takvim yaprağını yarım daire biçiminde (yani aşağıdaki biçimde) bükerek duvarın köşesine yasladım, modemi de bu bükülmüş kağıdın önüne koydum sonuç olarak balkonda interneti sürekli kopan cihaz daha kopma olmadı.Wifi
Burada maksat kağıda anten formu verip modemden gelen sinyalin daha çok noktaya dağılmasını sağlamak.

 • Wireless Router Çözümü: Sadece prize takıp ayarını yapmak yeterli. Ondan sonra gelen sinyali kuvvetlendirerek daha uzağa dağıtabiliyor.

Wifi

Wifi

Satıldığı yer; hepsiburada.com/liste/tp-link-tl-wa860re...
 • Powerline Çözümü: Modemle bilgisayar arasında bina büyüklüğü veya duvarlardan kaynaklı sinyal azalması var ise aşağıdaki elektrik hattından köprü görevi görür. Yani elektrik hattının ulaştığı yere interneti dağıtmış olursun.

  Wifi
  Şurada satılıyor; hepsiburada.com/liste/powerline-urunler...

Eğer modem değilde bilgisayarda bir sinyal alım zayıflığı var ise aşağıdaki gibi birşey lazım;

 • USB Wireless Adaptör Çözümü: Aşağıdaki USB cihaz tiplerinde 100 metre uzaklıktaki bir modemi kaçırmayacağı gibi 300 metre uzaktaki bir modeme bağlanabilirsin. 2 km'den bağlanabileceğini söylüyorlar. Bunu ben denedim ama daha çok 300 metreye kadar verim alabildim. Yani 300 metreden ötesini görse de iyi bir bağlantı kuramadım. Ayrıca anteni çıkarılıp değiştirilebiliyor.
Wifi

 • Directional Wireless Anteni Çözümü: Aşağıdaki cihaz tipi ise sinyali çevreden (360 dereceden) değil daha çok bellirlenen bir açıdan alır. Yani anteni modemin olduğu (sinyalin geldiği) yere doğru çevirip gelen sinyali yakalamak mesele. Sinyali yakaladıktan sonra normal antenlerden daha verimli olabilir. Üsteki anten cihazının anten girişine takılan bir anten bu. Yani üsteki USB Wireless Adaptör aracısı olmadan çalışmaz.

Wifi

 • Bina dışı anten çözümü: Birde daha kuvvetli antenler var onlarda kilometrelerce uzaktaki modemleri görüyor ama hacimleri çok, fiyatları yüksek ve taşınamaz olduğundan önermiyorum. Birisi öyle bişey denemişti iş yerindeki interneti başka bir mahalledeki evinde kullanmak için iş yeri ve evine büyük wireless anteni taktırdı. Böylece işyerindeki modemle evden internete girebiliyordu. Ben o kadar masraf yapmaya lüzum görmüyorum. Tahminimce ilerleyen yıllarda semtleri veya mahalleleri kapsayan Hotspot modemler olacak. O zaman muhtemelen evdeki modemlerden ve antenlerden vazgeçilebilir. Şuan için yukarıdaki sinyal güçlendirme yöntemlerini ideal görüyorum.
Ağustos 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kablosuz sinyallerini sanat eseri haline getirmiş.

Art from Wi-Fi Signals – Fubiz™

Wondering how wireless technologies such as radios or wi-fi signals are transmitted through air, Luis Hernan decided to study the invisible signals at Universi
Ağustos 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Acaba olur mu?

bilgicagi.com/Yazilar/17855-google_new_...

Yukarıdaki yazıya göre, Google, NY'daki ankesörlü telefonları, kablosuz Internet erişim noktalarına çeviriyormuş.

Güzel bir uygulama ama ya kablosuz iletişimi tercih edenler ve erişim noktası cihazına yaklaşmak istemeyenler ne yapacak?
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2014

Çiçek Aşkar, bir soruya yanıt verdi.

3G'nin diğer bağlantı türlerinden farklı olarak insanlığa verdiği zararlar nelerdir?

Merhaba
bence bağımlılık seviyesini enen üst sınıra tasımaktadır. Sosyalleşmenin azalma nedenlerindendir. İşin hiç bitmediğini gosterir. Arkadaşlik sohbetlerinde video izlemelere dondugu sohbetin bitme nedenlerindendir.
Mart 2014

Erdinç Gür, bir soruya yanıt verdi.

Kablosuz ağıma giren bilgisayarları nasıl tespit ederim?

Internet tarayiciniza 192.168.2.1 veya 192.168.1.1 yazarak Modem ekranina sifreniz ile giris yapin. Kablosuz Aglar bolumunde bagli olan kullanicilari ip adresleri ve mac adresleri gorunur bu sekilde programsiz kontrol edebilirsiniz.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayarımda kayıtlı ağ şifresini nasıl öğrenirim?

 1. Denetim Masası> Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın.
  Bilgisayar
 2. Bağlı olduğunuz bağlantının üzerine tıklayın. Bilgisayar
 3. Kablosuz özellikleri butonuna, ardından Güvenlik sekmesine tıklayın. Bilgisayar
 4. Ağ güvenlik anahtarı kısmında şifreyi görebilirsiniz.
Kasım 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayarımı başka bilgisayarlar için modem olarak kullanmam mümkün mü?

Evet, mümkün. Tabii ağ kartınız bunu destekliyorsa. Bu konuda pek çok yazılım var ama çoğu işe yaramıyor. Benim geçende kullandığım güzel bir yazılım var. İki üç tıkla sanal ağ oluşturuyorsunuz: Connectify Hotspot

Bu program bilgisayarınızın kullandığı bağlantıyı bilgisayarınızda ayrı bir ağ kurarak bilgisayaranıza modem işlevi görüyor. Böylece diğer cihazlar sizin bilgisayarınız üzerinden internete bağlanabiliyor.

Programı kurup başlatıyorsunuz. Ekranın sağ altında beliren pencereden ağ ismi ve şifresi belirledikten sonra başlat butonuna tıkladığınızda bilgisayarınız bir modem gibi sinyal yaymaya başlıyor. Böylece diğer cihazlar sizin sinyallerinizden yararlanabiliyor.
Kasım 2013

Serkan Kiose, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayarımı başka bilgisayarlar için modem olarak kullanmam mümkün mü?

Getirebilirsiniz. Wi-Fi Hot Spot deniyor bu özelliğe/duruma. Bilgisayarınız ile bunu yapabileceğiniz gibi hazır programlarla da yapabilirsiniz. Bazı programlar:virtualrouter'ı tavsiye ederim.
Kasım 2013

Erdinç Gür, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayarımı başka bilgisayarlar için modem olarak kullanmam mümkün mü?

Bu sorunun cevabını bilmiyorum açıkcası fakat intele ait wifiye sahip leptop yada pc lerde kücük bir program yardımı ile verici konumuna getirildiğini duymuştum.
Kasım 2013

Erdinç Gür, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayarımda kayıtlı ağ şifresini nasıl öğrenirim?

Windows 7 ise sağ alt köşede bağlantılar ikonuna tıklayınız bağlı olduğunuz ağda sağ tıklayınız ve özelliklere giriniz gelen ekranda parolanız yer alacaktır. Parolayı göster tikine tıklarsanız şifreyi görmüş olursunuz.
Ekim 2013

Yücel Kılıçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yeni Teknoloji Wimax

WiMAX kelimesi "Worldwide Interoperability for Microwave Access" kısaltılmışıdır
Merhaba Arkadaşlar Bu Yazımda Sizlere WİMAX ( Yeni ve Çok Hızlı Kablosuz Ağ Teknolojisi ) Hakkında Bilgi vereceğim Umarım Beğenirsiniz

WiMAX nedir?
WiMAX
kelimesi "Worldwide Interoperability for Microwave Access”kısaltılmışıdır ve IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) 802. 16 standartı ile eşanlamlıdır. IEEE’nin geliştirdiği standartlarından 802 serisinin 16 nolu kolu. Bu teknoloji bölgesel genişbant internet için öngörülmüştür. WiMAX teknolojisinin şuan için internet erişimi sağlanamayan bölgelerde kullanılması anlamlı olur.

WiMAX’ın avantajları
WiMAX’ı bu kadar sevdiren özellikleri çok geniş bir menzile ve yüksek veri aktarım hızına sahip olması. WiMAX teknolojisi sayesinde 50km’ye yakın bir alan içersinde 75 Mbit/s hızında kablosuz internet dağıtabilirsiniz. Bunu sağlayabilmek için LoS (Line of Sight) , yani görüş hattı olması gerekiyor.

WiMAX ile WLAN arasındaki farklar
WiMAX ile WLAN’ın birçok ortak yanları var. Her iki teknoloji sayesinde veri aktarımı sağlanabilinir. WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) daha geniş menzile sahip olduğu için daha çok bölgeleri kapsıyor. WLAN (Wireless
Local Area Network) yani kablosuz yerel ağ daha çok ufak ve kişisel kullanımlar
içindir.

WLAN yani Kablosuz yerel ağ örneğin işyerini kablosuz internet erişimi ile donatabilirsiniz ve 30m ile 300m arası menzile ulaşabilirsiniz. Açık alanda 10km’ye kadar ulaşmak mümkündür ama pratikte bunu başarmak pekte o kadar kolay değildir.
Oysa WiMAX 50km menzili ve yüksek veri aktarma hızı ile WLAN
teknolojisinin çok daha önündedir. Ama şu anda WiMAX teknolojisi ile örneğin
30km uzaktaki bir son kullanıcı cihazı ile bağlanıp yüksek veri hızı eldetmek
şimdilik imkansız görünüyor.

WiMAX’ın geleceği
WiMAX ileriki yıllarda en çok kablosuz internet erişimi için kullanılacak olan standart olacağı tahmin ediliyor. İncelemeler de diğer sistemleri solladığı apaçık görülmektedir.

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.