Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kablosuz Ağ

Kablosuz yerel ağ, kablolu iletişime alternatif olarak uygulanan, RF (Radyo Frekansı) teknolojisini kullanarak havadan bilgi alışverişi yapan esnek bir iletişim sistemidir.Unrecognized parameters: 'rvprop', 'rvsection'

Nisan 2013

Osman Tüysüz @osmanraul7

Antenlerinizi Sanal Aleme Çeviriniz!

İnternet devi Google, Güney Afrika’da Cape Town’da ilginç bir proje başlattı. Kullanılmayan tv frekansları üzerinden, geniş bant desteğiyle internet hizmeti sağlanıyor. Bölgede yaşayan insanlar, bu yolla TV kabloları üzerinden sağlanan internet servisini kullanarak online olmaya başladılar bile. Söz konusu hizmetten okullar da yararlanabiliyor.

Aslında bu, oldukça basit bir yenilik. Devre dışı olan televizyon frekanslarının bant genişlikleri data aktarımına son derece uygun. Bu ücretsiz frekansların bir diğer adı da ‘beyaz boşluk'. Google Güney Afrika Müdürü Fortune Sibanda, proje için bu ‘beyaz boşluklar'ı kullandıklarını söylüyor.

Sibanda, "Bu yeni teknoloji, İnternet hizmetlerini iletmek için tv kanalları arasındaki boşlukları kullanıyor. Pilot projede amacımız, ana kullanıcıları rahatsız etmeden internet verilerini beyaz boşluklar üzerinden aktarabilmek" diyor.

PROJENİN ZORLUKLARI
İlk anlatışta kulağa kolay geliyor olsa da aslında durum pek öyle değil. Zira mevcut tv antenleri internet sinyallerini çözemiyor. Bu nedenle yeni bir teknoloji geliştirilmesi gerekiyordu.

Fortune Sibanda, "Güney Afrika'da bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir alıcı geliştirdik. Çünkü buradaki gereçlerin son derece dar frekans alanlarında çalışabilmesi, yani hangi frekansın boş, hangisinin ise dolu olduğunu ayırt edebilmesi gerekiyor. Her bölge için özel alıcı geliştirmek, burada bizi bekleyen en önemli görevdi" şeklinde konuşuyor.

İNTERNET, OKULLARDA DA KULLANILABİLİYOR
Çeşitli yerel örgütler de bu proje üzerinde çalışmaktalar. Güney Afrika Telekomünikasyon düzenleme kurulu, üniversiteler ve diğer eğitim kurumları gibi. On okul yeni internet teknolojisine bağlandı. Söz konusu okullarda internet vericisinin televizyon yayınını bozmaması için özel ölçüm cihazları takıldı.
Ekim 2013

Yücel Kılıçer @yucelkilicer

Yeni Teknoloji Wimax

WiMAX kelimesi "Worldwide Interoperability for Microwave Access" kısaltılmışıdır
Merhaba Arkadaşlar Bu Yazımda Sizlere WİMAX ( Yeni ve Çok Hızlı Kablosuz Ağ Teknolojisi ) Hakkında Bilgi vereceğim Umarım Beğenirsiniz

WiMAX nedir?
WiMAX
kelimesi "Worldwide Interoperability for Microwave Access”kısaltılmışıdır ve IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) 802. 16 standartı ile eşanlamlıdır. IEEE’nin geliştirdiği standartlarından 802 serisinin 16 nolu kolu. Bu teknoloji bölgesel genişbant internet için öngörülmüştür. WiMAX teknolojisinin şuan için internet erişimi sağlanamayan bölgelerde kullanılması anlamlı olur.

WiMAX’ın avantajları
WiMAX’ı bu kadar sevdiren özellikleri çok geniş bir menzile ve yüksek veri aktarım hızına sahip olması. WiMAX teknolojisi sayesinde 50km’ye yakın bir alan içersinde 75 Mbit/s hızında kablosuz internet dağıtabilirsiniz. Bunu sağlayabilmek için LoS (Line of Sight) , yani görüş hattı olması gerekiyor.

WiMAX ile WLAN arasındaki farklar
WiMAX ile WLAN’ın birçok ortak yanları var. Her iki teknoloji sayesinde veri aktarımı sağlanabilinir. WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) daha geniş menzile sahip olduğu için daha çok bölgeleri kapsıyor. WLAN (Wireless
Local Area Network) yani kablosuz yerel ağ daha çok ufak ve kişisel kullanımlar
içindir.

WLAN yani Kablosuz yerel ağ örneğin işyerini kablosuz internet erişimi ile donatabilirsiniz ve 30m ile 300m arası menzile ulaşabilirsiniz. Açık alanda 10km’ye kadar ulaşmak mümkündür ama pratikte bunu başarmak pekte o kadar kolay değildir.
Oysa WiMAX 50km menzili ve yüksek veri aktarma hızı ile WLAN
teknolojisinin çok daha önündedir. Ama şu anda WiMAX teknolojisi ile örneğin
30km uzaktaki bir son kullanıcı cihazı ile bağlanıp yüksek veri hızı eldetmek
şimdilik imkansız görünüyor.

WiMAX’ın geleceği
WiMAX ileriki yıllarda en çok kablosuz internet erişimi için kullanılacak olan standart olacağı tahmin ediliyor. İncelemeler de diğer sistemleri solladığı apaçık görülmektedir.
Ağustos 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Acaba olur mu?

bilgicagi.com/Yazilar/17855-google_new_...

Yukarıdaki yazıya göre, Google, NY'daki ankesörlü telefonları, kablosuz Internet erişim noktalarına çeviriyormuş.

Güzel bir uygulama ama ya kablosuz iletişimi tercih edenler ve erişim noktası cihazına yaklaşmak istemeyenler ne yapacak?
Nisan 2015

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.