Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadınlar

Kadınlar, (İngilizce:Women) 1978'de Charles Bukowski tarafından yazılmış bir romandır. Kitabın ana karakteri yarı-otobiyografik olarak yaratılmış Henry Chinaski'dir. Diğer romanlarından farklı olarak Kadınlar, Chianski'nin başarılı bir şair ve yazar olarak tanındıktan sonraki hayatını anlatır. Ancak roman, diğer romanlarında olduğu gibi, Chianski'nin kadınlardan aldığı anlık hazları işler. Kitapta, Chianski'nin takma adı, gerçek hayatta Bukowski'nin takma adlarından biri olan Hank'tir. Roman, genel olarak Chianski'nin kadınlara karşı bitmeyen doyumsuzluğuna odaklanır. Aynı zamanda, kadınlara erkeğin gözünden dünyayı anlatma rolünü de üstlenmektedir. Kitabın kapağındaki resmi, Charles Bukowski kendisi çizmiştir.

Eylül 2011

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

Kadınların en gizemli yanı,hiçbir gizemleri olmadığı halde gizemli kabul edilmeleridir.

Bence çok gizemliler mesela asla söylemek istediklerini direk söylemezler ima ederler karşı taraf anlasın isterler!:)))
Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Progesteron ve Östrojen hormonları arasındaki farklar nelerdir?

PROGESTERON
Bu hormon yumurtalıklarımız tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonumuzdur.
Anlamı latincede gebeliğe hizmet eden demektir. Üretimi böbreküstü bezlerinde ve erbezlerinde gerçekleşir.

Progesteron vajinada östrojenin etkilerini bastırır ve dölyatağı kas dokusunun uyarılmasını azaltır ve bu nedenle kasılma zorlaşır. ,Mukoza salgısı artar ve döllenen yumurta için ortam hazırlar.
Progesteron gebeliğin başlaması için ne kadar önemli ise, sürmesi için de o kadar önemlidir. Kadın meme dokusunun gelişmesini ve süt salgılamasını sağlayan hormondur aynı zamanda. Gebeliğin izlenmesinde progesteron ölçümleri bu nedenle çok önemlidir.

ÖSTROJEN

Östrojen hormonu kadın yumurtalıklarında üretilir. Rahmin içerisindeki tabakanın, meme bezinin dokusunun gelişmesini sağlamaktadır. Kadın olma duygusunu sağlayan hormondur, menstürel döngünün düzenlenmesine yardımcı olur.

O kadar çok görevi vardır ki, halen açıklanamayan bazı etkileri bulunmaktadır. Özellikle kan damarlarına olan etkisinin halen nasıl olduğu açıklanamamaktadır.

Saç gelişimi, deri altı yağ tabakasının oluşumu ve kemik erimesine etkileri diğer pozitif etkilerindendir. Östrojen hormonu kadında yaş ilerledikçe azalan bir hormondur.


İkisi arasındaki farklar ise şöyle;

  • Progesteron progestin denilen bir hormon grubundadır, östrojen ise kendi altında 6 adet hormon olan başlı başına bir gruptur.
  • Hamilelikte daha çok rol oynayan hormon progesterondur, östrojen bu dönemde sadece meme bezlerinin gelişmesine destek olur.
  • Plasentada kan içerisine fetusun gelişimi esnasında östrojen sentezlenemez, ancak progesteron implantasyondan hemen sonra sentezlenebilir.
  • Östrojen kadının özelliklerini oluşturan hormondur, progesteron ise oluşan bu özelliklerin düzenlenmesinde görev alır.
Şubat 2012

Caner Acu @cnr4

Normal doğum yapmanın avantajları nelerdir?

İzlediğim bir belgeselden edindiğim bilgiyi aktarayım (bunu daha önce bu sitede yazmıştım) :
Normal, yani bebeğin vajinadan çıkmasıyla gerçekleşen doğum esnasında bebeğe vajina iç çeperlerindeki bazı bakteriler bulaşıyor ve bu bakteriler ona bağışıklık sağlıyor.
Kasım 2011

Sevda @sueno

Türkiye, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ni, imza atan ülkeler arasında, parlamentosunda ilk onaylayan ülke oldu.

Ne yazık ki bunun onaylanması demek yasanın gerçekten çok iyi işleyeceği anlamına gelmiyor.Kocasından dayak yediği için polise sığınan koruma isteyen  koruma verilmediği gibi öylece evine gönderildiği için hayatını kaybeden kadın örnekleri çok   gördük.
Eylül 2011

Tuğba Demirkaya @tugbademirkaya

Kendinize "kadın" diyebiliyor musunuz?

Bu kavram ülkede tartışma konusu..Halbuki bir çok kadın bu konuda daha hassas..Kendilerine kız denilmesi yerine kadın denilmesini istiyor..bence de haklılar..çünkü cinsiyetin bekaretle bağlantısı olmamalı..kadın kadındır..
Ağustos 2011

kybele @kybele

Facebook gibi siteler üzerinden tanımadığınız biriyle sevgili oldunuz mu? Sizce ne kadar sağlıklı bir ilişki?

Tamamen sağlıklıdır. asla aids olmazsınız mesela. :) 0 liquid , 0 issue :))
Ağustos 2011

Ufuk Aktaş @Ufukakts

Sizce hangi erkek parfümü en iyisidir?

Full Speed parfüm Avon'un. Ama Avon'da Perceive'in erkek parfümünü tavsiye ederim. Yıllar önce Axe'lar vardı. Ama artık o kadar kalitelisi yapılmıyor.
Nisan 2011

Ufuk Yücel Özlü @ufukogretmen

Ocak 2011

Sevgiseli @Sevgiseli

Çirkin kadın yoktur, makyaj mucizesi vardır!

çirkin kadın yoktur. az votka vardır :)
Aralık 2010

Yalçın Altuntaş @daamaacun

Kadın neden unutmaz?

halicomert soruyu tekrar oku kardeşim
Aralık 2010

hendrix @hendrix

Kasım 2010

holdedAc @holdedAc

"Evde kaldım" diyebilme yaş sınırı nedir ?

"Evde kalma" diye bir şey yoktur. Evlenilecek birileri mutlaka vardır. Ama siz tercih etmiyorsunuzdur. Evlenmiş olmak için evlenmek istemiyorsunuzdur.
Daha fazla

886 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Regl

11 Kullanıcı   13 Soru   19 Yanıt

Güzellik

235 Kullanıcı   60 Soru   123 Yanıt

Kadın Davranışları

54 Kullanıcı   10 Soru   40 Yanıt

Kuaför

20 Kullanıcı   7 Soru   12 Yanıt

Kadın Çalışmaları

3 Kullanıcı   3 Soru   10 Yanıt

Üreme Hakkı

4 Kullanıcı   3 Soru   4 Yanıt

Züccaciye

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt