Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kağıt

YÖNLENDİR Kâğıt

Ekim 2014

Emel Gerçek @cenin

Kağıt bardaklar içindeki sıcak suyun etkisiyle nasıl şekil değiştirmez (erimez), bunu sağlayan nedir?

Kağıt bardaklar P. E. Kısaltması olam polyetilen'le kaplı (lamine) kağıttan üretilirler. Polyetilen de aslında bir termoplast'dır ama erime derecesi yoğun olanlarında 120-180° , az yoğun olanlarda da 105-115° arasında değişmektedir ki içine koyacağınız suyun, sütün, çayın ya da kahvenin sıcaklığı hiçbir zaman bu derecelerde olamaz. Malzemenin termoplast özelliği sayesinde bardaklar yüksek ısı ve basınçla yapıştırılır. Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere önce kenar dikişi ardından taban ve en son da ağız kenarının yuvarlanması ısıtılarak yapılır.kaynak:en.wikipedia.org/wiki/polyethylene
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Silgi, kağıttaki yazıları nasıl temizliyor?

Bir kurşun kalemin yazı yazan kısmı kurşun değil grafittir. Grafit ise bir nevi karbon bileşimidir. Yazı yazarken kurşun kalemin kağıt üzerine bıraktığı iz, ucundaki karbonun kağıt tarafından aşındırılıp tutulan kısmıdır.

Kağıdın üzerindeki kurşun kalem izlerine mikroskopla bakıldığında 2 ila 10 mikrometre, yani bir saç kılından 6'da biri çapında kumlu, köşeli taneciklerden oluştuğu görülür. Kurşun kalem izini oluşturan bu minik grafit noktaları, kağıdın yüzeyinin biraz altında kağıdın lifleri ile iç içe geçmiş durumdadırlar.

Silginin kağıdın liflerine karışmış bu grafit parçacıklarını çekip çıkarması silgi ile kağıt arasındaki sürtünmenin yarattığı bir aşınmadır. Lastik silgi, yumuşaklığı sayesinde kağıt liflerine nüfuz eder, kağıdı aşındırıp çok ince bir tabakasını kaldırırken grafit parçalarını da çekip çıkarır.

Bir kağıttaki yazıyı sildikten sonra, kağıt üzerinde biriken parçacıklara mikroskopla 200 kere büyütülüp bakıldığında, bunların içine grafit konulmuş rulolar halinde olduklarını görürüz. Grafit parçalarının bir kısmı da lastiğin üzerine yapışıp kaldığından silginin kullanılan yerinin rengi de koyulaşır.

Sonuç olarak silgi sadece yumuşak bir lastiktir. Kağıdı olduğu gibi bırakıp sadece yazıları silmez. Ovalama ve aşındırma prensibine göre çalıştığından kağıdın bir tabakasını da yerinden çıkarır. Bu nedenle aynı yere yazılan yazı tekrar tekrar silinemez, birkaç siliş sonunda kağıdın o yerinde bir delik meydana gelir.

Kağıda yazılan yazı hemen anında silgi ile silinirse kolaylıkla çıkar. Eğer aradan bir süre geçmişse ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, ne kadar sert bir silgi kullanılırsa kullanılsın çizgi tam anlamıyla çıkmaz, muhakkak kağıtta iz bırakır. Bunun sebebi kalemdeki grafitin mumlu bir özelliğe sahip olmasıdır.

Yazıyı yazarken bu yumuşak balmumumsu madde de, grafit parçacıkları ile birlikte kağıdın lifleri arasındaki boşluklardan içine nüfuz eder. Zamanla bu mumlu kısım hem sertleşir hem de havanın etkisiyle oksitlenir, grafit parçacıklarının kağıdın bünyesine sıkıca tutunmalarını sağlar. Bu hale gelmiş grafit, kağıdın daha derin tabakalarına indiğinden silgi ile kolayca aşındırılamaz, kağıdın üst tabakaları alınsa dahi yazı tam olarak silinemez.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

A4, A3 gibi standart kağıt boyutlarının arkasındaki mantık nedir?

Aslında küçükten büyüğe doğru hepsi birbirinin katıdır. Resimde görüldüğü gibi:

Kağıt
 • 2 tane A8 kağıdı bir tane A7 yapar.
 • 2 tane A7 kağıdı bir tane A6 yapar.
 • 2 tane A6 kağıdı bir tane A5 yapar.
 • 2 tane A5 kağıdı bir tane A4 yapar.
 • 2 tane A4 kağıdı bir tane A3 yapar.
 • 2 tane A3 kağıdı bir tane A2 yapar.
 • 2 tane A2 kağıdı bir tane A1 yapar.
 • 2 tane A1 kağıdı bir tane A0 yapar.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Gazeteler neden enine düzgün yırtılmaz?

Gazeteler
Bir kağıdın mikroskop altında incelenmesi...


Gazete kağıdının ana maddesi selülozdur yani ağaçtır. Gazete kağıtlarında selüloz lifleri yukarıdan aşağıya olacak şekilde gelir. Bu yüzden gazete kağıtları dikey olarak düzgün bir biçimde yırtılabilir. Kağıt lifinin dikey olmasının sebebi ise kağıdın üretiminden kaynaklanır. Kağıttaki lifler çok az su içerir ve üretim bandında bandın hareketi boyunca yayılır. Üretim bandında su sonradan kurur fakat lifler kağıtta uzunlamasına kalır. Bu yüzden dikey olarak birbirine kenetlenmiş olur.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Paralarda kullanılan kağıdın türü nedir?

Banknot paraların yapımında kağıt değil pamuk kullanılmaktadır. Birtakım işlemlerden geçen pamuk hamur halindeyken ketenle karıştırılır ve kağıt formuna getirilir. Basım işlemleri de bu süreçten sonra gerçekleştirilir.
Nisan 2013

June @june

Kağıdın üretim aşamaları nelerdir?

Kağıt üretimi kısaca bitkiyi liflerine ayırma ve hepsini bir hizaya sokarak içine çeşitli kimyasalların katılmasıyla gerçekleşir. Bu üretimdeki temel aşamalar:
 1. Ağaçlar kesilerek kütük haline getirilir.
 2. Kütüğün kabuğu içe zarar vermeyecek şekilde soyulur.
 3. Soyulan kütükler kimyasal bir suya atılır. Bu kimyasal suyun içinde ağaç liflerini bir arada tutan lignin adlı maddeyi çözen karışımlar vardır. Bundan sonra kağıt beyazlatılır.
 4. Elde edilen hamur karıştırıcı makineye girer. Burada hamurun içine kaliteyi artırması için Çin kireci gibi dolgular, renk pigmentleri, suya dayanıklılık sağlayan maddeler katılır. Karıştırıcı lifleri pürüzsüz bir hamur haline getirir.
 5. Hamur suyundan arındırılması için sıkı tel örgü şeklindeki bir bende dökülür. Sudan daha çok ayırmak için ayrıca soğurma yöntemi kullanılır. Bu aşama sonunda hamur bir silindir tarafından sıkıştırılır.
 6. Ek silindirlerle bu işlem sonunda hamur sudan tamamen arınır ve düzleşir.
 7. Son aşama olarak da ağsı durumdaki hamur sıcak silindirler sayesinde iyice kurutulur.
Nisan 2013

Halil Ertekin @halilertekin

Günümüzde gazete, kitap ve dergilerin kullandığı kağıt çeşitleri nelerdir?

Çok çeşitli kağıt türleri var gerçekten de fakat bugün basılı medyanın kullandığı kağıt türleri bellidir:
 1. 1. hamur kağıt: Bileşimindeki selüloz miktarı çok, odun miktarı az olan bu kağıtlar günlük kullanımda fotokopi kağıdı olarak da bilinir. Antetli kağıt, kitap, broşür gibi çalışmaların baskısında kullanılır.
 2. 2. hamur kağıt: Bileşimindeki selüloz ve odun miktarı neredeyse eşit derecede olan ve rengi tam beyaz olmayan bu kağıtlar kitap ve benzeri işlerin baskısında fiyat avantajı nedeniyle tercih edilir. Renkli baskılarda pek kaliteli değildir.
 3. 3. Hamur kağıt: Bileşimindeki odun miktarı selüloz miktarından fazla olan bu kağıt, günlük yaşamda saman kağıdı olarak adlandırılır.
 4. Kuşe kağıt: Broşür baskısında en çok tercih edilen kağıt türü olan kuşe kağıdın yüzeyi işlenmiş mat ve parlak türleri bulunur. Yüzeyi tam beyaz olan kuşe kağıtlar ise renkli resimlerin baskısında en iyi sonucu verir.
 5. Bristol: Diğer adıyla Amerikan bristol olarak da bilinen bu kağıt türü bir yüzeyi işlenmiş, parlak ve tam beyaz; diğer yüzeyi mat ve pürüzlü olan kaliteli bir kartondur. Genellikle kitap, defter, broşür kapaklarında kullanılır.
 6. Aydınger: Tasarımlarda farklılık yaratmak için kullanılan bu kağıt şeffaf buzlu cam görüntüsündedir ve davetiye gibi özgünlük gerektiren işlerde tercih edilir.
 7. Kraft: Geri dönüştürülmüş kağıtlardan elde edilen kraft kağıtlar kalın, pürüzlü ve selüloz renklidir. Davetiye, broşürler ve ambalajda tercih edilir.
Mart 2013

A. Sakin @abdullahkaratas

Aralık 2012

Huseyin Enes Demir @hseyinenesdemir

Bir ağaç kesildiğinde ortalama kaç sayfa kağıt elde edilir?

Normal büyüklükte bir ağaçtan yaklaşık 100000 sayfa A4 kağıdı elde edilebilir.

8 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.