Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kanser

Hastalıklar

Kanser, hücrelerde DNA'nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Günde vücudumuzda (DNA'da) yaklaşık 10.000 mutasyon olmasına rağmen immün sistemimiz her milisaniye vücudumuzu tarar ve kanserli hücreleri yok eder. vücudumuzdaki tüm organlar canlının en küçük yapı taşı olan hücrelerden oluşur Sağlıklı vücut hücreleri bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre ne zaman ve nerede bölünebileceğini bilme yeteneğine sahiptir Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Kanser hücreleri toplanarak urları (tümörleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler ya da tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan ya da lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir. Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır. Her kanser aynı yapıya sahip değildir. Vücutta mutasyona uğrayan hücrelerin ancak çok küçük bir kısmı kansere yol açar. Bunun birçok nedeni vardır: Mutasyon gösteren hücrelerin yaşama kabiliyetleri normal hücrelere göre daha azdır. Bu yüzden ölürler. Mutasyon gösteren hücrelerin pek çoğunda bile hâlâ aşırı büyümeyi önleyen norma...

Kasım 2009

Emel Gerçek @cenin

Cep telefonlarının beyin tümörüne sebep olduğu kesinlik kazanırsa ne yaparsınız?

Sigarayı bıraktık ama telefonu bırakamayız. radyasyon var diye çayı açık içen bir milletiz buna da bir çare buluruz.
Aralık 2011

Sevda @sueno

Villöz Adenom nedir? Kanserle bağlantısı var mıdır?

Villöz adenom, kalın bağırsak polibidir. Kalın bağırsakta meydana gelen adenom poliplerden ortaya çıkar. Poliplerin çoğu iyi huylu olmasına karşın bazılarında kanser gelişimi görülüyor. Ailesinde kalın bağırsak kanseri veya kalın bağırsak polipi bulunanlar ve ülseratif kolit hastalığı olanlarda kanser riski yüksektir. Bu nedenle villöz adenomun kanserle bir bağlantısı bulunmaktadır.
Ekim 2015

Gizli Kullanıcı

Günümüz bilim ve teknolojisiyle neden hala kanser tam olarak tedavi edilemiyor?

Hangisinden bahsediyorsun? Kanserin bir çok türü var. Şu an bir çoğunun tedavisi var.
Diğerleri de büyük oranda düzeltilebilecek yapıda sadece insan hayatının değeri şu an için kanser ilaçlarının getirisinden daha değersiz.

Neden benzinli arabalar kullandığımız ile ayni sebebten dolayı yani. Önce benzini sonuna kadar satıp kar etmeleri gerek yoksa onlar da enerjinin büyük çoğunluğunun lastiğin yüzeye yaptığı sürtünmeye karşı koymak için harcandığını, magmetizma ile bunu aşabileceklerini biliyorlar ama neden kazançlarından olsunlar ki? Bizim hayatlarımız onların kazanacağı paradan daha mı değerli? ..

Bilimi ve teknolojiyi iki aşamalı değerlendirin. Birinci kısmı gerçekte bilimin bulunduğu nokta, ikincisi ise bunun topluma ne kadar sunulduğu aşaması. Aradaki dengeyi sömürgeci zihniyetteki insanların birbirleri ile olan ego savaşları tutuyor. Bu süreçte olan kendi elleri ile gidip onlara oy veren veya ürünlerini alan insanlara oluyor. Sanırım sonumuz çok ironik olacak...
Ocak 2014

Dilek Saltik @dileksaltik

İlik kanseri nedir nasıl tedavi edilir?

Kemik iliğinin kanseridir. Multipl Miyelom olarak bilinmektedir. Beyaz kan hücresi olan plazma hücrelerinde başlayan bir kanserdir. Kemik iliği kanseri yerine kan kanseri (lösemi) deyimi kullanılır. Kan, kemik iliğinde yapıldığından kan kanserleri bir çeşit kemik iliğinden kaynaklanan kanserlerdir. Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Yüksek sayıdaki olgunlaşmamış ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerini alması ile iliklerde hasar meydana gelir. Lökositlerin sayısı azalmaya başlar. Enfeksiyona olan eğilim artar.

Belirtileri;
  • Sık sık enfeksiyona yakalanmak
  • Halsizlik
  • Kanamaların artması
  • Kırmızı kan hücresi eksikliği anemiye, nefes darlığına neden olabilir.
  • Böbrek yetmezliği hem akut ve kronik gelişebilir.
  • Tat duyusunun kaybolması
  • Bulantı ve kusma
  • Zihin bulanıklığı
  • Halsizlik, karışıklık ve Hiperkalsemi nedeniyle yorgunluk vardır.
  • Kemik ağrısı genellikle omurga ve kaburgada vardır.
Ocak 2012

Ahmet Faik @AhmetFaik

Ölümsüzlük mantarı nedir?

Çok uzun bir süredir, Asya ülkelerinde bitkisel tedavi için kullanılan hiçbir şekilde yan etkisi bulunmayan bir bitki. Çok eskiden sadece imparatorların ve yakınlarının kullanabildiği bir bitkiydi. Günümüzde bilinen en eski ve en değerli bitkidir ölümsüzlük mantarı. Çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden, organların çalışma şeklini düzene sokmasına kadar birçok yönden insan vücuduna etkisi bulunmaktadır.
Ocak 2012

June @june

Rahim ağzı kanseri aşısı nedir?

 30  yaş  sonrası grubu  için sanırım hiç umut yok:(
Eylül 2011

Dost @gercekcidost

Eylül 2011

Dost @gercekcidost

Kanser hakkında ne biliyorsunuz?

Beslenme ile pek çok kanserin önlenebileceğini öğrendim. Dünyadaki fare deneyleri o kadar açık ki, tıbbın yeteri kadar bunları paylaşmamasına hayıflandım, üzüldüm.
Ocak 2011

Begüm @begum

Kısır bırakan tohumlar, transgenik tohumlar, GDO lu gıdalar 1. sıraya yükselen kanserin, çeşit çeşit hiç duymadığımız hastalıkların ortaya çıkması. Nereye doğru gidiyoruz, birey olarak elden ne gelir?

Ziraat Mühendisiyim, bitki kimyasına çok emek verdim. Kanserden korunmayı öğrendiğimi düşünüyorum. Gazetelere ve kitaplara haber oldum. İlginç deneyimler edindim. Babamı, eniştemi kanserin elinden 7 yıl önce aldım. mutluyum Çok şey öğrendim.
Aralık 2010

Ece Berçin @ecot

Bir yiyecek küflendiğinde görünürdeki küfleri yiyecekten uzaklaştırsanız bile küfün ürettiği mikotoksinleri yiyecekten atamadığınızı ve bu mikotoksinlerin çok ciddi kanser yapıcı olduğunu biliyor musunuz?

KANSER'e karsi nasil iyi koruyacagini detayli dusundum. Bunun ancak gunluk gida kalkani ile olacagini gordum. Bu kalkanin adina 'ALAN SAVUNMASI (5:4:2:2:)' dedim. Bagisiklik sistemini en iyi güclendirmenin tek yolu bu gozukuyor. Her gun 5 farkli ot/bitkiden olusan bir salata, 4 farkli bitkiden olusan bitki cayı, 2 farkli meyve ve 2 farkli tohum tuketmek yeterlidir.
Aralık 2010

Süleyman Gönülkırmaz @otlarinadami

Kanserden korunmanın en iyi yolu sizce nedir?

dengeli beslenme, sigarasız ve stressiz hayat
Aralık 2011

Burhan Çetinkaya @Burhan

SAR değeri nedir?

Kısaca telefonun ortama yaymış olduğu radyasyon değeridir. Amerika'da esas alınan sınır oranı 1,6 w/kg. Avrupa'da ise 2,0 w/kg'dır. Ancak 1,0 w/kg. üzerindeki değerlerin ciddi anlamda zararlar verebileceği söyleniyor.

Aşağıdaki linkten kullanıdığınız telefonun SAR değerini öğrenebilirsiniz:
Ocak 2013

Müslüm Manaz @BOSSEPET

Mehmet Ali Birand'ın ölüm sebebi nedir?

Pankreas kanserine yakalanmıştı ve bir süredir kemoterapi görüyordu. Allah rahmet eylesin.
Daha fazla

52 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Tümör

1 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt