Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kanser

Hastalıklar

Kanser, hücrelerde DNA'nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Günde vücudumuzda (DNA'da) yaklaşık 10.000 mutasyon olmasına rağmen immün sistemimiz her milisaniye vücudumuzu tarar ve kanserli hücreleri yok eder. vücudumuzdaki tüm organlar canlının en küçük yapı taşı olan hücrelerden oluşur Sağlıklı vücut hücreleri bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre ne zaman ve nerede bölünebileceğini bilme yeteneğine sahiptir Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Kanser hücreleri toplanarak urları (tümörleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler ya da tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan ya da lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir. Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır. Her kanser aynı yapıya sahip değildir. Vücutta mutasyona uğrayan hücrelerin ancak çok küçük bir kısmı kansere yol açar. Bunun birçok nedeni vardır: Mutasyon gösteren hücrelerin yaşama kabiliyetleri normal hücrelere göre daha azdır. Bu yüzden ölürler. Mutasyon gösteren hücrelerin pek çoğunda bile hâlâ aşırı büyümeyi önleyen norma...

Mayıs 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Cilt Kanseri Belirtileri

Cilt kanseri derinizde mutlaka belirtiler gösterir. Derinizdeki bu değişiklikler kanser olmasanız bile kanserin belirtisidir. Bu yüzden bu belirtileri bilmekte fayda var.

Aktinik Keratoz: Çok fazla güneş altında kaldıktan sonra oluşan bu yaralar genelde baş, el ve boyunda görülür. Soyulur ve kızarırlar.

Dudak İltihabı: Dudak altında oluşan bir iltihaptır. Dudaklarda kuruluk, soyulma ve yaralar meydana getirir.

Boynuzlar: Deride boynuza benzer küçük çıkıntılardır. Genelde açık tenli ve geçmişte güneş yanıklarından çok etkilenmiş yaşlılarda çıkar.

Ben Ne Zaman Tehlikelidir?
Çok az ben zamanla kansere dönüşür. Bunlar değişik şekil, renk ve boyutlardaki benlerdir. Yetişkinlikte çıkan benler de tehlikeli olabilir.

Tipik Olmayan Benler
Bu benler zamanla kansere dönüşebilir. Güneş yanıkları olan bölgelerde görülürler. Belli bir bölgede, fazla sayıda ve birbirinden değişik şekillerdedirler.

Nasıl Korunulur?
Cilt kanserinden korunmak için vücudunuzu sık sık kontrol etmelisiniz. Benlerinizin fotoğraflarını çekerek, değişimleri karşılaştırabilirsiniz. Bütün değişimleri gözlemlemeli ve anormal bir durumda doktora gitmelisiniz.
Mayıs 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Haziran 2013

Ebru Özkan @Ebruu

Kanserin nedenleri nelerdir?

Kanserin nedenleri endojen ve eksojen olarak ikiye ayırabiliriz. Endojen nedenler; kalıtım, ırk ve coğrafik faktörler, yaş, alışkanlıklar, cinsiyet ve hormonlar, immünolojik faktörler, prekanseröz lezyonlardır. Eksojen nedenleri ise; kimyasal, fiziksel ve canlı etkenlerdir.

Kalıtım: İnsan kanserlerindeki genetik temeli çevresel etkilerden ayırt etmek zordur. Genetik yapı kanser oluşumu için yeterli bir şart olmamakla beraber önemli bir yardımcı etken olabilir. İnsanda seyrek olarak görülen bazı tümörler kalıtsal olarak soylara taşınmaktadır. Örneğin; gözden çıkan bir tümör olan ve genellikle ilk üç yaş içerisinde ortaya çıkan retinoblastom %40 olguda ailevidir.

Irk ve coğrafi faktörler: Amerikalı kadınlarda çok sık gözlenen meme kanseri, japon kadınlarında seyrektir. Deri kanserleri beyaz ırkta daha sık, zencilerde seyrektir.

Yaş: Her yaş grubunda tümör görülebilmektedir. Ancak en çok 55 yaş üzerindekilerde görülür. Erişkinlerde tümörler sıklıkla vücudun dış ve iç yüzeylerini döşeyen epitel ve yaşlanmakla birlikte bazı değişikliklere uğrayan organlardan köken alır. ( örneğin erkeklerde prostat, kadınlarda meme, uterus ve overler ) Çocuklarda ise tümörler çoğunlukla hızla gelişme gösteren doku ve organlardan köken alır. Örneğin kemik iliği, kemik, olgunlaşmamış sinirsel elemanlar gibi.

Alışkanlıklar ve sosyal koşullar: Alkol alışkanlığı, ağız, yutak, gırtlak ve yemek borusu kanserini artırır. Akciğer kanserlerinin gelişmesinde erkeklerde %77 oranında, kadınlar ise %43 oranında sigara alışkanlığı sorumlu tutulmaktadır. Sigara alışkanlığı olanlarda ağız, yutak, gırtlak ve mesane kanseri riski de artmaktadır.

Cinsiyet ve hormonlar: Bazı tümörlere erkeklerde, bazılarına ise kadınlarda daha çok rastlanır. Bu durum daha ziyade seks hormonları ile ilgilidir.

Kimyasal etkenler: 1932 yılında, katran içerisindeki birçok kimyasal maddeden yüksek dereceli karsinojen etkiye sahip bir hidrokarbon olan benzpyrene izole edilmiştir.

Fiziksel etkiler: Radyasyon; lösemi, meme kanseri, akciğer, tiroid ve tükürük bezi kanserlerine neden olmaktadır. Mekanik etkiler; Devamlı travma ile tehlikeli durumlar oluşabilir. Safra ve böbrek taşları ile beraber karsinom görülme sıklığı artar.

Canlı etkenler: En önemlisi virüslerdir. Doğal olarak konakladıkları hücreye girdiğinde çoğalarak hücre ölümüne neden olurlar. Ancak doğal olarak konaklamadıkları hücrelere girdiklerinde kendine benzer virüsleri oluşturamayan virüsler, bazen hücrelerin çekirdeğinde bulunan genetik yapıya katılır ve birlikte çoğalırlar. Bu şekilde değişime uğrayan hücre, tümör hücresi özelliği kazanır.
Temmuz 2013

Devrim Güren @devrimguren

Tarçınlı Bal

Bal
Tarçınlı balın hazırlanışı:
Önce bir bardak suyu kaynatın, sıcak suya tarçın koyun ve demlenmeye ve
soğumaya bırakın. Kaynar suya bal koymayın. Çünkü sıcak su baldaki enzimleri öldürür. Su oda sıcaklığına geldiğinde tarçının iki katı kadar bal ekleyin. Yatmadan
bardağın yarısını için ve diğer yarısını sabaha bırakın.

Bal ve Tarçınla İlgili Gerçekler

Bal ve tarçın karışımının pek çok hastalığı iyileştirdiği biliniyor. Bir yan
etkisinin olmaması da cabası. Şekerli olmasına rağmen doğru miktarda
alındığında diyabet hastalarına dahi zarar vermiyor. Araştırmalarına göre:
Kalp Hastalıkları: Bal ile toz tarçını karıştırın ve kahvaltıda kızarmış
ekmekle yiyin. Kolesterolü düşürür ve muhtemelen kalp krizini önler. Tarçınlı
balın düzenli olarak tüketilmesi kalp vuruşlarını güçlendirir. Yaşlandıkça atar
damarlar ve toplardamarlar esnekliklerini kaybediyor ve tıkanıyor. Tarçınlı bal
ise damarları yeniden canlandırıyor.

Bal
Arterit:
Hastalar bir fincan sıcak suya iki yemek kaşığı bal ve bir çay
kaçığı toz tarçın koyarak faydalı bir içecek hazırlayabilirler. Günlük olarak
içilirse kronik arterit hastaları dahi iyileşebilir. Bir araştırmada 200 hastalarını kahvaltıdan önce bir kaşık bala yarım çay kaşığı tarçın ile tedavi eden doktorlar 73 hastanın tümüyle ağrıdan kurtulduğunu, bir ay içerisinde ağrı yüzünden hareket edemeyen hastaların hemen hepsinin ağrı çekmeksizin yürümeye başladığını gördü.

Bal

İdrar Yolu Enfeksiyonu:
İki yemek kaşığı toz tarçın ile bir yemek kaşığı balı
ılık suya ekleyerek için. Bunun en büyük yararı idrar yolundaki mikropları öldürür.

Bal


Kolesterol:
İki yemek kaşığı bal ve üç yemek kaşığı toz tarçın 450 gram çay
kolesterol hastasına verildiğinde iki saat içerisinde kandaki kolesterol oranının
%10 azaldığı görüldü. Günde üç kez alındığında kronik kolesterol dahi tedavi
edilebiliyor. Günlük olarak yenen bal ise kolesterol şikâyetlerini azaltıyor.

Bal

Soğuk Algınlığı:
Sık ya da ağır soğuk algınlığı şikâyeti olanlar bir kaşık ılık
bal ¼ kaşık toz tarçınla üç gün boyunca birer kez alabilir. Bu tedavi çoğu
kronik öksürüğü ve soğuk algınlığını tedavi edebilir, sinüsleri temizleyebilir.

Bal

Boğaz Tahrişi ve Boğaz Ağrısı:
Tarçınlı balın boğaz ağrısını iyileştirdiği ve boğaz ülserini kökünden kazıdığı söyleniyor. Bunun yanında boğaz ağrıdığında ya da gıdıklandığında bir kaşık bal yiyin. Boğazınızdaki rahatlık geçene dek 3 saatte bir tekrarlayın.

Bal

Gaz:
Yapılan araştırmalar tarçınlı balın midede oluşan gazları önlediğini gösteriyor.
Bal

Bağışıklık Sistemi: Tarçınlı balın günlük tüketimi bağışıklık sistemini
güçlendiriyor ve vücudu bakteri ile virüs saldırılarından koruyor. Balın
düzenli tüketimi akyuvarları güçlendirerek bakteriyel ve virüslü hastalıklara
karşı direnci artırıyor.

Bal

Sindirim Güçlüğü:
İki yemek kaşığı bala serpilen toz tarçının yemek yemeden
önce alınması asitliliği önlüyor ve en ağır yemekler dahi sindirilebiliyor.
Bal

Grip:
İspanyol bir bilim insanı baldaki doğal bir bileşenin grip mikrobunu
öldürdüğünü ve hastayı gripten kurtardığını kanıtladı.
Bal

Uzun Ömür:
Bal ve toz tarçın ile hazırlanan çay düzenli olarak içildiğinde
ileri yaşın etkilerini azaltıyor. Çay yapmak için dört yemek kaşığı bal, bir
çay kaşığı tarçın ve üç fincan kaynamış su kullanın. Günde 3-4 kez 1/4 fincan
için. Cildi taze ve yumuşak tutar ve yaşlanmayı önler.
Bal

Sivilceler ve Cilt Enfeksiyonları: Üç yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı toz tarçını karıştırın. Yatmadan önce sivilcelerinizin üzerine sürün ve ertesi gün ılık suyla yıkayın.
İki hafta her gün uygulanırsa sivilceleri kökünden söker. Bunun yanında Bal ve toz tarçını etkilenen bölgelere eşit miktarda uygulamak egzama, mantar ve her türlü cilt enfeksiyonunu iyileştirir.Bal

Kilo Verme: Her gün sabahları kahvaltıdan yarım saat önce, boş mideye ve
geceleri yatmadan önce bir bardak kaynamış suyun içine bal ve toz tarçın koyup
için. Düzenli olarak alındığında obezite sorunu yaşayanlarda bile kilo kaybı
sağlıyor.
Bal

Kanser: Japonya ve Avustralya’da yapılan araştırmalar mide ve kemik kanserinin
başarıyla tedavi edilebildiğini gösterdi. Bu kanser çeşitlerinden mustarip
hastalar günde bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçını üç parçaya
bölerek bir ay boyunca alınmalıdır.
Bal

Yorgunluk:
Yakın zamanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki baldaki şeker
vücudun güç kazanmasına yardımcı oluyor. Bal ve toz tarçın tüketen yaşlılar
daha zinde ve esnek olduklarını ifade ediyor. Her gün diş fırçaladıktan sonra
ve öğleden sonra 15.00’te alındığında bir haftada vücut direnci artıyor.

Bal

Kötü nefes:
Güney Amerikalılar sabahları bir çay kaşığı bal ve tarçın konmuş
suyla gargara yapıyor böylece nefesleri gün boyu güzel kokuyor.
Bal

İşitme kaybı:
Günlük olarak sabah ve akşamları bal-tarçın ikilisini almak duyma
kaybını giderebiliyor.
Bal
Aralık 2013

Ebru Özkan @Ebruu

Kanserin diğer hücrelerden farkı nedir?

Hücre büyümesi için, normal kontrol noktalarının hepsi kırmış ve özerk, sınırsız bir şekilde büyüme yeteneğine sahip hücrelerdir.

Kanser
 1. Yetebilirlik: Normal hücreler çoğalmak için eksojen büyüme sinyallerine ihtiyaç duyar. Kanser hücreleri, büyüme sinyallerininyokluğunda da kendi üreterek ya çoğalabilir .
 2. Anti - büyüme sinyallerine karşı duyarsızlık: Temas inhibisyonu kaybı olarak tanımlanır. Normal hücreler bu sinyallere karşı duyarlıdır. Büyümeyi durdurur. Ancak kanser hücreleri bu sinyallere itaat etmez.
 3. Doku invazyonu ve metastazı: Kanser hücreleri normal hücreler gibi bulundukları yerde kalmaz. Yayılmaya başlar. Diğer dokuları istilaya başlar.
 4. Sınırsız Replikatif potansiyeli: Normal hücrelerin bir zaman sonra bölünme yeteneği ve büyümesi dururken, kanserin bu potansiyeli durmaz, ölümsüzdür.
 5. Anjiyogenezi Süreklidir: Normal hücreler gibi, kanser hücrelerinin de besine sürekli bir ihtiyacı vardır. Bu kanser hücreleri tercihen oksidatif fosforilasyon için gerekli oksijenin erişimi olmasına rağmen glikolizi , ATP verimli hücreleri kullanarak şiddetlenir.
 6. Apoptozis: ( Vücutta ihtiyaç duyulmayan veya anormalleşmiş hücrelerden kurtulmanın normal yoludur.) Kanser hücrelerini öldürmek için sorumlu başlıca bağışıklık hücreleri olarak sitotoksik T-hücreleri bulunmaktadır. T - hücreleri, anormal hücreleri öldürür ancak kanser hücreleri apoptotik sinyallere yanıt vermez.
Ocak 2014

Gonca Köse @GNCKSE

Avrupa kanserle savaş kampanyasında kullanılan 10 anahtar slogan

 1. Sigara içmek tüm risklerin en büyüğüdür.
 2. Alkol alımını azaltın
 3. Şişmanlıktan kaçının.
 4. Yağlı gıdalardan kaçının.
 5. Lif içeren taze sebze ve meyveleri bol tüketin.
 6. İş yerinizde sağlık ve güvenlik kurallarına dikkat edin.
 7. Fazla güneşlenmekten kaçının.
 8. Sağlığınızda 2 haftadan uzun süren açıklanamayan değişikliklerde hekime başvurun.
 9. Kadınlar; her ay düzenli olarak meme muayenesi yapın.
 10. Kadınlar; 2 yılda bir servikal smear yaptırın.
Ocak 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

11 bin yıldır 'yaşayan' kanser hücresi

İngiliz araştırmacılar 11 bin yıldır "hayatta olan" bir kanser türü keşfetti.Dünyanın bilinen en eski yaşayan kanser türünün o dönemde bir köpekte ortaya çıktığı ve çiftleşmeyle diğer hayvanlara geçtiği belirtiliyor.

Wellcome Trust Sanger Enstitüsü'ndeki uzmanlar, bu kanser türünün DNA'sını çözdü.

Kanserin ilk görüldüğü köpek, Sibirya kurdu olarak bilinen 'haski' türüne benzeyen, orta büyüklükte, boz kahverengi ya da siyah kısa tüyleri olan bir hayvandı.

Dr. Elizabeth Murchison, "Bu köpekten kanserin neden yayıldığını bilmiyoruz. Ama geriye bakıp, yaydığı kanser hücrelerinde genleri hâlâ yaşayan bu köpeğin kimliğini tanımlayabilmek heyecan verici. " dedi.

Bilim insanları, hayvanlarda görülen ve cinsel ilişki yoluyla geçen iki nadir kanser türünden biri üzerinde çalıştı.

Söz konusu kanser türü hayvanların cinsel organlarında tümör oluşumuna neden oluyor.

Uzmanlar gen haritasını çıkardıkları ve 'moloküler saat' işlevi gören bir tür mutasyonu inceleyerek kanserin kaynağının 11 bin yıl öncesine gittiğini tespit etti.

Milyonlarca genetik mutasyona uğramasına rağmen kanser türünün hayatta kaldığı belirtiliyor.
Şubat 2014

Engin Ergül @enginergul

Şubat 2014

Cengiz Yılmaz @cengizyilmaz

Pankreas Kanserine Yönelik Kullanabileceğiniz Taşlar, Renkler ve Kokular

Akciğer Kanserine Yönelik Taşlar, Renkler ve Kokular
Sarı kuvars ve ametist. Mor rengi ve lavanta, gül kokusu kullanılabilir.
B) Pankreas Kanseri
Ham papayayı doğrayıp, üzerine bolca limon suyu sıkıp, tahta kaşıkla ezilip yenirse pankreasın çalışmasına yardımcı olur. Gıda takviyesi olarak, yemeklerden sonra ya da ihtiyaç duyulduğunda 1-2 tablet çiğnenerek alınır.
Kobalt (co) damarları genişletip, damar spazmlarını giderir. Yüksek tansiyonu önler. Sinir sistemini rahatlatarak, migreni geçirmede önemli rol oynar. Kansızlığın giderilmesinde, karaciğer ve pankreasın düzenli olarak çalışmasında etkin rol oynar. B12 vitaminin yapısında kobalt vardır. Marul, şalgam, incir, ıspanak, pazı ve armutta bulunur.
Fasulye hem besleyici hem de şifa değeri oldukça fazla olan bir sebzedir. Vücudun çalışmasını, gelişmesini ve kuvvetlenmesini sağlar. Yaprakları da çay gibi kullanılabilir. Bedenin ve zihnin yorgunluklarını en aza indirir. Taze fasulyede a, bl vitamini ve potasyum bulunmaktadır. Pankreas bezesinin gereği gibi çalışmasını sağlar, insülün ifrazatını artırır. Böylece şeker hastalığını önler. Kandaki şeker miktarını düşürür.
Pankreas Kanserine Yönelik Kullanabileceğiniz Taşlar, Renkler ve Kokular
Kaplan Gözü. Sarı, Yeşil Renkleri ve Lavanta Kokusu Kullanılabilir. Kozmik Yaşam Merkezi’nden Öneriler
Alfa alfa + reishi mantarı ekstraktı + geven dikeni ekstraktı + zeytin yaprağı ekstraktı + sedir yağı + yoğurt otu ekstraktı + nar- bamya çiçeği + propolis ekstraktı + turmeric ekstresi + fransız sahil çamı ekstraktı + üzüm çekirdeği kapsülü bitkisel destek ürünlerinden kullanılması tavsiye edilir.
84 mineralli Kozmik Kristal Tuz kullanılması önerilir.
John Hopkins’den Kanser Güncellemesi
John Hopkins Kanser Araştırma Enstitüsü’nün ilgili bölümünün 2007 nisan raporu 2005 yılında yazdığımız Kozmik Bilim ve bilinçte yaşam enerjisi kitabımızda ve dünyada ve Türkiye de verdiğimiz konferanslarda anlattığımız, sağlıklı yaşamla ilgili bütün bilgi-leri aynen ve bilimsel verileriyle doğrulamakta kalmayıp bir rapor hâlinde kamuoyuna duyurmuştur. John hopkins kanser araştırma enstisüsü’nün sözünü ettiğimiz raporda açıkladığı ilkeleri aşağıda aktarıyoruz:
1. Herkesin vücudunda kanser hücreleri vardır. Bu kanser hücreleri birkaç milyara kadar çoğalmadıkça standart testlerde görülmezler. Doktorlar kanser hastalarına tedaviden sonra vücutlarında artık kanser hücresi kalmadığını söyledikleri zaman, bu yalnızca kanser hücrelerinin testlerle saptanamayacak düzeyde olduğu anlamına gelir.
2. Bir kişinin vücudunda hayatı boyunca 6 ile 10 kez kanser hücreleri oluşabilir.
3. Kişinin bağışıklık sistemi güçlü olduğu zaman kanser hücreleri yok edilir ve çoğalarak tümör oluşturmalarına engel olunur.
4. Bir kişide kanser olması, o kişide çoklu beslenme eksikliği olduğuna işaret eder. Bunlar genetik, çevresel, beslenme ve yaşam tarzı faktörlerine bağlı olabilir.
5. Çoklu beslenme eksiklini yenebilmek için diyeti değiştirmek ve ek takviye almak gerekir. Bu, bağışıklık sistemini de güçlendirir.
6. Kemoterapi hem hızlı çoğalan kanser hücrelerini, hem de kemik iliğinde, sindirim sisteminde v. B. Organlarda hızlı büyüyen sağlıklı hücreleri yok eder ve karaciğer, böbrekler, kalp, akciğerler v. B. Organların tahribatına yol açar.
7. Radyasyon, kanser hücrelerini yok ederken; sağlıklı hücre, doku ve organları da yakar, yaralar ve zarar verir.
8. Kemoterapi ve radyasyon başlangıçta tümörün küçülmesine yol açar. Kemoterapi ve radyasyon tedavisinin uzaması tümörün daha fazla yok olmasına yardım etmez.
9. Kemoterapi ve radyasyondan dolayı vücut çok fazla toksin yüklenmesine maruz kalınca, bağışıklık sistemi ya tehlikeye düşer, ya da yıkılır; dolayısıyla kişi çeşitli enfeksiyonlara ve komplikasyonlara yenik düşer.
10. Kemoterapi ve radyasyon kanser hücrelerinde mutasyona neden olabilir ve dirençlerinin artmasına yol açarak yok edilmelerini zorlaştırabilir. Cerrahi işlem de kanser hücrelerinin başka taraflara sıçramasına neden olabilir.
11. Kanser hücreleri ile savaşmakta en etkili yöntem onları çoğalmak için ihtiyaçları olan gıdalardan yoksun ve aç bırakmaktır.
Kemoterapi Sonrası Bedende Bulunan Radyasyonu Atmak İçin Kullanılacak Kür Tarifi
30 gr tarçın Z> 10 gr dağ kişnişi O 5 gr sinemaki O 1, 5 litre su
5 gr (1 çay kaşığı) iyotlu kristal tuz (kaya tuzu)
1, 5 litre su iyice kaynadıktan sonra içine tarçın, dağ kişnişi ve sinemaki de atılır. 1 taşım da birlikte kaynayan karışımın içine kaya tuzu ilave edilir. Bu karışımdan her gece yatmadan önce 1 bardağı tüketilmesi tavsiye edilir. Tarçının kabuklu, kişnişin ise tane halinde olmasına dikkat edin. saglikliyasamhaberleri.com/pankreas-kans... .
Nisan 2014

ishansigorta.com.tr'>İshan Sigorta @IshanSigorta

AKCİĞER KANSERİNİN İLACI BULUNDU

2656

Novartis AG tarafından geliştirilen bir akciğer kanseri ilacı hastaların yarısından fazlasının tümörlerinin küçülmesini sağladı.

Bu durum akciğer kanserinde oldukça nadir rastlanan bir durum ve erken dönem çalışmalar yürütülmeye devam ediyor.

Noartis'in ilacı ülkemizde de tedavi görmekte olan binlerce hasta için büyük umut olarak gösteriliyor.

Haber detayı için: finansgundem.com/haber/akciger-kanserini...
Nisan 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Radonun Tehlikesinden Haberdar mıydınız?

ABD'de yayımlanan USA Today gazetesinin haberine göre, ABD'de sigaradan sonra akciğer kanserinin ikinci nedeni kokusuz olan radon gazı. Öyle ki her yıl 21.000 ABD'li bu gaz yüzünden akciğer kanseri olup, yaşamını yitiriyor.

Uranyumun toprakta ya da suda doğal bozulması sonucu, evlere kanalizasyondan ya da tatlı su şebekisinin çatlaklarından sızıyor.
ABD Çevresel Koruma Ajansı'na göre bu ülkedeki her 15 evden 1'i tehdit altında.

Haberin ayrıtıları için:
usatoday.com/story/news/nation/2014/04/2... .
Kasım 2014

Şaman @chamacon

Çok ilginç bir sosyal deney ve bir ders

Hidden Camera Teaches Guys an Important Health Lesson
Mart 2015

Süleyman Gönülkırmaz @otlarinadami

KANSERİN ÖĞRETTİKLERİ

—Kanserden Korunmanın ve Kurtulmanın formüle edebileceğini öğrendim.
—Doğal bitkileri sağlığa en iyi koyanların başında Almanya’nın olduğunu öğrendim.
—Avrupa’nın ESCOP Başkanlığında pek çok bitkinin monografisini deklere etmiş olduğunu öğrendim.
—Ülkemizdeki tıp eğitiminde hiçbir doğal bitkinin bütüncül kimyasının ders olarak okutulmadığını öğrendim.
—Kanserden kurtulmada sadece hekimlerin yeterli olamayabileceğini öğrendim.
—Bitkileri eleştirenlerin Bilimsel Araştırma verilerinden (in vivo/vitro) habersiz olduğunu öğrendim.
—Doğadaki bir otun bile tek başına 80 adet farklı yapıda antioksidandan içerebileceğini öğrendim.
—Çoğu Onkoloji Merkezinde ‘Prevantif Onkoloji’nin aktif olmadığını öğrendim.
—Kanser tedavisi devam eden kişilerin şekeri sınırlaması gerektiğini (Warburg hypothesis) öğrendim.
—Bazı bitkileri bize gıda olması için değil, Kansere karşı bizi koruması için almamız gerektiğini öğrendim.
—Araştırmalarınızı severek ve detaylandırarak yaptınız zaman, bilgilerin size doğru koştuğunu öğrendim.
—Kanser araştırmaları bana bunları öğretti, Sizlerden de öğreneceklerim olduğunu biliyorum.
(otevi.com) Web sayfamdan S: G
Süleyman GÖNÜLKIRMAZ Ziraat Mühendisi-Antalya
otevi.com
#otadami @otadami
Ağustos 2015

Süleyman Gönülkırmaz @otlarinadami

KANSERİ KÜÇÜLTMEK MÜMKÜN

Bugün, tıpta yapılan yaygın uygulama insan vücudunda görülen her bir semptoma bir hastalık ismi verilmektedir. Aslında, binlerle ifade edilen farklı özelliklerde hastalık yoktur, sadece görevini yeterince yapamayan hücrelerden dolayı savunma sisteminin zayıflaması ve buna bağlı görülen semptomlar ile görevini kötüye kullanan hücrelerin oluşturduğu semptomlar olarak sınıflamanın yapılması daha doğru olur.

Görevini kötüye kullanan hücrelerin oluşturduğu semptomların başında hiç şüphesiz ki kanser gelmektedir. Vücutta birikmiş olan toksik maddeler hücrelerin görevlerini yanlış ve kötü yapmalarını teşvik etmekte, buna savunma sisteminde bir zayıflığın eklenmesi durumunda kanser oluşumu başlamaktadır.
Vücutta birikmiş olan “Toksik Mevduat”ın (TOM) azaltılması, “Yanlış Gıda”nın (YAG) düzeltilmesi ile kanseri küçültmenin her zaman mümkün olduğunu gördüm. Kanserin sonlandırılmasında kişiye özel doğal bitkilerin sinerjik etkili harmanlama yapılmasının çok önemli olduğunu fark ettim.
Evli iki kız kardeşimden biri 26 yaşında kanserden, diğeri 44 yaşında kalp krizinden yaşamdan erken ayrıldılar. Pek çok bilgiyi iki canımı kaybettikten sonra acıdan öğrendim. Ardından babam ve eniştem kanser oldu. Bugün babam ve eniştem kanserden kurtulmuş durumdalar. Yaşam ortamının düzeltilmesi, gıdanın fonksiyonlu formüle edilmesi ile kanserden korunmanın, kurtulmanın mümkün olduğunu gördüm.
Kanserin isabet etmesinde; %10 genetik, %40 Yaşam Ortamı (YO), %50 Yanlış Gıda (YAG) kombinasyonu olduğunu söyleyebilirim. Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak konusu iyi yönetemediği için hastaneler sürekli dolu, pek çok kişi tam sağlığını kazanmaktan öte, ilaçlarla bir yaşamı sürdürür durumdadır.
Tıbbi araştırma sonuçları (in vivo/vitro) ve doğal bitki kimyası denizinde 11 yıldır yüzmekteyim. Yanlış Gıdanın (YAG) düzeltilmesi ve bünyemizdeki Toksik Mevduatın (TOM) azaltılmasıyla pekâlâ “Kanseri Küçültmek Her Dönem Mümkün” diyorum.
Süleyman GÖNÜLKIRMAZ
Ziraat Mühendisi
Not;otevi.com dan alınmıştır.
Aralık 2015

Seyda Kartal @seydakrtll

kaybedişimin getirdikleri..

Hayatı pamuk ipliğinde yaşadığımın 20 yaşında farkına vardım ben.Aslında hiç bir şeye sahip olmadığımı bedenim, ruhum bana ait dediğim her ne varsa bir gün zamanlı ya da zamansız kaybedişler yasayacağımı öğreneli çok olmadı oysaki. Bu kadar tazeyken yaşadıklarım yinede unutabildim en acısından deneyimlediğim şeyleri.Belki sizde bir farkediliş yaratır bu hikaye.. Çünkü şöyle bir kaç dakika durup ne için kimler için yaşadığını sorguluyor insan..
Sema Ergenekon:
Kanser çok büyük travma yaşayan insanlarda olurmuş, mesela deprem yaşıyor ve yeniden bir hayat kurmaya çalışıyor. Bu travma yaraya dönüşüyor. İçinde çok büyük fırtınalar kopanlarda, kötücül duyguları yüksek olanlarda oluyor. Doktorum, "Neden kanser olduğunun yanıtı bulman gerekiyor. Seni gördüğün tedavilerle sıfırladık, ama bu nedeni bulup çözmezsen yine karşıma gelirsin" dedi. "Sizce neden? " dedim, "Çok fedakar ve hayır diyemeyen bir insan olabilir misin acaba? " dedi.
- Ruhumuzu tamir etmemiz gerekiyor yani...
- Doktorum şöyle anlattı; alfa ve beta beyin dalgaları varmış. Beta beyin dalgasında olduğumuzda kanser hücrelerinin üremesini sağlayan zeminde oluyormuşuz. Alfa beyin dalgasında olursak, kanser hücrelerine karşı vücudu savunabilecek hücrelerin olduğu zeminde oluyormuşuz. Nasıl alfa beyin dalgasında olacağız? Kendimizi seversek, kendimize vakit ayırırsak, kendimizi mutlu edersek beyin zaten kendini alfada tutuyormuş. Alfa beyin dalgasında olduğun sürece bağışıklık sistemi inanılmaz iyi çalışıyor ve kanser hücrelerini yok ediyor. Vücut her gün kanser hücresi üretiyor, ama bazılarınınki yok edilemiyor. Doktorum, "Neden kanser olduğunu bul, karşıma da bir daha gelme" dedi ve beni gönderdi...
- Cevapları bulabildiniz mi?
- Sürekli olumsuz bakmışım. Yaşadığım mutluluğu değil, yapamadığım şeylerin mutsuzluğunu büyütmüşüm. Okulunu okuduğum ve çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir işi yapıyorum. Yazarak kazanıyorum. Yaptığım işin iyi noktalarından birindeyim. Üç güzel çocuğum var, kocamı çok seviyorum. Yıllardır birbirimize bitmeyen bir bağlılığımız var. Annem, babam sağ. Ablalarım, erkek kardeşim benimle... Ama ben güzel olan bu tabloya değil, yetişemediğim yapamadığım şeylere takılmışım.
...............
Ankara'da sobalı, tek odalı bir evimiz vardı.
Orada yazıyorduk.
Tek bilgisayar vardı, birimiz yazıyor yoruluyor, öteki oturuyordu. Basitti hayatımız. O ilkel hale, ilk hale dönmek gerekiyor belki de... Para kazandıkça yaşam standartlarımız değişiyor. Önce bu durum hoşumuza gidiyor. Ama sonra o standartı korumak ve kaybetmemek için daha fazla çalışmak zorunda kalıyoruz. Bir bakıyoruz ki sahip olduğumuz şeylerin kölesi olmuşuz. Bunun sonu yok çünkü. Daha pahalısı, daha özeli, daha daha dahası hep var. Ama bunlara ulaşmak için yapılan fedakarlıklar çok yorucu olabiliyor. O yüzden öze dönüş yolları bulmak gerek.
- İnsanlar böyle durumlardan öğrenerek çıkar...
Siz ne öğrendiniz?
- Küçük küçük şeyler...
Hastalık durumlarında hep, "Aman şimdi bir de ben arayıp rahatsız etmeyeyim" derdim. Meğer insanlar aranmak istiyormuş, bekliyormuş.
Geçen gece kızlara mesaj attım; "Kirpiklerim çıkıyor" diye... Ne mutlulukmuş... Bir şeyi yetiştirmek için toprakla uğraşırsın da ilk filizi görürsün ya, onun gibi...
Kemoterapi boyunca ağzının tadı olmuyor, meğer elmanın tadı ne güzelmiş. Yeniden insan gibi hissetmeyi, bedenen sağlıklı olduğum, sevip sevildiğim için şükretmeyi öğrendim.
Kendine dönüp, kendinle ilgili yaptığın eksiklikler neyse onları tamamlamayı öğretiyor.
Farkındalığım arttı, altı ay öncesinden daha mutluyum.
Başkası için yaşadığında vücut 'error' veriyor, "Pardon kendin için yaşayacaksın" diyor.
Metin Hara'nın kitabında "Bencillik önce ben demek değildir, bencillik sadece ben demektir" diyor.
Önce ben demek gerekiyor, önce ben demezsen, başkasına da diyemezsin.
Çok tuhaf bir yolculuk.
Bir sürü şeyi içinde yaşıyorsun.
Daha fazla

52 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Tümör

1 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt