Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kanser

Hastalıklar

Kanser, hücrelerde DNA'nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Günde vücudumuzda (DNA'da) yaklaşık 10.000 mutasyon olmasına rağmen immün sistemimiz her milisaniye vücudumuzu tarar ve kanserli hücreleri yok eder. vücudumuzdaki tüm organlar canlının en küçük yapı taşı olan hücrelerden oluşur Sağlıklı vücut hücreleri bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre ne zaman ve nerede bölünebileceğini bilme yeteneğine sahiptir Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Kanser hücreleri toplanarak urları (tümörleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler ya da tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan ya da lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir. Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır. Her kanser aynı yapıya sahip değildir. Vücutta mutasyona uğrayan hücrelerin ancak çok küçük bir kısmı kansere yol açar. Bunun birçok nedeni vardır: Mutasyon gösteren hücrelerin yaşama kabiliyetleri normal hücrelere göre daha azdır. Bu yüzden ölürler. Mutasyon gösteren hücrelerin pek çoğunda bile hâlâ aşırı büyümeyi önleyen norma...

Ekim 2015

Gizli Kullanıcı

Günümüz bilim ve teknolojisiyle neden hala kanser tam olarak tedavi edilemiyor?

Hangisinden bahsediyorsun? Kanserin bir çok türü var. Şu an bir çoğunun tedavisi var.
Diğerleri de büyük oranda düzeltilebilecek yapıda sadece insan hayatının değeri şu an için kanser ilaçlarının getirisinden daha değersiz.

Neden benzinli arabalar kullandığımız ile ayni sebebten dolayı yani. Önce benzini sonuna kadar satıp kar etmeleri gerek yoksa onlar da enerjinin büyük çoğunluğunun lastiğin yüzeye yaptığı sürtünmeye karşı koymak için harcandığını, magmetizma ile bunu aşabileceklerini biliyorlar ama neden kazançlarından olsunlar ki? Bizim hayatlarımız onların kazanacağı paradan daha mı değerli? ..

Bilimi ve teknolojiyi iki aşamalı değerlendirin. Birinci kısmı gerçekte bilimin bulunduğu nokta, ikincisi ise bunun topluma ne kadar sunulduğu aşaması. Aradaki dengeyi sömürgeci zihniyetteki insanların birbirleri ile olan ego savaşları tutuyor. Bu süreçte olan kendi elleri ile gidip onlara oy veren veya ürünlerini alan insanlara oluyor. Sanırım sonumuz çok ironik olacak...
Ağustos 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Kanser vakalarının bu kadar artmasının sebepleri neler sizce? En tehlikeli kanser çeşitleri hangileri? Nasıl korunmalıyız?

Efendim benim fikrim aslında kanser vakalarının artmadığı sadece bizim bilinçlilik kazandığımız yönündedir. Evet güneş ışınları, gdo lu gıdalar, alkol, sigara, kimyasal ürünler kanserde artış yapmış olabilir fakat tahmin ettiğimiz kadar değil.
eskiden insanların ortalama yaşama süresi 50 ile şimdi 50 yaşındakiler neredeyse genç kategorisine girecekler. Teknolojinin gelişmesi ile insanların yaşam süreleri uzadı. Oysa ki eskiden ' bir aydır baş ağrısı vardı, kesilmeyen öksürüğü vardı, gözümüzün önünden eridi bitti, sapsarı oldu vb ' söylemler yapılırmış 1950 lerde nerde bu teknoloji, CT ler MR lar yok o zaman ölüp gidiyomuş insanlar. Her kanser türü tehlikelidir. Kanserden korunma yolu bence yoktur, sadece kansere yakalanma sürenizi uzatabilirsiniz, bugün hiç sigara içmemiş, dağda bayırda yaşamış, içine sürekli temiz hava çekmiş bir çok insanımız akciğer kanseri olmakta ve hayatını kaybetmektedir. O yüzden hayatın tadının çıkararak yaşayın geride pişmanlıklarınız olmasın. GDO lu gıdalara gelince onlar hep vardı aslında sadece farkındalığımız arttı o kadar.
Temmuz 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Kolon kanserini ülser veya hemoroidden nasıl ayırt edebiliriz? Başlıca ayırt edici belirtiler neler? Sol kolon ve sağ kolon farklı semptomlar mı gösterir?

Hemoroid kolon kanseri ile karışmaz, barsagin son kısmının venlerinin fazla basınca bağlı genişlemesi ile oluşur, basit bir fizik muayene ile teşhisi konur. Kolon kanseri ise kolonun iç yüzeyini örten hücrelerin olağandışı hale gelmesi ve fazla çoğalması ile oluşur. Teşhisi biyopsi ile konur. Sağ kolonda ise uzun zaman belirti vermeden büyüyebilir, ya da şişkinlik, kabızlık gibi genel belirtiler verir. Sol kolonda ise daha erken belirtiler verir. Özellikle dışkılama düzeninde değişiklik, dışkı şeklinde değişiklik, şerit şeklinde dışkı, patlar tarzda dışkılama, şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi uyarıcı belirtileri vardır.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Immunoterapi nedir? Kanser türlerinde kullanımının yeni bir çığır açtığı söyleniyor. Gerçekten umut vaad ediyor mu?

Vücuttaki immün sistem ( bağışıklık sistemi ), yabancı madde olarak adlandırılan maddelere karşı denetleyici bir sistem olarak hareket eder. Örneğin ilgisiz bir organ bağışçısından nakledilen bir organın varlığına verilen immün yanıt, bu organın reddedilmesi şeklinde olabilir.
Kanser hücreleri de yabancı olarak kabul edilirler. Yıllardan bu yana araştırmacılar kanser hücrelerine karşı doğal immün reaksiyonu artırmaya çalışmaktadırlar. Böylesi bir metot bir tedavi metodu olarak kullanıldığında bu tekniğe immünoterapi denir.
Beyaz kan hücreleri (antikor) tarafından normal olarak üretilen ve lenfokinler olarak bilinen biyolojik aktif maddelerin kullanımı immünoterapiye dahildir. En iyi kanıtlanmış olan immünoterapi aktif maddesi, viral bir enfeksiyona cevap olarak vücut tarafından üretilen interferondur.
Son zamanlara kadar kanser karşısında immünoterapinin sonuçları şaşırtıcıydı. Ancak araştırmacılar son zamanlarda interferon alfa denilen bir interferon çeşidi ile birkaç çeşit kanserin kontrol altına alınmasında başarı elde etmişlerdir. Özellikle interferon nadir görülen ve saçaklı hücreli lösemi olarak bilinen kanser rahatsızlığı olan kişilerde dikkate değer gelişmeleri ortaya çıkarmıştır. Bu, aynı zamanda belli tipte lenf dokusu kanserleri karşısında sınırlı yararları da ortaya çıkarmaktadır. Ne yazık ki interferon tedavisi akciğer, göğüs ve sindirim yollarında görülen ana kanser öldürücüler karşısında ya az düzelme sağlar ya da hiç sağlamaz.
İmmün sistemin habis ( kanserleşme eğilimi gösteren ) hücreleri nasıl tanıdığı ve bunlara karşı saldırıya geçtiği hakkında her gün daha fazla şey öğrenmekteyiz. Bu ana kanser araştırma konusu birçok kanser çeşitleri karşısında etkili immünotarapi tekniklerini ortaya çıkarabilir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Pankreas kanseri nedir? Nasıl tedavi edilir?

Pankreasın vücudumuz için 2 büyük önemi var. Birincisi sindirim sistemi için bağırsağa sindirim enzimi salgılar. Bu enzimler nişasta, yağ ve proteinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Diğer önemli görevi ise insülin ve glukagon hormonlarını salgılamaktır ki bu hormonlar şeker dengesi için önemlidir.

Pankreasın CA'nın görülme riski; erkeklerde daha fazladır. Sigara içenlerde içmeyenlere göre 2 – 3 kat daha fazla görülüyor. Alkol alımı, diyabet, kronik pankreatit ve aşırı yağlı besin tüketmek de neden olur.

Pankreas kanseri en ölümcül dördüncü kanser olarak biliniyor. En sinsi ilerleyen ve çabuk gelişen bir kanser olarak biliniyor.

Genel olarak; karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo kaybı, bağırsak sorunları, kan şekerinin düşmesi, halsizlik, baş dönmesi, titreme ve bayılma görülebilir.

Tedavi: Pankreas kanseri hızlı gelişen bir kitledir. Bu yüzden hastalarda kitle belirlendikten sonra hasta ameliyat yapılır. Cerrahi tedavi uygulanır. Ardından cerrahinin başarısını desteklemek için kemoterapi ve radyoterapi de uygulanır. Eğer kanser diğer organlara yayılmışsa cerrahi yapmanın bir mantığı yoktur. Bu hastalara kemoterapi ve radyoterapi uygulanır. Eğer kanser yayılmışsa yaşam süresi malesef çok uzun süreli değildir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Lösemi nedir? Tedavisi nasıl olur?

Kandaki alyuvar sayısının olağan dışı bir şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan bir kanser türüdür, kan kanseridir. Vücutta kanın üretim yeri olan kemik iliği, kök hücreler tarafından oluşturulan blast isimli kötü huylu hücreler tarafından istila edilir. Sonucunda kan yapımı durur. Kan kanseri ortaya çıkar.

Nedenleri
Löseminin nedenleri tam olarak aydınlatılamamıştır. Lösemide etkili olan faktörler genetik bozulmaya sebebiyet veren faktörlerdir (Radyasyona maruz kalma, zehirli gazlar, gıdalardaki katkı maddeleri vb) .

Belirtileri
Belirtiler bazen değişmekle birlikte genel olarak görünenler:
 • Yüksek ateş,
 • İştahsızlık,
 • Solukluk,
 • Lenf bezlerinde büyüme,
 • Vücutta kırmızı noktalar görülmesi,
 • Burun ve diş eti kanamaları,
 • Vücutta morarmalar,
 • Kemik ağrıları,
 • Zayıflama.

Tedavi
Löseminin tedavisi vardır fakat bu masraflı ve uzundur. Tiplerine göre tedavi ortalama 2-3 yıl sürer. Tanı koyulduktan sonra kemoterapiye başlanır. Uzmanın gerekli gördüğü durumlarda (ki bu %5 görülür) kemik iliği nakli yapılabilir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir?

 • Gırtlağımızda konuşmamızı sağlayan ses telleri bulunuyor. Bu nedenle ilk olarak belirti veren sesin değişmesi olacaktır. Örneğin sesiniz normalden kısık çıkabilir.
 • Boğazda bir takılma hissi varsa bir belirti olabilir.
 • Yutma güçlüğü kanlı balgam yutma sırasında ağrı nefes darlığı olabilir.
 • Gırtlak bölgesinde şişlik
 • İnatçı öksürük, geçmeyen boğaz ağrısı, nefes kokusu
 • Kulak ağrısı, nefes darlığı, nefes alıp verirken hırıltı çıkarma
 • Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı
 • Halsizlik ve aşırı yorgunluk.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Kadınların boyu kanser riskini arttırır mı?

Albert-Einstein Üniversitesinde; Her 10 santim için kadınların meme, kolon, yumurtalık, böbrek, deri, tiroid ve rektum kanserine yakalanma riskinin yüzde 13 arttığı görülmüş. Bunun nedeninin büyümeye bağlı hormonların kanser hücrelerinin oluşumuna neden olduğu belirtilmiştir.

Diğer araştırma; İngiltere'deki Oxford Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı araştırma, 1,52 metreden uzunların her 10 santimetrede kanser riskinin yüzde 16 arttığını göstermiştir. Oxford Üniversitesi araştırmacıları bu çalışma için 1996 ve 2001 yılları arasında 1,3 milyon orta yaşlı kadının vakası üzerinde inceleme yaptı. Sık görülen 10 kanser türü ile uzun boylu olma arasında bağlantı kuruldu. Buna göre boyu 180 santimetreye yaklaşan kadınların kansere yakalanma riskleri yüzde 37 daha fazla olduğu görülmüştür.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Kokuyla kanser teşhisi mümkün müdür?

Kanser teşhisinde kokunun önemi bilinirken bunun uygulama alanında yürütülen çalışmalar var. Araştımacılar kanserin erken teşhisinde kullanılabilecek bir "elektronik burun" üzerinde çalışıyor. Bunun etkinliği meme kanseri konusunda kanıtlanmış. Her hastalığın bir kokusu olduğu fikriyle yola çıkan bilim adamları bunu diğer kanser türleri için de geliştirmeyi amaçlarken koku alma duyusu oldukça gelişmiş olan köpeklerden faydalanılıyormuş.
Şubat 2014

Seda Atadan @sedaatadan

Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Ağız kanserinin belirtileri nelerdir?

Ağız kanserinin belirtileri genellikle alt dudak üstünden başlar. Ağız içindeki herhangi bir bölgede de baş gösterebilir. Tükürük bezleri, yanak içi, dil altı, dil üstü gibi... Belirtiler genellikle kızarıklık, şişkinlik, ağrı veya oral yollarda oluşan normal dışı bir harekettir. Belirtiler bir evreden sonra her kanser vakasında olduğu gibi yayılmaya başlar. Bu belirtileri gördüğünüzde acilen bir uzmana başvurmalısınız, ağız kanseri vakasında kanserli hücrelerin yayılması en tez zamanda önlenmelidir.
Ocak 2014

Dilek Saltik @dileksaltik

İlik kanseri nedir nasıl tedavi edilir?

Kemik iliğinin kanseridir. Multipl Miyelom olarak bilinmektedir. Beyaz kan hücresi olan plazma hücrelerinde başlayan bir kanserdir. Kemik iliği kanseri yerine kan kanseri (lösemi) deyimi kullanılır. Kan, kemik iliğinde yapıldığından kan kanserleri bir çeşit kemik iliğinden kaynaklanan kanserlerdir. Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Yüksek sayıdaki olgunlaşmamış ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerini alması ile iliklerde hasar meydana gelir. Lökositlerin sayısı azalmaya başlar. Enfeksiyona olan eğilim artar.

Belirtileri;
 • Sık sık enfeksiyona yakalanmak
 • Halsizlik
 • Kanamaların artması
 • Kırmızı kan hücresi eksikliği anemiye, nefes darlığına neden olabilir.
 • Böbrek yetmezliği hem akut ve kronik gelişebilir.
 • Tat duyusunun kaybolması
 • Bulantı ve kusma
 • Zihin bulanıklığı
 • Halsizlik, karışıklık ve Hiperkalsemi nedeniyle yorgunluk vardır.
 • Kemik ağrısı genellikle omurga ve kaburgada vardır.
Aralık 2013

Gizli Kullanıcı

Radyoterapi alan birinin etrafındaki insanlara bir zararı olabilir mi?

Normal radyoterapide böyle bir durum söz konusu değildir. Kullanılan radyoaktif madde veya radyasyon ışın formundadır. Kullanılan maddeler kaplıdır. Eğer tedaviye nükleer tıp ünitesi bakıyorsa risk söz konusu olabilir.
Daha fazla

52 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Tümör

1 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt