Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kapitalizm

Kapitalizm, özel mülkiyetin, üretim araçlarının büyük bölümüne sahip olduğu ve işlettiği; yatırım, gelir dağımı, üretim, mal ve hizmet fiyatlarının arz ve talebin buluştuğu piyasa ekonomisi tarafından belirlendiği sosyal ve ekonomik sistemdir. Bu sistemde genellikle bireylerin ya da grupların oluşturduğu tüzel kişiliklerin ya da şirketlerin emek, yer, üretim aracı ve para (bkz: finans ve kredi) ticareti yapabilmeye hakkı vardır. Kapitalist ekonomi pratiği Avrupa'da 16. ve 19. yüzyıllar arasında kurumsallaşmıştır, ama bazı niteliklerine İlk Çağ'da da rastlanabilir, Orta Çağ döneminde de tüccar kapitalizminin erken biçimleri ortaya çıkmıştır. Feodalizm sona erdiğinden beri kapitalizm Batı dünyasındaki egemen sistemdir, bütün dünyaya da İngiltere başta olmak üzere Avrupa'dan yayılmıştır. Kapitalizm tanım özellikleri açısından iki farklı özelliktedir. Bunlardan birincisi, üretimin salt kara amacı güdümlenerek yapıldığı ve bu artı değerinde pazarda satıldığı büyük bir ekonomik sistemin adıdır. Diğer tanım ise kapitalizmin ücretliği emeğe dayalı bir ekonomik sistem, bir üretim tarzı olduğu vurgulanır.

Aralık 2016

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Şeytan taşlamak isteyen hacı adayının para ödemesini nasıl karşılıyorsunuz?

Taş ne ya bu çağda ? Bari molotof filan atın artık .
Kasım 2015

Portakallı Ördek, bir soruya yanıt verdi.

KPSS'nin meslek bilgilerimi ölçmüyor olmasına karşın, atandığım takdirde özel sektörde çalışan mühendislerden daha çok para kazanacak olmam neyin göstergesidir?

Şunun göstergesi; özel ucuzcudur.

Mühendisler için olay nasıl bilemem ama ben ve meslektaşlarım için durum öyle. Gerçi şimdi devlete yerleştiğinde bir öğretmen, ilk yıl aday öğretmen sayılıyor ve sınava giriyor yıl sonu ama daha onu geçemeyen arkadaşım yok.

Ucuzcu bir kere. Devlettekiler evet çok çalışıyor (yerine/branşına göre) ama kursu, ek dersi derken özeldeki bir öğretmenden daha çok maaş alır. Neden?

Özel dil kurslarında/kolejlerde özellikle Full time çalışmak pişmanlıktır. Adamlar neredeyse asgari ücret verirler yeni mezunsan. Deneyimliysen bile devlette alacağın maaşa yaklaşamazsın. Ve tam zamanlı çalıştığın için eşşek gibi çalıştırırlar. "Ama sigortası var? " Valla ben tam zamanlı çalıştığımda yorgunluktan bitkinlikten hasta düştüm o kadar kötü. Haftada 40 saat ders + sabahtan akşama ofis işini neredeyse asgari ücrete yapamam bir sigorta için. O kadar çoluk çocukla asgari ücrete uğraşacak insan bulamazsın zaten.

Part time çalışmak biraz daha avantajlı benim durumumda zira tam zamanlıdaki ders sayısına part time girsem maaşım iki katına çıkıyor. Düşünün yani tam zamanlı o kadar kötü. Ve gereksiz ofis işi yok. Ders saatinde git gel bu kadar. Ama yine devletteki bir öğretmen maaşına yaklaşmam için onlar kadar derse koşturmam gerekiyor. Ama tabii her kurumun part time saat başı ücreti farklıdır, o kurumda fazla alırsın öbüründe tam zamanlı olsaydım dersin falan filan.

Özetle demek istediğim, devlette işini yapsan da, kaytarsan da maaşını alırsın. Ve düzenli, zamanında ve o iş için sana neredeyse baya adaletli bir şekilde biçilmiş ücret alırsın. Ama özel ucuzcudur. Ucuza kapatmaya çalışır. Deneyimin baya iyi, yaptığın işler etkileyiciyse bile bir yerden ucuza kapatmaya çalışır(büyük şirketler belki istisnadır bilemem) cinsiyetine, uyruğuna göre bile maaşın değişir. Burun kıvırıyor olsam da -olsak da- devlet maaş konusunda standarttır, düzdür, istikrarlıdır. Evet belki hak ettiğinden az/çok veriyorlar, evet yan gelip yatan da çok çalışan da aynısını alıyor ama özelde maaş alacağın bile kesin olmayınca devlet göze güzel geliyor.
Kasım 2015

Erdal Aytekin, bir soruya yanıt verdi.

KPSS'nin meslek bilgilerimi ölçmüyor olmasına karşın, atandığım takdirde özel sektörde çalışan mühendislerden daha çok para kazanacak olmam neyin göstergesidir?

Kamu haricinde çalışanların hakları iyileştirilmediği sürece dahada zorlaşarak gidecek sınav. Kim düzeltecek bu sistemi iş verenler mi? Devlet mi? Hükümet mi? Ama Allahtan umut kesilmez .
Ağustos 2015

Erkin Özyerli, bir soruya yanıt verdi.

Bir sigara paketinde neden tam 20 adet sigara vardır? Belki cevap mahiyetindedir ancak kapitalizm ve bağımlılık ile bir alakası olabilir mi?

İnternette amca'nın biri yabancı bir sitede bu şekilde cevap vermiş :)Packaging and being "user friendly". The pack of 20 fits into the mans shirt pocket nicely. If there were more than 20, it would be too wide to fit. Don't know how this would affect the ladies.
Türkçe meali:
Paket ve yapısı kullanıcı dostu. 20 adetten oluşan paket gömlek cebine güzelce sığar. 20 den fazla olsaydı bu çok geniş olacaktı ve sığmayacaktı. Ama kadınlar için bu durumun etkisi nasıldır bilmiyorum :)
Ben de gömlek ve sigara ile ilgil internette biraz araştırma yaptım ve şu şekilde bir teori geliştirdim.Yukardaki düşünceye biraz benzer veya daha detaylısı.
Gömleğin icadı eski mısıra dayanıyormuş. Avrupa ve dünyada 14. Yy dan sonra yaygın kullanıma başlanmış. Ayrıca askerler savaşlarda da gömlekvari kııyafetler giymektedir.Sigara ise 18 yy da özellikle kullanımı yaygınlaşmış. Bu bağlamda gömlek sigaradan önce bulunmuştur.Sigaranın yaygın kullanıcıları ise erkeklerdir o dönemde.Ataerkil dünya düzeni özellikle o dönemde daha yaygındı ve üretilen çoğu ürün bu bağlamda erkek için olmuş olabilir. Kadınların sosyal ve iş hayatında bulunmalarının yaygınlaşması ise daha sonralara dayanmaktadır. Bu bağlamda ilk sigara üreticileri kullanımı ve taşıması uygun olsun diye boyutunu belirlemede gömlek ceplerini baz almış olabilir. Ve bu standart paketlere 20 dal sığmaktadır. Daha çok koyması bu açıdan mantıklı olmayacaktır.Peki daha az koyamazlar mıydı? Pek tabi koyabilirlerdi ancak o zaman teknoloji yaygın olmadığı için ve maliyetler günümüze oranla yüksek olduğu için kutuyu maksimum verimle değerlendirmek istemiş olabilirler. Temel kapitalist mantık minimum maliyet maksimum fayda esasına dayanır.Zaten liberalizm ve kapitalizmin ortaya çıkması da bu dönemlere dayanır. Bu açıdan erkekleri ilgilendirdiği için kadınlar açısından pek geçerliliği yoktur bu durumun zaten kadınlar çantalarında ve ellerinde taşıyorlar genelde sigara paketlerini. Günümüzde ise paketlerin miktar ve boyutlarının farklılık göstermesi de maliyetlerin düşmesi, pazarlama stratejilerinin gelişmesi olabilir. Sonuç olarak şuanada kadar internette araştırdğım kadarıyla en mantıklı teori bu diye düşünüyorum ta ki bunu çürütecek veya daha mantıklı teoriler çıkana kadar :) yeni bilgiler edinirsem de tekrar editlerim yorumu :)


Ağustos 2015

Ahmet Özülkü, bir soruya yanıt verdi.

Bir sigara paketinde neden tam 20 adet sigara vardır? Belki cevap mahiyetindedir ancak kapitalizm ve bağımlılık ile bir alakası olabilir mi?

Uzun uzadıya düşünülerek bu sayıya ulaştıklarını düşünüyorum. Kesin bunda da bir hinlik vardır. Sonuç olarak işe yarıyor, sigara içenlerin sayısı, içmeyenlerden fazla.
Haziran 2015

İbrahim Öztürk  yeni bir  gönderide  bulundu.

MERHABA BEN KAPİTALİZM

Ben Kapitalizmim ve kızlarınızı Barbie'lerle büyüttüm, sizden estetik operasyon için para istiyorlarsa bu şaşılacak bir durum değil

Ben Kapitalizmim ve çıkarlarım uğruna üstünüze moda endüstrisini saldım!
Sonuç: 17 yaşındaki kızların %78'i dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben Kapitalizmim ve bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücuduna duyduğu memnuniyetsizliği %50 artırmaya yetiyor!

Ben Kapitalizmim ve işyerlerinde çalışıyor olmak yerine protesto gösterilerine katılan insanlar beni çıldırtıyorlar!

Dünya çapında yükselen anarşi, bu inatçı protestolar da neyin nesi? Yeni Apple ürünlerini beğenmediniz mi?

Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız ve elitist bir CEO'nun hayat hikayesi sizin için "azim ve başarı hikayesi".

Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri ucuz işçilerle üretmekte çok mahirdi.

Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz.

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.

Ahlakınızı o kadar bozdum ki babanız ölüm döşeğindeyken aklınızdan geçen şey kardeşlerinizle mirası nasıl bölüşeceğiniz!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve temin eden bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

Ben Kapitalizmim ve Batı dünyasından her yıl 3.5 milyon kişi Uzak Doğu'ya seks turlarına gidip çocuklarla ilişkiye giriyorlar!

Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar 200$ gibi komik bir miktarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.
Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun.(anonim)
Mayıs 2015

Rukiye Koksal, bir soruya yanıt verdi.

Şeytan taşlamak isteyen hacı adayının para ödemesini nasıl karşılıyorsunuz?

Günümüzde sanırım şeytan az. Az olan şeytanda haliyle değerlenecek. Bir de az olan bu şeyi hırlapayacaksınız oldu mu hiç ayrıca taş ne ya altınla felan dövülmeli.
Kasım 2014

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mülakat Teknikleri | Gökhan'ın İnternet ve Teknoloji Blogu

Gençlerin, işsizlerin, yeni mezunların bir numaralı korkusu "Mülakat". Bu genelde ön talep olumluysa insan kaynakları tarafından bireysel yapılan görüşmelerden ibarettir. Ben buna oldum olası sinir...
Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kapitalizm Nedir?

GELENEKSEL KAPİTALİZM:
İki ineğiniz var. Birini satıp bir boğa alıyorsunuz. Sürünüz
büyüyor, ekonomi büyüyor. Sürüyü satıp parasıyla emekliye ayrılıyorsunuz.


AMERİKAN KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var. Üç tanesini kendi şirketinize satıyorsunuz,
satın alma için kayın biraderinizin bankasından aldığınız teminat mektubunu
kullanıyorsunuz, ardından bir borç/
özsermaye
kıyası yapıyor ve dört ineğinizi geri almaya çalışırken beş inek için bir vergi
indirimi alarak ineklerinizi geri alıyorsunuz. İneklerin sütü doğruca Cayman
Adalarındaki, 7 ineğin kullanım haklarını sizin şirketinize satacak olan ve
yine sizin firmanızın yönetim kurulundan oluşan gizli bir yönetim kurulu sahibi
bir firmaya gidiyor. Yıllık şirket raporunuz sizin artı bir opsiyonlu olarak 8
ineğiniz olduğunu söylüyor. 9 ineğinizden birini yeni bir ABD başkanı satın
almak için sattığınızda 9 ineğiniz kalıyor. Sonunda boğanızı halka arz
ediyorsunuz.


AVUSTRALYA KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var, birini satıyor diğerini de 4 ineklik süt vermesi
için zorluyorsunuz. Hayvan kuruyup öldüğünde çok şaşırıyorsunuz.FRANSIZ KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var ama üç olsun istediğiniz için grev yapıyorsunuz.

JAPON KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var. Onları boyut olarak 1/10 ve süt üretimi olarak
20 kat olacak şekilde tekrardan tasarlıyorsunuz. Akıllı inek çizgi filmi
yapıyor kahramana da
inekmon ismini veriyor, filmi
bütün dünyada satıyorsunuz.


KANADA KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var. Onların Kanada geyiği olduklarını düşünmeye
başlıyorsunuz, aslında öyleler de. Biri Fransızca, diğeri İngilizce konuşuyor.
Biri yeni Kanada’yı yaratmak için savaş verirken diğeri muhalefet yapıyor.
İkisi de çok güzel buz hokeyi oynuyor.


ALMAN KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var. Onları teknik olarak 100 yıl yaşayacak, sadece
ayda bir kere beslenecek ve kendi kendilerini sağabilecek şekilde yeniden
tasarlıyorsunuz.


İNGİLİZ KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var. İkisi de deli.

İTALYAN KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var ama nerede olduklarını bilmiyorsunuz. Öğlen
yemeğine gidiyorsunuz.


RUS KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var. Bir de sayıyorsunuz ki onları, meğer 5 ineğiniz
varmış. Sonra bir daha sayıyorsunuz, bu sefer de 42 ineğiniz olduğunu
görüyorsunuz. Buna inanamayıp tekrar saydığınızda aslında 12 ineğiniz olduğunun
farkına varıyorsunuz. Sonunda saymaktan sıkılıyor ve yenir şişe votka
açıyorsunuz.


İSVİÇRE KAPİTALİZMİ:
5000 ineğiniz var ama hiçbiri size ait değil. Sadece onları
depoladığınız için sahiplerinden deli gibi para alıyorsunuz.ÇİN KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var. 300 kişi onları sağıyor. Ülkenizdeki işsizliğin
sıfır büyükbaş hayvan üretiminin ise çok yüksek olduğunu iddia ediyor ve
ineklerin gerçek sayısını yazan gazetecileri mahkemesiz hapse atıyorsunuz.


YENİ ZELLANDA KAPİTALİZMİ:
İki ineğiniz var. Sol taraftaki çok sevimli bir şey…

MADEM O KADAR CAHİLSİNİZ VE BU GÜZEL YAZIYI BEĞENMİYORSUNUZ SİZE ŞİMDİ DE
TÜRK KAPİTALİZMİNİ ANLATAYIM:
İki ineğiniz var. İkisine de Allah'ın adını vererek deyyub el koyuyor. Sizden almış olduğu kırk ineğini siyah Beluga Havyarıyla doyurabilmek için örtülü ödenekten yetecek kadar milyon alıyor. Yine de ineklerine yetecek parası olmadığını her seçim meydanında avaz avaz bağırarak beyan ediyor, yine mağdur, yine mağdur. İnekleri elinden alındığı için geçim kaynağı yok olan siz oy makinelerine de günlük yarımşar bardak süt veriyor. Sonuçta en kötü seçmen ölü seçmendir. Siz de seçim zamanı meleye meleye gidip yine deyyubu seçiyorsunuz. Çünkü sizden gasp ettiği paranın ufak bir kısmıyla size ralli parkuru gibi engebeli, telmaşa yollar, Avrupa'nın banliyö trenlerinin hızında gidebilen sözde hızlı tren hatları yapıyor.

Siz yok musunuz, siz sonsuz biat eden fanatik deyyubcular. En üzüldüğüm nokta şu ki sonunda deyyub ve çetesi yargı önüne çıkacak ama siz toplumun genetik çöpü, en kaypak tabaka, cahil ve kuş beyinleriyle ülkenin IQ ortalamasını 80'lere çeken vatan hainleri, yargılanmayacaksınız. Yine de toplumsal statü olarak deyyub öncesi döneme düşmenizi özlemle bekliyorum... O yargılandığınızda sizler de layık olduğunuz kümeslerinize geri döneceksiniz...
Ekim 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Şeytan taşlamak isteyen hacı adayının para ödemesini nasıl karşılıyorsunuz?

Ben şeytan olsam ben de kendimi bedavaya taşlatmaz hatta daha da fazla para alırdım. :)

Günümüzde hacı, taşlama yaparken, Hem Hz. İbrahimin rolünü oynamakta, hem de Hz. Peygamberin sünnetine uymaktadır. Ancak bu rolü oynayan Hacı, sembolik olarak taşlarını şeytanı temsil eden taş yığınlarına fırlatsa da, hakikatte kendisini şeytan hangi zayıf noktalardan aldatıyorsa, o tarafı düşünerek atmalıdır. Herkes kendi ayıbını, açığını ve günahını kendi daha iyi bileceği için, attığı her bir taşla nefsini, şehevi arzusunu, kendisini günaha sokan dürtülerine atmalıdır taşları. Orada sembolik olarak ilk gün yedi, sonraki günler kırk dokuz veya yetmiş taş atar. Bu çokluktan bir kinayedir. Bunun anlamı, artık şeytana karşı sürekli teyakkuz halinde olmalı, yüzlerce defa karşısına çıksa, ona fırlatacağı binlerce taşı olmalıdır. Artık öteden beri tekrarladığı “Taşlanmış şeytanın şerrinden Allaha sığınırım! ” şeklindeki “istiaze”yani “Euzü billahi mineşşeytanir racim” i sadece sözüyle değil, daha bilinçli bir şekilde özüyle yapmalıdır. Kimden kime sığındığını fark etmelidir. “Racim” olan şeytandan “Rahim” olan Allah'a sığındığını kavramalıdır. Şayet bunu kavrayamaz ve sadece sembolde, şekilde takılır kalır da, bunun anlam ve hikmetini idrak edemezse “şeytanı taşladığı” vehmiyle bir kez daha aldanır o kadar! Çünkü şeytan orada sembolize edildiği gibi dışarıda değil, Hz. Peygamber'in benzetişiyle “Kanın damarlarda dolaştığı gibi insanın içinde dolaşır. ” (Buhari, İtikaf 11-12)


En az üç gün orada olacağına göre 126 taşa ihtiyaç duyacaktır. Bu da 14 torbadan 42 dolar eder. İyi paraymış yalnız hacca giden kişi taşları başka bir yerden de toplayıp getirebilir. Satın alınması gibi bir sünnet mevcut değil. Taşlarını kendi getirmeyen hacı adayı hizmet karşılığı para ödüyor bunda yadırganacak bir durum yok. Zaten amaç günah işleme dürtüsünden arınıp gelmesi ki bunu tek bir taşla da yapabilir, yapamazsa da zaten 1000 taş 333 dolarla da yapamayacaktır.
Ekim 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

"Occupy together" eylemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

17 Eylül 2011'de Halkın KÜRESEL SERMAYE GRUPLARINI ve BANKALARINA YETER diyerek Wall Street'i işgal etmesiyle başlayıp dünyaya yayılan ve ardından Arap baharlarının ardı ardına patlamasıyla devam eden kapitalizme karşı yapılmış bir dizi küresel domino etkisiydi.

Ülkemize de sevimli bir şekilde uğramış olan bu hareket sonraları Gezi Parkı Eylemlerinin öncü tetikleyicisi olarak başbakanın ağzına sakız olacaktı ve Memet Ali Alabora tüm bu hareketin ele başı olarak kaka adam ilan edilecekti... Ve cahil halk ve basın ve koca devlet kına yakıp alakasızca söylevlerde bulunan başbakanlarının ardından Memet Ali Alabora'ya can güvenliğim yok diyerek savcılıktan koruma talep ettirecek kadar üstüne gidecekti.
VIDEO-1


VIDEO-2

31 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.