Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karadeniz (Yöresel Sanatçılar)

Yöresel Sanatçı

Karadeniz (Bulgarca: Черно море (Çerno more); Rumence: Marea Neagră; Rusça: Чёрное море (Çyornoye more); Ukraynaca: Чорне море (Çorne more); Gürcüce: შავი ზღვა (Şavi Zğva); Abhazca: Амшын Еиқәа (Amşın Eyk'wa); Lazca: Uça zoğa), güneydoğu Avrupa ile Anadolu yarımadası arasında yeralan kuzeyinde Ukrayna, kuzeydoğusunda Rusya, doğuda Gürcistan; güneyde Türkiye ve batıda Romanya ve Bulgaristanla çevrili, Atlantik Okyanusu'na Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi aracılığıyla bağlanan bir iç denizdir. İstanbul boğazı vasıtasıyla Marmara, Kerç boğazı Azak Denizi'ne bağlanmaktadır. Karadeniz, 8 bin 350 kilometre kıyı şeridine sahip, 461.000 km² alan kaplayan (Azak Denizi dahil, Marmara Denizi hariç), en geniş yeri doğudan batıya 1.175 km, en derin noktası 2.210 m olan, Marmara Denizi vasıtasıyla Ege Denizi’ne bağlanan, batıdan doğuya böbrek formunda bir denizdir. Karadeniz üzerinde bulunan önemli liman kentleri Köstence, Mangalia, Burgaz, Varna, Odessa, Sivastopol, Yalta, Kerç, Novorossiysk, Soçi, Suhum, Poti, Batum, Trabzon, Samsun, Ordu, Giresun ve Zonguldak'tır.

Şubat 2014

Koray Bozkurt  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kazım Koyuncu Şarkıları

Kâzım Koyuncu geleneksel Karadeniz müziği ile Rock'n'Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan unutulmaz şarkılarıyla hala hatırlanan bir müzisyen olmuştur.

Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Sugören köyünde doğmuştur. 7 Kasım 1971′de doğdu. Doğum tarihinin nüfus kağıdına 10 Mayıs 1972 yazılması nedeniyle yılda iki kez doğum günü kutlama mesajlarını gülümseyerek karşılardı. Erken yaşta yaşamını akciğer kanserinden yitirmesi nedeniyle herkesi üzmüştür.

Kısaca Müzik geçmişi;
  • Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başladı.
  • İstanbul'a üniversite eğitimi için geldikten İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden siyasi nedenlerle ayrılmıştır.
  • 20 yaşında iken, 1992'de Ali Elver'le "Dinmeyen" adlı rock müzik grubunu kurdu ve profesyonel müzik yapmaya başladı. Laz halk müziğini rock tabanlı yorumlamaya başlamıştır.
  • 1993’te Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurmuştur. 1995'te Va Mişkunan (Bilmiyoruz) , 1998'de de İgzas (Gidiyor) adlı albümleri yaparak bu iddialarını da gerçekleştiren grup, sınırlı sayıda (yalnızca 130 adet) basılmış bir konser albümü çıkardıktan sonra 1999 yılında dağılmıştır.
Kişiliğini yansıtacak sözleri;

"Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem"

''Savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlamak için Savaşmak zorunda değiliz. ''

''Birbirimizi anlamamız için, aynı dili konuşmamıza gerek yok, ezildikten sonra, hepimiz aynı şarabız. ''

Albümleri: Viya! (2001) , Hayde (2004) , Dünyada Bir Yerdeyim (2006)

En güzel şarkıları

6 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Batı

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Doğu

1 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt