Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kardiyovaküler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Kardiyovasküler sistem nedir?

Kardiyovasküler sistem diğer adıyla dolaşım sistemidir. Kalp ve damarların oluşturduğu kapalı bir sistemdir. Bu sistemle kan tüm vücuda yayılır. Oksijen ve besin maddeleri tüm doku ve organlara iletilir. Uzaklaştırılması gereken maddelerde uzaklaştırılır.

Kalp kasılıp (sistol) gevşeyerek (diyastol) vücuda damarlar aracılığıyla kanı pompalar. Kalp normalde dinlenme halinde dakikada 60-80 kez atarken egzersiz ya da stres altında ise dakikada 200 kez atım olabilir.

Damar sistemlerine bakacak olursak, damarlar arterler, arterioller, kılcal damarlar, venüller, venler ve ana toplar damarlardan oluşur. Arterler kalpten vücuda kan dağıtan damarlar, arterioller bunların daha ufak çaplı olanlarıdır. Venler ve venüller toplardamar olarak adlandırılır ve vücuttan kanı kalbe taşır. Kapiller arter ve venler arasındaki geçiş damarlarıdır ve vücudun her yerine yayılmışlardır.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.