Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karga

Hayvan

Karga, kargagiller (Corvidae) familyasından Corvus cinsini oluşturan, iri yapılı, düz gagalı, pençeli, tüyleri çoğunlukla siyah, yüksek ve rahatsız edici sesli kuş türlerinin ortak adı. Daha büyük ve genellikle leş yiyici olanlarına karakarga veya kuzgun denir. Kuzgun Osmanlı Türkçesinde kelâg (Farsça: کلاغ) olarak adlandırılır. Kargalar tuhaf sesleri, siyah renkleri, parlak cisimlere olan düşkünlükleri ile mitolojiye ve sanata sıklıkla konu olmuşlardır. Kimi öykülerde akılsız tasvir edilmelerine rağmen bazı araştırmalar karganın en zeki kuş olabileceğini göstermektedir . Kargaların, köpekgillerden kurt vb. hayvanlarla belki de eşit zekaya sahip olduğu düşünülmektedir .

Şubat 2017

Dursunali Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Kargaların ömrü neden diğer kuşlara oranla daha fazladır ?

Bazı türlerin 200 yıla kadar da yaşandığı bilinmekte, genel ortalama olarak muammer arkadaşımızın da dediği gibi100-150 yıldır
Ekim 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2014

Cem Saran  yeni bir  gönderide  bulundu.

karga zekasi

cogu insandan daha zeki olduklarina olan inancim bu video ile tescillendi (:

Aralık 2012

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Kargaların ömrü neden diğer kuşlara oranla daha fazladır ?


Karga


Öncelikle kargaların 100 yıl 200 yıl yaşaması gibi efsaneler yalandır. En zeki hayvanlar arasında bulunan kargalar her şeyle beslenirler. Çöpleri karıştırırlar, ormanlarda yaşayıp bir çok şeyi yerler. Tarlalardaki zararlı otları tahılları yiyerek yarar bile sağlarlar. Kargalar doğada ortalama olarak 13-20 yıl yaşarlar. Aralarında 30 yılı aşkın olanları da bulunmaktadır. Doğada en uzun yaşayan karga 30 yıl 6 ay yaşamıştır. Muhabbet kuşları gibi kuşlarda iyi bir bakımla 15 yaşına kadar getirilebilir. Kargaların ekstrem uzun bir ömre sahip oldukları yalnızca bir efsanedir :)


Ancak kargaların çok zeki hayvanlar oldukları gerçekten bu videoda açık ve net;

10 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.