Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karınca

Hayvanlar Alemi

Karınca, karıncalar (Formicidae) familyasını oluşturan, yaban arıları ve arılarla birlikte zar kanatlılar (Hymenoptera) takımında yer alan, sosyal yaşam gösteren böceklere verilen ortak addır. Karıncalar, Kretase Dönemi'nin ortalarında, 110 ile 130 milyon yıl önce yaban arısına benzeyen hayvanlardan türemiş ve çiçekli bitkilerin ortaya çıkışından sonra çeşitlenmiştir. Günümüzde 12.000'den fazla türü sınıflandırılmıştır ve yaklaşık 14.000 civarında türü olduğu sanılmaktadır. Dirsekli antenleri ve ince bellerini oluşturan düğümsü yapıları ile kolaylıkla tanınırlar. Karıncalar, boyutları küçük doğal boşluklarda yaşayan birkaç düzine avcı bireyden, çok büyük bölgeleri kaplayan ve sayıları milyonlarca bireyi içeren oldukça yüksek oranda organize kolonilere kadar oluşan topluluklar içinde yaşarlar. Büyük koloniler çoğunlukla "işçi" ve "asker" sınıflarını oluşturan kısır dişilerden oluşur. Bu kolonilerde aynı zamanda verimli erkekler ile bir ya da daha fazla ve "kraliçe" adı verilen verimli dişiler de bulunur. Bu koloniler bazen "süperorganizmalar" olarak tanımlanır çünkü karıncalar tek bir vücut hâlinde koloniyi desteklemek için bir arada çalışırlar. Karıncalar Dünya üzerinde hemen hemen her kara parçasında bulunur. Kendine özgü karınca türleri bulunan ender yerler Antarktika ile birlikte bazı uzak ve yaşama uygun olmayan adalardır. Karıncalar ekosistemlerin çoğunda yaşayabilir ve kara hayvanları biyokütlesinin yaklaşık %15 ile %25'ini oluştururlar. Bu başarıları sosyal örgütlenmelerine, yaşam alanlarını değiştirebilmelerine, kaynaklardan yararlanmalarına ve kendilerini savunmalarına bağlanmıştır. Diğer türlerle birlikte geçirdikleri uzun evrim sürecinde, benzerlik, ortakçılık, asalaklık ve karşılıklılık içeren türler arası ilişkiler geliştirmişlerdir. Karınca topluluklarında iş bölümü, bireyler arası iletişim ve karmaşık problemlerin çözümüne rastlanır.[kaynak belirtilmeli...

Eylül 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

18 maddede karıncaların gizemli dünyası - Radikalist

yaşar ve naim süleymanoğlu ile ilgili haberleri mi aramıştınız? 18 maddede karıncaların gizemli dünyası haberi için hemen tıklayın!
Haziran 2014

Engin Ergül   yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2014

Mehmet Gökkaya, bir soruya yanıt verdi.

Karıncalar su içer mi?

Evet içerler onların her canlı gibi suya ihtiyaçları vardır
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Kış zamanı nereden karınca bulabilirim?

Güney yarım küredeki herhangi bir ülkeden bulunabilir.
Şubat 2014

Aylin Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Karıncalar uyur mu?

Evet karıncalar günde 7 saat uyur.
Aralık 2013

Ayşegül Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Karıncalar uyur mu?

Evet karıncalar uyur. Günde 7 saate yakın bir uyku süreleri vardır.
Aralık 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Karıncalar uyur mu?

Uyur. Floridalı araştırmacıların Temmuz 2009 sayılı Journal of Insect Behaviour dergisinde çıkan bir Polyphasic makalesinde bu konu üzerine eğilinmiştir. Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz: dormivigilia.com/wp-content/uploads/2009...

Ayrıca bknz: Polifazik uyku nedir?
Kasım 2013

Turan Söylemez  yeni bir  gönderide  bulundu.

Karınca Nasıl Çizilir?

  • Başı için kesik bir oval çizin.
Karınca
  • Yanına kesik bir daire çizin.

Karınca
  • En sağ tarafa ise badem şeklinde gövde çizin ve bacaklarını ekleyin. Karınca
  • Gözlerini ve ağzını ekleyin. Karınca
  • Anahatları birleştirin ve karınca hazır.
Karınca

Kasım 2013

Ayşegül Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Karınca nasıl bir hayvandır?

Karınca, karıncalar (Formicidae) familyasını oluşturan, yaban arıları ve arılarla birlikte zar kanatlılar (Hymenoptera) takımında yer alan, sosyal yaşam gösteren böceklere verilen ortak addır. Karıncalar, Kretase Dönemi'nin ortalarında, 110 ile 130 milyon yıl önce yaban arısına benzeyen hayvanlardan türemiş ve çiçekli bitkilerin ortaya çıkışından sonra çeşitlenmiştir. Günümüzde 12.000'den fazla türü sınıflandırılmıştır ve yaklaşık 14.000 civarında türü olduğu sanılmaktadır. Dirsekli antenleri ve ince bellerini oluşturan düğümsü yapıları ile kolaylıkla tanınırlar.

Karıncalar, boyutları küçük doğal boşluklarda yaşayan birkaç düzine avcı bireyden, çok büyük bölgeleri kaplayan ve sayıları milyonlarca bireyi içeren oldukça yüksek oranda organize kolonilere kadar oluşan topluluklar içinde yaşarlar. Büyük koloniler çoğunlukla "işçi" ve "asker" sınıflarını oluşturan kısır dişilerden oluşur. Bu kolonilerde aynı zamanda verimli erkekler ile bir ya da daha fazla ve "kraliçe" adı verilen verimli dişiler de bulunur. Bu koloniler bazen "süper organizmalar" olarak tanımlanır çünkü karıncalar tek bir vücut halinde koloniyi desteklemek için bir arada çalışırlar.
Karıncalar dünya üzerinde hemen hemen her kara parçasında bulunur. Kendine özgü karınca türleri bulunan ender yerler Antarktika ile birlikte bazı uzak ve yaşama uygun olmayan adalardır. Karıncalar eko-sistemlerin çoğunda yaşayabilir ve kara hayvanları biyo-kütlesinin yaklaşık %15 ile %25'ini oluştururlar.

Bu başarıları sosyal örgütlenmelerine, yaşam alanlarını değiştirebilmelerine, kaynaklardan yararlanmalarına ve kendilerini savunmalarına bağlanmıştır. Diğer türlerle birlikte geçirdikleri uzun evrim sürecinde, benzerlik, ortakçılık, asalaklık ve karşılıklılık içeren türler arası ilişkiler geliştirmişlerdir.

Karınca topluluklarında iş bölümü, bireyler arası iletişim ve karmaşık problemlerin çözümüne rastlanır. Birçok insan kültüründe karıncalar, mutfakta, ilaçlarda ve ayinlerde kullanılır. Bazı türler biyolojik zararlı kontrolünde önemli rol alır. Ancak kaynaklardan yararlanma özellikleri, karıncaları insanlarla çatışma içine sokar çünkü tarımsal ürünlere zarar verebilir ve binaları işgal edebilirler. Kırmızı ateş karıncaları (Solenopsis invicta) gibi bazı türleri, kazara sokuldukları yeni bölgelerde kendilerine bir yer edinebildikleri için yayılmacı türler olarak görülürler.
Eylül 2013

Umut Geç,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Karıncalardan nasıl kurtulabiliriz?

1-Fesleğen karınca ve sivrisinekler için caydırıcıdır.
2-2/3 bardak su, 1/3 beyaz sirke ve 2-3 kaşık bulaşık sabunu karıştırarak oluşturacağınız karışımı karıncaların geldiği bölgelere serpin.
3-Birçok karıncanın geldiği bir yol varsa buraya bebek pudrası serpin. Pudra karıncaların koku izini bloke eder. Evinizdeki karıncalar dönüş yolunun kaybederler.Gelecek olanlar yolu kaybettikleri için bir daha dönemezler. Bu metodda karıncaların geldiğin yerin doğru tesbit edilmesi gerekir aksi takdirde gelmeye devam edeceklerdir.
4-Ayrıca tuz, borik asit, öğütülmüş kahve, kurutulmuş nane, sirke, karabiber de karınca gelmesini engelleyici maddelerdir. Karıncaların geldiği yerlere serpiniz. Borik asit ve diğerlerini insanlarada zararlı olduğundan görünmez yerlerde (çocuklara dikkat) kullanmaya dikkat ediniz.
5-Narenciye kabuklarını (limon v.s.) su ile mixerde karıştırıp karınca deliklerine dökün.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.