Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akademik Kariyer

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Şubat 2020

Cemil Bilgi, bir soruya yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Kendinizi geliştirmeniz gerekmekte.
Genel kültür ve Kişisel gelişime önem vermelisin. Güncel konular ve dünya kültürünü takip etmeniz gerekmektedir. Araştırmacı ruhlu olman gerek.

Mezun olup dünyanın en saçma binasını tasarlayacaksanız okumayın :(
Ekim 2016

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Devletteki is imkanları konusunda pek bilgi sahibi degilim ancak özelde is imkani oldukca genis. Ayrica cok zevkli bir meslek, kendini egitim ve bilgisayar programlari ile ic tasarim konusunda gelistirirsen severek yapacagin kendi isini de kurabilirsin. Ic mimarlik ile Mimarlik kiyaslamasi yapan ancak ikisinin farki hakkinda bilgi sahibi olmayan sektore uzak mahallenin insanlarinin yorumlarina takılma sen. Basarilar..
Eylül 2016

Diyar Çetin, bir soruya yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

İç mimarlık okumak istiyorum ama burada yapılan yorumlar hep karamsar. Şimdi ikilemde kaldım. Bu meslek gerçekten yapılabilir mi? Yoksa hiç bulaşmamak mı lazım.. İş bulmak kolay mı? Devlet işlerinde iş bulma imkanı nedir bunları merak ediyorum. Mümkünse bu bölümü okumuş olan abi ve ablalarımdan biri bu soruyu cevaplasın.
Mart 2016

Muratgeyve, bir soruya yanıt verdi.

Akademik kariyer açısından sınavsız 2. üniversite olarak hangi bölüm okunmalıdır?

Değerli okurlar, malumunuz son yıllarda bir ‘’sınavsız ikinci üniversite’’ akımıdır, almış başını gidiyor. İnsanlarımızın okumaya, öğrenmeye hevesinden midir nedir bilmiyorum ama; şu anda üniversite mezunu neredeyse herkes ya AÖF kapsamında ya ikinci üniversite okuyor ya da okumayı düşünüyor. Hele de bir ‘’Sosyoloji’’ bölümü var ki dostlar başına. Çevremdeki insanların çoğunun seçimi sosyoloji yönünde. Bu kişilere sorduğumda aldığım cevaplardan bazıları şu şekilde: ‘’İkinci üniversite olarak en avantajlı bölüm sosyoloji’’, ‘’Sosyoloji AÖF bölümlerinde en zevkli bölüm’’, ‘’Sosyoloji bitirdikten sonra rehber öğretmeni olmak istiyorum. ’’, ‘’Sosyoloji okumak içimde kalmıştı, şimdi önümde bir fırsat var, neden değerlendirmeyeyim. ’’, ‘’Sosyoloji bölümünü kolay olduğu için seçtim çünkü ikinci üniversite okumamın tek sebebi askerliği kısa dönem olarak yapmak. ’’ Eminin bu cevapların dışında da cevaplar vardır. Mesela ben bu bölümün çokça seçilmesinin sebebinin, ‘’Herkes sosyoloji okuyor, ben de okuyayım dedim. ’’ Düşüncesi olduğunu düşünüyorum. Tabi belki de yanılıyorum.
AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?
Elbette ki okumanın her zaman güzel ve avantajlı yanları vardır. Somut anlamada bir işe yaramazsa dahi, kişinin bilgisine, dünya görüşüne, bakış açısına katacağı çok büyük faydaları olacaktır. Ama bu bana yetmez, ikinci üniversite okuyanlar ne yapabilirler diye soruyorsanız cevap vermeye çalışalım.
İkinci Üniversitenin Faydaları
-Eğer mezun olduğunuz bölüm atanma konusunda sıkıntılı bir bölümse, AÖF kapsamında ikinci üniversite olarak atanma konusunda daha avantajlı bir bölüm okuyarak alan değiştirebilir ve bu alandan atanabilirsiniz.
-İkinci üniversite olarak bitirdiğiniz bölüm üzerine yüksek lisans yapabilirsiniz.
-Çalışıyorsanız, çalıştığınız alana bağlı olarak kariyer basamaklarını atlayabilirsiniz.
-Yine çalışıyorsanız ve işinizden memnun değilseniz, ikinci üniversite olarak bir bölüm okuyarak, bu alan ile ilgili bir işe kurumlar arası geçiş ile geçebilirsiniz.
-Ön lisans mezunu iseniz ve ikinci üniversite okuyarak lisans diploması alabilirsiniz.
-Ön lisans mezunuz iseniz ve askerliğinizi kısa dönem olarak yapmak istiyorsanız, ikinci üniversite olarak dört yıllık bir bölüm seçip lisans mezunu olarak askerliğinizi kısa dönem olarak yapabilirsiniz.
İkinci Üniversite Olarak Hangi Bölüm Okunmalı
Sizlere tavsiye ikinci üniversite kapsamında okuyacağınız ya da okumak istediğiniz bölümü iyice araştırmanız. Öncelikle ikinci üniversite okumaktaki amacınızı belirleyin. Amacınız bir işe girmek ise atanma konusunda en avantajlı bölümü araştırarak seçmeye çalışın. Yok, sınavsız ikinci üniversiteyi okumaktaki amacınız, sadece kendinizi geliştirmek, farklı şeyler öğrenmek ise hayat tarzınıza en yakın olan en çok zevk alacağınız, gündelik hayatınızda da zaten ilgilendiğiniz bir bölüm seçin. Evet, her yıl binlerce kişi AÖF İkinci üniversite bölümlerine başvuruyor ama maalesef yine bir çok kişi de bu eğitimlerini yarıda bırakıyor. Çünkü istediğini bulamıyor, yeterince zevk alamıyor. Sizler de bölümünüzü iyi seçin ve hakkını vererek bitirmeye bakın. Umarım kendiniz için en güzel bölümü seçersiniz.
Şubat 2016

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Ocak 2016

Siran Camgöz, bir soruya yanıt verdi.

İş kurmak mı yoksa bir firmada kariyer yapmak mı istiyorsunuz? Neden?

Is kurmak için deneyim, birikim, bilgi, zeka, girişimci ruh, çevre ve tabi ki para lazım. Finansal yönden güçlü olmak ve diğer tüm maddeler ile doğru zamanın tespiti çok önemli. Insan işini doğru seçebilmek veya seçtiği meslekte mutlu olmayı bilmelidir. Insanın kendi işi daha fazla sorumluluk isteyen bir iştir. Gece gündüz olmadan calismak demektir.

Firmada kariyer için de aynı maddeler gerekse bile torpil ve farklı ilişkiler de yetebiliyor bazen. Kendi alın teriyle bir yerlere gelen o kadar az insan var ki. Hele modern kölelik gibi çalışmakta başka bir sorun. Ama kendi işteki sorumlulukta yoktur en azından kişiye göre değişir, vergi, sigorta ödemesi yoktur, ortak devlet ve banka degildir.

Ama kendi işiniz veya terfiniz ne olursa olsun her şeyin zamanında olmasıdır. Zamanından önce olan hiçbir şeyin kıymeti ve önemi bilinmediği gibi kalıcı da olmamaktadır.
Ocak 2016

Yolalinda, bir soruya yanıt verdi.

Mimarlık okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Birinci dönemimi kapattım ama ödevler hala peşimi bırakmıyor bu dönem öğrendiğim en önemli şey zaman ÇOK değerli. Hem işini gününde yapmak konusunda hem de işini yaparken her anı karlı kullanmak açısından. Öyle hızlı geçiyor ki zaman. Mimarlık okumak isteyenler kesinlikle zamanını iyi ayarlamalı yıllık hedefler günlük saatlik programlar. Mesela bugün bunları yapacağım demeli ve hepsini yapmalısın o kadar zamanın varsa o güzellikte bir ödev yapmalısın yani fazla büyük düşünerek bir ödeve çok zaman harcayıp diğer dersleri ikinci plana atmakla olmuyor mimarlıkta. Mimarız biz her şeyden biraz biraz diyorlardı doğruymuş. Bu biraz biraz sadece dersleri kaplamıyor tabi ki spor sanat kültür bunlar ilham için gerekli ve tabi ki sosyal ilişkiler ÇOK önemli ne utangaçlığa yer var ne de özgüvensizliğe.
Ekim 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2015

Arif N., bir soruya yanıt verdi.

Akademik kariyer açısından sınavsız 2. üniversite olarak hangi bölüm okunmalıdır?

Uluslar arası ilişkler
kitaplarından tutunda öğreneceğiniz bir dolu bilgiler içeriyor
Ocak 2015

murat perçin, bir soruya yanıt verdi.

Sosyal hizmette lineer yaklaşım ve holistik yaklaşım nedir?

Soruna cevap olur mu bilmiyorum ama şu makale sosyal hizmetin temel yaklaşım ve müdahale yöntemlerini Kapsamlı bir biçimde ele almış.sosyalhizmetuzmani.org/cozummulakati.htm
Ocak 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Aralık 2014

Sefer Han Çakır, bir soruya yanıt verdi.

Akademik kariyer açısından sınavsız 2. üniversite olarak hangi bölüm okunmalıdır?

Sınavsız seçebileceğin bölümler hangileri? Pek bir bilgim yok ama işletmenlik ve ya iktisat gibi bölümleri seçmemeni öneririm ekonometri bunların hepsini kapsıyor diye biliyorum.

135 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Prof.Dr. Orhan Çeker

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Doctorate

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

PhD

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt