Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kariyer

İş Hayatı

İş dünyasında yükselmenin püf noktaları...

Mayıs 2017

Elif Ersen  yeni bir  gönderide  bulundu.

HENÜZ ÜNİVERSİTEDEYKEN İŞİNİ GARANTİLEME ÖNERİLERİ

Yazımın başlığı sakın size iddialı gelmesin. Potansiyelinizi ileri taşımak zannettiğinizden çok daha kolay.

Yaklaşık 14 yıl önce endüstri mühendisliği hayalime adım atmamla , kendini geliştirme kavramıyla tanıştım.Pek çok sınıf arkadaşımla ne yapmalıyız, nasıl adımlar atmalıyız ki mesleki gelişimimize fayda sağlayalım konulu sohbetler ederken, kursa mı gidelim, hangi seçmeli dersleri alalım, nerelerde staj yapalım derken yoğun bir mesleki arayış içerisindeydik.

Bunları yazmamın temel amacı bugün üniversitede okuyan ya da yeni mezun olmuş arkadaşlara neden faydalı olmayı amaçladığımı anlamanız içindir. Şimdiki nesil diye başlayan cümleler için henüz erken, ben sadece sizlere iş bulma stresine girmemenizi öneriyorum.Ben 3. Sınıfta bu stresi yoğun olarak yaşamaya başlamıştım.

Şimdi kağıdı kalemi alın size nacizane birkaç küçük tavsiye vermek istiyorum.

Birincisi okuduğunuz okulun kütüphanesinden maksimum şekilde faydalanın.Kitap almak , dergi abonesi olmak mali gider gerektirdiğinden , siz elinizin altındaki bedava kaynaktan yararlanın.Mesleğinizle ilgili en az 1 süreli yayını takip edin.

İkincisi sektörünüzde yaygın olarak kullanılan bilgisayar programlarını tespit edin ve internetten araştırma yapın. Bilgi edinin. Mümkünse demolarını indirin. Üzerinde çalışın.Denemeler yapın. Konuyla ilgili zaman geçirin.

Eğer Endüstri Mühendisliği öğrencisiyseniz ERP bilmeden mezun olmayın.SAP, AXAPTA, BAAN sektörden bağımsız en çok kullanılan programlardır.ERP mantığını anladığınız an, farklı paket programlarına ve versiyonlarına adaptasyonunuz rahat olur.Sadece ERP üzerinde araştırmalar, çalışmalar yaparak bile rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Yalnızca bu konuda kendinizi geliştirdiniz diye bile sizi işe alırlar.

Yine kendi bölümüm olan Endüstri Mühendisliği için tavsiyem Excel bilginizi uçurun. Tabirde bir hata yok.excel konusunda kendinizi öyle bir geliştirin ki, iş görüşmelerinde arkanıza yaslanıp çayınızı yudumlarken, ben profesyonellik derecesinde makro yazabiliyorum deyin. İşletmenizde manuel olarak oluşturduğunuz raporlarınızı makroya uyarlayıp, hazırlama sürenizi kısaltabilirim deyin.

Süreçlerinizi inceleyip uzun işlem süresi olan veri operasyonlarını yönetebilirim.ERP'nin maksimum düzeyde kullanımı sağlayarak veri kirliliğini ortadan kaldırabilirim.

İşte bunları diyebilmek için de bu endüstri mühendisi ablanızın sözlerine kulak verin.

Bu söylediklerimi uyguladığınız anda işsiz kalmazsınız.

Bir diğer önerim İngilizcedir.İngilizce konusunda ne seviyede olursanız olun, mutlaka minimum upper intermediate seviyesine yükseltin. Tabi gönül ister ki advanced , native gibi çıtayı yüksek tutun.

İngilizce sizin dünyaya açılan kapınızdır. O kapıyı kilitli tutmayın.Zamanın neler göstereceği hiç belli olmaz. Akademik kariyer yaparsınız, işiniz yabancı paydaşları içerir ya da bunların hiçbiri olmaz da sadece mesleki gelişim için yabancı yayınları takip edebilirsiniz.

Bunlar uzak kavramlar değil. Birkaç yıl ötenizde sizleri bekliyor.

En son tavsiyem okuyun.Ama öyle roman, çok satanlar v.b. Şeyleri kastetmiyorum. Onları da okuyun tabi ama önceliğiniz mesleğiniz olsun. Bölümünüzle ilgili hangi kaynaklara erişebiliyorsanız onları mutlaka okuyun, yorumlayın.Arkadaşlarınızla, hocalarınızla fikir telakisinde bulunun.

Okumak geliştirir. Hem de öyle bir geliştirir ki, bir gün kendi yaptığınız bir yoruma şaşarsınız.Ben bu bölüme başladığımda bu kadar ilerleyebileceğimi öngöremiyordum kelimeleri dökülür dudaklarınızdan . Birikiminiz başlangıç çizgisinde yanınızda olanları hayrete hatta hasete düşürür. Bunların hepsi tecrübeyle sabit.

Yaşam enerjinizi ve zekanızı boşa harcamayın. Bilgi güçtür. Bunu asla unutmayın.

En az bir kişinin hayatına dokunabilirsem ne mutlu bana.

Sizlere başarılar dilerim arkadaşlar.

Sevgiler.

Elif ERŞEN
Mayıs 2017

Elif Ersen, bir soruya yanıt verdi.

Linkedin hakkında tam olarak bilgisi olan var mı? Markalar için mi yoksa kişilerin kariyerleri için mi?

Kişilerin kariyerleri açısından önemli. Bana çok faydası oldu. Hahgi konularda diyecek olursanız tecrübeli iş insanlarının fikirleri, yorumları, sorulan sorulara verilen cevapların kalitesi v.b. nedenlerden dolayı Linkedin ciddi bir kaynak. Kullanılmalı. Hatta sömürülmeli 😄Ciddi bir kariyer gelişim sitesi.
Şubat 2017

Cemile, bir soruya yanıt verdi.

Cam Tavan (glass ceiling) etkisi nedir?

Öğrenilmiş çaresizliği araştırmak için pireler üzerinde yapılan bir deneydir. Daha sonra köpeklerin ayaklarına elektrık şoku verilerek de yapılmıştır.Aslında öğrenilmiş çaresizlik zaten bu deneyden sonra tanımlanmıştır.Sonrada tedavi edilebilirlik üzerine deneyler yapılmış aynı hayvanlar üzerinde . Zaten arkadaşlar içeriği açıklamışlar bu yüzden hiç içine girmedim. Velhasıl kelam bu deneyden sonra psikologlar , hayat koçları, psikiyatristler vs tonlarca kitap makalede bu deneyden bahsedip insan üzerinde yorumlamışlardır. Günümüzde de bir çok kişinin bu durumu yaşadığı bir gerçektir ama çoğu insanda "aaa o bende de var canım? Gerçekten çok zor bilirim vs" felsefesi ya da ilgi amaçlı yapılıyor olması sebebiyle çoğunun gerçekçiliği sorgulanır.
Şubat 2017

Cem Deyupoğulları, bir soruya yanıt verdi.

Cam Tavan (glass ceiling) etkisi nedir?

Cam tavan etkisi, pirelerin bir tencereye konup tencerenin ısıtılmasından sonraki tepkilerini incelemek için yapılmış bir deneydir. Deneyde pireler ısıtıldıklarında üzerleri cam tavanla kapatılıyor ve ısıdan kurtulmak için yaptıkları her eylem başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bir süre sonra cam tavan çıkarılıyor ve tekrar pireler inceleniyor. .
Aralık 2016

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

'Yurtdışı' İşçi başvuru formu nasıl yollanır? Bir inşaat işçisi olarak işçi tanımını nasıl yapmam gerek?

Cvnizi düzgün bir ön yazı ile mail atabilirsiniz, ön yazınızda kısaca deneyimlerinizden bahsedin.
Haziran 2016

Zeki Çevik, bir soruya yanıt verdi.

Mobbing nedir? İşyerinde mobbinge uğradınız mı?

direk kafayı çakıp bitirin işi ben öyle yaptım.
Ocak 2016

Siran Camgöz, bir soruya yanıt verdi.

İş kurmak mı yoksa bir firmada kariyer yapmak mı istiyorsunuz? Neden?

Is kurmak için deneyim, birikim, bilgi, zeka, girişimci ruh, çevre ve tabi ki para lazım. Finansal yönden güçlü olmak ve diğer tüm maddeler ile doğru zamanın tespiti çok önemli. Insan işini doğru seçebilmek veya seçtiği meslekte mutlu olmayı bilmelidir. Insanın kendi işi daha fazla sorumluluk isteyen bir iştir. Gece gündüz olmadan calismak demektir.

Firmada kariyer için de aynı maddeler gerekse bile torpil ve farklı ilişkiler de yetebiliyor bazen. Kendi alın teriyle bir yerlere gelen o kadar az insan var ki. Hele modern kölelik gibi çalışmakta başka bir sorun. Ama kendi işteki sorumlulukta yoktur en azından kişiye göre değişir, vergi, sigorta ödemesi yoktur, ortak devlet ve banka degildir.

Ama kendi işiniz veya terfiniz ne olursa olsun her şeyin zamanında olmasıdır. Zamanından önce olan hiçbir şeyin kıymeti ve önemi bilinmediği gibi kalıcı da olmamaktadır.
Aralık 2015

Betül Defne, bir soruya yanıt verdi.

Yeni mezun olacak endüstri mühendisine iş bulma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir? Önce askere mi gitmeli yoksa iş başvurusu yapıp çalışmalı mı?

İş bulması için askerlik şart değil. Hatta gitmesine bile gerek yok. İlk başta iş bulsun kendine. Askerlik nasıl olsa kaçmıyor. Bir şekilde gidecek. Ama ilk önce yapması gerekeni yapmalı. Her şeyi tastamam etsin de, ondan sonra askere gider. Tabi bu benim fikrim. Başkaları belki değişik düşünüyordur onu bilemem. Nasıl olsa herkesin düşüncesine saygım var :)

599 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

İş İlanları

61 Kullanıcı   7 Soru   15 Yanıt

İş Arama

10 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Online İş

6 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt