Bilmek istediğin her şeye ulaş

Trafik Kazaları

YÖNLENDİR Trafik kazası

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2014

İshan Sigorta  yeni bir  gönderide  bulundu.

GENERALİ OTOMOBİLİNİZİ DÜŞÜNÜYOR

2656

Generali Araştırma Merkezi‘nin (GAM) yaptığı araştırmaya göre insanlar genel olarak kazaların, sürüş koşullarının zor olduğu kış mevsiminde artış gösterdiğini düşünürken kaza istatistikleri tam tersini ortaya koyuyor.

GAM’ın yaptığı araştırmaya göre sürücülerin yüzde 83’ü araç kullanmanın en tehlikeli olduğunu düşündükleri zaman kış mevsimi... Sürücülerün yüzde 81’i ise trafik kazalarının en çok kışın yaşandığını düşünüyor. Oysa TUİK verileri, kazaların yıl içinde en yoğun yaz mevsiminde gerçekleştiğini gösteriyor. Haziran ayında tatil döneminin başlamasıyla birlikte, trafik yoğunluğuna paralel kaza oranları da artış gösteriyor.

299.99 TL ÖDEYENE 50.000 TL’YE VARAN GÜVENCE

Generali, yaklaşan yaz mevsimi öncesinde sürücüleri trafikte güvende olmaya çağırıyor. Mini Kasko Ekstra, 299.99TL’lik fiyatıyla sürücüleri diğer bir araçla çarpışma durumunda meydana gelen hasarlar dahilinde yılda iki kere olmak üzere, toplamda 50.000 TL’ye kadar güvence altına alıyor. Mini Kasko Ekstra, “Mini Onarım Hizmeti”ni de kasko kapsamında ücretsiz sunuyor. Mini Kasko Ekstra, ‘Kişisel Eşyalar’ ve ‘Evde Bakım’ teminatlarının satın alınmasıyla poliçenin kapsamı daha da genişletilebiliyor. Belirlenen limitle (yıllık 750TL) sunulan ‘Kişisel Eşyalar’ teminatı, araçta bulunan sigortalı ve/veya sigortalı aile bireylerine ait kişisel eşyaları, Kasko Sigortası Genel Şartları kapsamındaki riskler neticesinde oluşan zararlara karşı güvenceye alınmasını sağlıyor.

Generali Sigorta Stratejik Planlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Petar Dobric ürünle ilgili şu yorumda bulundu: “Mini Kasko Ekstra ürününü tasarlarken yüksek maliyeti nedeniyle Kasko Sigortası alamayan ancak kapsamlı güvence isteyen özellikle 3 yaş ve üstü araç sahibi kişileri hedefledik. Önümüzdeki yaz aylarında okulların da kapanmasıyla birçok kişi daha önce hiç gitmediği güzergahları kullanarak farklı yazlık illere yolculuk edecek. Burada da olası riskler daha da artıyor. Özellikle iki aracın çarpışması gibi riskler en çok karşılaşılan durumlar arasında. Bu yüzden Generali olarak fiyatıyla ulaşılabilir ve en çok gerçekleşen riski kapsayan bir ürün geliştirdik. 299.99 TL’lik sabit fiyatıyla tüketiciler aldıkları ürünün içeriğini şeffaf bir şekilde görüp kararlarını kolayca verebiliyorlar. Bu da Generali olarak “Sigorta’nın Kolay Hali” söylemimizin ne kadar arkasında olduğumuzun bir göstergesi. ” dedi.

Haber için:ishansigorta.com.tr/generali-otomobilini...
Mayıs 2014

İshan Sigorta  yeni bir  gönderide  bulundu.

KASKOLU ARAÇLARA 743 MİLYON TL TAZMİNAT

Türkiye Sigorta Birliği'nin (TSB) verilerinden derlenen bilgiye göre, geçen yılın ocak-mart döneminde 523 bin 133 olan kaskolu araçlar için ödeme yapılan hasar dosyası sayısı, bu yılın aynı döneminde yüzde 10,2 oranında azalarak 469 bin 403'e geriledi.

Bu kaza dosyaları için sigorta şirketlerince araç sahiplerine 743 milyon 591 bin lira tazminat ödenirken, bu miktar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında azaldı.

En fazla hasar dosyası otomobillerde açıldı

Yılın ilk 3 ayında kaskolu araç türleri arasında en fazla hasar dosyası otomobillerde açıldı. Bu dönemde kaskolu otomobiller için 327 bin 480 adet hasar dosyası düzenlenirken, bunlara yapılan tazminat ödemesi 473 milyon 572 bin lira olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu dönemde 93 bin 681 kamyonet hasarı için 111 milyon 75 bin, 9 bin 475 minibüs hasarı için 12 milyon 266 bin, 9 bin 301 kamyon hasarı için 42 milyon 858 bin, 8 bin 964 çekici hasarı için 59 milyon 206 bin, 8 bin 593 midibüs hasarı için 10 milyon 180 bin, 3 bin 89 otobüs hasarı için 11 milyon 73 bin lira kasko tazminatı ödendi.

Poliçe üretimi yüzde 3,4 arttı

Yılın ilk çeyreğinde taşıt araçları için üretilen kasko poliçe adedi ise önceki yıla göre yüzde 3,4 artarak 1 milyon 133 bine yükseldi.

En yüksek poliçe üretimi 736 bin 384 adetle otomobil kaskolarında gerçekleştirilirken, bunu 216 bin 259 adetle kamyonet, 38 bin 363 adetle kamyon, 32 bin 289 adetle çekici, 28 bin 93 adetle traktör, 24 bin 681 adetle minibüs, 13 bin 732 adetle midibüs izledi.

Sigorta şirketleri, bu dönemde üretilen kasko poliçelerine 1 milyar 99 milyon 46 bin liralık prim yazdı.

Haber için: ishansigorta.com.tr/kaskolu-araclara-743... .
Mayıs 2014

İshan Sigorta  yeni bir  gönderide  bulundu.

MESLEĞİNİZE GÖRE KASKO TARİFESİ

2656

Kasko sigortalarındaki zarar nedeniyle şirketler son birkaç yıldır tarifelerini yeniden düzenlemeyi tercih ediyor. Doğal olarak kasko fiyatları geçmiş yıllara kıyasla oldukça yükseldi. Bu yıl döviz kurlarındaki artışın yedek parça fiyatlarına yansıması da zammın bir başka gerekçesi oldu.

Fiyatlardaki artışın yanı sıra yeni kasko sistemiyle beraber herkes bütçesine en uygun sigorta arayışına girdi. İşte sigorta şirketleri, bu arayışlara yanıt vermek için sürekli yeni ürünler geliştiriyor. Kaza siciline, diğer bir deyişle hasarsızlık durumuna bakarak kişiye özel kasko teklifinden aracın kullanıldığı ile göre farklı kasko tarifesi belirlemeye kadar pek çok seçenek sunuluyor.
Bu konuda Allianz Sigorta ise “Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası” ile ayrışıyor. Bu ürünün en önemli özelliklerinden biri, mesleklere özel indirim sağlaması. Öğretmenler, devlet memurları, eczacılar, mülki idare personeli, emniyet mensupları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları, üniversite öğretim üyeleri ve yargı mensupları farklı oranlarda indirim avantajından yararlanabiliyor. Her meslek grubuna farklı indirimler ve avantajlar sağlayan Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası, Allianz Sigorta’nın kasko sigortasında iddialı olduğu ürünlerin başında geliyor.

Öğretmenlere yüzde 20 indirim

Peki bu ürün söz konusu meslek mensuplarına kaskoda ne gibi avantajlar sağlıyor? Bu soruya öğretmenlere sağlanan avantajlarla başlayalım. Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı öğretmenler için geçerli olan yüzde 20 indirim avantajı için sigortalının MEB’den öğretmen olduğuna dair belge veya kimlik kartını ibraz etmesi gerekiyor. Özel okulda veya dershanede öğretmenlik yapanlar da ilgili kurumlarda görev yaptığına dair yazı ve öğretmen diploması/formasyon belgesi getirmesi durumunda yüzde 20 öğretmen indiriminden yararlanabiliyor.

Ayrıca aracı tek kişi kullanıyorsa yüzde 20 tek sürücü indirimi uygulanıyor. 30 yaşın üzerinde ve en az 3 yıllık sürücü ehliyetine sahip olmak kaydıyla, kendinizi veya ailenizden bu şartları sağlayan bir kişiyi sürücü olarak belirleyip yüzde 20 indirimden faydalanabiliyorsunuz.

Eczacı, vali ve devlet memurları

Eczacı diploması veya Eczacı Odası kayıt belgesi olması halinde eczacılar için yüzde 10 indirim uygulanıyor. 657 no’lu kanuna tabi tüm devlet memurları için Tüm Oto ve Markalı Kasko ürünlerinde geçerli olmak üzere yüzde 10 indirim yapılıyor.

Aynı indirim oranı vali ve/veya yardımcısı, kaymakam ve/veya yardımcısı için de geçerli. Bunun için vali, kaymakam ve/veya yardımcılarının kimlik kartını ibraz etmesi yeterli oluyor.

Vali ve kaymakamlara kıyasla emniyet mensuplarına daha yüksek indirim sağlanıyor. Polis, komiser ve/veya yardımcısı, emniyet amiri ve/veya yardımcısı için yüzde 15 indirim uygulanırken, bu imkandan yararlanmak isteyen emniyet mensuplarının kimlik kartı olması gerekiyor.

Asker, öğretim üyesi ve yargı mensupları

Öğretmenlerden sonra en yüksek indirim ise TSK mensupları ve üniversite öğretim üyelerine uygulanıyor. Subay, astsubay ve TSK sivil personel ile eşleri yüzde 20 indirim hakkına sahip. Bu imkandan yararlanabilmek için sigortalının TSK mensubu olduğunu gösteren kimlik kartının olması gerekiyor.
Üniversite öğretim üyesi ve okutmanlar için de yüzde 20 indirim uygulanıyor.
Hakim, savcı ve/veya yardımcıları için geçerli indirim oranı ise yüzde 10.

Hangi riskler teminat altında?

Peki bu ürünün normal kaskodan farkı var mı? Allianz Sigorta yetkilileri, bu soruya “Aracınızın başına gelebilecek birçok riski Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası ile teminat altına alabilirsiniz” diye yanıt veriyorlar. Peki Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası hangi riskleri teminat altına alıyor? Bu sorunun yanıtı da şöyle:

“Çarpma, çarpılma, yanma, hırsızlık, halk hareketleri, terör, sel ve su baskını, ferdi kaza, hukuksal koruma, üçüncü şahıslara karşı mali sorumluluk, güvenlik sistemi ve araç kayıt belgesi teminatı, isteğe bağlı seçimlik teminatlar (deprem, yabancı ülkeler, otomobil ve kamyonetlerde sigara yanığı, kişisel eşya teminatı) ile poliçe kitapçığında belirtilen daha birçok riski Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası ile güvence altına alabilirsiniz. ”
Ayrıca, Allianz Sigorta’nın Gümüş ve Altın Koruma paketlerinden birini Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortanıza ilave ederek pek çok riske karşı daha fazla güvence sağlama imkanınız var.

Hasarsızlık indirimleri


Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası, poliçe süresince hiç kaza yapmamanız halinde, yüzde 30 ile 65 arasında hasarsızlık indirimlerinden yararlanma imkanı sunuyor. Olası bir kaza sonucunda yüzde 100 karşı tarafın hatalı olduğu durumlarda ise hasarsızlık indiriminiz bozulmuyor.
Camınızın kırılması durumunda, otomobil ve kamyonet dışındaki kullanım tarzları için bir defaya mahsus, otomobil ve kamyonetlerde ise adet limiti olmaksızın hasarsızlık indiriminiz devam ediyor. Yine radyo/müzik çalar hasarınız olması durumunda bir defaya mahsus hasarsızlık indiriminiz bozulmuyor.

Üst düzey yönetici indirimi

Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası’nda aracı tek kişinin kullanacağı durumlarda yüzde 20 tek sürücü indirimi uygulanıyor. 30 yaş üzeri ve en az 3 yıllık ehliyetiniz olması durumunda, siz ve ailenizden bu şartları sağlayan bir kişiyi sürücü olarak belirleyip yüzde 20 indirimden faydalanabiliyorsunuz.
Ayrıca aracı şirket üst düzey yöneticinin kullanacağı durumlarda yüzde 20 tek sürücü indirimi uygulanıyor. 30 yaş üzeri ve en az 5 yıllık ehliyetiniz olması durumunda, şirket yöneticisi ve kendisinin şoförünü sürücü olarak belirleyip yüzde 20 indirimden faydalanabiliyorsunuz.

Bütün bunlara ilave olarak primin peşin ödenmesi durumunda ekstra indirimler uygulanıyor.

Asistans hizmetleri

Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası için sağlanan asistans hizmetlerinin normal kasko ürününden farkı yok. Kaza geçirilmesi veya arıza durumunda, aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüs edilmesi halinde, lastiğiniz patladığında, akü veya benzininiz bittiğinde, anahtarı kaybetmeniz veya araç içinde unutmanız halinde 444 45 46 numaralı Allianz Çözüm Hattı'nı aramanız yeterli.

Allianz Çözüm Hattı'ndan yetkili servis, yol durumu, otel, restoran ve çeşitli etkinliklerle ilgili dilediğiniz zaman bilgi alabiliyorsunuz.


Diğer güvenceler

Poliçe kapsamındaki kazalar sonucu aracın serviste kalması durumunda eksper onayıyla yedek araç hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.
Otomobil ve kamyonetlerinizi trafiğe çıkış tarihinden itibaren geçecek 1 yıllık süre içerisinde meydana gelebilecek ve aracın tamir kabul edemeyecek ölçüde zarar görmesi veya çalınması halinde peşin anahtar teslim bedeli karşılanıyor.
Poliçe ön yüzünde belirtilen ve poliçenin düzenlendiği tarihteki piyasa rayiç değerinden gösterilen araç ve standart aksesuarlar, hasar durumunda hasar tarihindeki piyasa rayiç değerine göre eksiksiz ödeniyor.
Dilerseniz muafiyetli poliçe seçeneğiyle aracınızı daha uygun primler ödeyerek sigortalatabiliyorsunuz.

Herhangi bir kasko hasarında hem aracınızın korunma, çekilme ve nakil masrafları hem de aracınızda sizinle birlikte seyahat edenlerin uğrayacakları zarar teminat altına alınıyor.

Aracın mevcut anahtarlarından birinin çalınması ya da kaybolması veya Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesi ile aracın plakasının çalınması halinde poliçede belirtilen limite kadar teminat veriliyor.

Haber için:ishansigorta.com.tr/mesleginize-gore-kas...
Mayıs 2014

İshan Sigorta  yeni bir  gönderide  bulundu.

GENERALİ'DEN UYGUN TRAFİK SİGORTASI

Zorunlu trafik sigortası, sürücülerin yalnızca üçüncü şahıslara ve üçüncü şahıs mallarına zararı kapsıyor. Generali Türkiye’de bir ilkle bu uygulamayı müşteri lehine çevirerek, teminatlarla sürücülerin kendilerini ve araçlarını da güvence altına almasını sağlıyor.

Sigortacılık sektöründe bir ilk gerçekleştiren Generali, zorunlu trafik sigortasında 69TL’den başlayan fiyatlar sunuyor. Prestij Trafik Sigortası ürünüyle her müşteri gerekli koşullara sahip olduğu ölçüde %70’e varan indirimli fiyattan yararlanabiliyor. Böylece Generali’nin zorunlu trafik sigortasına sahip olanlar, üçüncü kişilere karşı sorumluluklarının yanı sıra kendilerini de güvence altına alabiliyor. Generali’nin Prestij Trafik Ürünü sayesinde araç çilingir hizmeti, lastik değişim hizmeti, yakıt bitmesi durumunda aracın çekilmesi gibi hizmetler ücretsiz olarak sunuluyor.

Herkes İçin Kasko Generali’de!

Sürücüler tarafından pahalı bulunan kasko ürünleri ise yine farklı fiyatlandırmalarla müşterilere ulaşıyor. Prestij Kasko Ekstra, Mini Kasko ve Mini Kasko Ekstra isimli ürünlerin, müşteriler tarafından en sık ihtiyaç duyulan ek teminatları, piyasada yer alan ortalama fiyatlarının 1/5 oranında sunuluyor. Bu ürünler ayrıca müşteriler tarafından en sık ihtiyaç duyulan çarpışma riskini de güvence altına alıyor. Böylece Generali, müşterilerinin hasar geçmişlerine, araç ve poliçe sahibi bilgilerine göre en adil fiyatları sunuyor.

Stratejik Planlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Petar Dobric yeni ürün yelpazesi ve yeni fiyat politikasını şu sözlerle değerlendirdi; “Mini Kasko Ekstra, 4-7 yaşındaki araçlar için ve Mini Kasko, 7 yaşından daha eski araçlar için geliştirilmiş ürünlerdir. Böylelikle yeni pazarlar oluşturuyoruz. Düşük kasko fiyatlarımızın bir sonucu olarak müşteri segmentlerimizin her birini mutlu edecek hizmetlerimiz mevcut. Hasar geçmişlerinin tümünü analiz ederek bu ürünleri oluşturduk. Hasar tespitlerinin %80’inin, 2,000 TL altında olan araç kazaları olduğunu gördük. Bu yüzden müşterilerimiz neden daha fazla ödemek zorunda kalsın ki? Bu hususu göz önüne alarak gerçek ihtiyaçlar ve riskler için müşteriye özel tasarlanmış ürünler oluşturduk. Hasarların %65’inin ise aracın araca çarpması sonucu meydana geldiğini ve %56’sının yol yardımına ihtiyaç duyduğunu belirledik. Tüm bu veriler Türkiye’de zorunlu trafik sigortası ve kasko için belirleyici özellikler oldu. ”

Generali’nin Türkiye’ye sunduğu bu ürünler, Avrupa’daki ürünlerle karşılaştırıldığında kapsamlı bir sigorta teminatına sahip. Hatta Avrupa’daki yol yardımı hizmetleri sınırlı olurken Generali Türkiye, Zorunlu Trafik sigortasında Cam Kurtaran teminatı ve Ekstra Asistans gibi ekstra garantilere ilaveten kapsamlı yol yardımı ve araç tahsisi sağlanıyor. Mini Kasko ve Mini Kasko Ekstra gibi sınırlı ürünler Avrupa’da sunulurken sadece çarpışma kazasını kapsıyor. Mini Kasko kullanım yaygınlığı Macaristan’da %20 ve Slovakya’da %16 civarındayken, Mini Kasko Ekstra kullanım yaygınlığı ise %5-%10 oranında dikkat çekiyor.

Haber için: ishansigorta.com.tr/generaliden-uygun-tr... .
Şubat 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şişli’de yolun karşısına geçmek isteyen yayaya çarpan kadın sürücünün umursamaz tavrı

Ohaaa denecek durumlar... Sürücünün umursamaz tavrı pes dedirtti Şişli’de yolun karşısına geçmek isteyen yayaya çarpan kadın sürücünün umursamaz tavrı tepki çekti.

371

Yaralı adam yerde can çekişirken cep telefonu ile meşgul olan sürücü, görüntü çeken gazetecileri de ‘rüşvet’ almakla suçladı.
İŞTE O İLGİNÇ GÖRÜNTÜLER
371

Video: milliyet.tv/video-izle/surucunun-umursam...

Kaza, öğle saatlerinde Şişli Elmadağ Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde meydana geldi. Alınan bilgiye göre Ali Dayar isimli yaşlı adam cadde üzerinde yolun karşısına geçmek istedi. Bu arada otomobili ile yolda seyreden avukat Ayşegül Ç., otobüsün arasından çıkan Dayar’a çarptı. Çarpma sonucu Dayar yol kenarındaki demir korkuluklara fırlarken, otomobilin de ön kısmı hasar gördü.
Sürücü kadın, hemen otomobilinden inerek polise ve ambulansa haber verdi. Olay yerine gelen polis ve sağlık ekipleri, yaralı adama ilk müdahaleyi yerde yaptı. Kafasından, kalçasından ve belinden yaralanan yaşlı adam acı içinde yerde kıvranırken, kadın sürücü yanında bulunan cep telefonu ile meşgul oldu. Bu arada yerde uzun süre ambulans bekleyen Ali Dayar, gelen sağlık ekiplerince sedyeye konularak ambulansa taşındı. Yaralı adam daha sonra ambulans ile Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Otomobilin çarptığı adamın belinde, kalçasında ve kafasında kırıklar oluştuğu, ancak hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Kaza sonrasında olay yerine giden gazetecinin kaza ile ilgili elde ettiği bilgi notlarını “rüşvet” olarak algılayan kadın sürücü, muhabire, “Şu an o polisten rüşvet aldın. Ne aldın? Ali Dayar’ı aldın. Tamam” diyerek suçlamalarda bulundu. Kadın sürücü, kaza ile ilgili soruları ise yanıtsız bıraktı.

İfade için Harbiye Polis Merkezi’ne götürülen kadın sürücü, daha sonra emniyetten ayrıldı. Kaza ile ilgili inceleme başlatıldı.

kaynak: gundem.milliyet.com.tr/surucunun-umursam... .
Ocak 2014

İshan Sigorta, bir soruya yanıt verdi.

Trafik kazası tespit tutanağını doldururken nelere dikkat etmeliyiz?

Maddi hasarlı trafik kazalarında, durumun kayıt altına alınması için kazaya karışan taraflarca ortak olarak bir kaza tespit tutanağı hazırlanması gerekmektedir. Sigorta işlemleri için de önem taşıyan bu tutanakta kazaya dahil olan her iki tarafın da görüşlerinin yazılı beyanı şarttır.

Tutanağın hazırlanması sırasında istenen bilgiler her iki araç sürücüsü tarafından 2 nüsha olarak eksiksiz ve ayrı ayrı doldurulmalı ve tutanakta her iki sürücünün de imzasının olması gerekmektedir. Bu tutanağın yanı sıra kazayı çeşitli açılardan görüntüleyen fotoğrafların çekilmesi de faydalı olacaktır.

Kaza tespit tutanağının en üst kısımda yer alan tarih, saat ve adres bilgilerinin yanı sıra, 4 Sürücü Bilgileri – 5 Araç Bilgileri ve 6. Trafik Sigortası Poliçe Bilgileri alanlarında yer alan sürücüye ait kimlik bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası bilgileri her iki araç ve sürücü için de doldurulmalıdır. Devamında 7. Maddede listelenen kusurlardan birini veya bir kaçını yapan aracın tarafına çarpı işareti (X) konmalıdır.

Kazaya karışan araçlar arasında yurtdışından gelen bir araç mevcut ise, o araç için 8. Maddede istenen Araç Yeşil Kart Belgesine sahipse bölümündeki bilgiler verilmelidir.

Kaza anını görsel olarak belgelemek, araçların hasar gördüğü bölümleri işaretlemek için 9 ve 10. Maddelerdeki aracın ilk darbe aldığı yer alanları doldurulmalı ve her iki sürücünün de 11. Maddede kazayı yazılı olarak kendi ağızlarından anlatması gerekmektedir. Tutanak formu, 2 nüsha olarak doldurulduktan sonra her iki sürücü tarafından imzalanır.

Hangi durumlarda maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı doldurulmaz? Aşağıdaki durumlarda maddi hasarlı kaza tespit tutanağı DOLDURULMAZ.
 • Sürücü, belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,
 • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
 • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
 • Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,
 • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
 • Trafik kazasında sadece üçüncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, (Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)
 • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa.
Trafik kazası sonrasında yukarıdaki nedenlerle Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı dolduramadığınız durumlarda yapmanız gerekenler ise aşağıdaki gibidir:
 • Kaza yerinde aracın konumunu değiştirmeden trafik polisini aramalı, kaza zaptı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız.
 • Kaza yeri jandarma sınırları içindeyse en yakın jandarma karakoluna haber vererek ifade vermeli ve görgü tespit tutanağı tutturmalısınız.
 • Kazaya başka bir araç da karışmış ise o araca ait trafik poliçesinin fotokopisini ve sürücüsünün ehliyet ve ruhsat fotokopisini almalısınız.
 • Araç çalışmıyorsa ve kasko poliçenizin asistans hizmeti varsa çekici için asistans şirketini aramalısınız. Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerinden kaldırılmadan önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir.
Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşı tarafın veya kendi aracınızın trafik sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır. Kaza zaptı işleminden sonra aracı, anlaşmalı bir yetkili servise çektirmelisiniz. Hasar ihbarını yapabilmek için aşağıdaki evrakları hazırlamanız gerekir.
 • Poliçe fotokopisi,
 • Kaza Tespit Tutanağı,
 • Alkol raporu,
 • İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı,
 • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,
 • Hasara ait fotoğraflar,
 • Rehinli ve ipotekli araçlarda bankadan alınacak resmi belgeler.
Kaynak için:ishansigorta.com.tr/kaza-sonrasi-kaza-te... .
Aralık 2013

İshan Sigorta  yeni bir  gönderide  bulundu.

YAĞIŞLI HAVALARDA KAZA RİSKİ %25 ARTAR

Sigorta

Sonbahar ile birlikte başlayan yağışlar yollarda risk oluşturuyor. Yağışlı havalarda meydana gelebilecek trafik kazalarından korunmak için sürüş güvenliğine önem vermek gerekiyor.

Yağışlı havada kaza riski yüzde 25 daha fazla. Ayrıca yağmurlu havada fren mesafesi normalin yüzde 30'u kadar, karlı havada ise 8 kata kadar olabiliyor. Bu yüzden yağışlı havada araç sürerken yapılacak bir hata, daha fazla kaza riskini beraberinde getiriyor. Yağışlı havalarda araç sürücülerinin yapması gerekenler kısaca şunlar:

Düşük hız
Yağışlı havalarda fren mesafesinin artması, normal şartlar altında geçerli olan takip mesafesinin yeterli olmadığı anlamına geliyor. Hız, yağışlı havada fren mesafesini uzatacağı gibi yol tutuşunu da zayıflatacağı için kaza riski oluşturur.

Sollama
Sollama esnasında araç silecekleri son hızda çalıştırılmalı. Görüş açısı sollama esnasında daralacağından, görüşü engelleyecek diğer etkenlere karşı önlem almak gerekli.

Takip mesafesi
Öndeki araç ile aradaki takip mesafesi uygun olmalı, ani bir durumda çarpışma engellenmeli. Ayrıca öndeki aracın lastik izlerini takip etmek gerekli. Lastiğin geçtiği yerler yolun diğer kısmına göre daha kuru olacağından, özellikle motorsikletler için bu izleri takip etmek önemlidir. Aksi takdirde kayganlaşan yol kazaya sebep olabilir.

Kayganlaşan yol
İlk yağmurların yolu kayganlaştırdığını unutmayın. Yol üzerindeki toz, çamur, yağ gibi birikintiler ilk yağmurla birlikte kaygan bir hal alır ve sürüş güvenliğini tehdit eder. Bu yüzden özellikle kuru yol üzerine yağmaya başlayan yağmurda araç hızını düşürün, takip mesafesini arttırın.

Fren balataları
Su dolu bir çukura girmeniz sonucu veya başka bir sebeple fren balataları ıslanırsa, kuruması için fren pedalına birkaç kez hafifçe dokunun. Ayrıca hızınızı düşürmeniz gerektiğinde önceliğiniz sert fren yapmak yerine ayağınızı gazdan kesmek olsun. Böylece aracın kayma riskini azaltmış olursunuz.

Bunlara ek olarak araç farları açık olmalı, cam buğulanması engellenmeli, araç bakımı yapılmış olmalı, mümkünse kış lastiği takılmalı, aksi takdirde araç lastiklerinin diş derinliği kontrol edilmeli ve 3 mm'den az olmadığından emin olunmalı, su birikintilerine girildiğinde direksiyon sıkıca tutulmalı ve yön verilmemeli, emniyet kemeri takılmış olmalıdır.

Araç güvenliğiniz için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın.

Haber detayı için:ishansigorta.com.tr/yagisli-havalarda-ka. . .
Aralık 2013

Fatih Uc, bir soruya yanıt verdi.

Zorunlu trafik sigorta poliçesi nedir? Poliçe yaptırmasak ne olur?

Trafik Sigortasız Araç Trafik Kazası Yaptığında Ne Olur ? Yazımı okumanızı tavsiye edeceğim yaptırmazsanız çok şey olur : )

fatihuc.av.tr/2013/11/sigortaszaractrafi...
Daha fazla

14 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.