Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kilo Verme

Kilo Verme Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Kasım 2016

Hasan Karabulut, bir soruya yanıt verdi.

İdeal bir diyette bir ayda kaç kilo vermek gerekir?

Önemi olan bir ayda kaç kilo verildiği değil sağlıklı bir şekilde fazla kilolardan kurtulmaktır. Kilo verme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir . Herkesin metabolizması farklı çalışır.
Aralık 2014

Faruk Karaduman, bir soruya yanıt verdi.

Spor salonunda zayıflamak için kardiyo ağırlıklı çalışmak gerekir diyor herkes. Spor salonunda kardiyo amaçlı ne tür aletlerle çalışmalı, ne tür çalışmalar yapılmalıdır?

Aslında kardiyo antrenmanları pekala evde de yapılabilir , spor salonuna ağırlık çalışması için gitmek daha faydalı olur kanaatindeyim. Ama Ece Naz Hanım ın dediği gibi ikisini bilrlikte yapmak çok daha faydalıdır. Benim size kardiyo çalışması için önereceğim benim de düzenli olarak yaptığım HIIT (High Intense Internal Training) diğer bir deyişle en az zamanda en fazla kalori yakacağımız antrenman çeşididir . Kardiyo kalbin atım sayısı ile ilgili bi durumdur . Dediğim HIIT antrenmalarını youtube te kolaylıkla bulabileceğiniz gibi evinizde de gayet verimli şekilde yapabilirsiniz
Kasım 2014

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Bacak inceltme hareketleri nelerdir?

Bacak inceltmek için hem ağırlıkla çalışmalı, hem cardio (koşu, bisiklet) hareketlerini yapmalı, hem de pilates bacak hareketlerini yapmalısınız. Bacakta en çok kalori yakan ve bacakları mükemmel şekillendiren egzersizler squat, lunges ve leg press tir. Ağırlıkla çalışınca bacaklarınızın kaslı olacağından korkmayın, bu o kadar kolay bir şey değil. Az ağırlık, çok tekrar ve cardio eşliğinde bacaklarınızı inceltmeniz mümkündür.
Ekim 2014

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Merhaba ben pskiyatr ilacı aldığım için bütün çabalarıma rağmen zayiflayamiyorum. Bunun için ne yapmam gereklidir ?

İlaçlar genellikle metabolizmayı yavaşlatır. Metabolizma hızınızı bir ezanede ölçtürmenizi ve gerekirse hızlandırıcı haplardan almanızı öneririm. Ayrıca uzun süredir aktif spor yapan biri olarak söyleyebilirim ki çok çaba göstermeniz doğru şeyleri yaptığınızı göstermez. Beslenme ve egzersiz konularında mutlaka uzmanlardan yardım alın. Umutsuzluğa kapılmayın, kolay gelsin.
Ekim 2014

Abdulkerim Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Leptin direnci neden olur ve nasıl kırılır?

Leptin ob gen ürünü olup tokluk faktörü olarak adipozitlerde yapılır. Vücudumuzdaki yağ hücreleri tarafından üretilen, bilinen iki farklı mekanizma ile normal kilo dengesini sağlayan bir hormondur. Diğer bir deyişle yeterli yağ biriktiğini bildiren, fazlasının yakılması için beynimize mesajları ileten bir hormon. Leptin vücudumuzun acıkma-doyma mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasında rol oynayabilir diye düşünülüyor.
Leptin hormonu, yağ dokusu içinde üretiliyor ve beynin merkezindeki hipotalamusu etkileyerek iştahımızın kapanmasını, yani doymamızı sağlıyor. Kandaki leptin oranı yüksek olduğu sürece açlık hissetmiyoruz. Fakat bu durum obez kişilerde farklı işliyor. Şişman bir bireyin kanındaki leptin oranı zayıf bir bireye göre daha fazla oluyor. Ama bu şişman kişilerde işe yaramıyor. Bilim adamları bu duruma leptin direnci adını veriyorlar. Bu direncin oluşmasında ise, çok enerjili gıdaların fazlaca tüketilmesinin etkili olabileceği düşünülüyor. Bunun bir hastalık mı, yoksa vücudun kendisini, kıtlık zamanlarında korumak için aldığı bir önlem mi olduğu hala tam olarak bilinmiyor. Normal şartlarda, sağlıklı bir bedende, aç karnına alınan kan testinde düşük seviyede leptin bulunması beklenir. Eğer aksi görülürse, yani leptin seviyesi yüksek olursa, “leptin direnci” teşhisi konulur. Bu da beynin bazı bölgelerine leptin sinyalinin çok az ulaştığını gösterir. Beynin iştah merkezine ulaşabilen düşük orandaki leptin hormonu, beyni sürekli “aç” konumda tutarak, vücudun artan miktarda yağ deposu oluşturmasına yol açar. Artan yağ depoları daha da fazla leptin salgılanmasına yol açmakla beraber, obeziteyi de beraberinde getirir.(‘’insülin direnci’’ gibi)

Sağlık
Ekim 2014

Demet Yiğit, bir soruya yanıt verdi.

Leptin direnci neden olur ve nasıl kırılır?

Leptin hormonu yağların oluşturduğu ve adına adipoz doku dediğimiz dokudan salgılanan bir hormon olup, açlık ve tokluk mekanizmasında görev alır. Leptin hormonu beynin hipotalamus bölgesine ulaştırdığı sinyallerle tokluk hissi oluşturur ve yemek yeme hissini bastırır. Leptinin etkisizliği de leptin direnci olarak adlandırılır. Nniçin etkisiz olduğuna ilişkin birtakım görüşler var elbet ama kesin nedenini saptamak için bir takım tetkiklerin yapılması gerekir. Obez olarak nitelendirilen kişilerde leptin hormonu ya çok yüksek ya da çok düşük bulunmaktadır; yağ dokusu miktarı fazla olduğu için ve bu hormon yağ dokusundan salındığı için mi yüksek yoksa insülin direncindekine benzer şekilde reseptörlerdeki duyarsızlaşmadan dolayı mı yüksek, bu kesin olarak bilinmemektedir. Bu konu ile ilgili araştırmalar ve tartışmalar güncelliğini korumaktadır.Fiziksel aktivite artışı ile yağ dokusunda azalmanın bu direnci kırdığına ilişkin görüşler de bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili birkaç makale tararsanız, çok daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz, burada net olarak açıklanamayacak kadar karışık bir konu çünkü. . .
Ekim 2014

Ayni Al, bir soruya yanıt verdi.

Çayını şekersiz içenler arasında kilo problemi olmayan var mı?

Bende az göbek var, hatta öyle az ki ülke standartlarına göre yok desem daha doğru olur. Var ama sanırım o kadar da olması gerek. Yani göbeğim vücudumun bir kısmı olarak var.
~10 yıldır çayımı şekersiz içiyorum, başlarken zayıftım; kilo vermedim, yaşım otuzu geçik. Şimdi fit olmamda şekersiz çayın payı çok azdır ama vardır. Her şey bir bütün.
Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kilo verme konusunda bir efsane çürütüldü

Yıllardır diyetisyenler insanlar zayıflamasın diye yalan söylüyor diyorum ama kimse inanmıyordu. Diyetisyenler müşterilerini zayıflatmaya değil kilolu tutmaya çalışırlar. Zayıflamış insan artık müşteri olamaz. Kimse de müşterisini kaybetmek istemez. İstediğiniz hızda kilo verin, kiloyu verdikten sonra da giren kaloriyi çıkan kaloriye eşit tutun, zayıf kalırsınız... Buyurun sonunda Avusturalyalı bilim insanları da anlaşılan diyetisyen yalanlarına doymuşlar ki bir araştırma yapmışlar. İşte sonuçları...


Yavaş yavaş zayıflayanlar da verdikleri kiloları hızla geri alabiliyor.
Diyet yaparken hızlı kilo vermenin, kaybedilen kiloları daha çabuk almaya yol açacağı görüşünün doğru olmadığı ortaya çıktı. Avustralya'da bilim insanlarının araştırması, yavaş ve istikrarlı kilo verenlerin de hızlı zayıflayanlar gibi ilerde kaybettikleri kiloları aynı şekilde geri alabildiği sonucuna vardı.

- Kİloları obezite aralığında 200 kişinin katıldığı araştırmada, gönüllüler 12 haftalık hızlı ve 36 haftalık yavaş kilo verme programına tabi tutuldu. Yavaş kilo verme programına katılanların kilolarının yüzde 12,5'ni kaybettiği belirlendi.

- Hızlı kilo verme programına katılanların ise yüzde 12,5'ten daha fazla kilo kaybettiği ancak 3 yıl sonra her iki gruptakilerin verdikleri kiloların yüzde 71'ini geri aldığı görüldü. Ayrıca hızlı kilo verenlerin amaçlarına daha çabuk ulaştığı da belirtildi.

ÇABUK KİLO VERMEK DAHA ÇOK MOTİVE EDİYOR

- Araştırmaya imza atanlardan Diyetisyen Katrina Purcell, dünya genelinde obezite tedavisinde yavaş ve istikrarlı kilo kaybının önerildiğini, hızlı kilo kaybının verilen kiloların daha çabuk alınmasına yol açtığının düşünüldüğünü ancak sonuçların bunun aksini gösterdiğini vurguladı.

Bu durumun hızlı kilo vermede uygulanan çok düşük kalorili diyetin daha fazla tokluk sağlamasından ve sınırlı yiyeceğin vücuttaki yağların yakımını artırmasından kaynakladığını belirten bilim insanları ayrıca çabuk kilo vermenin kişileri diyete bağlı kalınması konusunda motive ederek daha iyi sonuçlar alınmasına yardım ettiğine dikkati çekti. ( ANKARA /AA)


kaynak: radikal.com.tr/saglik/kilo_verme_konusun... .

10 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.