Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kilo

Sağlık

Kilo sorunları hakkında merak ettikleriniz

Ekim 2012

Süleyman Gönülkırmaz @otlarinadami

NE ZAMAN KİLO ALDIN?

“Aaa ne zaman kilo aldın?
Ama sana kilo yakışıyor.”
İlk cümleler böyle başlar.
Yaşamda artan azalan her şey matematikle ifade edilir. Çocuk büyüyor, ömür uzuyor, suyumuz azaldı, paramız daraldı. Sayılarla ifade ettiğimizde görecelik kalkar, onun yerine ölçülebilirlik kavramı gelir. Dünya sağlık örgülü vücut ağırlığını boya orantı yaparak bir değer oluşturmuştur. Bu değerin adı “Vücut Kitle İndeksi” olarak tanımlanmıştır. Büyük oranda Dünya bu değeri kabul etmiştir.
Ağırlığımızla ilgili 3 soruyu cevapladığımızda her şeyin çözümü daha kolaydır.
1-Neden kilo alıyoruz?
Kilo alma nedenimiz harcadığımızın (enerji) üstünde uygun veya uygun olmayan gıdaları almamızdır. Yaşam ve hayat sohbetleri ağırlıklı olarak yemeğe kaydı. Anne ve babalar hafta sonu çocuklarını ödül olarak fastfood büfe ve restoranlarına özellikle götürüyorlar. Bu özellikteki yemekler hem yüksek kalorili hem de sıfır sebzeye sahiptir. Salatasız ve çorbasız bir yemek benim gözümde sağlık yönüyle riskli bir yemektir. Tek düze ve yüksek gıda vücudumuzda yağ ve hacim artışı sağlamaya başlar. Vücuda eklenen fazla kiloya oksijen ve kan ulaşması için kalbimiz fazla mesai yapmaya başlar. Yeni kilolar vücudun iç organlarında da yağlanmaya neden olur. Enzim ve sindirimde görevli bu organlar işlevini kolay yapamaz hale gelmeye başlar. Bu süreç bizi uzun yıllar taşıyacak organların ahenkli çalışmasını zora sokar. Pek çok şey tek tek veya peşi sıra bu noktadan sonra başlar.
2-Neden kilolu kalıyoruz?
Kilolu kalma nedenimizde en önemli etkenler ulaşım araçları ve asansörleri daha sık kullanmamızdır. Günlük yürüme mesafemiz son 40 yılda oldukça azalmıştır. Vücut yapımız yürümeye göre dizayn edilmiştir. İnsan yürüyerek tüm organlarını kazanabilir. Kemik ve eklemlerimizin güvenliği bu yürümelere bağlıdır. Hareket etmeyen bir eklem kısa sürede kireçlenebilmektedir. Yediğimizi yakmamızı sağlayacak en güzel spor yaşa göre tempolu yürümektir.
3-Nasıl ideal kiloma gelebilirim?
İdeal kiloya gelmek için alacağımız besinlerin miktarı ve niteliği önemlidir. Özellikle et ağırlıklı beslenen kişiler yemeklerin bir bölümünü sebze olarak değiştirmek durumundadır. Fazla miktarla yemek alan kişiler yemeklerine çorba ve salata ile başlamaları mide doluluğu için önemlidir. Kişi fazla kiloları için ekstradan (fazladan) aktivite yapmak zorundadır. İdeal kiloların verilmesi bir dönem ve bir moda olarak algılandığı sürece vücut ilk fırsatta eski yapısını hızla kazanacak belki de daha fazlasını alacaktır. Vücuda hızlı kilo kazandıran gıdaların başında şeker, ekmek, pirinç ve çikolata gelmektedir. Buğday aslında çok dengeli ve etkili bir tohum olmasına karşılık, beyaz ekmeğin oluşturulma şekli ekmeği kilo yapıcı hale getirmektedir. Aslında buğdayı koruyarak iyi bir ekmek yapmak özel bir bilgi ve gastronomi bilgisi gerektirir. Sadece ekmeği azaltarak önemli kilo verebilen arkadaşlarım vardır.
Boyumuzun ölçüsünü alalım (metre) ardından karesini bulalım, ağırlığımıza (kg) bölelim.
Vücut Kitle İndeksimizi (VKİ) 25’in altında tutalım.
VKİ-25’in üstündeyse;
Ben biraz kilo vereyim,
Sen biraz kilo ver,
O biraz kilo versin,
Birlikte biraz kilo verelim,
Sizler biraz kilo verin,
Onlar biraz kilo versinler, 25’i bulalım.
‘Sağlıkta’ kalın
Süleyman Gönülkırmaz
Nisan 2013

Ebru Özkan @Ebruu

Kilo alamayanlar ne yapmalıdır?

Çok fazla yiyip kilo almamak güzel bir şey gibi görünse de aslında obezite kadar riskli bir durumdur. Zayıflığın nedeni; hastalıklar, bağışıklık sisteminin güçsüzlüğü, hormonal bozukluklar, metabolizmanın hızlı çalışması, Kilo almak için;
 • Kilo alamayan insanlar, doktora başvurarak biyokimya testleri yaptırmalıdır. Testlerde herhangi bir sorun çıkarsa hastalık tedavi edilmelidir.
 • Bir hastalık yoksa diyetisyene başvurarak sağlıklı bir şekilde kilo almaya çalışmak gerekir.
 • Düzenli bir şekilde beslenmeli ve öğün atlanmamalıdır.
 • Çay ve kahve alışkanlığını bırakmak gereklidir.
 • Sigara içmeyi bırakmak gereklidir.
 • Zayıflığın bir nedeni de psikolojik olduğu için ferah, rahat ve temiz bir ortamda yemek yenilmesi gerekmektedir.
 • Daha az hareket edip az egzersiz yapın.
Yapılması gerekenler

İştahsızlığı gidermeye çalışılmalıdır. Vücutta b vitamini, çinko eksikliği ve kansızlık nedeniyle iştahsızlık olabilir. İştah açmak için şekerli gıdalar yenilebilir. Sabah aç karına yenilen şekerli gıdalar daha çok acıkmanıza neden olur. İştah açıcı olarak sabah; bal, reçel, pekmez, poğaça ve börek gibi gıdalar yenilebilir. Ara öğünlerde meyve ve meyve suyu gibi gıdalar tüketerek karbonhidratça zengin beslenmek gereklidir. Bu gıdalar kan şekerini düşüreceği için sürekli bir açlık hali mevcut olur. Bu da sık yemek yemenizi sağlar.

Öğle ve akşam yemeklerinde yediğiniz et, tavuk veya balığın yanında patates, pilav, makarna gibi gıdaların olmasına dikkat edin. İştahsızlık sorunu olanlar sevdikleri yemeği bol bol tüketerek iştahlarını artırabilirler. Baharat, yeşillik, limon gibi yiyecekler yemeklere aroma verir ve iştah açar.

Yemekten önce yenilen tatlılar iştahın kesilmesine neden olur. Kahve gibi tat alma duyusunun algısını değiştirecek ürünler çok fazla tüketilmemelidir.
Nisan 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Diyet Önerileri

1. Çok fazla su yada kalorisiz içecekler tüketin.

O patates cipsine elinizi atmadan önce bir bardak su için. İnsanlar genellikle susamayı açlıkla karıştırır. Böylece ihtiyaçları olan tek şey bir bardak suyken, gidip ekstra kalori alırlar.
Diyet

2 Gece yediklerinize karşı seçici olun.
Akşam yemeğinden sonra oturup rahatladığımız anda hiç bir şey düşünmeden bir şeyler yemek isteriz. Televizyon karşısında yatıp bir şeyler yemek diyeti bozmanın en kolay yoludur. Akşam belli bir saatten sonra mutfağa girmeyin, yada yiyeceğiniz şeyin kalorisini belirleyin. 100 kaloriyi geçmeyen şeyler tüketebilirsiniz.

3. En sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarın.
Sevdiğiniz yiyecekleri yemeyi tamamen bırakmak yerine porsiyonu azaltın. Örneğin bir paket kurabiye yerine, bir adet kurabiye satın alın. Hala sevdiğiniz şeyleri yiyebilirsiniz, önemli olan miktarı.

Diyet

4. Gün boyunca bir çok kez küçük yemekler yiyin.
Yaktığınız kaloriden daha az yemek yerseniz kilo verirsiniz. Ama sürekli açken daha az kalori yemek çok zorlaşır. Araştırmalar gösteriyor ki, günde 4-5 kez bir şeyler atıştıran insanlar kilolarını kontrol etmekte daha başarılılar. Gün içinde almanız gereken kalori miktarını küçük küçük ayırın ve daha çok kez yiyin. Ama unutmayın akşam yemeği, gün içinde yediğiniz son şey olmalı.

Diyet

5. Her öğünde protein tüketin.
Protein, yağlardan ve karbonhidratlardan daha çok tok tutar. Aynı zamanda yağ yakımını hızlandırır ve kasları güçlendirir. Bu yüzden bol bol protein tüketin. Deniz ürünleri, et,yumurta beyazı, yoğurt, peynir, fındık, mercimek...

Diyet

6. Baharat tüketin.
Yemeklerinizde baharat ve acı kullanın. Baharat ve acı kendinizi daha tok hissetmenize ve yediğinizden tatmin olmanıza yardımcı olur.
Diyet

7. Mutfağınızı sağlıklı ve pratik yiyeceklerle doldurun.
Evde kolayca yapabileceğiniz sağlıklı yemekler varken, pizza sipariş etme ihtimaliniz daha düşüktür. Mutfağınızda sebze, az yağlı peynirler, bakliyat, et ve makarna gibi yiyecekleri mutlaka bulundurun.

Diyet

8. Dışarıda yerken çocuk menüsü sipariş edin.
Dışarıda yediğinizde çocuk menüsü sipariş etmek az kalori almanın en iyi yoludur. Diğer bir yöntem de daha küçük tabaklarda servis istemek. Böylece porsiyon o kadar az gözükmeyecektir.

9. Makarnanızı salatayla karıştırın.
Daha az makarna ve daha çok salata yemek zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Diyet

10. Her zaman kahvaltı edin.
İnsanlar kahvaltı etmediklerinde zayıflayacaklarını düşünüyorlar. Ama kahvaltı etmemek sonrasında daha çok acıkmaya sebep olur. Bu yüzden zayıflamak istiyorsanız asla kahvaltıyı atlamayın. Kahvaltıda az yağlı süt, meyve ve tahıl tüketebilirsiniz.

11. Haftada bir kez tartılın.
Uzmanlar haftada bir kez tartılmayı öneriyor. Ama tartılırken aynı saatte tartılmaya ve haftanın aynı gününde tartılmaya dikkat edin.

12. Yeterli uykuyu alın.
Yetersiz uyku, tok olduğunuzu anlamanızı sağlayan hormonların çalışmasını yavaşlatır. Bu yüzden diyet yaparken uykunuza çok dikkat etmelisiniz.
Diyet

13. Alkolü azaltın.
Bir bardak şarapta 125, bir şişe birada 153 kalori vardır. Alkolde bulunan kaloriler direk olarak yağa dönüşür. Bu yüzden alkol tüketiminizi sınırlayın.
Diyet
Nisan 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler

Yoğurt

Yoğurt, yüksek protein içeriğiyle kilo vermenin lezzetli yollarından biridir. Proteinin vücudu terketmesi uzun zaman alır ve tokluk hissi verir. Yağların yakılmasını hızlandırır.

Kilo

Tarçın
Araştırmalara göre tarçın, kan şekeri değerlerini dengeler. Bu da iştahın kesilmesine neden olur, özellikle diyabet hastaları için. Tarçın bir çok gıdayla birlikte tüketilebilir ve neredeyse her kültürde yeri vardır.

Kilo

Acı Biberler
Acı biberler, capsaicin denilen bir madde içerir. Bu madde metabolizmayı hızlandırır ve tokluk hissi verir.

Kilo

Yeşil Çay
Yeşil çay metabolizma hızını ciddi anlamda etkiler. En iyi şekilde faydalanmak için günde bir kaç kez tüketmek gerekir. Sıcak içilmesi, kalori alımını yavaşlatacağından daha faydalıdır.
Kilo

Greyfurt
Greyfurt, yağ yakıcı maddeler içermese de, kilo vermek isteyenler için az kaloriyle daha tok hissetme yoludur. Her yemekten önce yarım greyfurt yada bir bardak greyfurt suyu içmek, daha çabuk doymayı sağlar.

Kilo

Karpuz
Bol miktarda su içeren besinler vücutta daha fazla yere sahiptir ve vücuda tokluk sinyalleri verirler. Karpuz bunun en güzel örneklerinden biridir. Antioksidan likopen kaynağıdır ve A ve C vitaminleri de içerir.

Kilo

Kahve
Kulağa gerçek olamayacak kadar güzel geliyor ama gerçek. Kahve metabolizmayı uyarır ama bu etki azdır.
Kilo

Kaymaklı Süt
Kaymaklı süt çok fazla miktarda protein ve kalsiyum içerir. Yağsız olmasına rağmen doyurucudur.

Kilo

Balık
Balık, tavuk veya kırmızı ete göre daha doyurucudur. Bunun sebebi balığın protein türüdür. Çoğu balık az yağlı ve Omega 3 yağ asitleri açısından zengindir.
Kilo
Mayıs 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Kilo Alma Yolları

Hep kilo vermek isteyenleri görürüz ama aslında çok zayıf olan ve kilo almak isteyenlerin sayısı da hiç az değil. İşte kilo almak isteyenlerin yapması gerekenler:

 • Sebze tüketmek yerine süt ürünleri, balık, et ve yumurta tüketin. Fasulye, bakliyatlar, bezelye protein, patates ve pilav ise nişasta açısından zengindir. Bu yiyecekleri tercih edin.
 • Daha fazla atıştırmalık şeyler yiyin. Milkshake, yoğurt, kek, kuru meyve gibi besinlerin kalorisi yüksektir ve kilo almanıza yardımcı olurlar.
 • Porsiyonlarınızı büyütün ve günde 5 öğün yiyin.
 • Besin değeri ve kalorisi yüksek içecekler tüketin. Bunlar süt, meyve suları ve enerji içecekleri olabilir.
 • Kas kütlesi kazanmak için sıkı bir egzersiz yapmanız gerekir. Ağırlık kaldırmak faydalı olur.
 • Sabırlı olun ve asla vazgeçmeyin. Kilo almanız muhtemelen bir kaç ayı bulur. Hemen bir sonuç almayı bekleyip, diyet programınızı bozmayın.
Kilo Alma
Haziran 2013

Devrim Güren @devrimguren

10 Adımda Metabolizmanızı Hızlandırın

Yaz aylarına girdik. Özellikle bayanlar başta olmak üzere kışın alınmış kiloları vermekte sorunlar yaşıyoruz. Bu yazımızda sizinle 10 çok önemli maddede ideal kiloda kalmayı- ideal kiloya ulaşmayı öğreneceğiz. Bunlar kesinlikle taviz vermemeniz gereken şartlar. Sanal ortamda okuduklarınız hep birbirine benzer şeylerdir, aralarındaki farkları bulmaya çalışırsınız. Sonra hepsi aynı deyip uygulamaya kalkarsınız. Bunların hepsine kalkışınca da gözünüz korkar tabi. Çünkü her uzmanın farklı değerlendirmesi, farklı görüşleri var. Şimdi burada yazacaklarım istisnasız gerçekler. Bundan ötürü bunu yediden yetmişe uygulayın, ideal kilonuzu bulacaksınız.
Metabolizma
1) Metabolizmayı hızlandıran kas kitlenizi artırın. Kas kitleleri vücudun işçileridir. Vücudun pas tutmasını önler ve ne kadar yüksek olursa dinlenme anında bile daha çok kalori yakarsınız. Kaslarınızı çalıştırdıkça metabolizma fazlalıkları yakar.

Metabolizma
2) Daha hareketli yaşayarak enerjinizi arttırın. Yürüyüş, yüzme, koşu, dans, step gibi aerobik egzersizlerle yaktığınız kalori miktarını arttırın. Bu, spordan sonraki 1-2 saat daha vücudu canlı tutacaktır.

Metabolizma
3) Suyla enerji bulun. Su insan vücudunun en büyük dostu bir maddedir. Yapılan çalışmalar günde sekiz bardak su içenlerin, dört bardak içenlerden daha çok kalori yaktıklarını göstermiştir. Su içmeyi alışkanlık haline getirin, susamayı beklemeden su için. Su, 7'den 70'e herkesin tüm dertleri için tüketebileceği şifalı bir nimettir.

Metabolizma
4) Vücut yaşlanmasını geciktirin. Balık, başta koyu yeşil yapraklı sebzeler olmak üzere tüm mevsim sebzeleri, keten tohumu, mevsim meyveleri, ceviz, çiğ badem, kefiri düzenli olarak tüketin.

Metabolizma
5) Yemek yemek için çok acıkmayı beklemeyin. Her 3-4 saatte bir sağlıklı, doyurucu atıştırmalıklar tüketin. Bu, hem daha fazla yemenizi önleyecek hem de metabolizmayı canlı tutacaktır.

Metabolizma
6) Baharatları bolca kullanın, çeşitlendirin. Yemeklere, çorba ve yoğurda eklenecek her tutam baharat kısa ve uzun vadede olumlu dönüşler sağlar. Tokluk hissini arttırıp, metabolizmayı doğal yollardan düzenler.

Metabolizma
7) Sağlıklı protein kaynakları tüketin. Zengin ve çeşitli aminoasit örüntüsüne sahip balık, hindi, yağsız et, tavuk, baklagiller, yumurta, yağlı tohumlar, yağsız süt ve süt ürünleri gibi kaynakları öğünlerinizden eksik etmeyin.

Metabolizma
8) Her gün düzenli olarak en az üç bardak bitki çayı için. Yapılan araştırmalar günde yaklaşık dört bardak içilen yeşil çayın metabolizma hızını yüzde 20 oranında arttırdığı gözlenmiştir. Limon dilimli, çubuk tarçınlı tüketerek iştahı da dengeleyebilirsiniz.

Metabolizma
9) Günde yedi saat uyuyun. İdeal olan her gün yedi saat, kaliteli uyumaktır. Metabolizmayı canlı tutmak için güne dinlenerek başlamak önemlidir.

Metabolizma
10) Şok diyetlerden uzak durun. Hızlı kilo kayıplarının kas ağırlıklı olduğu bu uygulamalar daha çok yağlanmaya neden olur, metabolizmayı yavaşlatır.
Haziran 2013

Devrim Güren @devrimguren

Sağlıklı İçecekler Piramidi

Alkollü İçecekler

Eğer zayıflamak istiyorsanız yediğiniz besinler ve kalorileri kadar içtiğiniz içecekler ve kalorileri de önemlidir. Çünkü bazı içecekler yediğimiz gıdalar kadar kalori içerebiliyor. Bunun için sıvıları iyi tanımıyorsanız kilo vermeye çalışırken kilo almak gibi olumsuz bir sonuçla da karşılaşabilirsiniz.

Su, çay-kahve, süt,gazlı/gazsız içecekler, meyve suları, alkol ve diğer içtiğimiz sıvılar, sağlıklı içecek piramidinde nerede yer alıyorlar? Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlanan sıvı piramidini ve her yönüyle içecekleri inceleyelim.

Alkollü İçecekler
 • SU
Günlük sıvı ihtiyacının, diğer içeceklere oranla daha büyük bir kısmını sadece sudan alan kişilerin, genel olarak daha sağlıklı bir beslenme programı yürüttükleri yapılan araştırmalar göstermiştir.


Su, metabolizma ve normal fizyolojik fonksiyonlar ve florid, kalsiyum ve magnezyum gibi elzem mineraller için gereklidir. İçilebilir musluk suyu ya da şişelenmiş su olması kalori için bir fark yaratmamaktadır. Su “0” kalorili bir içecektir. Kadınlar için 9 bardak, erkekler için 13 bardak önerilmektedir.

İnsan vücudu, besin almadan haftalarca hayatını devam ettirebilmesine rağmen, su olmadan ancak birkaç gün yaşayabilir. Şiddetli susuzluk durumunda (%10'luk kayıplarda), bilinç kaybı meydana gelir. Fiziksel performansta azalma, vücut ısısının artması, konsantrasyonda azalma, uyku hali, yorgunluk ve halsizlik gelişir. Hidratasyonun sağlanması (vücuda su alınması), böbrek fonksiyonlarını da düzenler. %12-20 su kaybı ise hayati önem taşımaktadır; ölüm gerçekleşebilmektedir.

Alkollü İçecekler
 • ÇAY VE KAHVE
Siyah, yeşil, beyaz ve oolong gibi tüm çay çeşitleri Asya kökenli küçük bir ağaç olan camelliasinensis bitkisinin yeşil yapraklarından elde ediliyor. Çay, önemli bir antioksidan kaynağıdır. Flavonoidler olarak adlandırılan bu antioksidanların, anti bakteriyel özellikleri bulunduğu ve dişlerin asitlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamalarıyla diş sağlığına faydaları da olabilmektedir. Günde 3 bardak çay tüketiminin miyokard enfaktüsü riskini %11 oranında azaltabileceği bulunmuştur. Bunun yanında, çayda doğal olarak bulunan bir aminoasit olan Theanine'in, konsantrasyonu artırmaya yardımcı olmaktadır. Şeker eklemeden tüketilen çayın kalorisi 0'dır. Günde 8 bardak tüketimi uygundur.

Kahvenin kendisi kalori içermez (0 kaloridir) ancak süt ve şeker eklemesiyle kalorisi katlanır. Günlük alınabilecek maksimum kafein için kahve tüketimi günlük 2-3 fincanla sınırlı tutulmalıdır. Kafeinsiz kahve tüketiliyorsa bu ölçü biraz daha artırılabilir.

Alkollü İçecekler
 • YAĞSIZ VEYA DÜŞÜK YAĞLI SÜT VE SOYALI İÇECEKLER
Süt, kalsiyum ve D vitaminin önemli bir kaynağıdır ancak tam yağlı tüketiminde doymuş yağ oranı yüksek olacağı için yağsız veya düşük yağlı olanlar tercih edilmelidir. Böylece daha az yağ, daha az kolesterol ve daha az kalori alınır. Kemik mineral yoğunluğunu koruyabilmek için süt içmek büyük önem taşımakla birlikte yapılan çalışmalar sütte bulunan kalsiyumun kilo kontrolünde de yardımcı olduğunu göstermektedir. Yağsız ya da az yağlı olmak üzere günde 2-3 bardak tüketilebilir.

Soya sütü, yüksek kaliteli protein, B vitamini ve demir kaynağıdır. Soya sütünde, laktoz bulunmamaktadır ve laktoz hassasiyeti olan insanlar açısından iyi bir tercih, inek sütüne alerjisi olan insanlar için de iyi bir alternatiftir. Kolesterol içermez ve doymuş yağ oranı düşüktür.

Alkollü İçecekler
 • KALORİSİZ YA DA TATLANDIRICILARLA TATLANDIRILMIŞ İÇECEKLER
Diyet içecekler, kalorili ve şekerli içeceklere oranla tercih edilir olsa da bu içecekler üzerinde uzun süreli yapılan çalışmalar bulunmadığı için daha dikkatli tüketilmesi uygun olacaktır. Normal içecekler, şekerle ya da yüksek miktarda fruktoz şurubu eklenerek; diyet içecekler ise sakarin veya aspartam eklenerek tatlandırılır. Oluşan tat, yapay ve doğal aromalarla oluşmaktadır.

Maden suları ise doğal olarak minerallerden zengindir. Yeraltında oluşma süreçlerinde hemen hepsi değişik düzeylerde kalsiyum, magnezyum ve sodyum, bazıları da flüorür içerir. Bu mineraller insan sağlığı için yaşamsal önem taşırlar. Maden suyu seçimi yapılırken düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmelidir. Fazla tüketimi böbreklere yük getirebileceğinden günde 1-2 taneyle sınırlandırmak uygundur. Soda ile maden suyu aynı şey değildir. Soda düz suya (çeşme ya da kuyu suyuna) bikarbonat ve karbon dioksit (CO2) eklenmesiyle elde edilen yapay içecektir. Bu yüzden sadece bikarbonat ve karbon dioksit içerir. Maden suyu gibi zengin mineral özelliği taşımamaktadır.

Alkollü İçecekler
 • MEYVE VEYA SEBZE SULARI VE ALKOL
%100 meyve ve sebze suları vitamin ve kalori açısından zengin olmakla birlikte lif açısından fakir içeceklerdir. Bu nedenle yeterli lif alabilmek için meyve ve sebzenin kendisinin tüketilmesi daha uygundur.

Alkolün bir gramı 7 kalori içerir. Bu sebeple her içkinin alkol oranına göre kalori değeri farklıdır. Örneğin şarap % 12-14 oranında alkol içerir ve 1 kadehi 90-100 kaloridir, Rakı, Viski, Votka da bu oran % 45-50 lere çıkar ve bu içkilerin 1 kadehi 250-300 kaloridir, 1 shut votka yaklaşık 105 kaloridir. Yani 1 ölçü rakı içtiğinizde, neredeyse 3 ölçü şarap içmiş kadar kalori alırsınız. Kadınlarda günlük 1 ölçü, erkeklerde ise günlük 2 ölçü alkolün tüketilebilir. Bu miktar, şarap için 1 kadeh, bira için 330 ml, rakı, votka ve viski için 1 duble ile sınırlıdır.

Alkollü İçecekler
 • KALORİLİ VEYA ŞEKERLİ İÇECEKLER
Bu içecekler yüksek kalorili olmalarının yanı sıra hiçbir besleyiciliği bulunmamaktadır. Hışırtıyı oluşturan karbondioksit; şişe ya da teneke kutu kapanmadan hemen önce eklenir. Gazlı ve meyveli içeceklerde sonradan eklenmiş şekerle ya da yüksek miktarda fruktoz-mısır şurubu eklenerek, tatlandırılır. Bu nedenle diş çürükleri, Tip 2 diyabet ve yüksek kalori alımına bağlı olarak kilo artışına neden olmaktadır. Kalori alımınıza dikkat ediyorsanız tercih etmemenizi öneririm ya da günde 1 bardaktan fazla tüketilmemesi daha uygun olacaktır.
Temmuz 2013

Devrim Güren @devrimguren

Yaz Depresyonu

Depresyon

Depresyon psikolojik olarak olduğu gibi fizyolojik olarak da sağlığa zarar vermektedir.
Yaz aylarında mevsimin tadını çıkarmak yerine hiçbir şeyden keyif almama, dikkat dağınıklığı uykusuzluk ve iştah kaybı gibi belirtiler depresyona işaret ediyor olabilir.
Son yıllarda yapılan araştırmalar, melatonin hormonunun az salgılanması gibi biyolojik etkiler ve psikolojik faktörler nedeniyle yaz mevsiminde de depresyonla karşılaşıldığını gösteriyor.
Yaz depresyonunda olan kişi hayattan zevk alamamaya başlayabilir. Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü yaşar, eskiden mutlu olduğu şeylere ilgi duymaz, yorgunluk, bitkinlik, enerji kaybı, motivasyon kaybı, cinsel isteksizlik, uyku bozukluğu, aşırı alınganlık, duygusallık, sabırsızlık, iştah kaybı, kilo verme ya da aşırı iştahla kilo alımı görülebilir. Bu durum içe kapanma, saldırganlık, yaşamı değersiz bulma ve intihar düşüncelerine kadar gidebilir.
Kışın uyku yazın uykusuzluk baş gösterir. Bu nedenle kış dönemindeki depresif belirtilerden farklı olarak, yaz depresyonunda uyuma süresi ve iştahta artış yerine azalma, kilo alımı yerine de kilo kaybı yaşanabilir.
Depresyon
Gecelerin uzaması ve konser, festival gibi eğlenceli aktivitelerin ön planda olduğu yaz aylarında kişi depresif ruh haliyle başa çıkmak için daha çok alkol ve madde kullanabilmektedir. Yaz depresyonu üzerinde yapılan bir araştırmada yazın çıkan depresyonda intihar riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bunlara ek olarak yaz depresyonu diyebilmek için rahatsızlığın mevsimsel olması ve belirtilerin en az iki haftadır görülüyor olması gerekmektedir.
Kışın hava kapalı olduğu için depresyon yaşanmadan kısa süreli mutsuzluk ve depresif belirtilerin görüldüğü ancak yazın hava kapalı olmamasına rağmen kişide yorgunluk, bitkinlik, sıkıntıyla uyanmak gibi belirtiler varsa bu durum depresyonu ifade eder.
Depresyon
Yazın ortaya çıkan olumsuz duyguların nedeni ve bu duygularla başa çıkma önerileri:
Yaz mevsiminin gelişiyle bireylerin beklentileri, aktiviteleri ve eğilimleri değişmektedir. Kişinin yıl içinde yapamadığı tatili yaza ertelemesi, aldığı kararları yazın uygulamak zorunda kalması, devam eden sorunları tatil dolayısıyla rafa kaldırmaya çalışması gibi yaz mevsiminden farklı beklentileri olmaktadır. Hatta bazı bireyler yeni başlangıçlar için tatil beklemektedir. Ancak beklentilerimiz gerçekliğin ötesinde ise hayal kırıklığı yaratabilir.
Depresyon
Bu dönemde gerçekçi beklentiler ve planlar önemlidir. Ertelenen işleri yapmak için yazın geçmesini beklenmeden problemler çözüme ulaştırılmalıdır. Kişi yaşamın üzerine gitmeye, yaz aktivitelerinin tadını çıkarmaya ve yeni beklentiler oluşturmaya odaklanmalıdır. Yaz mevsiminde de mutsuz, keyifsiz olunabileceğini kabullenmek gerekir.

Bunun yanında bu depresyondan kurtulmak için:
 • Uyku düzenini sağlamak,
 • Sağlıklı beslenmek,.
 • İhtiyaca uygun destek gıdalar seçmek.
 • Doğal yollardan faydalanmak.
 • Sportif çalışmalar yapmak.
 • Hobiler geliştirmek.
 • Işıktan faydalanmak.

Eğer bu ruh hali kişinin günlük işlevlerin yerine getirmesine engel oluyorsa mutlaka psikolojik desteği alınması gerekmektedir.
Kasım 2013

Devrim Güren @devrimguren

Çocucuğunuz Obez Mi Oluyor?

Obezlik, özellikle çocuklarda obezlik çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri. Hastalıkların da hastalığı! Bu nedenle çocuk yetiştirirken bu tehlikeye karşı mücadele vermelisiniz. Mücadele veriyorsunuz fakat olmuyor mu? Obezitenin ayak seslerini mi duymaya başladınız? Bir de bunları deneyin:
 • Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini erken yaşta ona öğretmelisiniz. Bu işe baştan başlayın, onu dengeli besleyerek büyütün ve abur cubura alıştırmayın. Obezite
 • Yaptığı herhangi bir iyiliğe, derste başarısına veya odasını toplamasına karşılık olarak ona herhangi bir gıdayı vaad etmeyin. Aksini yaparsanız çocuğunuzu öğün haricinde beslenmeye veya "vaat sonrası yiyecek" algısına itersiniz. Çocuğunuz her yemek isteyişinde bu hareketi bekleyecektir. Obezite
 • Çocukların meyve veya sebze tüketiminde seçici olduğunu biliriz. Fakat unutmayın ki hangi sebze veya meyveyi yiyeceğini yine siz belirleyebilirsiniz. Marifet sadece sunumda! Obezite
 • Evinizin etrafında, her köşesinde çikolata, şekerleme, tatlı gibi abur cuburlar bulundurmayın. Bu çocuğunuzun onları sınırsız yeme hakkı olduğu düşüncesine sebep olur. Obezite
 • Dış mekanlarda yemek önemli bir mevzudur. Siz ebeveyn olarak bu konuda denetim mekanizması olmalısınız. Çocuğunuzun dışarıda -özellikle fastfood'un yaygınlaştığı zamanımızda- yemek alışkanlığını kontrol altında tutun. Obezite
 • Çocuğunuza bol su içmesini öğretin ve bu konuda çok saldırgan olmayın. Bilgilendirerek onu teşvik edin. Obezite
 • Çocuğunuz spor veya açık hava etkinlikleriyle meşgul olsun. TV, oyun, bilgisayar zamanına bir sınır koyun. Dış dünyada da eğlenceli aktivitelerin olduğunu gösterin ve onun bir sporda kendini geliştirmesine, geliştirdikten sonra desteklenmesine dikkat edin. Obezite
 • En önemlisi kendiniz rol olun. Bunları kendiniz yapmadıktan sonra çocuğunuza dayatmak işkence gibidir ve etkisizdir. Obezite
Mart 2014

Koray Bozkurt @Koray85

Mart 2014

Ebru Özkan @Ebruu

En iyi diyetisyenler / İstanbul

Taylan Kümeli

1629

Adres: Akkavak Sokak Halil Bey Apt. No 31 Daire 30 Kat 3 Nişantaşı [Tatbak Lokantası Karşısı]
İstanbul
Tel: (0 212) 291 75 15 ve 16

Gürkan Kubilay

1629

Adres: Eğitim Mahallesi, Kasap İsmail Sokak, Sadıkoğlu Plaza 5 Kat: 1 No: 38 Kadıköy / İstanbul
Telefon: +90 216 709 07 08

Ender Saraç

1629

Adres : Yasemin Sok. No: 9 34330 – 1. LEVENT – İSTANBUL – Türkiye
Telefon : 0 212 283 10 80

Murat Topoğlu

1629

Adres: Akupunktur Tedavi Kliniği, Abide-i Hürriyet Caddesi Şans Apartmanı 197/1-2 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 247 43 90 / 0212 224 74 33

Ayça Kaya

1629

Adres: Bağdat Cad. No: 185 Camat Apt. D: 1 Çiftehavuzlar / İstanbul
Tel: 0216 385 55 34

Selahattin Dönmez
1629

Adres: Abdi İpekçi Caddesi, Engin Apartmanı No: 17/1 Daire: 4 34367 Nişantaşı - İstanbul
Tel : +90 (212) 248 39 14

Dilara Koçak

1629

Adres: Valikonağı Caddesi Pamuk Apt. No: 133 D: 7 Nişantaşı / İstanbul
Tel: 0 212 240 15 10 – 11

Nüket Aksakal Bağışgil

1629

Adres: İsom Estetik ve Diyet Merkezi
Tel: (0212) 324 0 324

Simge Çıtak

1629

Adresler:

 • Teşvikiye Cad. Ar Apt. No: 47 Nişantaşı/İstanbul
Randevu Almak İçin: 0532 130 16 55
 • İstanbul Cad. Suvenue No: 2 E Blok Kat: 2 No: 6 Göktürk / İSTANBUL
Tel: 0212 322 08 73

Berrin Yiğit

1629

Adres: Valikonağı Caddesi, Ece Apt., No: 106, Kat: 3, D: 8, Nişantaşı - İstanbul
Tel: +90 212 240 77 71

Haluk Saçaklı

1629

Adres : Bahçeşehir 1. Kısım Aşık Mahsuni Şerif Cad. Çınar 8 Villa 11
Başakşehir - İSTANBULTel: 0212 608 00 94 - 0212 608 19 11

Diyetisyenlerin seans ücretleri farklı olduğu için belli bir fiyat aralığı yazamıyorum. 150 -350 tl arası seans ücretleri tahmin ediyorum.
Haziran 2014

Şaman @chamacon

Farklı Gök Cisimlerindeki Ağırlığınız ve Kütleçekimi

990

Çok küçük yaşlarımızdan beri "kütle" ile "ağırlık" sözcüklerini eş anlamlı olarak kullanırız. Sonra bir anda okulda bunların farklı olduğu öğretilir. Kütle, cisimlerin barındırdıkları atom miktarına bağlı olarak belirlenen bir özelliktir. Eğer ki vücuda kütle girişi (beslenme gibi) veya vücuttan kütle çıkışı (boşaltım yapmak gibi) olmadıkça, nerede olursanız olun değişmez. Dünya'da 80 kilogram olan biri, Ay'da da 80 kilogramdır, bir karadeliğin yakınlarında da... Tabii İzafiyet Teorisi dahilinde enerji giriş çıkışını da hesaba katmak gerekir (çünkü enerji ile kütle "aynı" şeydir) ; ancak bunu şimdilik göz ardı edelim.

Ağırlık ise, örneğin bir bireyin bulunduğu gök cisminin uyguladığı kütleçekim kuvvetine bağlı olarak değişir. 80 kilogram bir birey Dünya'da yaklaşık 784.5 Newton (N) ağırlığa sahiptir (evet, ağırlığın birimi gram değil, Newton'dur) . Bunu, bireyin kütle ile Dünya'nın kütleçekim ivmesini (ortalama 9.80665 m/s2) çarparak buluruz. Aynı 80 kilogramlık birey, Ay'da yine 80 kilogram olmasına rağmen, 129.9 Newton ağırlıkta olacaktır. Yaklaşık 6'da 1'i... Bunun nedeni, Ay'ın kütleçekiminin (1.6249 m/s2) Dünya'ya göre kabaca 6 kat daha zayıf olmasıdır (Dünya'nın kütleçekiminin yaklaşık %16.6'sıdır) . Dolayısıyla aynı kütledeki iki insan, farklı gök cisimlerinde farklı ağırlıklarda olacaktır.

Ancak bu kadar karmaşık hesaplarla uğraşmamak için çoğu zaman bilim müzeleri veya popüler bilim kaynakları, eğer ki bir diğer gök cisminde olsaydınız, Dünya'daki ne kadar kütleye eşit bir ağırlığa sahip olurdunuz, bunu verirler. Bunu kütle cinsinden verirler. Bu fotoğrafta da böyle bir örnek görülmektedir. Aslında gerçekte kütleniz bir başka gök cismine geçtiniz diye değişmez. Ancak Dünya'daki kütle karşılığı verilerek anlama kolaylığı hedeflenir. Örneğin Dünya'daki 100 kilogramlık bir insan, Ay'a gidecek olsa, sanki 16.6 kilogrammış gibi hisseder. Halbuki kütlesi değişmemiştir; sadece gök cisminin kütleçekim kuvveti değişmiştir.

Buradan kendi kilonuzun diğer gök cisimlerindeki karşılıklarını bulabilirsiniz. :
exploratorium.edu/ronh/weight
Ekim 2014

Şaman @chamacon

Kilo verme konusunda bir efsane çürütüldü

Yıllardır diyetisyenler insanlar zayıflamasın diye yalan söylüyor diyorum ama kimse inanmıyordu. Diyetisyenler müşterilerini zayıflatmaya değil kilolu tutmaya çalışırlar. Zayıflamış insan artık müşteri olamaz. Kimse de müşterisini kaybetmek istemez. İstediğiniz hızda kilo verin, kiloyu verdikten sonra da giren kaloriyi çıkan kaloriye eşit tutun, zayıf kalırsınız... Buyurun sonunda Avusturalyalı bilim insanları da anlaşılan diyetisyen yalanlarına doymuşlar ki bir araştırma yapmışlar. İşte sonuçları...


Yavaş yavaş zayıflayanlar da verdikleri kiloları hızla geri alabiliyor.
Diyet yaparken hızlı kilo vermenin, kaybedilen kiloları daha çabuk almaya yol açacağı görüşünün doğru olmadığı ortaya çıktı. Avustralya'da bilim insanlarının araştırması, yavaş ve istikrarlı kilo verenlerin de hızlı zayıflayanlar gibi ilerde kaybettikleri kiloları aynı şekilde geri alabildiği sonucuna vardı.

- Kİloları obezite aralığında 200 kişinin katıldığı araştırmada, gönüllüler 12 haftalık hızlı ve 36 haftalık yavaş kilo verme programına tabi tutuldu. Yavaş kilo verme programına katılanların kilolarının yüzde 12,5'ni kaybettiği belirlendi.

- Hızlı kilo verme programına katılanların ise yüzde 12,5'ten daha fazla kilo kaybettiği ancak 3 yıl sonra her iki gruptakilerin verdikleri kiloların yüzde 71'ini geri aldığı görüldü. Ayrıca hızlı kilo verenlerin amaçlarına daha çabuk ulaştığı da belirtildi.

ÇABUK KİLO VERMEK DAHA ÇOK MOTİVE EDİYOR

- Araştırmaya imza atanlardan Diyetisyen Katrina Purcell, dünya genelinde obezite tedavisinde yavaş ve istikrarlı kilo kaybının önerildiğini, hızlı kilo kaybının verilen kiloların daha çabuk alınmasına yol açtığının düşünüldüğünü ancak sonuçların bunun aksini gösterdiğini vurguladı.

Bu durumun hızlı kilo vermede uygulanan çok düşük kalorili diyetin daha fazla tokluk sağlamasından ve sınırlı yiyeceğin vücuttaki yağların yakımını artırmasından kaynakladığını belirten bilim insanları ayrıca çabuk kilo vermenin kişileri diyete bağlı kalınması konusunda motive ederek daha iyi sonuçlar alınmasına yardım ettiğine dikkati çekti. ( ANKARA /AA)


kaynak: radikal.com.tr/saglik/kilo_verme_konusun... .

107 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Zayıflama

48 Kullanıcı   46 Soru   85 Yanıt

Karın Bölgesi Yağ Eritme

6 Kullanıcı   8 Soru   10 Yanıt