Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kilo

Sağlık

Kilo sorunları hakkında merak ettikleriniz

Mart 2017

Gizli Kullanıcı

2 hafta içinde hızlıca kilo (6-7 kilo) verebilmek için neler yapmalıyım?

Merhaba; lütfen böyle 5 günde 10 günde şu kadar kilo vermem lazım gibi düşüncelerden sağlıklı yaşamak istiyorsanız vazgeçin.Genelde böyle kısa sürede kilo vermeyi nişan veya düğünü olan genç kızlar isterler. Ve yanlış yaparlar. Sşze tavsiyem madem spora başladınız günde ortalama 5-6 km.tempolu yürüyün.Beslenmenizide eski beslenmenizin yarısına kadar indirin.(Tabi bu öneriler yaşınız 40 un altında ve herhangi bir sağlık sorununuz yoksa geçerlidir). Umarım faydalı olmuşumdur.
Aralık 2014

Sengoz @hasansengoz

Hızlı bir şekilde kilo almak için tavsiyeleriniz nelerdir?

Sürekli yağlı ve kalorisi yüksek besinler tüketmek size kilo aldıracaktır ama sağlıklı şekilde de kilo almak mümkün. Öncelikle, ana öğün aralarında dört saati geçmeyin. Öğünlerde karbonhidrat, yağ ve proteini aynı anda tüketin. İçecekler de kilo aldırır. Meyve suyu, smoothie yada süt icmek faydalı olacaktir. Özellikle smoothie öneririm çünkü içine bir çok faydalı besin sığdırıp hem de kalori alırsınız. Hatta içine protein tozu katabilirsiniz. Bunların dışında sürekli ara öğün tüketin ve yatmadan önce hafif bir şeyler yiyin ki vücudunuzda depolanması daha kolay olsun. Yağ kazanmak yerine kas kütlenizi arttırmaya bakarsanız daha iyi olur görüntü ve saglik açısından. . .
Temmuz 2014

Ruhsar Keleş @ruhsarkeles

1 ayda sağlıklı bir şekilde 5 kilo verebilmenin adımları nelerdir?

1 ayda 5 vermek sağlıklı değildir. Zaten bu durumda kaybedilen yağ değil sıvı ve kas kütlesidir. Sıvıyı çok çabuk geri alırsınız, kas kütlesi de kaybetmek isteyeceğiniz son şey. Sağlıklı yağ yakımı ayda 1-1.5 kilo vermenizi sağlar ve düzgün beslenirseniz bu durum kalıcıdır. Yapmanız gereken cardio egzersizlerine başlamak ve sağlıklı karbonhidrat, yüksek lif ve protein içeren gıdalar tüketmek. Acele etmeyin, vücudunuza iyi bakın. O da zamanla aynaya baktığınızda sizi mutlu edecektir.
Haziran 2014

Cahit Ceylan @cahitceylan

Kilo alamama sorunum var. Ne yapmam lazım?

Spor yaparak kilo Almak en saglıklısı
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Ramazan'da kilo almamak için nasıl beslenmek gerekir?

Kendini aç bırakan insan daha fazla kilo almaya meyillidir. Bunun nedeni uzun süre aç kalmak metebolizmayı yavaşlatır ve bir sonraki öğünde fazla yemek yemeye sebep olur. Vücut aç kaldığı için savunmaya geçerek besinleri direk depolamaya başlar.

Ramazanda kilo almak istemiyorsanız yemek düzeninizi o saatlere göre ayarlayabilirsiniz.

Sahura düzenli olarak kalkmaya çalışın... Yemek düzeninizi 3-4- öğün şeklinde ayarlayın.

Yemek çeşitlerinde daha seçici davranın.

Yavaş yemeye dikkat edin.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Fat Block nedir? Nasıl kilo verdirir?

Öncelikle ilacın pazarlama aşamasında ne işe yaradığı, nasıl kilo verdirdiği hakkında yer alan bilgileri paylaşmak istiyorum;

Fat block yağ tutucu özelliği olan bir haptır. İçerdiği Captoglicolipid sayesinde yağları tutmaktadır. Bu yapı deniz kabuklularının kabuğundan elde edilir. Yağ tutucu özelliğinin klinik testlerle ispatladığını söylenmektedir. Testlerde %40'a kadar gıdalarla birlikte alınan yağları bloke ettiği onaylanmıştır. Aşırı yağların emilip kana karışmadan atılmasını sağlar. Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

  • Fat Block'u, kilo vermek isteyenler ana öğünlerden 30 dakika önce, bol su ile 2 tablet almalıdır.
  • İdeal kilonuzu korumak istiyorsanız Fat Block'u ana öğünlerden 30 dakika önce bol su ile 1 tablet almanız yeterli olacaktır.
  • Kilo konusunda yüksek risk taşıyorsanız, Fat Block'u her öğünden önce bol su ile 2 tablet almanız gerekir. Sabahları bir saatlik koşu yapmalı ve gün içinde hafif beslenmelisiniz. Ana öğünlerinize dikkat edilmelidir.

Hamilelik ve emzirme dönemi hariç hiç bir yan etkisinin olmadığı belirtilmiştir. Deniz kabuklularına alerji olanların da kullanmaması gereklidir. Çünkü bu ilacın ana maddesidir. Bağırsak hastalıkları benzeri, sindirim kanalı rahatsızlıkları olanlarında kullanmaları önerilmemektedir.

Bu konuda kendi fikrimi söylemeden önce bu hapı kullanan bir çok kişinin yorumlarını okudum. Büyük bir yüzdesi hiç bir işe yaramadığını, karın ağrısı, kabızlık sorunu yaşadığını belirtmiş... Bir kısım ise gerçekten zayıfladığını belirtiliyor... kullaniciyorumlari.com.tr/fat-block-kul...

Kilo vermek isteyenlerin bu tür yapay ürünlerle değil, spor ve sağlıklı beslenme ile verebileceklerini, bu ürünü kullananlarda çok iyi bilmektedir. Bu işin kolayına kaçmaktır. Yemekten 1 saat önce yutalım bir hap, istediğimizi yiyelim hiçte kilo almayalım... Üzgünüm ama böyle bir dünya yok arkadaşlar. Aldığımız gıdalardaki yağlar vücudun metabolizması için gereklidir. Her yemekten sonra bu hapı yutarsanız, demek ki bu hapa bağımlı yaşacaksınız. Bu kısa süreli kilo verdirebilir ancak kalıcı olacağını sanmam. Yine de karar sizin... .
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Mate çayı ile kilo verebilir miyiz?

Mate, Güney Amerika’da yetişen bir bitkinin yeşil yapraklarıdır. Ana vatanı Güney Amerika'dır. Milli içecek olarak kabul edilir. Kafein içeriği yüksektir. Kahve ve çay yerine kullanılır. Siyah çay gibi toplanır, kurutulur. Demlerken sıcak suyun içinde demlemek gereklidir.

Güney Amerika yerlileri tarafından güç ve şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Bu çayın diğer adı Paraguay çayıdır. Yağ yakımını artırıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ve enerji verici etkileriyle son zamanlarda yağ yakıcı çay olarak bilinmektedir. Mate çayı iştahı da baskılar. Yediklerinize de dikkat ettiğiniz sürece günde 2 3 bardak mate çayı içip zayıflamayı deneyebilirsiniz.

Bu çay şişmanlık üzeriden bir çok çalışmanın konusu olmuş. ''Danimarka`da Charlottenlund Medical Centre`de 44 sağlıklı şişman insan üzerinde yaptığı deneysel çalışmada, 45 gün boyunca mate yaprağı çayı ve ekstresi kullanan grup ortalama 5 kg kaybetmiş, kontrol grubunda ise kilo kaybı olmamış. ''

Çay
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Yeşil çayın yağ yakımı etkisinden faydalanabilmek için günde kaç kez ve ne zaman içilmelidir?

Tadını hiç sevmeyenler günde bir fincan,
Mantıklısı günde 2-3 fincan
5 fincandan fazlası zarar verebilir.
Yeşil çayınızı içerken çok sıcak olmamasına dikkat edin. Antioksidan içerdiği için yemek borusu kanseri oluşumunu hızlandırabilir.

Sağlık

Yemeğin üstüne değil, sabah aç karnına ve yatmadan önce içerseniz daha etkilidir.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Kilo vermeye çalışan insanlar neden çabuk pes eder?

Bence kilo vermenin fizyolojik ve psikolojik boyutu bir arada bulunuyor. Aklıma gelen nedenleri;
  • Kilo vermenin gerçekten zor olması: Başarılı bir şekilde, uzun süreye yayarak kilo vermek kolay bir şey değildir. Genelde kilolu insanlar yemek yiyerek stres atar ve yemek sayesinde rahatlarlar. Kilolardan kurtulmak için önce kendini bu bağdan kopmaya hazırlamaları gereklidir. Kafada bitirmek sözü burada geçerli. Tutarlı olmak, azimli olmak, zaman ve çaba göstermek önemlidir. Sürekli odaklanma ve dikkat gerektirir.
  • Gerçekçi Beklentiler: Kilo vermeye başlarken herkes en iyi halini düşünmeye başlar. Fiziksel olarak, spor yapmadan elde edilmesi zor olan vücudun hayal edilmesi ve gidilen yolun bununla örtüşmemesi pes etmeyi doğuruyor olabilir. İki ay diyet yaparak Brad Pitt'in fight clup haline dönüşmeyi beklemek gerçekçi değil elbette : )
  • Başarısızlık korkusu: Genelde kilo vermeye çalışan insanların tipik özelliğidir, her an her zaman diyette olurlar ancak bu sadece kısa anlarda geçerlidir. Kilo verme sürecinin uzun olması, istenilen görüntüye hemen ulaşılmak istenmesi bu yoldaki azmi yıpratır. Bu nedenle kilo vermeye çok uzak bir hayal gibi bakılmasına neden olabilir.
  • Alışkanlık: Beslenme hayatın devamlılığı için gerekli bir olaydır. Bu zorunlu olay herkes için bir şekilde şekillenir. Hayatının hiç bir evresinde spor yapmamış ve belli bir beslenme düzeni olan insanın birden bunu değiştirmesi hem fizyolojik hem de psikolojik olarak zordur. Aslında bence en büyük nedenlerinden biri de budur. Alışkanlıkların gücüdür...
  • Çevre: Siz kilo vermeye çalışırken, çevrenizdeki insanların sağlıksız öğünler yaratması, öğün aralarında atıştırmalar yapmaları sizi de etkileyecektir. Eğer azim ve iradenizi kuvvetlendirirseniz çevre kurbanı olmazsınız. Arkadaşımın biz fast food yerken bir kase yoğurtla öğün geçirdiğini ve çok sağlıklı kilolar verdiğini söyleyebilirim...
  • Mesleki Gereksinimler: Günlük rutinlerin arasında bir de beslenme sıkıntısıyla uğraşmak güç olabilir. Spor için zamanın ayrılmaması ve mesleğinin hareketsizliği kilo vermede güçleştirici unsurlardır.

Özetle; Bence alışkanlıklarımızdan zor vazgeçebilen insanlar olmamız kilo vermeye, beslenme alışkanlığını değiştirmeye en zorlayan nedenlerdir. Diğerleri ise destekleyici olan faktörler... .
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Kilo kaybetmek mi kas kazanmak mı daha zordur?

Kas yapmak daha zor olsa gerek. Çünkü kas yapmak için de vücuttaki yağlardan biraz kurtulmak gerekiyor ki vücut kaslarını geliştirmeye imkan verebilsin. Bir de kas oluşumu için vücuda alınan protein miktarı ve kas yapımı süreci boyunca bir kontrolde olunması gerekiyor . Egzersizin birçok çeşitli bulunuyor ve kas yapımı için tek bir çeşit egzersiz/spor yeterli olmuyor sanırım.

Kilo Alma
Kilo Alma

Kiloyu ise her şekilde verilebiliyor. Spor yapmadan sadece yediklerini kontrol altına alarak zayıflayanlarda var. Her şeyi yiyip tek bir spor çeşidini yaparak zayıflayan da var. Bünyeden bünyeye değişiklik gösterecektir tabiki.

Sporsuz kilo verebilirsiniz ama sporsuz kas yapamazsınız.

Yani kas kazanımı daha zahmetli.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Kilo vermeye çalışırken ne sıklıkta tartılmak gereklidir?

Genelde diyet yapan insanlar günde iki kez tartılıp hemen kilo değişimini görmek ister. Ancak günlük değişen kilonun sadece yağ miktarıyla alakası yoktur. Vücudun ödemine, idrar ve gaita durumuna göre değişir.

Ayrıca spor yaparak kilo vermeye çalışıyorsanız yağ yüzdesi düşerken kas kütlesi arttığı için rakam olarak bir değişim göremeyebilirsiniz. Bir çok kişi de bu değişimi 4-5 günde göremediği için diyet programına son verip pes eder.

Sürekli tartılmak kişi de psikolojik bozukluklara sebep olabilir. Böyle bir tanıdığım var ve zayıf olmasına rağmen tartılma takıntısı yüzünden günde 2-3 tartılıyor.

Birde belirtmek istediğim; tartıldığınız tartının hep aynı olması, konumunun değiştirilmemesi, aç karnına, minimum giysiyle ve regl dönemi hariç tartılmaktır. Bunlar hatayı azaltır. Bence Haftada 1 veya en fazla 2 gün sadece sabah aç karnına tartılmak yeterlidir.

Diyet
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Ilık su içmek zayıflatır mı?

Direkt olmasa da dolaylı etkisi olabilir. İçilen su midede doluluk hissi uyandırır ve bağırsakları normalden daha fazla çalıştırır. Bu nedenle kilo verme sürecinde destekleyicidir. Ayrıca suyun soğuk ya da ılık olması da önemli değildir.
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Hamilelik sürecinde kilo almamaya çalışıyorum, şeker yerine tatlandırıcı kullanabilir miyim?

Gebelikte tatlandırıcı kullanımına ilişkin çok fazla çalışma yoktur. Fakat gebelikte tatlandırıcılar ve içeren ürünler mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

Pek çok tatlandırıcının içinde bulunan aspartam maddesinin, yapılan çalışmalarda doğum defektlerine neden olduğu görülmemiştir. Bu nedenle güvenli sayılmaktadır. Aspartam vücutta metabolize edildiğinde metanol, aspartik asit ve fenilalanin adı verilen proteinin yapı taşı olan aminoasitler ortaya çıkar. Bunlardan aspartik asit plasentayı geçemez, metanol de çok düşük düzeyde olduğu için zararlı değildir. Fenil alanin ise PKU (fenilketonüri) hastalığı olan kişilere zararlıdır.

Çocukluk dönemi diyetle tedavi edilen bu durum gebelik döneminde göz önünde bulundurulmazsa bebeğe zarar verebilir. Fenilalanin sinir sistemine zarar vererek ağır zihinsel geriliğe neden olabilir. Bu nedenle PKU hastalığı olan gebeler aspartam içeren ürünleri kullanmaktan kesinlikle kaçınmalıdır.

Diğer bir tatlandırıcı olan sakarin'in ise anne ve bebekte mesane kanseri riskini artırdığı bilinmektedir. Anne adayı sakarin aldığında bu sakarin plasenta yoluyla bebeğin kan dolaşımına geçer. Bebek sakarini anne adayından çok daha yavaş yıkar. Anne adayı fazla miktarda sakarin tükettiğinde bu sakarin bebeğin mesanesinde daha uzun süre kalacağından mesane kanseri riskini artırabilir. Bu nedenle gebelikte sakarin kullanımı önerilmez.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Simit kilo aldırır mı?

40 gramlık bir simit içerdiği susam nedeniyle hafif görünen bu sevimli gıda fazlasıyla enerji içerir. Bir simitte yaklaşık 250-300 kcal enerji bulunur. Bu da yaklaşık 4 ekmek dilimine bedeldir. Tabii simiti kötülemiyoruz :)

Bir şey dozunda yenmelidir. Eğer simiti de kebabı da aşırı yerseniz tabi ki kilo aldırır, dozunda yerseniz genel olarak bir şey yapmaz. Bu nedenle önemli olan ne yeyip yemediğiniz değil ne kadar yediğinizdir.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Yoğurt diyeti nedir?

Yoğurt yüksek kalsiyum içermesi dışında karbonhidrat, protein ve yağ da içerir. Yoğurt yiyerek gün içinde almanız gereken maddeleri alabilirsiniz. Bu nedenle tek başına bir yemek olarak sayabiliriz.

Yoğurt; önemli bir probiyotik gıdadır, sindirim enzimlerinin düzenli çalışması ve bağırsaklardaki faydalı mikropların üremesi adına çok etkilidir. Düşük kalorili bir diyet olmakla beraber,metabolizmayı temizleyici bir etkisi de var. Çünkü yoğurt bol su içerir ve bu da metabolizmaya yarar sağlar.

Nasıl yapılır?

Bu diyet 5 gün yapılan bir diyettir. Pazartesi gününden başlayıp cumaya kadar uygulayanlarda en az 3 kilo verildiği görülmüş... Yoğurt diyetinde gıda olarak yoğurt haricinde meyve ve sebzeler, kuru erik, sebze çorbası, balık, kepek ekmeği ve çay da bulunuyor.

İlk gün: Yağsız yoğurt, sıvı içecekler, meyve, çiğ salata ve sebze çorbası tüketilmesi gereklidir. İlk gün diyete uymak önemlidir. İlk gün listesi şöyle hazırlanmış;

Uyandığınızda: 1 bardak soğuk su.
Kahvaltı: 300 gr yağsız yoğurt, şekersiz çay.
Öğlen: 300 gr yağsız yoğurt, sebze çorbası.
Saat 17: 300 gr yağsız yoğurt, çay, meyve.
Akşam yemeği: 300 gr yağsız yoğurt, sebze çorbası.
Yatmadan önce: Bir fincan papatya çayı, 3 kuru erik.


2., 3., 4. ve 5. günlerde: Yoğurt ve meyve ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor. Akşam yemeğinde balık ve bol salata yiyebilirsiniz.

Uyandığınızda: 1 bardak soğuk su.
Kahvaltı: 300 gr yağsız yoğurt, 1 yemek kaşığı yulaf, şekersiz çay.
Öğlen: 300 gr yağsız yoğurt, sebze çorbası, meyve.
Saat 17: 300 gr yağsız yoğurt, çay, meyve.
Akşam yemeği: Balık, karışık salata, portakal suyu, 1 sandviç ekmeği
Yatmadan önce: Bir fincan papatya çayı, 3 kuru erik.


Sebze çorbası, meyve ve salatanın miktarı bulunmuyor. İstediğiniz çeşitte ve miktarda tüketebilirsiniz.

Diyet
Daha fazla

107 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Zayıflama

48 Kullanıcı   46 Soru   85 Yanıt

Karın Bölgesi Yağ Eritme

6 Kullanıcı   8 Soru   10 Yanıt