Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kimya Mühendisliği

Mühendislik

Kimya Mühendisliği, kimya, matematik, fizik, biyoloji, mikrobiyoloji, biyokimya,ve ekonomi bilimlerini, ham maddelerin ya da kimyasalların daha kullanışlı ya da değerli formlara dönüştürüldüğü proseslere uygulayan mühendislik dalıdır.Mühendislik eğitimi almak isteyen kişilerin iyi bir matematik alt yapısına sahip olmaları gerekmektedir. Kimya mühendisliği disiplinler arası çalışmayı gerektiren bir yapıya sahiptir ve matematik, kimya ve fizik bilimlerine ilgi duyan kişiler için bulunmaz bir mühendislik dalıdır.Kimya mühendisliğinin 1950’li yıllarda AIChE (Amerikan Kimya Mühendisliği Enstitüsü) tarafından yapılan tanımı şöyledir: “Kimya mühendisliği mühendislik mesleğinin bir kolu olup, maddelerin fiziksel ve kimyasal değişimlerinin yer aldığı, üretim işlemlerinin uygulama ve gelişimi ile ilgilenir. Kimya mühendisinin görevi, içlerinde fiziksel ve kimyasal değişimlerin yer aldığı cihazların projelendirme, yapım ve çalıştırılmasından ibarettir.”1970-1980’li yıllarda tekrar şekillendirilen kimya mühendisliği tanımı şu hale gelmiştir:“Maddeyi fiziksel ve kimyasal değişimlere uğratan cihazları ve özellikle değişimlerin (bileşim, hal ve enerji değişimleri) kendilerini mühendislik, ekonomi ve insan ilişkileri yönlerinden inceleyen bilim koluna kimya mühendisliği adı verilir.”2000’li yılların tanımı ise aşağıdaki şekildedir:“Kimya mühendisliği, malzemelerin kimyasal yapılarının, enerji içeriklerinin veya fiziksel hallerinin değişime uğradığı proseslerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgilenen engin ve çok yönlü bir mühendislik dalıdır.”Temel olarak iyi bir kimya mühendisi kimya ilmini, mühendislik disiplini, matematik, fizik, biyoloji ve bilgisayar bilgileri ile birleştirebilmelidir.Kimya Mühendisliği ile ilgili olarak 27 Eylül 2001 tarihinde Avustralya'nın Melbourne kentinde düzenlenen 6. Dünya Kimya Mühendisliği Kongresi'nde kabul edilen bildirgede Kimya Mühendis...

Haziran 2017

Günay Demir, bir soruya yanıt verdi.

Kahverengi hangi renklerden elde edilir?

sarı + siyah + kırmızı
Haziran 2016

Eda Tarmasır, bir soruya yanıt verdi.

Temmuz 2015

Erkan YILMAZ, bir soruya yanıt verdi.

Üniversitede kimya mühendisliği bölümü okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? İş olanakları nasıldır, tavsiye eder misiniz?

Kimya mühendisleri taaa tarık akanın filmlerinde iş bulamıyordu 40yıl önce yani var gerisini sen duşun 😉
Temmuz 2015

Erkan Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Üniversitede kimya mühendisliği bölümü okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? İş olanakları nasıldır, tavsiye eder misiniz?

Kimyagerlik mesleğinin bir cazibesi kalmadı. Hiçbir şekilde önermem. Kimya mühendisliği seçeneğinde ise biraz daha fazla iş olanağı karşına çıkabilir. Ancak benim sana tavsiyem inşaat veya makine mühendisliğidir. Gelişmekte olan ülkelerde inşaat sektörü revaçtadır. İşsiz kalmazsın. Hatta yurtdışında Türküm dediğin zaman bunlar inşaattan anlıyorlar derler. Sektör aldı başını gitti. Yurtdışında çalışma imkanı bulabilirsin. Zaman zaman keşke mimarlık okusaydım diyorum kendi kendime.
Kimya mühendisliğinin avantajları bölümüne gelince, eğer yabancı dilin varsa ve kendini belirli bir alanda yetiştirebilmişsen ki bu o kadar kolay birşey değil (yeni mezunlara pek şans tanınmıyor ve çok sayıda kimyager ve kimya mühendisi var) iyi bir iş bulabilirsin.
Devlet kadroları ile alakalı pek birşey bilmiyorum. Kaç puanla atanıyorlar felan bunlarda önemli ama çok da kolay olmaz diye tahmin ediyorum. Yok 4001 ile bir yere atanır düz memur olarak çalışırım diyorsan boşuna okuma kimya mühendisliğini.
Haziran 2015

Genius, bir soruya yanıt verdi.

İş güvenliği uzmanlığı ne işe yarar? Kimler nasıl sertifika alabilir?

Soruyu biraz düzgün sorunuz. Ne demek 'ne işe yarar'. Galiba hangi ülkede yaşadığınızı unutuyorsunuz.
Ocak 2015

Goul Chakir Katsapoulos, bir soruya yanıt verdi.

Kahverengi hangi renklerden elde edilir?

Aslinda bu cok uzun uzadiya tartismaya acik olan bir soru. Sinema okuyan birisi olarak bakacak olursam renkleri uc renk olarak ele almam lazim. Bu da beni oldukca sinirlandirir. Cunku verilen ogretilere gore renkler yesil, sari ve kirmizi yoluyla olusmaktadir. Diger yandan kahverengi turuncu + siyah,turuncu + mor,kırmızı + yeşil olarak denklem sonucu elde edilen renktir. Olusum surecindeki renkleri olusturan renklerinse ilk basta soyledigim renklerden elde edildigini varsayarsak sonuc yine yesil, sari ve kirmizi uzerinden yanitlanabilir diye dusunuyorum. . .
Aralık 2014

Ayni Al, bir soruya yanıt verdi.

Kahverengi hangi renklerden elde edilir?

Bilgisayar ekranındaki RGB ile güzel bir kahverengi elde etmek için; çok kırmızı, orta yeşil, az mavi... Mavi doygunluğu azaltmak, yani griliği arttırmak içindir. Yoksa cırtlak bir renk olurdu.
Baskı makinasındaki CMYK ile kahverengiyi makina kendi belirler ama çok sarı, az magenta, az siyah ve kağıdın kendi beyaz rengini ile bunu başarır. İstenen renkte badana boyaları da bilgisayar marifetiyle bu şekilde elde edilir. Beyaz boyanın da katılması (CMYK+W) işi kolaylaştırır.
Resim yaparken de bence en iyi kahverengi bu şekilde bulunur. Magenta (parlak bir çingene pembesi), bolca sarı; grilik için de siyah ve beyazın uygun karışımıyla her tonda kahverengi elde edilebilir.
Kasım 2014

Ceren Soy, bir soruya yanıt verdi.

Kahverengi hangi renklerden elde edilir?

Sarı sıyah ve kırmızıdan sadece oluyo
Aralık 2013

Nzn Erd, bir soruya yanıt verdi.

Kimyacıların kendilerine özel renkte bir laboratuvar önlüğü olsaydı hangi renkte olmasını isterdiniz?

Beyaz gayet iyi bence... Niye böyle gereksiz bir soru sorulduğunu anlayamadım doğrusu.
Aralık 2013

Aytaç Dicleli, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Etilen oksit ile sterilizasyon hakkında neler biliyorsunuz?

Sterilizasyon işlemi cansız maddelerdeki tüm mikroorganizmaların vejetatif ve sporlu şekillerinin öldürülmesi sürecidir. Hastanelerde sterilizasyon işlemleri çok sık yapılmaktadır. Bu işlemin yöntemleri sınıflara ayrılmaktadır.

3 tür sterilizasyon yöntemi vardır.
  1. Yüksek sıcaklıkla sterilizasyon işlemi ( kuru hava ve nemli sıcaklık ile)
  2. Kimyasal maddeler ile sterilizasyon ( sıvı ve gaz maddeler)
  3. Radyasyon ile sterilizasyondur.

Etilen oksit kimyasal madde ile sterilizasyon yapmaya yarar. Gaz olan maddeler arasındadır. Steril edilmek istenen yani öldürülmesi istenen canlının protein metabolizmasını etkiler bu sayede canlı üreyemez. Ölümü gerçekleşir. Sıcaklık ve neme hassas malzemelerin sterilizasyonunda etilen oksit tercih edilir. Tüm mikroorganizmalara karşı duyarlıdır. 3-7 saat sürmelidir. Patlayıcı ve yanıcı bir gazdır.
Daha fazla

58 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.