Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kimyasal Silahlar

Kimyasal Silahlar Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Mayıs 2016

Nurullah Kaya, bir soruya yanıt verdi.

Ağustos 2015

Sezer Çevik, bir soruya yanıt verdi.

Tabun nedir? Ne amaçla kullanılır?

Tabun ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı tarafından insektisit geliştirilmeye çalışılırken yanlışlıkla bulunan bir gazdır. Bu gaz insan vücuduna solunum deri göz gibi temas halinde kana uzun veya kısa sürede karışabilecek uzuvlardan bulaşabilen çok tehlikeli bir maddedir. Kana karıştığında vücutta merkezi sinir sistemini bloke eder, sempatik ve parasempatik sinirlerin birbiriyle ilişiğini koparır ve sonuçta solunum durur ve vücut ölür. Çok küçük miktarlarda bilimsel araştırma için kullanılır ve depolanması için çok fazla gerekli izine ihtiyaç vardır. Silah amaçlı ülkeler bu gazın direkt kendisini ya da değiştirerek türevlerini kullanıyor olabilirler.Silahlanma dışında herhangi başka endüstrilerde kullanılıyor mu bi bilgim yok.
Ekim 2014

Mustafa Kemal Taştekin, bir soruya yanıt verdi.

Konsolosluklara yollanan "sarı toz" hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ülkemizin iç ve dış tehditleriyle ilgili bir durum. Aslını bilmediğimiz ve hiç bir zaman da bilemiyeceğimiz konular bunlar. Bilmediğim mevzularda da konuşmama prensibim vardır. Bu konulardaki genel felsefem: ' Herkesin bildiği bir konu varsa, mutlaka birilerinin öyle bilmelerini istediği bir konudur'.
Nisan 2014

Oğuzhan Eker  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kimyasal Silah Kullanan Bir Böcek: Bombardıman Böceği

Bombardıman böceğinin diğer böceklerden ayıran önemli bir özelliği vardır. Bu özelliğin nedeni hayvanın vücudunda oldukça karmaşık bir “kimyasal silah”a sahip olmasıdır. Üstelik bu kimyasal silah başka hiçbir hayvanda bulunmayan özellikte bir silahtır. Böcek kendisini yemeye hazırlanan bir düşmanı tarafından tehdit edildiğinde, vücudunun arka kısmında yer alan bir borudan, düşmanına doğru kaynar sıcaklıkta ve tahriş edici bir kimyasal sıvı fışkırtır. Bu sıvıyla haşlanan düşman, zarar görerek böceği bırakır ve bombardıman böceği bu şekilde kurtulmuş olur.

Bu Kimyasal Silah Nasıl Çalışır?

Hayvanın vücudunda bu silahı çalıştırmak için çok parçalı bir sistemi vardır. Böceğin fışkırttığı kaynar sıvı, hidrojen peroksit ve hidrokinon karışımlarından oluşur. Böceğin karnında bu iki kimyasal, farklı bezlerde salgılanırlar. Daha sonra bu kimyasallar bir odacıkta toplanarak karıştırılır. Normalde hidrojen peroksit ve hidrokinon karışımı karıştırıldığında herhangi bir reaksiyon gerçekleşmez.

Peki nasıl oluyor da bombardıman böceği bu karışımı yüksek sıcaklıkta fışkırtarak düşmanının haşlamasını sağlıyor?

Bunun sırrı ise şurada gizlidir. Bu iki karışımın biriktiği odacığa, insan kalbindeki kapakçıklı kas sistemi gibi bir sistemle başka bir odacık bağlıdır. Böcek silahını ateşlemeye karar verdiği anda, karışım bu odaya geçer ve böcek, hücrelerinde katalaz ve peroksidaz enzimlerini salgılamaya başlar. Bunun sonucunda zincirleme bir reaksiyon başlar. Katalaz ve peroksidaz enzimleri hidrojen peroksidi su ve oksijene ayrıştırır. Oksijen ise hidrokinonla reaksiyona girerek daha fazla su oluşturur. Bu arada hidrokinon oksidasyona uğrayarak benzokinona dönüşür. Bu reaksiyonlar sırasında oldukça fazla ısı açığa çıkar(yaklaşık olarak 100 santigrat dereceye kadar ulaşır) ve karışım kaynama noktasına ulaşır. Böceğin vücudundan dışarı uzanan bir kanal, kaynayan karışımın çıkabileceği tek noktadır. Kanalın etrafındaki kaslar, karışımın tam olarak düşmanı odaklamasını sağlar. Ve böylece böcek, düşmanını zehirli bir kimyasal madde olan kinon ile haşlar.

Şimdi bu mükemmel sistemin nasıl işlediği üzerinde düşünelim. Dikkat edilirse, bu sistemin kusursuz bir biçimde işlemesi zorunludur. Çünkü eğer sistemde tek bir aksama olsa, ya patlama gerçekleşmeyecek ve böylece böcek düşmanı tarafından kolaylıkla öldürülecektir, ya da patlama böceğin kendi vücudunu havaya uçuracaktır. Eğer tek bir detay bile eksik olsa ya da vaktinde çalışmasa, sonuç böcek için ölümdür. Örneğin biriktirme odacığını patlama odacığından ayıran kas, tam vaktinde açılıp kapanmasa, ya sistem çalışmaz ya da böcek kendini haşlar.


Kaynak : kimyaca.com

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.