Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kiracı

.

Temmuz 2015

Volkan Veziroğlu, bir soruya yanıt verdi.

Evde yapılan hangi tadilatlar ev sahibine aittir?

Ev sahibi öder. Zaten mantıkende kiracı evi alırken seçerek alacağı için, yıkık dökük bir binayı kimse kiralamak istemez, dolayısıyla ev sahibi tadilattan sorumludur. Fakat yinede uygulamada ev sahibi ve kiracı arasındaki muvafakata göre haraket edilmekte. Kiracı evi harabeye çevirirse tabiki ödemelidir. Kiracı çatı katına havuz yaptıracağım banyoya jakuzi koyacağım derse, ev sahibi bunu ödemek zorunda da değildir.
leventgungor.org
Ocak 2015

Bayram Tekçe, bir soruya yanıt verdi.

Ev sahibi kiracısını hangi durumlarda hemen evden çıkartabilir? Ev satılsa kiracının evde oturma müddeti ne kadardır?

Gayrimenkul satıldığında, kiracıdan evden çıkmasını istersiniz. Kiracı ret cevabı verirse, en geç 40 gün içinde kaymakamlığa gidip, polis marifetiyle çıkarmak için dilekçe verirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus şudur; Kiracıdan hiç bir sebeple para almayınız, sözle dahi olsa şu kadar otur gibi anlaşma yapmayınız. Kaymakamlığın ilgilendiği husus, rızanız dışında ve anlaşma yapmadığınız kişinin gayrimenkulunuzde zorla oturduğudur. Daha önce bu durumu tecrübe etmiştim.

Diğer sorunuzun cevabını@abitgulistan vermiş zaten.
Aralık 2014

Abit Gülistan, bir soruya yanıt verdi.

Ev sahibi kiracısını hangi durumlarda hemen evden çıkartabilir? Ev satılsa kiracının evde oturma müddeti ne kadardır?

Kiranın ödenmemesi, Bina sikayeti, mulk sahibi, n ikamet edecek başka konutunun olmaması veya çoçuklarından birinin evlenmesi, ve evi kiralama amacının dışında bir nedenle kullanması durumunda cıkartılır. Ev satılırsa kira sözlesmesi gecersiz olur. 15 gün ile 1 ay içinde kiracının cıkması talep edilir.
Nisan 2014

Bayram Tekçe, bir soruya yanıt verdi.

Evde yapılan hangi tadilatlar ev sahibine aittir?

Ev tadilatlarında faturayı kimin ödeyeceğini tadilatın mahiyeti belirler.
Şöyle ki;
  • Site yönetiminin aldığı kararla yapılan tadilatları ev sahibi öder. (asansör tamiratı, otopark kilit taşı döşenmesi, dış cephe boyanması, tel örgü çekilmesi, çatı tadilatı gibi) .
  • Kullanılmayacak kadar çok eskiyen veya olmayan demirbaşları ev sahibi öder. Mesela günısı, dış kapı, iç kapı, musluklar, pencereler gibi.
  • Optimal kullanım ömrünü tamamlamadan kötü kullanımdan dolayı eskiyen veya kırılan pencere, musluk kapılar, iç boya gibi masrafları kiracı öder.
  • Kiracı evde istediği ve taşındıktan sonra dairede kalacak demirbaş varsa (klima, su ısıtıcısı, sineklik, cam balkon, panjur gibi) ev sahibi ile pazarlık yapabilir. Çünkü bu demirbaş olarak dairede kalacaktır. Ancak ev sahibi parayı ödemek istemezse, kiracı zorlayamaz. Bu durumda, kiracı istekleri hali hazırda var olan başka bir ev kiralar.
  • Kendi kullanımı esnasındaki boya, kırılan eşyaların tamiratı, çizilen parke ve laminatların değişimi, musluk, cam gibi masrafları kiracı öder.
Son söz;
Evi zevkine göre döşemek isteyen kiracılar, "maalesef öyle ideal bir ev sahibi yoktur". Kendinize ve evinize iyi bakın, ve sitemize bir göz atın antalyahomes.com.tr
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Şubat 2014

Kaan Muhasebe Mali Müşavirlik  yeni bir  gönderide  bulundu.

kira artış oranı

10129

TÜİK’İN AÇIKLAMASI YÜZDE 10,72

Önceki Borçlar Kanunu ile ilgili uyuşmazlıklarda, konut kira artışı konusunda Yargıtay’ın yerleşik kararları, “12 aylık ortalamaya göre değişimin esas alınacağı” şeklindeydi. Buna göre, Şubat 2014’de yapılacak kira artışı en fazla yüzde 5,22 oluyordu.

Hukukçuların çoğunun görüşü de bu yöndeydi.

Ancak TÜİK “Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) Kullanıcıları Rehberi”nde, kira artışlarının “bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişimi” oranı esas alınarak yapılacağını açıkladı. Bu açıklama özellikle kiracıları çok üzecek. TÜİK’e göre, Şubat ayında konut kiralarında yapılacak artışın oranı yüzde 10,72’yi aşamayacak.
Şubat 2014

Kaan Muhasebe Mali Müşavirlik  yeni bir  gönderide  bulundu.

KONUT KİRA ARTIŞI

10129


KONUT KİRA ARTIŞI

Konut kiralarındaki artış oranı, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile tanımlandı.
Buna göre; konut kiralarında, yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak artış, bir önceki kira yılında Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenecek (Md. 344) .
Burada iki ayrı yıllık ÜFE (yeni adıyla Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yani Yİ-ÜFE) var.
a) 12 aylık ortalamalara göre değişim (Ocak 2014: Yüzde 5,22)
b) Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim (Ocak 2014: Yüzde 10,72) .
Görüldüğü gibi, iki ayrı yıllık Yİ-ÜFE var. Birine göre kira artışı 5,22’yi, diğerine göre de 10,72’yi aşamayacak. Daha önce yazılarımızda belirttiğimiz gibi, ilgili yasa maddesinde, kira artışında hangisinin esas alınacağı “net olarak” belirtilmemiş.
Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Tahliye taahhütnamesi ile kiracının evden çıkarılması mümkün müdür?

Gayrimenkul Kiraları hakkında kanunun 7. maddesine göre kiralayan, tahliye taahhütnamesine uymayan kiracıyı icra dairesine müracaat ederek veya tahliye davası açarak kiralanandan çıkartabilir. Tahliye taahhütnamesinin geçerli olabilmesi için yazılı olması, ilk kira yılı içerisinde verilmemiş olması, özgür irade belirlenmiş bir tahliye tarihini içermesi gerekir. Kiralayan, yani ev sahibi, tahliye taahhütnamesini ilk kira yılının bitimini müteakip alır. İkinci kira yılı başlangıç olmak kaydıyla, tarafların belirlediği tarihte kiracının çıkmasını talep edebilir.
Temmuz 2013

Hacer Vural, bir soruya yanıt verdi.

Tahliye kararına rağmen kiracı evden çıkmazsa ne olur?

Tahliye kararıyla icra müdürlüğüne başvurulur. Evin tahliyesi istenir.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Daha fazla

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.