Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kişisel Hijyen

Hijyen

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Bayanlar uzattıkları tırnaklarını nasıl bakımlı halde tutabiliyorlar?

Manikür pedikür önemli tabi.
 • Vitamin eksikliğine dikkat etmek gerekiyor hem tırnak çabuk kırılıyor, hem de lekeler oluşuyor.
 • Bir de ojeleri sık değiştirmek gerekli. Ojeyi çıkartınca bir süre tırnakları dinlendirerek (mümkünse 2-3 gün) Hele ki koyu renkli oje sürüyorsak uzun süre tutmayarak. Tırnakların sararmasına yol açar.
 • Koruyucu kullanarak.
 • El ve Tırnak kremleri (kütikül yağları kremleri de var) kullanarak.
 • Bir de ev işi yaparken eldiven kullanarak.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ekim 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Genital bölgede sivilce çıkmaması için ne yapılabilir?

Genital bölgede genelde kıl kökü iltihaplanmaları görülür. Buda sivilce görünümündedir. Buna neden olan hijyene yeterince dikkat etmemek, ağda yapmak, uygun olmayan kıyafetler neden olabilir. Temizlik sonra uygun olan kremleri ve jelleri kullanmak işe yarayabilir. Tahrişi önlemiş olursunuz.

Ayrıca konuyla ilgili;
 1. Genital uçuk nedir? Tedavi yolları nelerdir?
 2. Genital bölge nasıl temizlenmeli?
Eylül 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Hürrem otu yağı tüyleri azaltıyor mu?

Hürrem otu olarak ünlenmiş bu yağ ve ot piyasada son zamanlarda çok satılmaktadır. Bu ürün 3-4 tl ye krem kutularında satılmaktadır. Ancak yanlış bilinen bir gerçek bu ürün tüyleri tamamen yok etmez. Tüy dökücü etkisi vardır. Kötü kokusu ve bazı ciltlerde tahriş edici özelliği vardır.

Kullanan kişilerde farklı etkiler gösteren bir tüy dökücüdür. Bazılarının tüyleri daha kalın ve sert çıkabiliyor. Ayrıca bazı kullanıcıların tüyleri 2-3 hafta boyunca çıkmazken, bazılarında ertesi gün çıkmaya başladığı görülmüştür.
Ağustos 2013

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Deodorantlar nasıl kullanılır?

Direk elbiseye deodorant sıkan bir milletin öz evladıyım ya la :)))
Ağustos 2013

Nazende , bir soruya yanıt verdi.

Deodorantlar nasıl kullanılır?

Şu yaz mevsiminde otobüs ve minibüslerde en ızdırap çektiğim konu. Pis koku! İnsanların terliyken ve pis kokan kıyafetlerinin üstüne temiz kokma adına parfüm ve deodorantı boca etmeleri. Özellikle kaçışımın olmadığı otobüslerde hiç çekilmiyor. Kokuyu kokuyla bastırmaya çalışmak çok aptalca bir şey diye düşünüyorum. Devrim Güren (@devrimguren) belirttiği gibi temiz bir tene uygulanması gerekiyor.

Ağustos 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Deodorantlar nasıl kullanılır?

Deodorantlar doğru kullanıldığında sonuç veren ürünlerdir. Deodorantları doğru kullanabilmek için:
 • Öncelikle kuru ve temiz bir bölgeye uygulanmalıdır. Terli bir koltuk altına uygulanan deodorant ferahlama sağlamaz, sadece terle birleşir.
 • Eğer pudralı deodorant kullanıyorsanız kullanımdan önce şişeyi çalkalamanız gerekir. Kullandıktan sonra da leke olmaması için giyinmeyi bir süre bekletin.
 • Stick veya roll-on tarzı deodorantların gerçekten gün boyu etkili olmasını isterseniz koltuk altı tüylerinin olmaması gerekir. Buranın temizliğine dikkat edin. Bakteri oluşumu da azalır.
 • Gün içinde yine deodorant kullanmak durumunda kalırsanız uygulamadan önce mutlaka temiz bir bezle silinin.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Ağda nasıl yapılır?

Doğru bir ağda yapmak için öncesiyle birlikte sonrasını da düşünmek gerekir.
 • Ağdadan önce cildiniz temiz ve kozmetiksiz olmalı.
 • En iyi sonucu almak için ağda yapılacak bölgenin kuru olmasına dikkat edin.
 • Ilık ağda yapacaksanız kapağını sıkıca kaynatıp sıcak su dolu bir kapta eriyene kadar bekletin.
 • Sıcak ağdayı uygulamadan önce bilek iç kısmına sürerek sıcaklığını kontrol edin. Aşırı sıcak ağda cildinizi tahriş edebilir.
 • Ağda beziniz önceden hazır bulunsun yoksa her tarafı ağdaya bulaştırabilirsiniz.
Yüze Ağda Yaparken
 • Ağdayı bıyıkları kaplayacak ince bir tabaka halinde sürün.
 • Ağda bezini bu bölgeye uygun biçimde kesin.
 • Bezi bıyıkların sağ tarafına yapıştırıp elinizle hafifçe bastırın.
 • Tüylerin çıkış yönünün tersine bezi hızlıca çekin.
 • Bıyıklarınızın sol ve orta tarafında da aynı uygulamayı yapın.
 • Bıyıklarınızı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, tüm bölgeyi tek seferde değil; sağ, sol ve orta kısmını üç aşamada almaktır.
Koltuk Altına Ağda Yaparken
 • Bir elinizi başınızın arkasına koyarak koltuk altının iyice gerilmesini sağlayın.
 • Ilık ağdayı ince bir tabaka halinde koltuk altına sürün.
 • Ağda bezini yapıştırıp elinizle hafifçe bastırın.
 • Tüylerin çıkış yönünün tersine bezi hızlıca çekin.
İpuçları
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Genital bölge kokusu nasıl giderilir?

Genital bölge kokusunu önlemek/önüne geçmek için kişisel temizliğinize önem vermelisiniz:
 • İç çamaşırınızı her gün değiştirmelisiniz. Özellikle özel günlerde... Çamaşırların içindeki bakteriler kötü kokuya sebep olur.
 • Tuvalet ihtiyacından sonra iyice temizlenmelisiniz. Bunu asla es geçmeyin. Bu işlem için dilerseniz genital bölge için üretilen mendillerden yararlanabilirsiniz.
 • Genital bölgedeki tüylerinizi uzun tutmamalısınız. Mümkünse bu tüyleri lazer epilasyonla aldırın, olmazsa ağdayla, olmazsa jilet veya tüy dökücü kremle... Ama alın!
 • Eğer vajinal akıntı ve bundan dolayı bir koku söz konusuysa durum ciddidir. Hemen doktorunuza danışın.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Zeytin Yağı İle Tıraş

Yapılan bir araştırmada insanların yaklaşık yüzde 62'sinin hassas cilde sahip olduğu saptanmıştır. Bu da hassas ciltlere yönelik çeşitli kozmetik ürünlerin üretilmesine zemin hazırlamıştır. Buna rağmen hassas ciltlerin bakımı hala daha zordur. Bu yazımızda özellikle hassas cildi olanlar için zeytin yağı ile harika bir tıraşın nasıl yapılacağını işleyeceğiz.
 1. Öncelikle bir zeytin yağı satın alın. Fakat söz konusu cildiniz olduğu için %100 sızma ve organik bir zeytin yağını da hak ediyor. Bu sağlıklıdır, ayrıca hijyenik olmak açısından sadece tıraş işlemlerinize özgü kullanmanızı tavsiye ederim.TıraşTıraş
 2. Elinize biraz zeytin yağı dökün. Bu miktarı gerekirse biraz daha artırabilirsiniz.Tıraş
 3. Sürdüğünüz zeytin yağını cildinize uygulayın. Tıraş edeceğiniz cilt alanını elinizle ovun. Ardından 1-2 dakika bekleyin.Tıraş
 4. Tıraşa başlayabilirsiniz. Zeytin yağı tıraşı kolaylaştırmanın yanında sıyrık ve kesiklere karşı da cildinizi korur.Tıraş
 5. Tıraştan sonra eğer yüzünüze fazla kimyasal uygulamayı sevmeyenlerdenseniz dilerseniz hiçbir şey sürmeyin. Çünkü zeytin yağı gerçekten iyi bir cilt besleyici bir bakım ürünüdür. Zeytin yağını tıraş sonrası losyonlara tercih edebilirsiniz.Tıraş
 6. Tıraşı bitirdikten sonra jiletin paslanmasını önlemek için tıraş bıçağınızı zeytin yağının içinde bekletebilirsiniz. Böylece sadece zeytin yağı ve tıraş bıçağı ile tüm tüy temizliğini yapmış oldunuz. Hem tıraş kremi hem losyon hem de jilet koruyucu olarak sadece zeytin yağından faydalandınız.Tıraş


Son söylenecekler...
 • Zeytin yağı cildiniz için E vitamini içeren harika bir kaynaktır!
 • Tıraş olurken ellerinizde zeytin yağının yoğun hissini hissetmek istemiyorsanız zeytin yağını bir sprey kutusuna koyarak kullanabilirsiniz.
 • Tıraş sonrası cildinizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız badem yağı kullanabilirsiniz.
 • Eğer zeytin yağını kullanmak istemiyorsanız zeytin yağı bazlı tıraş losyonları öneririm.
Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Vajinal duş nedir? Nasıl yapılır?

Vajinal duş, vajinal akıntı ya da diğer materyali mekanik olarak temizlemek için vajina içini basınçlı su ya da başka bir sıvı ile yıkamak anlamına gelir. Öte yandan vajinal duş için kullanılan çeşitli parfümlü materyal ya da ilaç da mevcuttur.

Vajinal duş sağlıklı mıdır?
Bu sorunun tek ve kesin bir cevabı vardır: HAYIR! Özellikle gebelikten korunmak için vajinal duş uygulaması son derece etkisiz bir yöntemdir.

American Journal of Public Health dergisinde yer alan bir araştırmaya göre vajinal duş bir kadının hamile kalma olasılığını sadece %30 oranında azaltmaktadır. Düzenli yapılan vajinal duş kadının vajinadaki kimyasal dengesini bozarak enfeksiyonlara eğilimli hale gelmesine neden olur. Duş sırasında yeni mikroorganizmaların vajinaya girişine neden olunabilir. Bu mikroplar rahim ağzı, rahim ve tüplere ulaşarak ciddi enfeksiyonlara neden olabilirler. Yapılan araştırmalar düzenli vajinal duş yapan kadınlarda bakteriyel vajinozis başta olmak üzere çeşitli vajinal enfeksiyonlarla cinsel yolla bulaşan hastalıklara daha fazla rastlanıldığını ortaya koymaktadır.


Daha ciddi bir komplikasyon ise pelvik iltihabi hastalıktır (PID). Düzenli olarak avjinal duş yapan kadınlarda pelvik iltihabi hastalık geçirme riski %78 daha fazladır. PID uzun dönemde kısırlık ve hatta tedavi edilmediği taktirde hayati tehlikeye neden olabilen bir durumdur.


Bu nedenle rutin temizlik için düzenli vajinal duş yapılması sağlıklı değildir ve günümüzde kesinlikle önerilmemektedir. Vajinayı temizlemenin tek güvenli ve sağlıklı yolu vajinanın kendi kendini temizlemesine izin vermektir. Vajinadaki kimyasal denge çok hassastır ve bu dengedeki küçük sapmalar ciddi olumsuz etkilere neden olabilmektedir.
Temmuz 2013

Ece Naz Sonat  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yırtılan Lensi Çıkarmak

Gözdeyken zarar görmüş ya da yırtılmış lensleri çıkarmanın basit bir yolu:

1. Panik yapmayın. Aynaya yaklaşın ve lens parçalarının gözünüzde nerelerde olduğunu tespit edin.
Lens (Göz)

2. Eğer parça büyükse lensi her zamanki gibi gözünüzden çıkartın. İşaret ve baş parmağınızın arasında tutun.
Lens (Göz)

3. Gözünüzü sağa sola oynatın. Kenarlarda lens parçası kalıp kalmadığını kontrol edin. Göz kapaklarınızı kaldırıp altlarına bakın.
Lens (Göz)

4. Gözünüzü kapatıp elinizle ovalayın. Eğer içeride bir şeyler kalmışsa hareket edecektir.
Lens (Göz)


5. Gerekirse başka birinden gözünüze bakmasını isteyin. Bu şekilde daha sağlıklı olacaktır.

Lens (Göz)
Daha fazla

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.