Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kişisel Web Site

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mart 2017

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Teknoloji, oyun, film ve yorumlarımızın olduğu bir web sitesi açmayı düşünüyoruz. İsim konusunda önerileriniz nelerdir?

Yorumla.
yorumluyoruz.
yorumladik.

gibi kelimelerin uzantıları araştırılabilir.

yorumsitesi.
yorumblogu.
yorummekani.

gibi uzantılara da bakılabilir.

ayrıca uzantıları seçerken anlamlarına da dikkat etmek lazım şurdan inceleyebilirsiniz : aykutozdemir.com.tr/wordpress/domain-uza...
Temmuz 2016

Portal Blogger  yeni bir  gönderide  bulundu.

Merhaba arkadaşlar, böyle bir blogum var:portalblogger.com Burada kendi blogunu daha mükemmel hale getirmek isteyen Blogger'lar için araçlar, eklentiler ve ipuçları paylaşıyorum. Sizden bloguma bir göz atmanızı ve bana destek olmak için görüşlerinizi yorum yaparak dile getirmenizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Portal Blogger

description
Aralık 2014

Zafer Yarali  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2014

Turgay Çakır, bir soruya yanıt verdi.

Kullanıcı deneyimi açısından kişisel bir sitenin açılışı nasıl olmalı?

Portföy olarak kaliteli biçimde sunulabilecek kategorideyse öncelik işlere ilgili bilgi ve görsellere verilmeli. Ama bir çok kategoride çok farklı kişisel site bu başlık altına girdiği için interaktif olarak sunulabilecek görseller söz konusu değilse öncelik kişisel bilgiler ve çeşitli tecrübelerin aktarıldığı detaylara verilebilir.
Eylül 2014

Cem Turan, bir soruya yanıt verdi.

Kullanıcı deneyimi açısından kişisel bir sitenin açılışı nasıl olmalı?

Herkesin kafasını kurcalayan bu sorulardır aslında, bizleri özgünlükten uzaklaştıran. Bu soruyu sormamak bile iyi bir başlangıcın ilk adımı olabilir.
Adı üzerinde, kişisel bir site ise sözkonusu olan; sizin karakterinizi, çizgilerinizi, kişiliğinizi her çizgisi ile yansıtmalı. Darmadağınıklıyığla meşhur bir arkadaşınızın evine gittiğinizde müze gibi, her şeyin olması gerektiği yerde bir manzarayla karşılaşırsanız ilk soracağınız, evi kimin düzenlediği değil midir? Arkadaşınız evini temizlemiş olacağına ihtimal dahi vermezsiniz, belki de. Tam bir "mutfakta biri mi var? " durumu. Dolayısıyla; emanet durur, yapmacık olduğu anlaşılır ve her şeyden önemlisi size ait olmaz, dışarıdan devşirme işler.
Kendi renginizi, tarzınızı ortaya koymalısınız. Web dünyası tam anlamıyla sanal bir sunum mecrasıdır. Hiçbir kuralı yoktur, kişisel alanlar için. Her şey hayal gücünüz ve yapabileceklerinizle orantılıdır. Hayaliniz yapabileceklerinizden fazla şey üretiyorsa ya iyi bir uzman desteği ya da çok çalışma ile gerçekleştirmeniz mümkündür rüyanızı. Ama hayal yok ise sizin adınıza başkalarına hayal kurdurmamalısınız. Çünkü o siz olmazsınız.
Eylül 2014

Burak Aydol, bir soruya yanıt verdi.

Kullanıcı deneyimi açısından kişisel bir sitenin açılışı nasıl olmalı?

  • Logo'nun yeri: Logonun ortada olması ve şekli hızlıca "bir şirket ya da holding sayfası" izlenimi uyandırıyor. Tam ortada büyük ve hakim bir logo, büyük bir marka veya şirket çağrışımı yapıyor.
  • Portfolyo: Çok fazla var ve itici geliyor. Sizinle iş yapmak istesem, önce "benim sektörümde hangi işleri yaptığınız" sorusuna yanıt arardım. Ancak şu anki hali ile bunu yapamıyorum. Tek tek inceleyecek zamanım da yok mesela o zaman beni kaybettiniz. Hemen sıradaki potansiyel ile devam ederim.
  • Renk: Yeşil renk ve fotoğrafınızın olduğu kutunun çizgisi de bir yaprağı andırıyor. Hakan (@hakkan)'la aynı hisler uyandı.
  • Neler Biliyorum?: Bu kısımda sağdaki resimler yer değişmeli bence ve aralarına bir ince çizgi konmalı. Önce yetkinliği görmeliyim çünkü diğeri zaten temsili bir grafik gibi duruyor.

Kişisel Web Site
Haziran 2014

Necmettin Begiter, bir soruya yanıt verdi.

Sadece PHP kullanarak büyük projeler yapılabilir mi? Diğer web tabanlı dilleri dahil etmek gerekir mi?

Sunucu tarafinda dil olarak sadece PHP ile cok buyuk projeler yapabilirsiniz. Dahil oldugum projelerden biliyorum.

HTML/CSS/JS tarafindan bahsetmiyorum tabii, bunlar istemci tarafi teknolojiler. Ama sunucu tarafinda sadece PHP ile butun dertlerinizi cozebilirsiniz.
Milyonla sayilacak kullaniciya ulasmadan da baska herhangi bir programlama diline ihtiyac duymadan yurutebilirsiniz.

Kullandiginiz teknolojiler maddi ve insan kaynaklarindan sonra gelir, onu da soylemeden edemeyecegim. Tecrubeli tek bir programci tecrubesiz 5 tane adamin yerine gecer. Proje ne kadar buyuk olursa bir yillanmis bir de genc programciyla isleri gayet guzel yurutebilirsiniz. Bunu da dahil oldugum projelerden biliyorum.

Bu soruyu sormanizdan yola cikarak size bu konuda danismanlik edecek biri lazim gibime geliyor.
Haziran 2014

Gökhan Çancılar, bir soruya yanıt verdi.

Sadece PHP kullanarak büyük projeler yapılabilir mi? Diğer web tabanlı dilleri dahil etmek gerekir mi?

Büyük projelerde ayrıca C extensionları da kullanılmaktadır. Yani bizim kullandığımız PHP'den farklı bir yön izliyorlar. Apache'yi kendilerine göre derliyorlar, PHP de değişiklik yapıyorlar. Hız için C eklentileri yazıyorlar. Veritabanları da bizim gibi urunleri getir tabanlı çalışmıyor.

Mesela Facebook uzantı olarak php görüyoruz ama bizim kullandığımız LAMP ortamı ile alakası olmadığını düşünüyorum. Öyle bir şeyler de duymuştum.
Haziran 2014

Saint, bir soruya yanıt verdi.

Sadece PHP kullanarak büyük projeler yapılabilir mi? Diğer web tabanlı dilleri dahil etmek gerekir mi?

Sadece PHP sadece .NET gibi sınıflandırmak doğru olmaz. Web Tabanlı Projeler geliştirmek için Veritabanı + ( PHP / .NET / ASP (Gözünü seveyim) ) + Javascript + HTML + CSS olmak üzere 5 temel bacaklı yapıya ihtiyaç vardır. Olmazsa olmazlardır. İşin programlama kısmında PHP ile yapılamayacak şey yoktur. Örnek kaynak vs bulmak uygulamak geliştirmek değiştirmek son derece kolaydır.

Büyük projelerin başarısı Verilerin nasıl işlenip nasıl hızlı bi şekilde gösterildiği ile doğru orantılıdır. Asıl iş veritabanı ile görsel arayüzde biter PHP sadece arada bi taşıyıcı olarak kullanılabilir.

5 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.