Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kıskançlık

İnsan Davranışları

Kıskançlık bir kişinin veya bir ilişkinin yitirilmesinden korkulan, karmaşık bir ruhsal yaşantı ve olumsuz tutumdur. Bunun dışında başkasının sahip olduğuna kendisinin de sahip olma gerekliliğini hissettiren bir duygudur. Türk Dil Kurumu, kıskançlık kelimesini şöyle açıklamıştır: "Bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutum" Kıskançlık doğuştan değil, sonradan öğrenilen ve birçok insanı etkileyen, rahatsız eden bir duygudur.. Dozunda bırakıldığı sürece kıskançlık bir hastalık değil davranış bozukluğudur. Kişi bu konuda kendini kontrol edemezse bu davranış bozukluğu ileride depresyona sebebiyet verebilir. Kıskançlık öz güven eksikliği ve yetersizlik duygusundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Kıskançlık yaşayan birisi zaman ile değersizlik, çaresizlik, öfke, mutsuzluk ve yalnızlık gibi duyguları da yaşar. Bu davranış bozukluğu hayvanlarda da görülmektedir. Örneğin bir evde uzun süre bulunan bir kedi tüm ilgiyi kendi üzerine çektiğini hisseder. O eve ikinci bir kedi geldiğinde diğeri asabi tavırlar göstererek kıskanç olmaya başlar ve sahibini de protesto eder.

Ocak 2010

Ebru @kayalarin

Kıskanç mısınız? (eş, dost, arkadaş, sevgili)

Volkan konak mimoza çiçeğinde derya "elimde değil gülüm,elimde değil sevgilim,seni kıskanıyorum,beni affet,beni affet"yapacak bir şey yok damarımızda var..:)
Kasım 2014

Güzin Turhan @guzinturhan

Kıskanmak sizce sahiplenmek midir yoksa saplantılı bir patoloji midir?

Güvensizlik, beklenti, bencillik, sahiplenme, yetersizlik evet hepsi sebeptir kıskançlığa evet ama bir diğer sebep aslında;
Kişiye yada ilişkiye güvenilmiyor olması. Kestirip atmak istemiyorsundur, çünkü seviyorsundur. Yolunda gitmiyordur ve o dürtüye engel olamıyorsundur. "Beni sevmeyeni ben hiç sevmem" , "bırakacaksın, aklın mı yok? " yönlendirmeleri o kişi de işe yaramaz. Uçmuştur o kişi:) Sizinle aynı boyutta değildir. Ve sakin kalmak nedir unutmuştur. Sadece ilgi istiyor ve göremediğine inandığı için deliriyordur.
Şubat 2012

June @june

Bir ilişkide kıskançlık hangi düzeye kadar normal kabul edilebilir?

En başta kıskançlık olmalı.O altın kural bence.Çift birbirini kıskanmıyorsa zaten sorun büyük demektir.Ama tabiki de bir düzeyi olmalı.Bence o düzeyde şöyle olmalı karşı tarafın günlük hayatını etkilemeyecek şekilde.Aynı şeyi kendisi yaptığında bir sıkıntı yok ama karşı taraf yapınca sorun oluyorsa o kıskançlık değil de başka bir şey oluyor kanımca.Yani sen ne kadar özgürsen karşı taraf da o kadar özgürdür ve kıskançlık bir seviyeye kadar kabul edilebilir.. 
Temmuz 2011

Erol Sürmeli @erolsurmeli

Kıskançlık, güvensizlik midir? Kıskandığınız insana güvenmiyor musunuz?

Bence sewginin göstergesidir ben aşırı kıskancım
Şubat 2011

Zehra Yörük @zencefil

Kıskançlık sizce normal mi yoksa hastalık mıdır?

valla sanırım normal...ama ben o damarımı aldırdım..zamanında çok zarar verdi
Aralık 2010

Dinamik Serkan @burakkebapci

Neden Türk kızları bu kadar kıskanç?

türk erkeklerinden dolayı olabilir mi :) ?
Aralık 2009

Kubra Gokpinar @Kübra

İnsan neden kıskanır? Kıskanmak ya da kıskanılmak güzel bir şey midir?

Kıskanılmak, bizi kıskanan kişinin bizi, bizimle yaşadıklarını kaybetmekten endişe duyduğunun bir göstergesidir.. Hiç birimiz bizim için önemli değerli şeyleri kaybetmek istemeyiz.. Böyle bir ihtimal ortaya çıktığında da kıskanırız.. Ancak kıskançlık günlük hayatımızı olumsuz etkilemeye başlıyorsa ele alınsa iyi olur..

Hiç bir duyguyu ille de hissetmek zorunda değiliz ancak her duyguyu da hissedebileceğimiz bir durum er ya da geç karşımıza çıkabilir. Siz hiç kıskanmıyorsanız ya da daha önce hiç kıskanmadıysanız bir ihtimal henüz öyle bir durumla karşılaşmamışsınızdır.. Bir ihtimalle de kıskançlığın kabul görmeyen bir duygu olduğunu öğrenmiş ve reddetmişsinizdir.. Bu ihtimaller size uygun şekilde çoğaltılabilir..

Kıskanmak için kendinize izin vermiyorsanız bu psikolojik olarak zorlayıcı bir durum olabilir, aksi hallerde sorun denemez..
Kasım 2010

tuqba @tuqba

Aşırı kıskançlık hastalık mıdır? Tedavisi var mıdır?

Kıskançlık, ileriki boyutlarda ise hastalıktır. Şizofreni ve alkoliklik gibi hastalıklarla aynı gruba alınabilir. Hastalık derecesindeki kıskançlık sinirsel ve psikolojik olarak ikiye ayrılır. Bu hastalık intihar ile sonuçlanabilir. Genler ile aktarılabildiği gibi, kişilik bozukluğu ya da çevresel etkenlerle de ortaya çıkabilir.

Kıskançlık

Kişilik problemleri (özgüven eksikliği, şiddet, kişilik bozukluğu (borderline), güvensizlik) ve çevresel faktörler (baskı altında olmak, kullanılan bazı ilaçlar, takıntılar, cinsiyet ayırımı, korkular, alkol kullanımı) gibi etkenlerden oluşur.

Bu bireyler kendilerine zarar verebildikleri gibi (intihar ve şiddet) çevrelerine de zararları olabilir mesela şiddet ve paranoyak davranışlar gibi. Çocuk gelişiminde de önemli rolü olan bu psikolojik rahatsızlık, çocuklu aileler için daha fazla problem oluşturabilir. Çocuğun tepkilerinden etkilenen birey, çocucuğu da etkiler. Bilinçsizce de olsa, çocuğu yaralama, kişilik bozukluğu yaratma, şiddet ve baskı gibi olaylarla kişiliğine zarar verme ve güven eksikliği oluşturma gibi hastalıklarla da sonuçlanabilir.

Çözüm olarak ise, bireyin bunu farkedip tedaviye başlaması gerekmektedir. Bu tedavi süreci psikolojik rahatlamayı sağlamakla beraber ilaçla da tedavi edilebilir. Uygun olanı bir psikolog veya psikiyatrist ile görüşmektir. Bireyin farkındalığı oluşmuş ise kısa bir süreç içerisinde bu hastalıktan kurtulması mümkündür. Değilse önce bu farkındalığın oluşturulması gerekmektedir ve bu kişiye bağlı bir süreçtir.
Aralık 2009

Fatma Cengiz @fatma

Kıskançlık, kişinin kendine olan güvensizliğinin işareti midir?

Biraz da içinde yaşadığımız toplum hayatı ve ezici rekabet ortamı bu tür duyguları körüklüyor. Çünkü rekabet kıskançlığa yol açıyor. Çok hırslı olmak bazı yerlerde teşvik ediliyor... Aile, toplum, ekonomik koşullar ve içinde yaşanılan toplumun bilinç düzeyi, bunlar da çok etkiliyor... Aşka gelince aşktaki kıskançlığın varlığı normaldir neticede seven her insan kıskanır!..
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Othello Sendromu (Patolojik Kıskançlık) nedir?

Duygusal ilişki başlamadan kadına çok iyi davranıp, elde ettikten sonra sürekli ve paranoya derecesinde kıskançlıkla süslü sahiplenme duygusunun hiddetinden kurtulamayan, baskı ve tehditleri öldürmeye kadar gidebilen erkeğin içinde bulunduğu durumun psikoloji terminolojisindeki adıdır.

Kadınlarda da nadiren görülür ama çok nadir olduğundan genellikle erkeklere özgü bir rahatsızlık olarak incelenir.

Bu rahatsızlığa bu ismin verilmesinin nedenine gelince; Shakespeare'in ünlü eserlerinden Othello'da, oyunun kahramanlarından soylu, akıllı, güçlü ve dürüst kişilikli Othello ve karısı Desdemona birbirlerini büyük bir aşkla sevmektedir. Ancak, Iago yetkiyi kendi yerine Cassio'ya veren Othello'ya kinlenir. Othello'nun büyük aşkı Desdemona'ya verdiği ilk armağanı olan mendili Desdemona kaybetmiştir. Anlamı çok büyük olan bu armağanı Desdemona bir türlü bulamaz. Othello, karısının mendili kaybetmesinden kuşkulanmaya başlar. Mendili Othello'ya kinli olan Iago ele geçirir ve onun Desdemona'ya güvenini sarsacak bir plan kurar, başarıyla da uygular. Iago'nun planı sayesinde Othello, Desdemona'nın Cassio'yla aşk yaşadığından kuşkulanmaya başlar. Kıskançlığın ateşiyle yanıp tutuşan Othello önce Cassio'yu, sonra karısını öldürür. Ancak, bu arada her şeyin Iago'nun işi olduğu ortaya çıkar. Bunun üzerine Othello kendini öldürür ve Iago idama mahkum olur.

Kıskançlık aşkın koruyucusu olarak evrimleşti denilmesine karşın, bazı durumlarda kıskançlık bir ilişkiyi yıkabiliyor. Tıpta Othello sendromu denilen aşırı kıskançlık durumuna bağlı olarak şiddet baş gösterebiliyor.
Aralık 2013

Reyhan Yıldız @reyhanyldz

Erkeklerin kıskançlıklarıyla nasıl başedilir?

Kıskançlık iyidir abartılmadığı sürece abratı kıskançlık kıskançlık değil baskıdır. Bu kişilik problemidir. Tedavi olunması gerektir.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Kardeş kıskançlığına karşı ebeveynlerin ne yapması gerekir?

Anne-babaların kardeş kıskançlığı ile baş edebilmenin yollarını şöyle sıralayabiliriz:

Öncelikle endişelenmeyin kıskançlık doğal bir süreçtir. Sakin davrandığınız taktirde, çocuk da kardeşine sakin davranacaktır. Kardeş doğmadan önce çocuğu hazırlamak çok önemlidir. Kardeş geleceği zaman, çocuğun hayatında ne gibi değişiklikler olacağını anlatmak fayda sağlayabilir.

Çocuğun kıskançlığına karşı anlayışlı ve bilinçli olun. Örneğin çocuklar “benimle hiç oynamıyorsun” diyebilir. Bu söze karşılık “az önce sana masal anlattım ya” şeklinde cevaplar verirseniz çocuk kıskançlığının anlaşılmamasına karşı hırçınlaşabilir. Bu gibi sözlerin yerine “kardeşinle fazla zaman geçirdiğim için kızıyorsun galiba” gibi açıklayıcı sözler ile onu anladığınızı göstermeniz yeterli olacaktır.

Çocuk, bebeğe zarar verme eğiliminde ise anne-babalar bu konuda net, kararlı bir şekilde birbirlerine zarar veremeyeceklerini anlatmalılar. Ailenin bir bütün olduğu çocuğa empoze ettirilmelidir. Ayrıca çocuklara eşit zaman ayırmak yerine ihtiyaç duydukları kadar zaman ayırmalısınız.
Eylül 2012

Boraq @Boraq

Kıskançlık psikolojik bir hastalık mıdır?

Bu kıskançlığın boyutuna bağlıdır. Aslında çok normal bir duygu olan kıskançlık herkesin zaman zaman yaşadığı bir duygudur. Ama yüksek dozda olan kıskançlıklar hastalık olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu duygu insanın kendisine ve çevresindekilere zarar vermeye başlar ve tedavi edilmesi gerekir.
Ağustos 2012

ugur @uguryildizist

Bizim yaşımızda ama bizden daha başarılı olan insanları kıskanmanın üstesinden nasıl gelebiliriz?

Bizim yaşımızda ve bizimle aynı kulvarlarda olan başarılı insanları aşırı olmadıkça kıskanmak normaldir. Bu özendirici bir duygudur. ' Ben de yapabilirim' güvenini verir. Ancak bu duygunun çok yoğun olması kişinin zarar görmesine neden olur. Bu şekilde hisseden insanlar genellikle kendi başarısızlıklarını düzeltmeye çalışmaktansa başarılı olanları kıskanmayı tercih eder. Bence bu tür duygulara kapılıp kaybolmak yerine yapabileceğinizin en iyisini yapıp başarıya ulaşmak ve kıskanılmak için değil, kendinizi görmek istediğiniz yer için geliştirin..
Daha fazla

62 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.