Bilmek istediğin her şeye ulaş

Afrika

Kıta

Afrika, Avrupa'nın güneyinde, Atlas Okyanusu'nun doğusunda, Hint Okyanusu'nun batısında ve Antarktika'nın kuzeyinde bulunan kıtadır. Güney Amerika'nın doğusu, Atlas, Hint okyanusu ile Hindistan'ı içine alan bir biçimde konuma sahip olan Gondvana denilen eski bir kıtanın parçasıdır. Eski dünya karalarından birisi olan Afrika, 30.218.000 km² yüz ölçümü ile kıtalar arasında Asya ve Amerika'nın ardından üçüncü sırada gelir. Afrika adı, Kartaca'ya ilk defa ayak basan Romalılarca "Afri" veya "Africani" denilen oymakların adından esinlenerek verilmiştir. Afrika adı bu ülkeye Pön savaşları sırasında verilmiştir. O zamana kadar Yunanlı yazarlar bu kıtaya "Libya" yani "Lebular Diyarı" derlerdi. Fakat M.S. 1. yüzyılın sonlarında bu isim bütün kıta için kullanılmaya başlandı. Afrika terimi daha sonra Arapça'ya "İfrikiya" şeklinde geçmiştir.

Ekim 2014

Rıdvan Bayhan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Afrika'da Temel, Ay'da Zafer!

İnsanlığın kökeni ve geçmişe ışık tutmak amacıyla yapılan çalışmalardan çok önemli bilgiler elde edildi ve olağanüstü gerçekler gün ışığına çıkarıldı. Bu bulgular arasında biri var ki, hem bilim çevrelerinde hem de toplumun genelinde şok etkisi yarattı. UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan, Afrika kıtasının güney uçlarındaki bir kazı alanında, günümüzden yaklaşık 1,7 ve 1,5 milyon yıl öncesine ait kalıntılar bulundu. Bu iki tür Paranthropus robustus ("ape-man" olarak da adlandırıldı) ve Homo ergaster'di (erken Homo) . O güne kadar, tarihin o devirlerinde sadece tek bir insan türünün yaşadığına inanılıyordu. Fakat son bulgular, bu inanışı geçersiz kılıyordu.

531

İskelet kalıntıları yanında, insanların o günlerde bile teknolojiyi kullandıklarını gösteren kalıntıların da bulunmuş olması özellikle bilim çevrelerince çok büyük bir ilgi gördü. Bahsettiğim deliller, bir mağarada bulunmuş olan yanmış kemik artıklarıydı. Kemiklerin hepsi bir aradaydı. Bunun anlamış şuydu: Mağarada yaşayan insanlar ateşi kullanmışlar, ama onu kontrol altında tutmayı da başarmışlardı. Günümüz şartlarında önemsiz gibi görünen bu teknolojik gelişme, bazı bilim çevrelerine göre bugün uzaya gidebilmemizin temelini atmış olan bir gelişmedir. Çünkü roket yapıp başarı ile fırlatabilmemizin ana nedeni, ateşi kontrol edebilmemizdir. Bunu başaramasaydık roket yapamazdık, roket olmayınca da uzaya ve Ay'a seyahat mümkün olmayacaktı.


Kaynak: Yaşamın Sırrı DNA / Bahri Karaçay - Syf: 57
Mayıs 2014

Melis Vatansever, bir soruya yanıt verdi.

Afrika Menekşesi nasıl yetiştirilir?

IŞIK: Yetersiz ışıklanma Afrika menekşelerinin çiçek açmamasının en başta gelen nedenlerindendir. Menekşeler günde 10-14 saat ışık almalıdır. Ancak direkt güneş ışığı zarar verir. Eğer yeterli doğal ışıklanma sağlanamıyorsa, flouresan ışığı ile takviye edilebilir.

SICAKLIK: 20-25°C ideal sıcaklıktır. 15°C nin altına ve 30°C nin üstüne kısa süre dayanabilirler.

NEM: %40-50 nispi nem genellikle idealdir. Sıcaklık arttıkça nemi de arttırmak gerekir.

SAKSI: Temiz, seramik yada plastik saksılar kullanılabilir. Çok büyük saksı kullanılmamalıdır. Bitkinin kökü saksının her tarafını kaplamadan asla daha büyük bir saksıya şaşırtılmaz. Afrika menekşesi, kökler saksının kenarına ulaştığında çiçek açma eğilimindedir.

GÜBRELEME: Gübrelemenin yapılmaması ya da çok seyrek yapılması da çiçeklenmenin az olmasına neden olabilir. Azot fosfor ve potasyum oranları eşit olan ya da potasyum ve fosfor oranı daha fazla olan gübreler dönüşümlü olarak kullanılabilir. Ancak azotun üre azotu olmamasına dikkat edilmelidir. Gübreleme her sulamayla birlikte yapılabileceği gibi bir dolu bir boş şeklinde de yapılabilir. Ancak Afrika menekşesinin kökleri çok hassas olduğundan verilecek gübre miktarı önerilen dozun 1/3’i kadar olmalıdır.

SULAMA: Yumuşatılmış su ya da saf su kullanmaktan sakınılmalıdır. Menekşeler az da olsa normal çeşme suyunda bulunan iz elementlere ihtiyaç duyarlar. Ancak sudaki klor problem olabilir. Bu durumda suyun bir gece açıkta bekletilmesi klorun uçmasını sağlayacaktır. Menekşeler nemli tutulmalı asla çok ıslak bırakılmamalıdır. Sulama suyunun sıcaklığı ortam sıcaklığına yakın olmalıdır.

SAKSI HARCI: Menekşeler, köklerin kolay büyümesi için hafif ve havalı bir harç karışımına ihtiyaç duyar. Aynı zamanda harcın içinde zararlılar ve bakteriler de bulunmamalıdır. Saksı harcını yılda iki kez 1/3’ini boşaltıp yerine taze harç ilave ederek tazelemek gerekir. 1/3 torf, 1/3 perlit, 1/3 vermikulitten oluşan harç menekşeler için oldukça idealdir.

BAKIM: Her ay en alt sıradan 3 yaprağın alınması yeni yaprak oluşumunu teşvik eder. Çiçeklenme bittiğinde solmuş çiçeklerin ve çiçek saplarının alınması gerekir. Saksının her ay 90° çevrilmesi yaprak simetrisinin korunması bakımından önemlidir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Aralık 2013

Emel Gerçek, bir soruya yanıt verdi.

Nelson Mandela kimdir?

Gelmiş geçmiş en doğru, en cesaretli, en inançlı insanlardan biridir. İnsanları çok seven ve değer veren bir insan olmuştur her zaman.
İnandığı değerler uğruna 27 yıl hapis yatmış bir kahramandır.

“Hayata dair en kıymetli şey yaşadığımız gerçeği değildir. Sürdürdüğümüz hayatı önemli kılacak olan diğer hayatlara getirdiğimiz faklılıklardır. ”
(Nelson Mandela’nın 18 Mayıs 2002’de Walter Sisulu’ nun 90. Yaş günü kutlamasında yaptığı konşmadan)

Nelson Mandela

Ağustos 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Katarakt neden Afrika'da çok yaygın görülüyor?

Afrika’da sıcak hava, beslenme ve iklim koşullarının olumsuz olması nedeniyle pek çok insan genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini yitiriyor. Üstüne göz doktorlarının ve tedavi imkanlarının yetersizliği eklenince özellikle kırsal kesimlerde birçok hasta, ameliyat olamadan karanlığa mahkum yaşıyor. Afrika'da bu yüzden 10 milyon görme engellinin yarısını katarakt hastaları oluşturuyor.
Haziran 2013

Samet Polat, bir soruya yanıt verdi.

AFRİKA yazıp Afrika'ya 5 TL yardımda bulunmak için 5601'e gönderin.

Bıkmadınız soygundan sömürüden karşınızda deniz fenerleri dururken hala oraya buraya diye safça gönderdiğiniz şeylerin aslında kimin cebini doldurduğuna bakmamaktan bıkmadınız
Haziran 2013

Samet Polat, bir soruya yanıt verdi.

Afrika açlıktan tükenmek üzere, ama dünya sessizce seyrediyor bebeklerin ölümünü. Çok acımasız bir hayat. Afrika'yı tüm dünya elele verse kalkındıramaz mı acaba?

İşlerine gelmiyor çünkü üçüncü dünya ülkeleri olmasa ömrü tükenmiş teknoloji artıklarını nereye pazarlayacaklar ?
Mayıs 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Güney Afrikalı olimpiyat atleti Oscar Pistorius, sevgililer gününde kız arkadaşını bilinçli bir şekilde mi öldürmüştür?

Oscar Pistorius, kız arkadaşını öldürdüğü iddiasıyla kasten insan öldürme suçuna göre yargılanmıştır. Verdiği ifadede kız arkadaşını hırsız zannettiği ve bu nedenle onu başından ve kolundan vurduğunu öne sürmüştür. Ancak olayda hiçbir görgü tanığı yoktur. Olayda ciddi şüphe olmakla beraber savunmanın sağlamlığı ve görgü tanığı olmaması, şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince Oscar'ı kurtarmıştır. Olay vuku bulduğu sırada bizler de orada olamadığımızdan veya görsel bir takım deliller olmadığı için bu soruya kesin bir cevap veremeyiz. Ancak eli silahsız birini hırsız da sanmış olsa da, makul bir korku heyecanı da göze aldığımızda yine başından vurması pek olası değildir. Fakat yine de takdir, olaya daha iyi olan bağımsız ve tarafsız mahkemeye aittir.
Mayıs 2013

Caner Acu, bir soruya yanıt verdi.

Güney Afrika’nın 'altın çocuğu’ olarak ünlenen ve cinayetten yargılanan atlet Oscar Pistorius'un durumu ne olacak?

Nihai duruşması 4 Haziran'da olacak Pistorius şu an kefaletle serbest bırakılmış durumda. Sevgilisini hırsız sandığı için öldürdüğünü iddia ediyor ama dediklerinin doğrulayacak pek bir şey yok. Bu işten kurtulsa bile spor hayatı çok büyük ihtimalle bitti diyebiliriz.
Mayıs 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Nelson Mandela kimdir?

Nelson Mandela
1918 doğumlu Nelson Mandela, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin seçimle iktidara gelen ilk devlet başkanı olarak tarihe geçmiş biridir.

öğrencilik yıllarında siyasi olaylara karıştığı gerekçesiyle okuldan uzaklaştırılan Mandela, ileride bir süre polis olarak görev yaptı.1942 yılında üniversiteden mezun olarak avukat oldu. böylece ülkesinin ilk siyah avukatı olma özelliğine sahip oldu. Nelson Mandela, ırk ayrımcılığına son derece karşıydı. gençliğinde bu alanda bir takım faaliyetlerde bulundu. örneğin ırk ayrımcılığına karşı kurulan Afrika Milli Kongresinin Gençlik Birliğine başkan seçildi. bu süreçte siyahların kurtuluş hareketinin liderlerinden oldu.

Nelson Mandela’nın faaliyetleri bunlarla kalmadı. mücadelesini bir üst aşamaya taşıyarak ırkçılığa karşı silahlı direnişi başlattı. ülke dışına çıkarak destek aradı. Afrika ülkelerinden ve sosyalist ülkelerden silah ve para yardımı aldı. ancak ne var ki ülkesine döndüğünde 1964 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. suçu, izinsiz yurt dışına çıkmak, halkı kışkırtmaktı. fakat bu mahkumiyet ona büyük bir ün getirdi. O artık ırk ayrımcılığına karşı mücadelede Afrikalı siyahların idolü olmuştu. Artık dünyanın en ünlü mahkumuydu.

Güney Afrika Robben Adası’nda 27 yıl hapis yattı. 1990 yılında şartsız tahliye olduğunda 71 yaşındaydı. Hapisten çıkınca en büyük isteklerinden birini gerçekleştirmek için harekete geçti ve demokratik Güney Afrika’yı kurdu. 1994 yılında Güney Afrika’nın ilk siyah devlet başkanı seçilen Mandela, Güney Afrikalıların özgürlük savaşçısıdır. aldığı onlarca ödülle de bilinen Mandela 1993 yılında Nobel Barış Ödülüne de layık görülmüştür.
Nisan 2013

Osman Tüysüz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Antenlerinizi Sanal Aleme Çeviriniz!

İnternet devi Google, Güney Afrika’da Cape Town’da ilginç bir proje başlattı. Kullanılmayan tv frekansları üzerinden, geniş bant desteğiyle internet hizmeti sağlanıyor. Bölgede yaşayan insanlar, bu yolla TV kabloları üzerinden sağlanan internet servisini kullanarak online olmaya başladılar bile. Söz konusu hizmetten okullar da yararlanabiliyor.

Aslında bu, oldukça basit bir yenilik. Devre dışı olan televizyon frekanslarının bant genişlikleri data aktarımına son derece uygun. Bu ücretsiz frekansların bir diğer adı da ‘beyaz boşluk'. Google Güney Afrika Müdürü Fortune Sibanda, proje için bu ‘beyaz boşluklar'ı kullandıklarını söylüyor.

Sibanda, "Bu yeni teknoloji, İnternet hizmetlerini iletmek için tv kanalları arasındaki boşlukları kullanıyor. Pilot projede amacımız, ana kullanıcıları rahatsız etmeden internet verilerini beyaz boşluklar üzerinden aktarabilmek" diyor.

PROJENİN ZORLUKLARI
İlk anlatışta kulağa kolay geliyor olsa da aslında durum pek öyle değil. Zira mevcut tv antenleri internet sinyallerini çözemiyor. Bu nedenle yeni bir teknoloji geliştirilmesi gerekiyordu.

Fortune Sibanda, "Güney Afrika'da bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir alıcı geliştirdik. Çünkü buradaki gereçlerin son derece dar frekans alanlarında çalışabilmesi, yani hangi frekansın boş, hangisinin ise dolu olduğunu ayırt edebilmesi gerekiyor. Her bölge için özel alıcı geliştirmek, burada bizi bekleyen en önemli görevdi" şeklinde konuşuyor.

İNTERNET, OKULLARDA DA KULLANILABİLİYOR
Çeşitli yerel örgütler de bu proje üzerinde çalışmaktalar. Güney Afrika Telekomünikasyon düzenleme kurulu, üniversiteler ve diğer eğitim kurumları gibi. On okul yeni internet teknolojisine bağlandı. Söz konusu okullarda internet vericisinin televizyon yayınını bozmaması için özel ölçüm cihazları takıldı.
Nisan 2013

Emin Kuş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Uganda nasıl bir ülkedir?

Çoğumuzun sadece Hababam Sınıfından bildiği Uganda , Afrikanın doğusunda bulunan verimli topraklara sahip bir ülke... Komşuları Kenya, Güney Sudan, Demokratik Kongo ve Ruanda olan bu ülkenin sınırları küçük ve denize kıyısı yok .Başkenti Kampala ile ilgili şunları söyleyebilirim; Resmi dil İngilizce ve Luganda(yerel dil). İnsanları çok sıcakkanlı ve beyazlar için hiçbir güvenlik tehlikesi bulunmuyor. Halk sıcakkanlı olduğu kadar da güvenilmez , fakirliğin verdiği sıkıntılar üçkağıtçılık yeteneklerini geliştirmiş. Beyazlar için tek sorun para ile ilgili meselelerde daha dikkatli olmaları ve kazık yememeleri çünkü bu insanlar beyaz gördüğü zaman gözlerinde dolar işareti çıkıyor ve dolardan başka hiçbir şey düşünmüyorlar.

Ülkeler

Para birimi shilling , her taraf Forex kaynıyor rahatça dolar bozdurabilirsiniz. Vize 50 dolar ve girişte alınıyor.Ulaşım aracı olarak en iyisi Boda Boda dedikleri motosikletler, trafik hiç akmıyor bu nedenle taxiler çok mantıklı değil, motosikletler aralardan hızlıca sizi götürüyor. Halk tam bir eğlence delisi , cumartesi günleri akşamdan sabaha kadar diskolarda barlarda eğleniyorlar. Sanayi, ticaret vb işlerin çoğu Hintlilerin elinde, Hintli sayısıda bayağı fazla . İklim olarak mükemmel bir yer. Her taraf yemyeşil , sıcaklık hiç bunaltmıyor ve üşütmüyor (yıllık 20-30 derece arasında değişiyor) . Mevsimler az yağmurlu ve yağmurlu olarak 2'ye ayrılıyor yani her zaman yağmur var. Yağmurlar günde 2-3 kez yağıyor ve hemen kuruyor . Gezilecek yerler:
 • Türk restoranlarına uğramamak olmaz . Kyoto restoran, İstanbul restoran ve Vitamin Cafe oradaki Türk restoranlarından birkaçı ..
 • Victoria Gölü
 • Entebbe Hayvanat Bahçesi
 • Rafting
Daha bir sürü anlatacak var ama sıkıcı olmasın diye kısaca özetledim .
Nisan 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

ECOWAS örgütünün amacı nedir?

ECOWAS, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'dur. 28 Mayıs 1975 tarihinde imzalanan Lagos Antlaşması ile kurulmuştur. ECOWAS'ın amacı, ekonomik ve ticari sendika aracılığıyla büyük ticari bir blok oluşturmak ve üye ülkelerin kendi kendilerine yetebilmelerini sağlamaktır. Üye ülkeler:

 • Benin
 • Burkina Faso
 • Yeşil Burun Adaları
 • Gambiya
 • Gana
 • Gine
 • Gine Bissau
 • Fildişi Sahili
 • Liberya
 • Mali
 • Nijer
 • Nijerya
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Togo
Nisan 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Afrika'da iş kurmak için iyi olan ülkeler nelerdir?

Hangi sektör olduğuna göre değişir. Ama Gana ve Güney Afrika'da madencilik çok gelişmiş ve bu tarım ve enerji sektörlerini de etkiliyor. Bu ülkelerde bu tarz yatırımlar mantıklı olabilir.
Daha fazla

25 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Zambiya

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt