Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kıyamet Günü

Dinler

Bu başlıkta aşağıdaki maddeler vardır: Mahşer Dini anlamda kıyamet günü için Kıyamet Günü (eser) Michelangelo'nun eseri

Kasım 2014

Rıdvan Bayhan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kıyamet Kaç Çeşittir?

Hollywood’da sıklıkla işlenilen temalardan bir tanesi kıyamettir. Kelimeye dinlerin yüklediği anlamda, insanlığın ve evrenin sonunun geldiği türden kıyametler değildirler bunlar, ama insanlığın tamamının ya da büyük bir kısmının hayatını kaybettiği veya kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığı senaryorlardır. Bu senaryolar da genelde iki türlü işlenir: Apokaliptik (kıyamet senaryosu) ve Postapokaliptik (kıyamet sonrası senaryosu). Apokaliptik senaryolar henüz kıyametin gerçekleşmediği, gerçekleşme tehdidinin var olduğu ve insanların buna hazırlandığı, en nihayetinde de görsel efektlerle süslü, dehşeti gözler önüne sermeye gayret eden sahnelerle süslü senaryolarken Postapokaliptik senaryolar kıyametin çoktan gerçekleştiği, kalan insanların çeşitli açmazlar yaşadıkları, hayatta kalma mücadelesi verdikleri ve kıyametten arta kalan olumsuzluklarla mücadele ettikleri eserlerdir.

Aslına bakarsanız bilimkurgu sinema türünde çokça beğenilen yapıtlar genelde kıyamet ya da kıyamet sonrası senaryolarıdır. Örneğin Terminator, Matrix Üçlemesi, War of The Worlds, Independence Day, World War Z, 12 Maymun, Yarından Sonra… 1990’lardan önceki sinemaları da listeye katarsak bu liste epey bir uzar gider.

Peki bunca kıyamet senaryosunun hepsi birbirine benzemekte midir? Hepsi insanlığı aynı boyutta mı tehdit etmektedir? Kaynakları arasındaki farklar nelerdir? Daha da mühimi bir yerlerde bu konuları düşünüp de bu senaryoları değerlendiren, sınıflandıran birileri mevcut mudur?

Aşağıdaki video, Douglas Adams’ın aslında bir radyo tiyatrosu olarak yazdığı ancak beyaz perdeye de aktarılan Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı filmden bir sahneyi içeriyor: Dünya’nın komple yok oluşu.

Yazının tamamı için:acikbilim.com/2014/11/incelemeler/kiyam. . .
Mart 2014

Seda Atadan, bir soruya yanıt verdi.

Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Kıyamet gününden sonra hayatın boyunca yemek üzere seçeceğin 5 yiyecek ne olurdu?

  • Bonfile
  • Pirinç Pilavı
  • Kıymalı bezelye
  • İncir
  • Patlıcan Musakka
Mayıs 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

21 Aralık 2012 tarihini diyanet nasıl yorumluyor?

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu tür batıl, sahte, hurafe kıyamet senaryolarına itibar edilmemesini istedi. Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinin ’Dini sorular’ bölümündeki sorular üzerine yayınlanan fetvada, kıyametin ne zaman kopacağının bilinmediği, Hz. Muhammed’in kıyamet zamanına ilişkin bazı önemli olay ve belirtiler hakkında açıklamalarda bulunduğu belirtildi.

Aralık 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Mayalar kimdir? Tahminlerini neye göre yaparlar?

Maya Uygarlığı bugünkü Meksika'nın güney bölgelerinde 5 devlet halinde kurulmuş bir uygarlıktır.Mimari,sanat ve özellikle astronomiyle ilgili büyük gelişmeler göstermiştir.Amerika'nın keşfedilip sömürülmesinden sonra Mayalar ortadan kaldırılmıştır.

Kehanetlere gelecek olursak 2003 yılında da benzer şekilde Nibiru gezegenin dünyaya çarpacağı söyleniyordu.O tarihte hiç bir şey olmadı ve bu sefer 21 Aralık 2012 günü Maya takvimi ve kehanetlerle ilişkilendirilmeye başlandı.

Aralık 2012

Boraq, bir soruya yanıt verdi.

21 Aralıkla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Şuan itibariyle 21 Aralıkta bulunmaktayız ve görüldüğü üzere herşey fasa fiso çıktı. Sabah karlı ve güzel bir olacak...

Aralık 2012

Bilgi Akkuş Hunca  yeni bir  gönderide  bulundu.

YÜZBİNLER şİRİNCE'YE AKIN ETMEYE BAŞLADI. sEMRA öZAL'DA BUNLARIN İÇİNDE. KOCANA KAVUŞACAKSIN KORKUN NE?

Şirince Kıyamet’e Hazır

Şirince... Adı gibi şirin ve doğası ile harika küçük bir köy. Selçuk'a bağlı olan Şirince'nin normal nüfusu 500 civarında... Oysa şimdi tam bir nüfus patlaması yaşanmaya ba�...
Kasım 2012

Osman Akyüz, bir soruya yanıt verdi.

Kıyamet gününden sonra hayatın boyunca yemek üzere seçeceğin 5 yiyecek ne olurdu?

Hamburger,Pizza,yoğurt Çorbası,Bonfile,Helva içecek olarak da limonata,soğuk şeftali aromalı çay(ice tea şeftali),serin su,soğuk limon aromalı çay(ice tea limon),Altın kılıcın kefiri

Ekim 2012

Melis H, bir soruya yanıt verdi.

Kıyamet gününden sonra hayatın boyunca yemek üzere seçeceğin 5 yiyecek ne olurdu?

Patates kizartmasi,bezelye,semizotu,bulgur pilavi,muzlu pasta

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.