Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kızlı Erkekli

Kızlı Erkekli Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Haziran 2017

Kaan Ova, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

İlişkide heyecan kalmaması demek bazı kaynaklara göre iki tarafın birbirini daha az arzulamasından kaynaklanır yani birbirine hediye almak iki tarafın tekrar birbirlerini arzulamasını sağlamaz. İlişkiyi ayakta tutan asıl şeylerden birisi cinselliktir. Bu ilkel beyinden gelen birşey olduğu için insanların aşk dedigi şeyde cinsellikten ibarettir, yani birbirini arzulamak. Heyecan kalmadıysa cinsellige önem vererek ilişki ayakta tutulabilir. En azından bu yönden bakıldıgında dogru geliyor. Ama genel olarak ülkemizde evlenmeden cinsel açıdan bi ilişki yaşamak tabu olarak görüidüğünden ters ve ya yanlış karşılanabilir. Hatta bazılar tarafından çok büyük tepki alınabilir. Ama ilk insandan beri ve hatta hayvanlar alemi de göz önüne alındıgında cinsellik gayet dogaldır ve ilişkide kesinlikle ihtiyaç duyulan birşeydir.
Haziran 2017

Damla Çelik, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Çok zor ama denenir oluyorsa olur. Olmuyorsa zorlanılmaz.
Mart 2016

Yunus Aras, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Vuracan kırbacı Vuracan kırbacı bak o zaman göreceksin heyecanı yok vuramam kırbacı dersen o zaman göreceksin vuranı. .
Mart 2016

Ali Sinan Demirörs, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

''Ona küçük süprizler yapın'' repiği geldi aklıma : D Şaka bir yana bazı şeylerin büyüsü bozulunca geri gelmiyor. ''Bitince bitiyor işte'' repliğiyle kapatıyorum :)
Ocak 2016

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Ayrılarak tabi . En azından bir taraf için heyecanlı olabilir.
Kasım 2015

Bora Kasap, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Eğer ki partneriniz psikolojik bir rahatsızlığa sahip değilse ve buna rağmen partnerinizi heyecanlandıramıyorsanız emin olun eksik sizdedir. Onu canlandırmaya çalışmak için onu değiştirmeye çalışmak gibi bir yanılgıya düşmeyin. Onu heyecanlandıracak şey sizin değişmenizdir. Karşınızdakinin ihtiyaçlarını karşılayabildiğinizden emin olun.
Kasım 2015

Mavi Anka, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

İyi de ben şimdi anlamıyorum, şöyle yanıtları bi okudum, sanki bu yazılanları iki taraf birden okuyormuş gibi yazılıyor. Bunları yaparsın karşı tarafı heyecanlandırırsın da, sen ne olacan? Dahası zaten soruyu soran taraftır genelde artık heyecan duyamayan taraf. Bu şekilde davranarak karşındakini heyecanlandırırsın evet, kendine daha çok bağlarsın evet, ama sonuç olarak tüm bunları yaptıkça beklentileri büyüyen taraf sensindir. Bu da zamanla bıkkınlık yaratmaya başlar. Bir de cinsiyetçilik de var bu konuda, misal erkeğin her zaman kadından daha aktif olması yönünde bir cinsiyetçilik var. Özellikle kadınlar bunu kabullenme konusunda çok hevesliler. Ne yalan söyleyeyim, ben ilişkide monotonlaşmadan önce başka bir evre olduğunu düşünüyorum, tembellik evresi, diğer bir deyişle kaybetme korkusunun bittiği evre. Soruya ilişkide karşı tarafı heyecanlandırmanın yanısıra, seni heyecanlandırabilmesi için onu nasıl harekete geçirebilirsin açısından bakarak birtakım yanıtlar vermeyi deneyeceğim.

1) Eğer ilişkini sürekli rol yaparak, sürekli kendi düşüncelerini içine atarak, sürekli aman kırılmasın türünde nazikvari tavırlarla yürütmüşsen bugüne kadar ve karşındakini buna alıştırmışsan, öncelikle işte o güne kadar kullandığın o aynı nazikvari tavırı bir de bunu itiraf ederken kullanmalısın.Birinci kural, kendin olmaktan asla korkma.

2) Ona "Sana verdiğim bütün sözleri unut. " diyebilecek kadar cesur olmalısın. İlişkiyi başa sarmanın en önemli kurallarından biri, "karşındakini ilişkinin başlangıç aşamalarında kaybetmemek için içinden gelmeyerek verdiğin sözleri geri almak".İkinci kural, asla söz verme.

3) Ona asla "değişmesi gerektiğini" söyleme. Değişmesi için elinden geleni yap fakat ondaki bu değişimleri asla kendine yorma. Senden ötürü bile olsa, yaşadığı değişimleri, onun kendi başarıları olarak gör, ki aslında gerçekte de böyledir, yani aslında söylemek istediğim, ondaki olumlu değişimlerin senden kaynaklandığı kibrine kapılma.Üçüncü kural, değişimi zamana bırak.

4)
a) Eğer karşınızdaki bir kadınsa, sizden bir sürpriz beklediğini açık açık dile getirdiğinde, "ama o zaman sürpriz olmuyor ki" şeklinde düşünme, bir sürpriz hazırla, belki bir sürpriz yapacağını biliyor olabilir ama bu sürprizin "ne olduğu" konusunda hala bir fikri olmayacaktır, sürprizin içeriğini şaşırtıcı kıl, sürprizlerin zamanlama konusunda değil, içerik konusunda şaşırtıcı olun ve "genelde, " sürprizin içeriği onun hobileriyle alakalı değil ilişkinizdeki hatıralarla alakalı olsun. Kadınlar zihinsel sürpriz beklerler.

b) Eğer karşınızdaki bir erkekse, sizden bir sürpriz beklediğini açık açık dile getirmeyecektir, çünkü kazara ona bir sürpriz yapacağınızı ifşa etmek, hevesinizi kırmak ya da daha da kötüsü inadına sürpriz yapmamanız gibi bir durumla karşılaşmak istemez. Ama kadınların aksine, bir erkeğe asla beklediği bir anda sürpriz yapmayın, Sürprizin içeriğiyse "genelde" onun hobileriyle alakalı olsun, ilişkinizdeki hatıralarla alakalı değil. Erkekler fiziksel sürpriz beklerler.

c) Sürprizleriniz asla partnerinizde kişisel anlamda bir değişiklik yaratmak amacı gütmesin. Bunun aksine, sürprizleriniz, sizde bir değişim olduğunu gösterecek içeriklere sahip olmalı. Örneğin; Bir erkek olarak daha duygusal ya da anlayışlı olabildiğinizi veya bir kadın olarak daha cesur ya da ona karşı daha utanmaz olabildiğinizi gösterecek şeyler.

Ya da karşınızdakinin sizden beklentilerini biliyorsanız sürprizlerinizi bu beklentilerin şaşırtıcı oranda üstüne çıktığınızı gösterecek şekilde hazırlayabilirsiniz.Dördüncü kural, sürprizleri kendi karakterinize değil, partnerinizin arzularına göre hazırlayın.

5) Altın kural, partnerinizin sizinle beraber değilken ya da yanınızda değilken nasıl bir insan olduğuna kafa yormayın, onu sorgulayacaksanız, yalnızca size karşı davranışları konusunda sorgulayın. Bırakın başkalarına nasıl davranıyorsa davransın, egonuzu onunkiyle bütünleştirmeyin.Beşinci ve altın kural, partnerinizin diğer insanlar tarafından nasıl biri olarak göründüğü sizi ilgilendirmesin.
Ekim 2015

Sedef Say, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Başka birini bulun. Birbirinizin hayatını cehenneme çevirerek heyecanlanmaktansa, birey olun, kendi kendinizle kalın.
Ağustos 2015

Escapist, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Yaprağın ağaca, ağacın yaprağa doymasıyla ilgili okuyup hatırlamadığım bi mottoyu hatırlatıyor soru (cümleleri de garip kurmazlar mı bazen).
Mart 2015

Rukiye Koksal, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Sorunun muhattabı nerde? Ilişkinin boyutu ne durumda merak ettim. 😊 Bu kadar yorumdan sonra ilişki canlanmadıysa geçmişler olsun.
Mart 2015

Thecrazyhands, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

İnsan hayatında her şey monotonluğun tehditi altında diye düşünüyorum. Sıradanlaşma, aynılaşma ve tekrarlanma gibi durumlar her konuda olduğu gibi ilişkide de ilgiyi heyecanı köreltebiliyor. Kendimden 2 örnek vereyim;

NewYork'daki ilk günüm aklıma geldi. Metrodan indim yürüyen merdivenlerden Times meydanına çıkıyorum gündüz vakti, içimde acayip bir heyecan sanki kız arkadaşımla buluşacakmışım gibi :) neyse artık meydandayım her yer ışıl ışıl devasa binalar vs tüylerim diken diken güneşe rağmen o ışıltıyı unutamam binalardaki. Hayran hayran bakıyorum etrafa. 1. Gün, 2. Gün, 3,4,5 derken olay tamamiyle aynılaştı ve benim için etkisini yitirmeye havasını kaybetmeye başladı. O saatten sonra NY benim için alışılagelmiş ışıltıların şehriydi. Artık heyecanı katacak başka şeyler lazımdı şehre dair.
Diğer örnek ise kız arkadaşımla olan monotonluk; cafeye git sohbet muhabbet, sinemaya git film izle, boğaza git çay kahve iç, haftasonu kahvaltıya git vs. ee bunlar bisüre sonra sadece mekanın değiştiği ama içeriğin aynılaştığı durumlar değil mi? Öyle olunca ilişkiye heyecan katacak başka şeyler gerekiyor. Ara sıra ufak hediyeler, belki bir kinder suprise çikolata :) , ruhunu okşayacak gönlüne hitap edecek samimi sevgi cümleleri, en sevdiği sanatçının konserine bilet, belki statta bir futbol maçı heyecanı, sahilde kısa yürüyüşler, habersiz iş çıkışı yemeğe götürmeler şeklinde uzatılabilir heyecanı canlandırabilecek detaylar... Yani bence heyecan dediğin şey süreklilik arz eden durumlarda aranmaz, ara sıra olan, tahmin edilemeyen, ön görülemeyen sürprizler/zamanlamalar ile pişirilen bir duygudur ilişkideki heyecan. . .
Mart 2015

Seda Kuyucu, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Kırmadan dökmeden süresiz bir ayrılık deneyin. Eğer 1 hafta sonra ikiniz de özlemişse...

Demek istediğim 1 haftalık süre zarfında, heyecan niye gitti, neyi yanlış yapıyoruz gibi soruların cevaplarını arayıp bulursa iki taraf da çözülür. Sadece tek taraf düşünüyorsa bu durumu, zaten bitmiş.
Mart 2015

Fazlı Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Vericeksin odunu vericeksin odunu... Anlasın heyecan nasıl oluyomuş. : D
Ocak 2015

Ismail Barış Salman, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Aşk asla yetmez (Aaron Tim Beck) ! Bu söz aynı zamanda Beck'in ilişkilere ilişkin kitabının ismi.
Aşkın ömrü her zaman tartışmalara konu olmuştur. Çünkü aşkın sonsuza dek sürmesi ve bizi hep mutlu etmesini bekleme eğilimindeyiz. Ancak aşk tek başına hiçbir şeye yetmiyor. Belki ölmüyor da ama kesinlikle zaman içinde dönüşüyor. Bazen sevgiye, şefkate, bazen de öfke ya da nefrete... Neye dönüşeceği aşka harcanan çabaya göre değişiyor.
Aşkın dönüşümünde eşlerin birbirlerine ilişkin varsayımlar ve beklentileri de önemli rol oynuyor.
Heyecanlı olmadığını varsayıyorsunuz ve canlanmasını bekliyorsunuz, en azından bu cümleden bunlar anlaşılıyor. Gerçekten ne hissettiğini partnerinize sormayı deneyerek ve onun için neler yapabileceğinizi öğrenmeye çalışarak başlayabilirsiniz.
Her ilişkinin kendine özgü özellikleri vardır, sorunları gidermek için hap gibi, formüllerden oluşan çözümler aramak beyhude çabalar olacaktır.
Daha fazla

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.