Bilmek istediğin her şeye ulaş

Klasik Gitar

Enstrüman

YÖNLENDİR Gitar

Temmuz 2014

Azat Toğluk @azattogluk

Gitar çalmaya yeni başlayanlar için tavsiye edebileceğiniz çalışma metodu ya da egzersiz amaçlı parçalar nelerdir?

Youtube da selim ışık kanalını takip edin. Şimdiye kadar izlediğim en iyi eğitim videosu gitar için. Gerçi elektrik gitar üzerinden anlatıyor genelde ancak klasik gitar içinde temel olarak yol yöntem aynı zaten derslerde elektrik gitar ile klasik gitar benzerliğini göreceksiniz ve Selim İşık bunuda gayet net anlatmış tam detaylı 100 video var. En iyi Türkçe kaynak bence .
Mart 2014

cancilar.net'>Gökhan Çancılar @gokhancss

Klasik ve elektro gitarı aynı dönemde öğrenmek/çalmak mümkün müdür?

Klasik gitar ile elektronun her ne kadar akort yapısı ve perdeleri aynı olsa da, elektro gitarın sapının nispeten dar, tellerinin yumuşak ve manyetikle çok zayıf sesleri bile iletebilir olması teknik anlamda farklılık yaratıyor. Sonuçta farklı kulvarların enstrümanları bunlar. İkisini de aynı anda öğrenebilirsiniz, bunda sorun yok. Ama eğer çok uzun tırnak ile klasik gitar çalıyorsanız hata buradadır. 2mm.'yi geçmeyecek bir tırnak ile teli daha rahat kavrayabilen ve daha hacimli bir ses veren sese sahip olabilirken, aynı zamanda pena ile de çok rahat bir şekilde elektro çalabilirsiniz. Kısa tırnakla çalmak zordur ama sizi bir süre sonra daha hakim kılar.
Mart 2014

Beşire Mansız Tozar @besiremansiz

Halk eğitimde gitar kursuna gidiyorum yaklaşık 4 aydır. Bunun yanında kendimi geliştirmek için neler yapabilirim?

Grup kurun ya da bir gruba girin. Hem eğlenir hem de gelişirsiniz, yeterli repertuarı oluşturduktan sonra hatta para bile kazanabilirsiniz. Bir de günde en az 2 saatinizi çalışmaya ayırmalısınız.
Temmuz 2013

Burak @burakiik

Gitarım yere düştü ve burgu yerinden kırıldı. Burguların olduğu kısım tamamen koptu. Tamir imkanı var mı? Tahmini ne kadar masraf olur?

Benim de başıma gelmişti. Genellikle ekonomik gitarların kafa kısmı ayrı bir parça ahşaptan yapılır ve sapa yapıştırılır. O kısım bir zayıf noktadır ama gayet güzel de yerine tekrar yapıştırılabilir. Benim gitarım kırıldığında (Aria marka bir klasik gitardı) Ankara'da o tamiratı yapan sayılı sazcılardan birine götürmüş ve gerçekten çok ucuz bir fiyata mükemmel bir tamirat yaptırmıştım. Benim kanaatim o tamiratı 50TL altı bir fiyata yaptırabilirsiniz. Yayınladığınız pic görülemiyor, dolayısıyla kafanın tamamen kopmuş olduğunu düşünüyorum.
Mayıs 2013

A. Sakin @abdullahkaratas

Klasik gitarla akustik gitar arasındaki farklar nelerdir?

  • Akustik gitarların telleri metalden yapılmıştır. Klasik gitarın ise üstteki 3 teli metal alttaki 3 teli ise naylondur. Dolayısıyla akustik gitarın telleri daha serttir ve yeni başlayan biri tellere basmakta zorlanabilir.
  • Klasik gitarın klavyesi düz ve akustik gitara göre daha geniştir. Akustik gitarın klavyesi ise 1. perdeye doğru gittikçe incelir.
  • Akustik gitarın gövdesi nispeten klasik gitarınkine göre daha geniştir.
  • Akustik gitar genellikle penayla çalınırken, klasik gitarda pena yerine parmaklar (p-i-m-a) kullanılır.
  • Klasik gitar daha çok klasik parçaları (Rodrigo, Beethoven, Bach gibi.) çalmak içindir, Türkçe pop şarkılarında da kullanılır (Yaşar'ın, Ege'nin şarkıları vs.). Akustik gitar ise daha çok rock müzik şarkılarını (Şebnem Ferah, Mor ve Ötesi, Yaşar Kurt şarkıları gibi) çalmak içindir.
Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Türk gitaristlerden hangisini en başarılı buluyorsunuz?

Türküleri severim, ama Gitarı da severim..

Lise yıllarında Rock müzik dinliyordum önce eski türkülerin yeni okunmuş biçimleri çok hoşuma gidiyordu sonra o ezgilerin orjinallerini dinlemek isteyip bir çok farklı ustaya rastladım ve hepsini dinlemekten çok da keyif aldım.

Benim Gitar konusunda en başarılı bulduğum kişiye gelince Erkan Oğur'u tek geçerim. Perdesiz gitarı ve ezgileri her zaman beni büyüledi ve büyülemeye de devam edicek.
Dinlemeden geçmeyin çok çok seveceksiniz..
Aralık 2012

Bektaş Akar @bektasakar

Gitar çalmak yetenek işi midir? İsteyen herkes çalabilir mi?

Ulaşmak istediğiniz seviyeye göre az biraz - süper çok arası yetenek ister tabii. Biraya çerez üç beş parça çalıp söylemek istiyorsanız çok bir yeteneğe ihtiyaç yok, yalnız o seviyede bile ne kadar az yetenek varsa o kadar da çok çalışmak gerekir. Yok "Ben gitar virtüözü olmak istiyorum" derseniz, tabii ki tüm enstrümanlarda olduğu gibi gitarda da üstün yetenek sahibi olmanız gerekir. Sonuçta az biraz yetenek ve çok çalışmayla kendinizi ve arkadaşlarınızı eğlendirecek kadar çalabilirsiniz.
Temmuz 2012

Aleks Mutlu @aleksmutlu

Havaların ısınmasıyla birlikte gitarlara nasıl bakım yapılmalıdır? Malum sıcaklar yüzünden ellerde aşırı bir terleme mevcut olduğu için hem teller daha hızlı kararıyor, hem de klavye kirleniyor. Önüne geçmek için ne yapılmalı?

Klasik gitar için konuşmak gerekirse çalıştıktan sonra gitarın tellerinin kuru bir bezle hafifçe silinmesi tellerin terden dolayı zarar görmesini azaltacaktır. Ayrıca tellerin ömrünüde uzatır.
Klavye temizliği için ise ben telleri biraz gevşetip, telleri sapın sağına ve soluna yasladıktan sonra klavyeyi önce nemli bir bezle siler, sonra kuru bir bezle de nemli kalmaması için klavyeyi tekrar silerim. Aynı işlemi gitarın gövdesi içinde yapıyorum. Ben kullanmadım ama klavye temizliği için limon yağı kullanıldığını da duymuştum.
Mayıs 2012

Mustafa Miraç Han Yıldırım @hanmirac

Ahmet Kanneci kimdir?

Müzik

Ahmet Kanneci klasik gitarda sık sık adından söz ettiren usta Türk klasik gitar virtüözüdür. Anadolu ezgilerini gitarla yorumlamıştır.
Müzik hayatına geç yaşta atılmasına rağmen yeteneği ve gitara olan ilgisiyle oldukça başarılı olmuştur.
Kararlılığı sayesinde, fedakarlığı göze alarak; güzel giyinmekten, sinemaya gitmekten vazgeçip zamanını bütçesini bu işe ayırdı ve başarıyı yakalaması hiç de zor olmadı.

Ahmet Kanneci anlatıyor:
20 yıl önce ilk gitarını aldığı günü ve yeri çok net hatırlıyor Kanneci: "Ucuz, sıradan bir gitardı. Mamak Çarşısı’nda hem meyve hem kırtasiye satan bir marketten aldım." İlk iyi gitarına 1.5 yıl sonra İngiltere'de kazandığı yarışma sayesinde kavuşmuş. Ödül parasını gitara yatırmış.
Şu anda her biri "nadide" olarak değerlendirilecek 35 gitarı var. Çalgılardan çoğu önemli ustalarca onun için yapılmış. Konserlere çoğunlukla Segovia'mn gitarım yapan İspanyol usta Manuel Contrea'nın ölmeden önce yaptığı son çalgıyla çıkıyor. Koleksiyonundaki bazı gitarlara 100 bin dolar gibi yüksek paralar önerilmesine karşın satmadığını söylüyor. "Onlara parasal değer olarak değil, birer ses, birer anı olarak bakıyorum. Ankara'nın kuru ikliminde gitarlarımı koruyabilmek için ısısı, nemi sabit kalan bir stüdyo kurdum. Tüm çalışmalarımı burada gerçekleştiriyorum."
Gitarist, ilk albümünü kendi çabalarıyla kaydetmiş. İki bin adet basılan CD bugünlerde ikinci baskısını yapmak üzere. Kanneci bu albümden sonra adına yazılan eserlerden "Dedications" adlı bir albüm hazırlamayı planlıyor. Sırada bekleyen iki de projesi var: “Kanneci Plays Erdener” ve “Sonatlar."

19 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.