Bilmek istediğin her şeye ulaş

Koku, koku alma duyusuyla hissedilen, genelde çok küçük konsantrasyonlarda havada çözülmüş olarak bulunan kimyasal maddelerden herbiridir. Fragrens ve aroma terimleri genelde kozmetik ve gıda endüstrisi tarafından hoş kokuları anlatmak için kullanılır. Kokular algılamaya göre pis ve hoş kokular olarak ayrılabilir.

Ocak 2015

Hakan Bayrak, bir soruya yanıt verdi.

Güzel kokmak için parfüm kullanmak haricinde başka neler yapılabilir?

Bence insanın kendisi güzel kokacak ne parfüm deodorant ne başka birşey he gel gelelim koltuk altı çok terliyorsa çok ter kaybediyorsa rolon kullanılısın o zaman olabilir ama normal şartlarda her zaman temiz olmak zorundayız.Parfümün veya başka bir kimyasalın arkasına saklanmak hiç de iyi bir fikir değil.
Ocak 2015

Sibel Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Güzel kokmak için parfüm kullanmak haricinde başka neler yapılabilir?

Saçlarını ve kapalı bölgelerini açık bölgelerini temiz tut, bedensel temizsliğine dikkat et, kimyasal olmayan vücut kremlerini eksik etme, koltukaltı rolon unu eksik etme, mis gibi kokarsın. Birde benden tavsiye güzel kokayım diye parfümü etinize değil koltuk altı kısmında kıyafet üstüne ve yaka kısımlarına sıkmanız, parfümün 15 alerjen maddeye sahip olduğunu unutmayın yoksa anlamadığınız bir anda vücudunuzda kalıcı alerjik durumlar oluşabilir ve tedavisi zor.Güzel kokayım derken sağlıktan olmayalım, doğal yollar ile.Öneri istiyorsan mesaj kısmından parfüm içermeyen vücut losyonu ismi verebilirim. Bunları yaparsan misss gibi kokarsın
Temmuz 2014

Fatma Demir, bir soruya yanıt verdi.

Kokular davranışlarımızı etkiler mi?

Bence kokular duyulan kokuları algılayış biçimimize göre davranışlarımızı etkiler. Kokular karşısında gösterilen davranış biçimleri kişiden kişiye değişir.
Haziran 2014

Süleyman Gönülkırmaz, bir soruya yanıt verdi.

Kokular davranışlarımızı etkiler mi?

Yaşamı sürekli duyu organlarımızla karşılar ve yaşarız. Koku da bu anlamda çok önemlidir. Bu nedenledir ki pek çok parfüm sanayi algılamada yönlendirmek için etkili kokuyu oluşturmanın pek çok yollarını aramaya devam etmekteler. Fırından çıkmış taze ekmek, Yeni doğmuş bebek, Annemin kokusu ve Yeni çekilmiş kahvenin kokusunu çok severim.
-:))
Haziran 2014

Aysima Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Mayıs 2014

Fadime Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Kokular davranışlarımızı etkiler mi?

Bir payı vardır kişilerde değişedebilr bununla ilgili filmde var gayette iyi bir anlatım etkiler yani ...
Mayıs 2014

Senem_cr, bir soruya yanıt verdi.

Kokular davranışlarımızı etkiler mi?

Koku farkli birsey.insani fazlası ile tahrik edebilir ya da bircok sey yaptirabilir. Filmin iizlemediysen tavsiye ederim
Mayıs 2014

Hakan Özerdem, bir soruya yanıt verdi.

Kokular davranışlarımızı etkiler mi?

Hiç de bilimsel olmayan bir şekilde cevap vereyim.
Günde 25 km bisiklet kullanıyorum. Dönüşte eylemin tabiatı gereği kokum pek hoş olmuyor ve doğal olarak ilk işim duş almak oluyor.
Koku ve ter faktörü olmasa duş almayı ikinci plana itebileceğimi düşünürsek, o zaman evet, koku davranışımı etkiliyor. ;)
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Nisan 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Bir maddeye koku veren şey nedir?

Bilim dünyası koku alma sürecini henüz tam çözebilmiş değil. Fakat bir maddeye koku veren şeyin o maddedeki moleküllerden kaynaklandığını biliyoruz. Soluduğumuz veya yediğimiz maddelerden tat alırken bu moleküller hücrelerdeki reseptörlere yapışır. Temel olarak bu şekilde koku alma gerçekleşir. Fakat asıl sorulması gereken şu: Beyinde algılanan koku ile kokusu alınan maddenin molekül yapısı arasındaki ilişki nedir? İşte buna cevap veremiyoruz... .
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2014

Tuğçe Akkoç, bir soruya yanıt verdi.

Kokuyla kanser teşhisi mümkün müdür?

Kanser teşhisinde kokunun önemi bilinirken bunun uygulama alanında yürütülen çalışmalar var. Araştımacılar kanserin erken teşhisinde kullanılabilecek bir "elektronik burun" üzerinde çalışıyor. Bunun etkinliği meme kanseri konusunda kanıtlanmış. Her hastalığın bir kokusu olduğu fikriyle yola çıkan bilim adamları bunu diğer kanser türleri için de geliştirmeyi amaçlarken koku alma duyusu oldukça gelişmiş olan köpeklerden faydalanılıyormuş.
Ocak 2014

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Güzel kokmak için parfüm kullanmak haricinde başka neler yapılabilir?

  • Güzel kokmak için öncelikle hijyene de önem vermek gerekli diye düşünüyorum. Hem erkek hem de bayanlarda öncelikle düzenli duş almak gereklidir.
  • Duş sırasında vücut için kokulu duş jelleri kullanmak, duştan sonra yine güzel kokan vücut kremleri sürmek çok iyi yarar.
  • Parfüm kullanımının dışında deodorant kullanımı gereklidir. Koltuk altı için pudralı deodorantların zararlı olduğunu söylüyorlar ancak terlemeyi engellemesi ve güzel kokması açısından çok işe yarayıcı oluyor.
  • Parfümü sıkarken daha kalıcı olması için boyna, kulak arkasında ve bileklere sıkmanızı öneririm.
  • Ağız hijyeni için de dişlerinizi düzenli fırçalamaya ve ağız suyu kullanmaya özen gösterin. Her iki cinste de ağız hijyeni önemli yer kaplar.
Ocak 2014

Ahmet Faik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kolonya Çeşitleri

Bir merakla yaptığım araştırma sonrasın da tarafımdan çok ilginç çeşitlere rastladım, Özellikle Trabzon Hamsi kolonyası ve Gaziantep'in biber kolonyası.

Kolonya topraklarımızda, belki anavatanında olduğundan çok daha zengin ve renkli bir hayat sürmüş, yıllar içerisinde çeşitlenerek bugünlere ulaşmıştır. Neredeyse hemen her bölgenin kendine has bir kolonyası olmuştur. İzmir'in Altın Damlası, Gizli Çiçek ve İzmir Geceleri, Antalya'nın turunç çiçeği kolonyası, Rize'nin çay kolonyası, Düzce'nin ceviz yaprağı ve tütün kolonyası, Trabzon'un hamsi ve fındık kolonyaları, Amasya'nın elma kolonyası, Isparta'nın gül kolonyası, Edremit ve Ayvalık'ın zeytinçiçeği kolonyası, Sındırgı'nın çam kolonyası, Balıkesir'in beyaz zambağı, Gaziantep'in Biber ve Fıstık Kolonyaları ve daha niceleri Türk insanının beğenisine hitap etmiş, bayramlarını kutlamış, yolculara eşlik etmiş ve hastalara şifa dilemiştir.
Not: Alıntıdır. kolonya.info/tarihce.html
Daha fazla

7 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.