Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kölelik

Kölelik, bir insanın başka birinin malı ve mülkü olması. Başka bir kişinin malı ve mülkü olan kişiye köle, memlûk veya kul; köle sahibine ise efendi veya mevla denir. Bazı durumlarda uşak ve hizmetçi de köle anlamına gelir. Kadın kölelere cariye denir.

Ocak 2016

Siran Camgöz, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Başkalarını mutlu etmek ve onlara para kazandırmak için çalışıyoruz sigorta dışında da başka bir sosyal getirimiz yok. ellerinden gelse sigorta da yapmayacaklar. Resmi veya dini bayramlardavcalisio hala hakkını alamayan milyonlarca insan var İs kanunu sadece lafta uygulandığı yok, denetim yok. Işverenler her zaman istediklerini yapıyorlar.

Kölelik eski zamanlardaki gibi olmasa da günümüzde var ve hep olacak, kapitalist sistemin getirisidir kölelik. Halinden memnun köleler de bu sistemin dislileridir. Halinden memnun olmayan, düzene karşı çıkan hala omurgaya sahip olanlar ise o kadar az ki. Her kes peki efendim ile işini götürmeye bakıyor bu defa hakkını arayan, doğru konuşan insanlar her zaman sistemin dışına itiliyor. Modern koleyiz ve bu koleliligi yaratan da yine insanlar.

Bu sistemin vazgeçilmez parçaları halinden memnun köleler ve bu koleler ozgurluklerinden vazgeçmiş neferlerdir.
Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Bizler modern zamanlarda köle gibiyiz. Ücretlerimiz ödeniyor, sosyal güvenlik primlerimiz yatıyor olsa bile mi? İnsan haklarına aykırı davranıldı mı ve hakkımız verilmedi mi köle gibiyiz. Hemen aklımıza çalışma hayatı geliyor değil mi kölelik deyince? Aslında çalışma hayatındaki kölelik benzeri uygulamalar iyi bir sendikal örgütlenme ile aşılabilir.

Asıl kölelik, yeni bir tür tüketici olma yeni bir tür tüketici yapılma köleliği.
Eylül 2015

Tarik, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Kim güvende olmak icin hürriyetinden vaz gecerse, o köle olmayi hak etmisdir.
bu bir alman saairin sözü. Millet utanmasa tuvaletine bile mobese taktirmaya riza gösterecek.
hürriyetin en büyük düsmanlari, mutlu kölelerdir. Bu da bir gercek.
Mart 2015

Arif N., bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Sigortalı çalışıp emekli oluyorsan kölesindir.
Bir insan kendi işinde emekli olurmu.
Mart 2015

Yüksel Tan, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Modern köleleriz. Modern kelimesi aslında = kölelik . Sadece " ben modern bir insanım " demek bile aslında ben köleyim demektir . Modernliğin sınırları kalın duvarlarla belirlenmiştir. Modern olmak için büyük şehirlerde yaşamalı . Doğdun büyüdün . 6 yaşına geldin . Paralı özel bir okulda okursun, ( modern olmaya başladın. Henüz modern değilsin çünkü çocuksun . ) . Sınavları geçersin iyi bir üniversiteye kapağı atarsın . (artık sana ultra modern olmanın kapıları aralanır. Ultra modern olmak çok zordur emek ister. Sonra parası hiç bişeyine aslında yetmeyen , sırf başkalarından biraz daha iyi kazanıyorsun diye salakça övündüğün bir işe girersin. Maaşınla kendine markalı müthiş pahalı kıyafetler ve aksesuarlar aldın. Arka fonda doğalgazını ve suyunu annen baban ödüyor nasılsa önemli değil . Orasını karıştırmayalım. :) işte artık ben bir modernim diyebilirsin seni gerzek .

( soruyu soran arkadaşım sakın üzerine alınma. Hayatını bu anlattıklarım üzerine kurup işin içinde halen bir gariplik olduğunu anlamayıp modern olduğuyla övünenler için böyle düşünüyorum. )
Ocak 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Kölelik devam ediyor bizler de sistemin köleleriyiz...
Ocak 2015

Fazlı Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Sorunun ikinci kısmı aynı zamanda cevabın da giriş cümlesi oluyor. Kölelik hiçbir zaman çökmedi, sadece şekil değiştirdi.
Bizler, çağın özgür köleleriyiz.
Aralık 2014

Raskolnikov  yeni bir  gönderide  bulundu.

MANKURT NEDİR BİLİRMİSİNİZ?

Mankurt geçmişi elinden alınarak köleleştirilmiş kimsedir.
Bu köleleştirilme şu şekilde yapılmaktadır:
Mankurtlaştırılmak istenen kimsenin saçları tamamen kazınır, daha sonra kazınmış olan kişinin kafası devenın boğazının alt kısmından alınan deri ile sıkıca baglanır.
(Mandanın boğaz kısmının seçilmesinin nedeni en kalın derinin orada bulunmasıdır,
zamanla parçalanmasın diye oradan alınır.)
Kafası bağlanan kişi güneşin altına bırakılır ve böylece deri güneşte kurudukta küçülmeye başlar,
küçülen deri de kişinin kafasını gün geçtikçe sıkar.
Tamamen sıkışmış olan kafadaki saçların çıkması da engellenmiş olur,
çıkacak yer bulamayan saçlar geriye doğru gitmeye başlarlar,
geri giden saçlar da beyne gelır ve böylece beyin zarar görerek hafıza kaybı meydana gelir,
Eğer kişi çok dayanıklı değil ıse ölebilir de,
bu yüzden mankurtlaştırılacak olan kişiler güçlü kuvvetli kişiler arasından seçilmektedirler.
Bu işlemden sonra sağ kalanlar geçmişlerini tamamen unuttukları için onlara bu işlemı uygulayan kişiyi, ona yemek verdiği için dost bilirler ve her denilene itaat ederler.
Bu kişilere mankurt, bu işleme de mankurtlaştırma denir. 

Eylül 2014

Betül Zengin, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Eğer insanlar arasındaki besin zinciri kölelikse; dünyadaki mal varlığının %90'ı dünya nufusunun %1'ine ait olduğu düşünüldüğünde, evet çoğumuz köleyiz : D
Eylül 2014

Serkan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Bu konuda ekşi sözlüğün kurucusu SSG'nin (Sedat Kapanoğlu) bir yazısını paylaşmak istiyorum:

"ya depresyon içinde bulunduğumuz hayata dair belli bir farkındalık seviyesinde gösterilebilecek en gerçekçi yaklaşım ve en normal tepkiyse ama toplumda üretim gücünün düşmesine yol açtığından küresel düzeyde hastalık olarak değerlendiriliyorsa? Belki de aslında neşeli ve hayatı sever halimiz bir kafa güzelliğinden ibarettir. Belki depresyon hakikattir. (bkz: conspiracy keanu)

sonuçta aslında hayatının çoğunluğu işçi arılar gibi küresel bir ekonomik çarkı çevirmek için çalışmaktan ibaret olan bireylerin hayatından mutlu olmak için nasıl bir gerekçesi olabilir? Sabah akşam bal taşıyan, hiçbir zaman kraliçe arıyla çiftleşemeyecek ya da kendi kovanına veya çocuklarına sahip olamayacak olan işçi arının hummalı bir şekilde polen ararken "ne kadar güzel bir gün" demesi nasıl mümkün olabilir?

işçi arı o farkındalık seviyesine ulaştığında mutsuz olmasından daha doğal bir sonuç olabilir mi? O arının yatağından çıkıp terliklerini giyip sabah 7'de yeniden mesaiye koyulmasının "doğru olan" olduğuna onu kim ikna edebilir? Hayatının anlamsızlığına bu kadar vakıf olmuşken "gel bizle takıl biraz sosyalleş unutacaksın"ın, "biraz nektar iç iyi gelir"in bu farkındalığa bir örtü değil de çözüm olduğuna kim kefil olabilir?

bu açıdan baktığımızda gerçek hastalığın ve gerçek depresyonun bizde değil de etrafımıza örülü bu yaşamsal düzende olduğunu söyleyebiliriz. Eğer borçlanma ekonomisi, gelir uçurumu, modern toplumsal yapı bizim genlerimize kodlanmış unsurlar değilse o zaman onlara karşı metabolizmanın gösterdiği tepkileri "doğal değil", "rahatsızlık", "hastalık" diye nitelendirmek de doğru olmamalı. Ama sisteme steteskopu dayayıp "hmm" deyip "sizin insan hayatına olan toleransınız düşmüş" diyen sistem doktorlarımız olmadığından ceremesini biz insanlar çekiyoruz anastasya. "

Orjinali için: eksisozluk.com/entry/38888854
Eylül 2014

Ahmet Caner Sönmez, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Bu soruya Charles Bukowski'nin sözleriyle yanıt vereceğim. Bir arkadaşına yazdığı mektuptan kesitler derlemiştim. Yine burada yayınlıyorum:

"Canımı yakan asıl şey ise insanların sırf diğer türlüsü daha kötü olabilir diye korktukları için aslında hiç istemedikleri işlerine dört elle sarılıp, onun için mücadele ederlerken insanlıklarının silinip gittiğini görmek... İnsanlar korku dolu, itaatkâr bedenlerden ibaretler. Gözlerinin feri sönüyor. Sesleri çirkinleşiyor. Ve bedenleri. Saçları. Tırnakları. Ayakkabıları. Her şey.

Gençken insanların tüm o baskıya hayatlarını nasıl feda ettiklerine inanamazdım. Şimdi yaşlı bir adamım ve hâlâ inanamıyorum. Bunu neden yapıyorlar ki? Seks için mi? Televizyon mu? Araba taksitleri mi? Ya da çocukları için? Onların yaptıklarını birebir tekrarlayacak olan çocukları için mi?

Özgürlüklerine kavuşmasınlar diye kölelere asla yeteri kadar para vermezler. Yalnızca hayatta kalmalarına ve işlerinin başına yeniden dönmelerine yetecek kadar… Hepsinin farkındayım. Neden yapamıyorlar ki? Parklardaki bankların ne kadar rahat olduğunu ya da o bar senin, bu bar benim gezmenin ne kadar harika olduğunu biliyorum ben. Onlar beni oraya göndermeden önce neden gidip kendim oturmayayım ki? Neden bekleyeyim?
Aydınlatma aksesuarları satan bir firmada paketleme işçisi olarak çalışırken, diğer işçilerden biri aniden "Asla özgür olmayacağım! " diye bağırmıştı.

Patronlardan biri ortalıkta geziniyordu (adı Morrie'ydi) ve o adamcağızın, hayatının sonuna dek kısıldığı bu kapandan kurtulamayacağı gerçeğinden zevk alarak, düpedüz, kıkır kıkır gülmeye başlamıştı. "
Charles Bukowski
Eylül 2014

Ergün Tuna, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Kölelik çökmedi... renk değiştirdi... .
Mayıs 2014

Kevser Şevik, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Ne kölelik ne de köle ticaretinin çöktüğünü düşünmüyorum. Aşağıda vereceğim linkten daha ayrıntılı bilgi alabilir, kölelik ve köle ticaretine karşı imza kampanyalarına katılabilirsiniz.

walkfree.org
Şubat 2014

Erdi Kus, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Kölelik çökmedi sadece değişti, eksiden peşin para vererek köle pazarlarından alınıyorlardı. İşçi olarak taksitli ödeme seçeneği ile alınmakta bu durum avantajı köle elinizde kalmıyor , değiştirme imkanı sunuyor.
Şubat 2014

Ali Kaan Yantiri, bir soruya yanıt verdi.

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Kölelik çökmedi sadece evrimleşip biçim değiştirdi. Eskiden köleler kırbaçla, işkenceyle susturulurdu şimdi ise banka kredileri, kredi kartları ile susturuluyor. Bu da bizi vahşi kapitalizmin modern köleleri haline getiriyor.
Daha fazla

10 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.