Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kolonya

Kolonya, 1709 yılında İtalyan Giovanni Maria Farina tarafından ilk kez üretilen etil alkol, su ve limon, çiçek veya tütün esansı gibi hoş koku veren maddelerin karışımından oluşan bir tür parfüm. İçerisindeki alkol oranı derece ile belirtilir örneğin 70, 80 derece gibi ve genelde bu isim ile anılır.

Ağustos 2016

Hülya Alkan, bir soruya yanıt verdi.

Saça kolonya sürmek zararlı mıdır?

Amann bee bayramdan bayrama el yuz soyle bır saçına surersın ohhh mıssss Zararı yokk
Mayıs 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Yüze kolonya sürmek sağlıklı mıdır?

Değildir. Kolonya içinde etil alkol bulunur. Etil alkol ciltte kurumaya neden olur. Bu nedenle kolonya sürülen ciltte yağ dengesizliği oluşabilir. Ayrıca bazı bünyelerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle yüze kolonya sürmek iyi değildir.
Mayıs 2014

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Kolonya nasıl yapılır?

Kolonya, bir alkol çözeltisidir. Kolonya üretimine en elverişli alkol türü etil alkoldür ve kolonyalar bu alkol türünden elde edilir. Farklı kokular kazandırmak içinse çözeltinin içine çeşitli esansiyel yağlar katılır. Bir limon kolonyası üretmek için 883 ml. Etil alkol, 15 ml. Limon esansı ve 152 ml. Damıtılmış su size yeterlidir.

Önce limon esansı (bu farklı bir esans da olabilir, vermek istediğiniz kokuya göre) etil alkole eklenir ve esans çözülür. Ardından çözeltiye saf(damıtılmış) su eklersiniz. Kolonyayı üretmiş olursunuz.
Şubat 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Kolonyanın cilde zararı var mıdır?

Normal kullanımda bir zararı yoktur. Fakat hassas bir cilde sahipseniz kolonyanın içeriğindeki parfüm ve etil alkol sizde alerjiye neden olabilir. Ayrıca cilt tipi ne olursa olsun özellikle ağda, epilasyon, güneş yanığı, cilt bakımı, tıraş, peeling gibi özel durumlardan sonra cilde kolonya uygulanmamalı. Bununla birlikte sivilce, pişik, açık yara ve genital bölge gibi mukozalarla temas ettirilmemelidir.
Ocak 2014

Ahmet Faik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kolonya Çeşitleri

Bir merakla yaptığım araştırma sonrasın da tarafımdan çok ilginç çeşitlere rastladım, Özellikle Trabzon Hamsi kolonyası ve Gaziantep'in biber kolonyası.

Kolonya topraklarımızda, belki anavatanında olduğundan çok daha zengin ve renkli bir hayat sürmüş, yıllar içerisinde çeşitlenerek bugünlere ulaşmıştır. Neredeyse hemen her bölgenin kendine has bir kolonyası olmuştur. İzmir'in Altın Damlası, Gizli Çiçek ve İzmir Geceleri, Antalya'nın turunç çiçeği kolonyası, Rize'nin çay kolonyası, Düzce'nin ceviz yaprağı ve tütün kolonyası, Trabzon'un hamsi ve fındık kolonyaları, Amasya'nın elma kolonyası, Isparta'nın gül kolonyası, Edremit ve Ayvalık'ın zeytinçiçeği kolonyası, Sındırgı'nın çam kolonyası, Balıkesir'in beyaz zambağı, Gaziantep'in Biber ve Fıstık Kolonyaları ve daha niceleri Türk insanının beğenisine hitap etmiş, bayramlarını kutlamış, yolculara eşlik etmiş ve hastalara şifa dilemiştir.
Not: Alıntıdır. kolonya.info/tarihce.html
Temmuz 2013

Boraq, bir soruya yanıt verdi.

Saça kolonya sürmek zararlı mıdır?

Önceden jöle niyetine limon ve kolonya sürülürdü ama kolonya saçı beyazlatıyor diye biliyorum. Zararlı olmasından çok gereksiz bir şey artık.
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Saça kolonya sürmek zararlı mıdır?

Saç bakımınızı her zaman saç bakım ürünüyle yapmanız gerekir. Saça kolonya sürmeniz iyi değildir çünkü kolonya saç diplerine ulaşınca saç kökünü zayıflatır. Eğer ki limon kolonyası ise limonun parlatıcı etkisini de göz önüne alırsak saçı beyazlatır.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.