Bilmek istediğin her şeye ulaş

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı)

Sınav

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Aralık 2015

Mozambik_prensi, bir soruya yanıt verdi.

KPSS'ye çalışan birine vereceğiniz tavsiyeler nelerdir? Daha fazla verim elde edebilmek için neler yapmalıyız? Nasıl bir program çerçevesinde çalışmam gerekir?

Bu soruya sağlıklı bir cevap alabilmeniz için öncelikle neyi amaçladığınızı belirtmeniz gerekir kanımca. Çünkü malumunuz Kpss lise/önlisans mezunları için ayrı lisans mezunları için ayrı bir sınavdır. Ayrıca bölümünüze göre lisans mezunları sınav sonucunda A grubu memurlukları seçme, B grubundan atamaları veya öğretmen atamalarına başvurma hakkı kazanıyor. Hepsi için çalışma konuları ve yöntemleri farklıdır.
Kasım 2015

Portakallı Ördek, bir soruya yanıt verdi.

KPSS'nin meslek bilgilerimi ölçmüyor olmasına karşın, atandığım takdirde özel sektörde çalışan mühendislerden daha çok para kazanacak olmam neyin göstergesidir?

Şunun göstergesi; özel ucuzcudur.

Mühendisler için olay nasıl bilemem ama ben ve meslektaşlarım için durum öyle. Gerçi şimdi devlete yerleştiğinde bir öğretmen, ilk yıl aday öğretmen sayılıyor ve sınava giriyor yıl sonu ama daha onu geçemeyen arkadaşım yok.

Ucuzcu bir kere. Devlettekiler evet çok çalışıyor (yerine/branşına göre) ama kursu, ek dersi derken özeldeki bir öğretmenden daha çok maaş alır. Neden?

Özel dil kurslarında/kolejlerde özellikle Full time çalışmak pişmanlıktır. Adamlar neredeyse asgari ücret verirler yeni mezunsan. Deneyimliysen bile devlette alacağın maaşa yaklaşamazsın. Ve tam zamanlı çalıştığın için eşşek gibi çalıştırırlar. "Ama sigortası var? " Valla ben tam zamanlı çalıştığımda yorgunluktan bitkinlikten hasta düştüm o kadar kötü. Haftada 40 saat ders + sabahtan akşama ofis işini neredeyse asgari ücrete yapamam bir sigorta için. O kadar çoluk çocukla asgari ücrete uğraşacak insan bulamazsın zaten.

Part time çalışmak biraz daha avantajlı benim durumumda zira tam zamanlıdaki ders sayısına part time girsem maaşım iki katına çıkıyor. Düşünün yani tam zamanlı o kadar kötü. Ve gereksiz ofis işi yok. Ders saatinde git gel bu kadar. Ama yine devletteki bir öğretmen maaşına yaklaşmam için onlar kadar derse koşturmam gerekiyor. Ama tabii her kurumun part time saat başı ücreti farklıdır, o kurumda fazla alırsın öbüründe tam zamanlı olsaydım dersin falan filan.

Özetle demek istediğim, devlette işini yapsan da, kaytarsan da maaşını alırsın. Ve düzenli, zamanında ve o iş için sana neredeyse baya adaletli bir şekilde biçilmiş ücret alırsın. Ama özel ucuzcudur. Ucuza kapatmaya çalışır. Deneyimin baya iyi, yaptığın işler etkileyiciyse bile bir yerden ucuza kapatmaya çalışır(büyük şirketler belki istisnadır bilemem) cinsiyetine, uyruğuna göre bile maaşın değişir. Burun kıvırıyor olsam da -olsak da- devlet maaş konusunda standarttır, düzdür, istikrarlıdır. Evet belki hak ettiğinden az/çok veriyorlar, evet yan gelip yatan da çok çalışan da aynısını alıyor ama özelde maaş alacağın bile kesin olmayınca devlet göze güzel geliyor.
Kasım 2015

Erdal Aytekin, bir soruya yanıt verdi.

KPSS'nin meslek bilgilerimi ölçmüyor olmasına karşın, atandığım takdirde özel sektörde çalışan mühendislerden daha çok para kazanacak olmam neyin göstergesidir?

Kamu haricinde çalışanların hakları iyileştirilmediği sürece dahada zorlaşarak gidecek sınav. Kim düzeltecek bu sistemi iş verenler mi? Devlet mi? Hükümet mi? Ama Allahtan umut kesilmez .
Eylül 2015

fatih yıldıray, bir soruya yanıt verdi.

2016 KPSS Öğretmenlik için hangi yayınları önerirsiniz?

Bu sene pegem in konu anlatımın öyt demosunu inceledim. Gayet güzel görünüyor. Onun dışında öncelikle gittiğiniz kursun size verdiği yayınları bitirmelisiniz.
Eylül 2015

Efrahim, bir soruya yanıt verdi.

Bulunduğum şehirde kpss için dershane imkanları kısıtlı. Mesela ders verecek bazı öğretmenlerin yeterli bilgileri bulunmamakta, buna rağmen dershaneye gitmek faydalı olur mu?

Benim tavsiyem; kendiniz tek başınıza çalışabiliyorsanız kendiniz çalışın. Hocadan destek gereken tek ders matematik. Diğerlerini okuyarak ve yazarak halledebilirsiniz.
Ocak 2015

Ebru Kurt, bir soruya yanıt verdi.

TBK.Madde 15; 'imzanın el yazısı dışında bir araçla atılması, ancak örf ve âdetçe kabul edilen durumlarda ve özellikle çok sayıda çıkarılan kıymetli evrakın imzalanmasında yeterli sayılır' diyor. Islak el yazılı imza dışında hangi örnekler vardır?

Üstünden kopya usulü, bakarak kopya usulü, serbest taklit usulü, imzalı pul nakli, bilgisayar yardımıyla oluşturulan sahte imzalar ve uydurma imzalar da ıslak imza dışında verilebilecek örneklerden olabilir.

137 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Atama

32 Kullanıcı   4 Soru   9 Yanıt