Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kronik Ağrı/Tıp

Kronik Ağrı/Tıp Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Haziran 2015

Sertaç Kızılkaya, bir soruya yanıt verdi.

Kas ağrıları (vücut) ölçülebilir bir ağrı mıdır?

Her insan için algısı farklı olan ağrı derecelendirilmesi ile ilgili çalışmalar vardır. Ancak Kişiye göre değiştiği için bireysel derecelendirme mümkündür. Isı ağrısı algısı ile batma ağrısı algıları farklı olabilmektedir.
Haziran 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2015

Thecrazyhands  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kienböck Hastalığı nedir?

Kienböck hastalığı (Lunatomalazi) lunat kemiğin avasküler nekrozu (kanlanma bozulması) ile seyreden, el bilek ekleminde ilerleyici ağrı ve fonksiyon kaybına neden olan bir tablodur.

Lunatum avasküler nekrozu 20-40 yaş arası erkeklerde sıktır. Kliniğe genellikle el bilek ağrısı, şişlik, hareket açıklığında azalma ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmede güçlük yakınması ile başvururlar. Genellikle tek taraflıdır ve travma öyküsü yoktur.

1911

Kienböck hastalığının tedavisinde konservatif (cerrahi dışı) tedaviden el bilek artrodezine uzanan çok sayıda tedavi yöntemi tanımlanmıştır. Erken dönemde konservatif tedaviler (immobilizasyon, buz, splint uygulama, merhem) semptomları giderebilmektedir. Kronik süreçte genelde cerrahi tedavi gereksinimi meydana gelir. Cerrahi tedaviler arasında:
 1. Kemik ameliyatları
 2. Revaskülarizasyon
 3. El bileğini dondurma vs. gibi yöntemler sıralanabilir.
Ocak 2015

Abdulkerim Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Kronik ağrınız var mı? Ağrınız size ne demek istiyor?

Kronik Ağrı(3-6 Ay Devam Eden Ağrı) Akut ağrı vücuttaki herhangi bir rahatsızlığı beyine iletirken, kronik ağrıda ise beynin konturolu dışında kendiliğinden oluşur. Sinir hücreleri ağrı olmayan yerden ağrı sinyalleri gönderebilir.
Ağrı türlerine göre 3 ayrı grüpta ağrı vardır.
Çevre Ağrı: Sinir sisteminin verdiği ağrı (trigeminusneuralgie)
Santral Ağrı: Sürekli ağrı, beyin kanamasından sonra örneğin
Yansıyan Ağrı: Burada içerideki herhangi bir organdaki problemin deri üzerinde yansıması olarak görülür.
Kronik Ağrı nasıl oluşur?
Sinir hücreleri beyine sürekli ağrı sinyalleri göndererek metabolizmayı değiştirir. Sinir hücresi sürekli uarı gönderirken beyinde gereki uyarıyı artık yapamaz. Bu nedenlede hücre tepki alamadığından sinyal gönderme merkezi oluşturur. Bu hattalı sinyali göndermeyi durdurmak ve ağrı göndermeyi durdurmak gerekir.
Kronik ağrı nasıl anlaşılır?
Ağrının sürekliliği ve eğer ağrının şekli değişir kendi kendine bağımsız hareket etmeye başlarsa o zman kronik ağrıdan bahsedilir. Bu kronik ağrı 3-6 ay gibi bir zaman sürerse o zaman kronik ağrı oluşur. Ağrının temel ortaya çıkışı gibi olmaz veya sürekli devam eder.
Kronik ağrı türleri:
 • Belağrısı:Belfıtığı veya sinir köklerinin sıkışması gibi
 • Başağrısı:Migren veya gerginlik başağarısı gibi
 • Romatizmalı ağrılar: Artirit, fibromiyalji
 • Nevralji:yüz felçi, zona hastalığı gibi
 • Ur ağrıları: Beyin uru, kemik urları gibi
 • Deformasyon ağrıları:Artroz, osteoporoz gibi
 • Fantom ağrısı: Amputasyon gibi

Kronik ağrı nasıl teşhisedilir?
Kronik ağrısı olanların %60'ı doktor tedavisi görmektedir. Kronik Ağrı kişiden kişiye ve ağrının türüne göre farklılıklar gösterir ve bazen teşhisi oldukca detaylı bir araştırma sonucu ancak anlaşılabilir. Kronik ağrının tedavisi zaman alan bir tedavidir.
 • Ağrının teşhisi için
 • Fiziksel muayene
 • Sinirsel muayene
 • Ortopedik araştırma
 • Gerekli olursa beyin tomografisi ve EKG gerekli olabilir.
 • Aidozun teşhisi

Kronik ağrılar nasıl tedavi edilebilir?
Kronik ağrı rahatsızlıkları olan hastaların, çok yönlü olarak sebebi araştırılmalıdır ve hastalığa hangi faktörlerin etki yaptığı vede hangi tür bir kombinasyonlarla tedaviedilebileceği araştırılamalıdır. Kronik ağrının vücut üzerinde yaptığı fiziki ve psikolojik etkileri vede kişinin sosyal çevresi araştırılmalıdır. Kronik ağrılara karşı sürekli ilaçlar kulanılır ve bu ilaçlar rahatsızlığın ağırlığına karşı 4 katogoride elealınır.
Alıntı. . .

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.