Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kurban Bayramı

Dini Bayramlar

Kurban Bayramı (Arapça: عيد الأضحى; 'Īd al-'Adhā, Farsça: عید قربان; Eid-e Gorbān), Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

Ekim 2014

Cem Turan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ağustos 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Haziran 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Kurban bayramıyla Cumhuriyet bayramının çakışması, Cumhuriyet bayramını arka plana iter mi?

Geçtiğimiz Ekim'de çakışmamış olmalarına rağmen kutlamalar gazlı oldu. İki başkan da bildiğiniz gibi Marmaray'larını açıyorlardı. Hani devlet töreni yapılmadı anladık da halkın kutlamaması için de geniş güvenlik önlemleri alınmıştı.
Nisan 2014

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

İslam inancına göre kurban edilecek hayvanın özellikleri neler olmalıdır?

  • Kurban edilen hayvanlar hayvanlar koyun, keçi, sığır ve devedir. Bunlar haricinde kurbanlık hayvan yoktur.
  • Bunların en az olması gereken yaşlar mevcuttur:
    Koyun ve keçi 1 yaşını, sığır 2 yaşını, deve 5 yaşını doldurmalıdır.
  • Kurban edilecek hayvanın semiz yani etli olması gerekir.
  • Keçi ve koyun sadece bir kişi adına kurban edilir.
  • Sığır ve deve, yedi kişi adına kadar kurban edilebilir.
  • Yürüyemeyecek kadar aciz, bir veya iki gözü kör gibi kusurları olan hayvanlar kurban edilmez. Kurban, Allah'a sunulduğu için ona layık bir kurban seçilmelidir düşüncesiyle hareket edilmelidir. Konuyla ilgili ölçüt hadis: “Kurbanda belirgin kör, belirgin hasta, belirgin topal ve kemiklerinde iliği kalmamış kadar zayıf hayvanlar kurban olmaz” (Ebu Davud 2802, Nesei 4381, Tirmizi 1497, İbni Mace 3144, İbnu’l-Carud 907, Begavi 1123, Tayalisi 740, Malik 2/482, Ahmed 18535, Albânî İrva 1148)
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Müslümanlıkta hangi hayvanlar kurban edilebilir?

Kurban edilecek hayvanlar, koyun, keçi, sığır, manda ve devedir.
Vahşi hayvanlardan kurban etmek caiz değildir. Çiftleşen hayvanlardan doğan yavrunun annesi ehlî ise erkeği vahşî’de olsa bu yavrudan kurban etmek câizdir. Çünkü hayvanlarda yavru anneye tâbidir.
Koyun ve keçinin bir yıllığı kurban edilir. Ancak altı ayını doldurmuş olan kuzu annesinden ayırdedilemeyecek kadar gösterişli ve semiz ise kurban edilebilir. Oğlak için bu durum geçerli değildir.
Sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşında olanı kurban edilir.
Koyun ve keçi bir kişi adına kurban edilebilir.
Sığır ve deveye ise birden yediye kadar kişiler ortak olabilir. Ancak ortaklardan her biri müslüman olmalı ve kurban niyetiyle ortaklığa girmiş bulunmalıdırlar.
Et yeme maksadıyla ortaklık kurulursa veya birisi et yeme maksadıyla ortaklıkta bulunursa hiç birisinin kurbanı yerine gelmiş olmaz. Sığır veya deveyi kurban etmek üzere ortaklık kuranlardan her birinin vacip olan kurban niyyetleri şart değildir. Ortaklardan bazısı vacip olan kurban, bazıları nafile, bazıları keffâret kurbanı, ceza kurbanı, Hacc-ı temettü veya Hacc-ı kıran kurbanı, akîka kurbanı gibi değişik niyetlerle oraklıkta bulunabilirler.
Kurban kesildikten sonra et, tartı ile eşit şekilde paylaşılmalıdır.
Yaradılıştan boynuzsuz, burma, yenini yiyebilen delirmiş hayvan, çok zayıflamamış olan uyuz hayvan, yaradılıştan kulakları küçük olan hayvan, dişlerinin azısı düşmüş veya dişleri olmadığı halde yemini yiyebilen ve otlayabilen hayvanlardan kurban etmek câizdir.
Bir veya iki gözü kör, kemiğinde ilik kalmayacak kadar zayıflamış, kesileceği yere gidemeyecek derecede topal, kulak veya kuyruğunun yarıdan fazlası kesilmiş veya kopmuş, boynuzunun çoğu kırılmış, memesi kesilmiş, yavrusunu emziremeyen, memesi kurumuş veya memelerinden birisi sütten kesilmiş olan koyun-keçi ile, ikisi sütten kesilmiş sığır-deve, dört ayağından biri kesilmiş olan hayvan, burnu kesilmiş, pislik yiyen hayvanlar etindeki pislik temizleninceye kadar tutulmamış ise kurban olmazlar. (1)
Bu konuda ulemadan bazıları şöyle bir genel kaide koymuşlardır: “Hayvandan tam olarak, güzelce istifadeye mani olan her kusur kurbana manidir. ” Kusur bu durumda değilse kurbana mani değildir. Kurbana mani olan bu kusurlar zengin içindir. Zengin, kurban edeceği hayvanı bu kusurlardan biri bulunduğu halde satın alırsa veya satın aldıktan sonra bu kusurlardan birisi meydana gelirse bu hayvanlar kurban edilemez. Fakir için ise her hâlükârda kesmek câizdir.
Kasım 2013

İlker Uğur, bir soruya yanıt verdi.

FIFA'ya bağlı alt konfederasyonların lig maçları niçin noelde oynanmıyor da kurban bayramında oynanıyor?

Bu konuda haklı olunan bir taraf var elbette ama ben konuya şu açıdan bakmayı tercih ediyorum: Futbol takvimi çok kısıtlı. Mevsimsel nedenlerle kıtamızın büyük bölümünde yaz aylarında futbol oynanmıyor veya kısıtlı olarak oynanıyor. Ligler Ağustos-Eylül gibi başlıyor ve Mayıs'ta sona eriyor. Böyle bir takvimde Aralık-Ocak aylarına genelde bir devre arası giriyor. Bu devre arası da yeni yıllla ve Noel'le çakışıyor.
Diğer tarafta bu dönemde maç oynamayı tercih eden ve gelenekselleştiren bir İngiltere örneği de var.
FIFA, Noel'de maç olmayacak demiyor böyle bir kuralı yok gördüğünüz gibi. Takvimin idaresi kendilerinde bağlı ve bunu konfederasyonlar ve federasyonlarla ortaklaşa yürütüyorlar.
Kısıtlı bir takvimde tüm maçları sağlıklı aralıklarda oynatmak ve kulüplerin ihtiyaç duyduğu devre arasını sağlamak için böyle bir yol seçiliyor.
Dini sebeplerle belirli tarihlerde FIFA maç oynanmama kararı alırsa maç oynanacak hafta bulmakta sıkıntı yaşanacaktır. Bunun yanında pek çok sorun doğabilme ihtimali vardır.
Ekim 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Kurban bayramında tatil için nerelere gidebiliriz?

En güzel Kurban Bayramı için tatil yerleri, köyler ve köylerdeki dedelerimizin yanıdır : ) Bayrama bu gözle bakmak aslında yanlış bir şey. Hele ki kurban bayramına... Çünkü kurban yakınlaşmak, yakın olmak demektir. Akraba kelimesi kurban'dan gelir. Bu nedenle mümkünse bayramlarda ziyaretler yapılmalı ve akrabalarlar, eş dostlarla hal hatır giderilmelidir. Bu özel zamanlarda ailelerin yakınlaşması hem dinlendirici hem de motivasyon vericidir.

Tabii bu ortam çeşitli sebeplerden ötürü mümkün olmuyorsa bence yazı biraz daha uzatın : ) Güneşin son keyfini çıkarmak için Antalya taraflarını tercih edebilirsiniz.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ekim 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Kesilen kurbanın etini hemen yemek sağlıklı mıdır?

Aslında aynı gün yememek lazım. Kesilen etin bir gün kadar dinlendirilmesi gerekir. Bu etin yumuşamasını ve daha kolay işlenmesini sağlar. Ete lezzet verir. Ayrıca kesilen et sıcak sıcak poşete koyulup direkt dolaba konulmamalıdır. Biraz dinlendirilmelidir. Aksi durumda et dolapta bakteri üretebilir.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2013

Emre Sevinç, bir soruya yanıt verdi.

Bayram tatili için nerelere gidilebilir?

Bayram tatili için Karadeniz Ereğlisi gidilebilecek güzel yerlerden birisidir. Yaz mevsimi nedeniyle ağaçlar arasında serin bir tatil geçirip doğayla iç içe olmak isteyenler Ereğli'yi tercih edebilir.
Mayıs 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Kurban bayramıyla Cumhuriyet bayramının çakışması, Cumhuriyet bayramını arka plana iter mi?

Sosyolojik olarak düşünürsek iter. Çünkü halkın geneli dini değerlere daha çok önem veriyor. Dini bayramı kutlamayı önceliğe alır. Kimileri de çifte bayram yaşayabilir de tabi :)

14 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.