Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kurban Bayramı

Dini Bayramlar

Kurban Bayramı (Arapça: عيد الأضحى; 'Īd al-'Adhā, Farsça: عید قربان; Eid-e Gorbān), Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

Ekim 2011

Aykut Kardaş @unknow

2011 Kurban Bayram tatili ne zaman ve ne kadar sürecek?

6 Kasım Pazar bayramın 1. günü 9 Kasım Çarşamba 4. günü. Perşembe ve cumanın tatil edilmesiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yok.
Eylül 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

2012 Kurban Bayramı ne zaman başlıyor ve kaç gün tatil var?

Kurban bayramı bu yıl 24-29 ekim arasına denk geliyor. 24 Ekim Çarşamba Kurban Bayramı arefesine denk geliyor. 28 Ekim ise bayramın son günü ve pazar gününe denk geliyor. Pazartesi günü 29 Ekimle birleşiyor. Tatil 5 buçuk gün gibi gözüküyor.

Ancak pazartesi ve salı gününün de tatile katılma olanağı çok yüksekmiş. Eğer katılırsa 10 günlük bir tatil olacak, kısa zamanda kesinliği belli olur.

Ekim 2012

Unknown @gncyctn

Müslümanlıkta hangi hayvanlar kurban edilebilir?

Koyun, keçi, sığır, manda ve deve kurban edilebilir. Ancak bu hayvanların kurban edilebilmesi için süt dişlerini değiştirmiş olması gerekir. Bu da deve 5, sığır ve manda 2, koyun ve keçi 1 yaşını doldurunca gerçekleşir.
Ekim 2014

Ahmet Avcı @Simsiyah

inploid'de insanlar birbirlerinin bayramlarını kutlarlar mı?

Dini, milli, ciddi, yöresel, geleneksel, Noel, yılbaşı, aybaşı, doğum günü v. B özel, tüzel, resmi, gayrı resmi hiç bir günü ve bayramı kutlamıyor inploid taifesi. Maneviyetı zayıf haddinden fazla RAAD bi denişik kitle işte : -)
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

İslam inancına göre kurban edilecek hayvanın özellikleri neler olmalıdır?

 • Kurban edilen hayvanlar hayvanlar koyun, keçi, sığır ve devedir. Bunlar haricinde kurbanlık hayvan yoktur.
 • Bunların en az olması gereken yaşlar mevcuttur:
  Koyun ve keçi 1 yaşını, sığır 2 yaşını, deve 5 yaşını doldurmalıdır.
 • Kurban edilecek hayvanın semiz yani etli olması gerekir.
 • Keçi ve koyun sadece bir kişi adına kurban edilir.
 • Sığır ve deve, yedi kişi adına kadar kurban edilebilir.
 • Yürüyemeyecek kadar aciz, bir veya iki gözü kör gibi kusurları olan hayvanlar kurban edilmez. Kurban, Allah'a sunulduğu için ona layık bir kurban seçilmelidir düşüncesiyle hareket edilmelidir. Konuyla ilgili ölçüt hadis: “Kurbanda belirgin kör, belirgin hasta, belirgin topal ve kemiklerinde iliği kalmamış kadar zayıf hayvanlar kurban olmaz” (Ebu Davud 2802, Nesei 4381, Tirmizi 1497, İbni Mace 3144, İbnu’l-Carud 907, Begavi 1123, Tayalisi 740, Malik 2/482, Ahmed 18535, Albânî İrva 1148)
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

Kurban bayramında tatil için nerelere gidebiliriz?

En güzel Kurban Bayramı için tatil yerleri, köyler ve köylerdeki dedelerimizin yanıdır : ) Bayrama bu gözle bakmak aslında yanlış bir şey. Hele ki kurban bayramına... Çünkü kurban yakınlaşmak, yakın olmak demektir. Akraba kelimesi kurban'dan gelir. Bu nedenle mümkünse bayramlarda ziyaretler yapılmalı ve akrabalarlar, eş dostlarla hal hatır giderilmelidir. Bu özel zamanlarda ailelerin yakınlaşması hem dinlendirici hem de motivasyon vericidir.

Tabii bu ortam çeşitli sebeplerden ötürü mümkün olmuyorsa bence yazı biraz daha uzatın : ) Güneşin son keyfini çıkarmak için Antalya taraflarını tercih edebilirsiniz.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

Kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat etmek gereklidir?

 • Sağlıklı olmalı. Hayvanın kondisyonu iyi, tüyleri parlak olmalıdır; çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanlar ile gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç ve gelişimini tamamlamamış hayvanlar ile ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanları kurbanlık olarak seçmemeye özen gösterilmedir.
 • Hayvanın nereden geldiği bilinmeli, satıcısından belgeleri istenmelidir.
 • Kesim zamanına kadar hayvan evde uygun bir yerde barındırılmalıdır. Aşırı sıcak, kapalı ve havasız yerlerde ya da tamamen açık, rüzgar ve yağış alan yerlerde barındırılmamalıdır. Aşırı yemlemeden kaçınılmalıdır ve önünde daima temiz su bulunmalıdır.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

Kesilen kurbanın etini hemen yemek sağlıklı mıdır?

Aslında aynı gün yememek lazım. Kesilen etin bir gün kadar dinlendirilmesi gerekir. Bu etin yumuşamasını ve daha kolay işlenmesini sağlar. Ete lezzet verir. Ayrıca kesilen et sıcak sıcak poşete koyulup direkt dolaba konulmamalıdır. Biraz dinlendirilmelidir. Aksi durumda et dolapta bakteri üretebilir.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Bayram tatili için nerelere gidilebilir?

Bayram tatili için Karadeniz Ereğlisi gidilebilecek güzel yerlerden birisidir. Yaz mevsimi nedeniyle ağaçlar arasında serin bir tatil geçirip doğayla iç içe olmak isteyenler Ereğli'yi tercih edebilir.
Ekim 2012

Emre Sevinç @emresevinc

Kurban bayramı nasıl ortaya çıkmıştır?

Allah'a bir erkek çocuğu olursa kendisine oğlunu kurban edeceğine dair adak adayan Hz. İsmail'in çocuğu olur. Aradan zaman geçer ancak Hz. İbrahim adağını yerine getirmemiştir. Sözünü tutması gerektiği üzerine bir rüya görür. O da Hz. İsmail'i kurban etmeye götürür. Tam kurban edeceği sırada gökten bir koyun iner ve kurban o günden günümüze böyle gelmiştir.
Ekim 2012

Unknown @gncyctn

FIFA'ya bağlı alt konfederasyonların lig maçları niçin noelde oynanmıyor da kurban bayramında oynanıyor?

Bu konuda haklı olunan bir taraf var elbette ama ben konuya şu açıdan bakmayı tercih ediyorum: Futbol takvimi çok kısıtlı. Mevsimsel nedenlerle kıtamızın büyük bölümünde yaz aylarında futbol oynanmıyor veya kısıtlı olarak oynanıyor. Ligler Ağustos-Eylül gibi başlıyor ve Mayıs'ta sona eriyor. Böyle bir takvimde Aralık-Ocak aylarına genelde bir devre arası giriyor. Bu devre arası da yeni yıllla ve Noel'le çakışıyor.
Diğer tarafta bu dönemde maç oynamayı tercih eden ve gelenekselleştiren bir İngiltere örneği de var.
FIFA, Noel'de maç olmayacak demiyor böyle bir kuralı yok gördüğünüz gibi. Takvimin idaresi kendilerinde bağlı ve bunu konfederasyonlar ve federasyonlarla ortaklaşa yürütüyorlar.
Kısıtlı bir takvimde tüm maçları sağlıklı aralıklarda oynatmak ve kulüplerin ihtiyaç duyduğu devre arasını sağlamak için böyle bir yol seçiliyor.
Dini sebeplerle belirli tarihlerde FIFA maç oynanmama kararı alırsa maç oynanacak hafta bulmakta sıkıntı yaşanacaktır. Bunun yanında pek çok sorun doğabilme ihtimali vardır.
Ekim 2012

Unknown @gncyctn

Kurban bayramı diğer müslüman ülkelerde nasıl kutlanır?

Bizde nasıl kutlanıyorsa onlarda da öyle kutlanır. İmkanı olan mümin kardeşlerimiz kurban keser üçte ikisini dağıtır. Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, birinin de evde bırakılmasını tavsiye etmiştir.

Küçükler büyükleriyle bayramlaşır. Küskünler barışır, hasret son bulur.

Ekim 2012

Unknown @gncyctn

Et ürünlerinin çok tüketildiği ülkemizde hayvanların kesimlerinin İslami kurallara uygun olduğuna inanıyor musunuz?

Büyük markalar,günlük hayatta tüketilen etler uygun olabilir. Ancak şu kurban bayramlarındaki kesimlerin hepsi ne kadar uygun bilemiyorum. Teevizyonlarda gördüğümüz korkunç manzaralar bir de üstüne stresten deliye dönen,kaçmaya çalışırken yaralanan zavallı hayvancıklar. Bu uygunluk koşullarını engellemiyorsa sanırım çoğunlukla uygundur.
Daha fazla

14 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.