Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kurşun

Silah

Mermi çekirdeklerinde, etrafı gömlek ile kaplanmış metal nüve kısmı, nüve

Nisan 2014

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır?

Kurşun geçirmez camlar aslında kurşun geçirmez değildir. Sert darbelerde normal camlara göre çok daha dirençlidirler. İşte bu sağlamlığı ona sağlayan madde ise polikarbondur. Bu madde, ısıya ve darbelere karşı oldukça dayanıklı bir maddedir. Cam üretimi sırasında camın arasına polikarbon levhalar yerleştirilir ve ardından laminasyon işlemi yapılır. Laminasyon, üretilen camı forma sokma işidir. Yine de kurşun geçirmez cama polikarbon levha katıldığı için bu camlar normal camlara göre daha kalın olur.

Bir merminin cama isabet etmesi durumunda polikarbon cam, sahip olduğu sağlamlıktan ötürü mermiye karşı darbe emici bir etki gösterir. Fakat aynı yere çok sayıda kurşun isabet etmesiyle camın kırılma olasılığı vardır.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Bir insanın teorik olarak silahla öldürülemeyeceği doğru mudur?

"Bir insanı bir tabanca ile öldürmek teorik olarak imkansızdır. Çünkü, tabanca ile insan vücudu arasındaki mesafe uzunluğu, silah ateş aldıktan sonra sürekli olarak yarıya düşer. Örnek verirsek, tabanca ile kişi arası 100 metre ise, bu mesafe çok kısa anlar içerisinde 50 metreye, 25 metreye, 12.5 metreye düşerek sürekli kendini yarılayacaktır. Tabii analitik olarak düşündüğümüzde de bir sayıyı 2'ye bölerek sıfıra ulaşmamız kesin değildir. Biz sadece sonsuzda sıfıra ulaştığını düşünürüz. Tabi sonsuz kavramı da ayrı soru işaretleri sürüsünü de peşinde getiriyor."

Fikir bu ama benim bir fikrim yok. Soruyu görünce daha yeni izlediğim Haluk Bilginer'in Polis filmi aklıma geldi. Filmdeki komiser çevresindekilere bu teoriyi sık sık söylüyor ve savunuyordu. Sahne:

Mart 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Kurşun geçirmez camlar nasıl kurşun geçirmiyor?

Normal camlarla kurşun geçirmez camlar görünüş olarak aynıdır. Ama normal camlar tek bir kurşunda paramparça olurken kurşun geçirmez camlar bir ya da bir kaç kurşuna karşı dayanıklıdır. Peki bu nasıl oluyor? Cam tabakaların arasına polikarbon malzeme yani sert ve saydam bir plastik yerleştiriliyor ve bu şekilde laminasyon yapılıyor. Kurşun geçirmez bir cama kurşun atıldığında, camın dış tabakası deliniyor ama camın içindeki polikarbon malzeme kurşunun enerjisini yok ederek son tabakaya ulaşmasını engelliyor.

Kurşun
Mart 2013

Serkan Aydın, bir soruya yanıt verdi.

Bir kurşunun hızı ne kadardır?

Bir kurşunun hızı hakkında tam olarak net bir şey söylenemez. Söylenemez diyorum çünkü hızı belirleyen mermi içindeki barut hakkıdır. Az barut varsa mermi içindeki patlama şiddeti düşük olacağından kurşunu da ona nispeten bir hızla fırlatacaktır. Büyük silahların büyük mermileri içindeki barut hakkı fazla olacağından kurşunun kovandan fırlama hızı da fazla olacaktır. Özetle söylemek gerekirse merminin hızı barutun fazlalığı ile ilgilidir.
Şubat 2013

Caner Sayın, bir soruya yanıt verdi.

Bir kurşunun hızı ne kadardır?

Kurşun saniyede 300 metre hızla gider. Bu hız kurşunun cinsine ve ne çeşit bir ateşli silahta kullanıldığına göre değişir.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.