Bilmek istediğin her şeye ulaş

Liderlik

Topluma yarar sağlayan değişimi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zekâ ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye lider denir. Lider; elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen kişidir. Gerektiğinde aldığı zor kararların ve sonuçlarının ardında durmasını bilir. Lider, insanın başkalarından aldığı bilgilerle bilgili olabildiğini, ancak sadece kendi aklı ile akıllı olabildiğini bilir. Bu nedenle çevresine danışır ancak son kararı hep kendisi verir, şüphesiz tüm sorumluluğu alarak... Temel yaklaşım olarak; çevresinde bulunan bireyleri hitabet gücü, sahip olduğu bilgi ve vizyonu ile etkileyip, sürükleyen bir yapıya sahiptir. İnsanları dinler ve anlamak için özel çaba sarf eder. Çevresindeki herkesin en iyi yanlarını geliştirmelerine olanak sağlayacak olumlu değişim ve sürekli öğrenme ortamları sağlar. Sahip olduğu güçlü sosyal değerler sayesinde çevresinde yarattığı “karizma” sahip olduğu örnek kişilik ve tutarlı davranışları, diğer insanlar için etkin bir rol modeli olmasına yol açar.

Kasım 2012

Rukiye @hindiba

Liderlik bu sanırım.

Julius Cesar büyük bir imparatordu. Afrika'ya ayak bastıklarında dengesini

kaybederek yere kapaklanır; büyük bir imparatorun böyle bir zafiyet

göstermesi o zamanlar düşünülemezdi ve o an kendini şöyle kurtardı kumlara

sarılarak: "Ey Afrika! Sonunda sana sahip oldum ve asla bırakmaya niyetim

yok!
Mayıs 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Liderlik Yeteneklerinizi Geliştirin

Lider, insanların takip ettiği bir kişidir. Etrafınızda sizi takip eden birileri var mı? Eğer yoksa nasıl lider olacağınızı öğrenmeniz gerekir. Eğer varsa, liderlik yeteneklerinizi geliştirmeniz faydalı olacaktır.

 • Nereye ulaşmak istediğinizi bilin. Amaçsız yola çıkarsanız, kendinizi de sizi takip edenleri de başka yollara sürüklersiniz. Liderlerin her zaman vizyonu olur. Vizyonunuzun net olduğundan emin olun.
 • Neden oraya ulaşmak istediğinizi düşünün. Bir şeyin kimseye faydası yoksa, o şeyin ne kadar iyi yapıldığının bir önemi yoktur.
 • Vizyonunuz gerçeğe dönüştüğünde olabilecekleri düşünün.
 • Kaynaklarınızı bilin. Liderler az kaynakla çok iş başaran kişilerdir. Sahip olduğunuz zaman ve kaynakları iyi değerlendirin.
 • Her zaman kendiniz olun. Hiç kimse sizin güçleriniz, zayıflıklarınız, geçmişiniz ve bakış açınıza sahip olamaz. Kendiniz olun ama kendinizin en iyi hali olun.
 • Liderliğe yavaş yavaş başlayın. Önce çocuklara, sonra arkadaşlarınıza, son olarak gruplara liderlik edin.
 • Etkili liderler, etkili iletişim becerilerine sahiptir. Kötü insanlar bile iletişim ve hitabet yetenekleriyle insanları etkileyebilirler.
 • En iyi liderler, öğretmenlik özellikleri taşırlar. İnsanlara anlatmaya değer şeyler öğrenin.
 • Bir lider olarak, size katılmayan insanların hedef olacağınızı unutmayın.

Liderlik
Mayıs 2013

Salih Çaktı @scakti

Online Ekip Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte insanoğlu arasındaki bağlantı sayısının artması sonucunda iş yaşamında iş yapma modelleri değişmeye başladı. Dünya üzerinde yaşayan herkes birbirine ne kadar uzakta olursa olsun çok rahat bir şekilde birbirleriyle iletişim kurabiliyor.
İş Geliştirme
Albert-László Barabási, Bağlantılar adlı kitabında bu durumu şu şekilde özetliyor; “Altı milyar düğümden doluşan bir şebekede her düğüm çifti birbirine ortalama altı bağlantı uzaklıktadır. Herhangi iki insan arasında bir yol olduğunu görmek bizler için şaşırtıcı olsa gerek.” *
CERN’de programcı olarak çalışan Tim Berners Lee’nin WWW’nin keşfetmesiyle başlayan, ve web üzerinde bağlantı noktalarının Web 2.0 ile birlikte insanlar arasındaki etkileşimi arttıran bir platforma dönüştürmesi sonucunda tek bir text box’a yazdığımız isim ve soyisim bizi direkt olarak hedefe ulaştırmaya yetiyor. Sosyal medya ile birlikte artık bağlantı kurmak istediğimiz kişiler ile iletişim kurabilmemiz hatta online olarak çalışabilmemiz mümkün. Bir ofise sahip olmadan online olarak ekip yönetebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey Web 2.0 ile çalışan bir sosyal medya platformu veya bir web sitesi .
Online ekip yönetimi herhangi bir proje etrafında toplanmış, farklı yeteneklere sahip olan kişileri online ortamda bulmak veya var olan ekibi online ortama aktarmak, yönlendirmek, takip etmek ve raporlamaktan oluşan bir süreçtir. Online ekip yönetimi kesinlikle ofis ortamında ekip yönetmekten daha zordur. Online olarak bir ekibi yönetmek için birçok online araca ihtiyacınız var. Bu araçlar; toplu iletişim araçları, görev dağıtım ve takip araçları, anlık hatırlatma araçları, veri depolama araçları ve not alma araçlarından oluşuyor.
Online Ekip Yönetimi için İhtiyacımız Olan Araçlar
Toplu İletişim Araçları: Toplu iletişim araçları ekibinizi online ortamda bir arada tutan, ekip bireyleri arasında etkileşimi sağlayan, bireyler arasındaki bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlayan araçlardır. Online ekip yönetmek isteyen kişilerin mutlaka oluşturması gereken araçlar arasında yer alır. Toplu iletişim araçları olmadan online olarak ekip yönetmek neredeyse imkansız hale gelir. Toplu iletişim araçları online dünyanın ofisleridir. Aşağıdaki listede yer alan 3 adet örnek toplu iletişim aracını inceleyebilirsiniz.
İş Geliştirme
Görev Dağıtım ve Takip Araçları: Yukarıda yer alan toplu iletişim araçlarında istişare sonucu belirlediğiniz veya atadığınız görevler, online ekibinizde yer alan kişilerin sorumlulukları itibariyle atadığınız görevler görev dağıtım ve takip araçları vasıtasıyla takip edilir. Görev dağıtım ve takip araçları ekibinizin bitirdiği veya revize ettiği işleri hem laptop başında hem de yolda giderken mobil üzerinden yönetmenizi sağlar. Aşağıdaki listede yer alan 3 adet örnek görev dağıtım ve takip aracını inceleyebilirsiniz.
Anlık Hatırlatma Araçları: Online ekibinizi yönetirken ofiste değilsiniz. Yönettiğiniz kişinin odasına girip ne oldu bizim şu iş diyemeyeceğinize göre İş Geliştirme yapılacak en iyi iş anlık hatırlatma araçları üzerinden hatırlatmalar yapmak. Anlık hatırlatma araçları kesinlikle iş takibi yapmanızı sağlar ve verimliliği arttırır. Online baskı yapmadığınız sürece sorun yok İş Geliştirme Aşağıdaki listede yer alan 3 adet anlık hatırlatma aracını inceleyebilirsiniz.
İş Geliştirme
Veri Depolama Araçları: Online bir ekibi yönetiyorsunuz, görevler yapılıyor, takibini sağlıyorsunuz, hatırlatma yoluyla iş süreçlerini hızlandırıyorsunuz. Bu durumda ürün oluşmuş demektir. Oluşan ürün ,veri veya raporları veri depolama araçlarında saklamanız gerekiyor. Veri depolama araçları normal ofislerin sahip olduğu arşivler gibi çalışır. Aşağıdaki listede yer alan 4 adet veri depolama aracını inceleyebilirsiniz. Yukarıdaki linkten ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.
 • Dropbox
 • Google Drive
 • Microsoft SkyDrive
 • Yandex Disk
Not Alma Araçları: Online ekibinizi yönetirken aklınıza gelen fikirleri, ekibinizden gelen feedbackleri not alma araçları vasıtasıyla bir arada turabilirsiniz. Not alma araçları online yönettiğiniz ekibiniz ve ekibin yaptığı işler ile ilgili online olarak dökümantasyon tutmanızı sağlar. Daha sonra notları düzenlediğinizde dökümantasyon çalışmalarınızı veri depolama araçlarına aktarabilirsiniz. Aşağıdaki listede yer alan 2 adet not alma aracını inceleyebilirsiniz.
İş Geliştirme
Toplantı Araçları: Sadece textler üzerinden iletişim kurmak online olarak yönettiğiniz işin samimi dilini öldürebilir ve monoton bir hale getirebilir. Bundan dolayı online iletişimi yüzyüze de yapmanızda fayda var. Online toplantılarınızı aşağıdaki listede yer alan 3 adet toplantı aracı vasıtasıyla yapabilirsiniz.
 • Skype
 • Google Hangout
 • Facebook Video Chat
Online olarak ekibinizi yönetmek için ihtiyacınız olan herşeyi yukarıda listeledik. Araçları çoğaltabiliriz. Öneri online ekip yönetim araçlarını yorum olarak yazının altına ekleyebilirsiniz. Elbette online ekip yönetimi sadece araçlarla olmuyor. Online ekibinizi yönetirken iletişim diline hakim olmanız gerekiyor.
Online ekip yönetiminde dikkat etmeniz gereken 10 madde;
1- Online olarak iletişimde bulunduğunuz kişilerin BOT değil insan olduğunu kesinlikle unutmayın.
2- Görev dağıtımı yaparken emir cümlelerini çok fazla kullanmayın.
3- Görev dağıtımı yaparken kibar bir dil tercih edin.
4- Online ortamda ekip içerisinde espri yaparsanız eğer mutlaka smiley kullanın.
5- Online ortamda iletişim kurarken mimik ve ses tonları ile iletişimi destekleyemiyoruz. Bundan dolayı iletişim dilinizi mutlaka kontrol edin.
6- Ekibi yönetmek için gün aşırı olmamak koşuluyla telefon ile iletişim kurmayı unutmayın.
7- Mobil olun.
8- Yukarıda belirttiğimiz iletişim araçlarından ilgili kategoriden sadece bir tanesini kullanın.
9- İşler yoğunlaştığı zaman sorumluluk vermekten kaçınmayın.
10- 15 günde bir mutlaka ekibinizi toplayıp yüzyüze toplantı yapın.
Online ekip yönetimi nedir, online ekip yönetimi nasıl yapılır ve online ekip yönetiminde dikkat edilmesi gereken 10 maddeye yazımızda yer verdik. Son olarak şunu söyleyebiliriz;
Online bir ekibi yönetmeniz için yukarıda yazılanların dışında en fazla ihtiyacınız olan şey liderlik kumaşıdır.
Ekim 2013

isikoren.com/biyografi'>Hilmi Işıkören @hilmiisikoren

Yönetici ile lider arasında nicelik açısından fark nedir?

31 Ekim 2013'de 300. Motivasyon Kartı ile 3. Sezon sona eriyor. Her sezon finali gibi 300. Bölümde yine özel olacak. Tek satırda çok şey anlatan 'Motivasyon Kartları'nın birinci sezon finaline özel 100. Motivasyon Kartını yeniden sizlerle paylaşmak istedim, ilginize ve sevginize çok teşekkür ederim.

isikoren.com/2012/12/04/motivasyon-karti. . .
Temmuz 2014

Şaman @chamacon

152 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.