Bilmek istediğin her şeye ulaş

Liderlik

Topluma yarar sağlayan değişimi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zekâ ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye lider denir. Lider; elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen kişidir. Gerektiğinde aldığı zor kararların ve sonuçlarının ardında durmasını bilir. Lider, insanın başkalarından aldığı bilgilerle bilgili olabildiğini, ancak sadece kendi aklı ile akıllı olabildiğini bilir. Bu nedenle çevresine danışır ancak son kararı hep kendisi verir, şüphesiz tüm sorumluluğu alarak... Temel yaklaşım olarak; çevresinde bulunan bireyleri hitabet gücü, sahip olduğu bilgi ve vizyonu ile etkileyip, sürükleyen bir yapıya sahiptir. İnsanları dinler ve anlamak için özel çaba sarf eder. Çevresindeki herkesin en iyi yanlarını geliştirmelerine olanak sağlayacak olumlu değişim ve sürekli öğrenme ortamları sağlar. Sahip olduğu güçlü sosyal değerler sayesinde çevresinde yarattığı “karizma” sahip olduğu örnek kişilik ve tutarlı davranışları, diğer insanlar için etkin bir rol modeli olmasına yol açar.

Mart 2014

İrem Açikgöz @iremacikgoz

Güç ve liderlik karşılaştırması nedir ve nasıl yapılır?

Sorunuz liderin hangi güç kaynaklarına sahip olduğu anlamında mı yoksa bir lider ile bir otorite gücünün karşılaştırılması mı tam anlamadım ama sanırım liderlik vasıflarına haiz olmayan birinin; makamının, parasının, statüsünün sayesinde sahip olduğu güçten bahsediyoruz. Böyle bir güç, üzerindekinden beslenir. Yani yönetici ise patronundan, zengin ise kendi ederinden fazla olan parasından gibi. Dolayısıyla altındaki herşeyi ezer, sadece üstüne yaranmaya çalışır çünkü o 'üst' yoksa kendi de yoktur. Oysa lider, alttan beslenir, gücünü ve desteğini altında çalışanlardan yada halktan alır, sahip oldukları muhtemelen doğuştandır yada fazlasıyla geliştirdiği kişiliğindendir. Lider ile otorite karşı karşıya geldiğinde hangisinin üstün olacağı içinde bulunulan duruma göre değişir, bazen sadece liderlik özellikleri otoriteye karşı durmaya yetmez, devrim niteliğinde bir değişimi gerektirir ancak aynı ortamda benzer cesarete sahip yeterli sayıda insan olmayabilir oysa otorite kazanmak için mutlaka bir yolunu bulur. Kuralları değiştirir, yalan söyler, maddi gücünü kullanır vs.
ama otorite sadece bir olayı kazanır, lider ise kimsenin boyundurluğuna girmediğinden kendi hayatını ve kendisine gönül verenleri kazanır.
Ocak 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Kasım 2013

Levent Kara @leventkara

Başarı, amiri memnun etmek midir? Yoksa vicdanın rahat olacak şekilde işini en iyi şekilde yapmak mıdır? Amirin dediğini size doğru gelmese de doğru kabul ederek çalışmak ve takdiri almak başarı mıdır?

İş konusunda yapılması gerekenleri bırakıp amiri memnun etme yoluna giden personeller elbet başarısızlıkla karşılaşacaklardır. Varolan işi, projeyi takip etmek yerine amirin, yöneticinin istediklerini yapıp memnun etmeye çalışmak işden koparacaktır. Bir amiri memnun etmeye çalışırken firmadaki diğer yönetici ve personelin antipatisi kazanılabilir.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Liderlik ruhunun özellikleri nelerdir?

Lider, bireyleri ortak hedeflere yönelten, hedefleri benimseten, bireyler arası köprüyü oluşturan, dağınık güç ve bilgiyi bir araya toplayıp sinerji yaratan kişidir.
Liderin özellikleri:
 • Sorgulayıcı ve sabırlı,
 • Daima önde değil, yeri geldiğinde arka planda duran,
 • Değişimin yaratıcısı olan,
 • Prensipleri ile hareket eden,
 • Zorluklara karşı mücadele eden,
 • Ahlak kurallarını bireysel menfaatlerinin önünde tutan,
 • Kararları takımıyla beraber alan,
 • Daima değişime açık kişidir.


Mayıs 2013

Gürkan Karataş @gurkankaratas

Bugünün siyasi liderlerinde şahsiyeti en yüksek lider olarak kimi tanımlarsınız?

Tüm siyasi liderlerin şahsiyeti yok. Çünkü hepsi kendi çıkarına çalışıyor.
Mart 2013

Halil Ertekin @halilertekin

Bir lider hitap ettiği kişileri nasıl etkileyebilir?

İyi bir lider:
 • Giriş ve bitiriş cümlelerini çok dikkatli seçer.
 • İnsanlara seslenirken sık sık soru sorar çünkü bu insanları uyanık tutar.
 • Gereksiz ayrıntılardan bahsetmez olabildiğince ilginç şeyler anlatmaya çalışır.
 • İnsanların gözlerinin içine bakar.
 • Heyecanlı ve istekli görünür.
 • Kendinden örnekler verir ve samimi görünür.
 • Beden dilini nasıl kullanacağını iyi bilir.

Liderlik
Ekim 2012

Mehmet Yurtalan @mehmetyurtalan

Çalışanlarınızın motivasyonunu artırmak için kullandığınız gerçekten çok ilginç bir yöntem var mı?

Çalışanların her biri farklı mizaç ve kişilik özelliklerine sahip, dolayısıyla da her birini motive edecek yöntem de ayrıdır. Örneğin sosyal ilişkilerden fazla hoşlanmayan, övgüden utanç duyan bir yapıyı motive etmek için övmek ters tepebilir. Bazı kişiler de bir işi ne kadar güzel yaptıklarını sürekli olarak duymak ister, bu yolla verimli olabilirler. Bazı yapılardaki kişilere ne yapacaklarını adım adım söylemeniz, sınırlarını keskin olarak çizmeniz onları rahatlatır ve iş verimlerini arttırırken; bazı kişiler daha özgür bırakıldıkları bir ortamda verimli olabilirler. Dolayısıyla çalışanları motive edip maksimum verim alabilmek için kişilerin mizaç ve kişilik yapılarını çok iyi bilmek gerekir. Bu konuda ennegram sisteminden yararlanabilirsiniz.
Ağustos 2012

Ahmet Akdel @ahmetakdel

En iyi devrim liderleri kimlerdir?

Modern Türk devletinin babası ve savaş kahramanı olan, bir çok devrimcinin fikirlerinden etkilediği büyük insan Mustafa Kemal Atatürk'tür.


Liderlik
Ocak 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Deneyimsiz ya da yeni yöneticilerin sıklıkla yaptığı hatalar nelerdir?

 • Patronluk duygusunu ısrarla gösterme yaklaşımında olmak
 • İş ve iş hayatında orta yolu bulamamak
 • Elemanları değerlendirirken eleştiri ya da övgü sözcükleri arasında dengeyi kuramamak, eleştiri esnasında doğru sözcükleri kullanamamak
 • İnsanların iş dışında bir hayatları olabileceği ve bunların da psikolojilerine etkileri olabileceği gerçeğini sıklıkla göz ardı etmek.
 • İş hayatında çalışan-yönetici arasındaki saygı ve mesafe dengesini kurmakta zorlanmak olarak sınıflandırılabilir.
Aralık 2010

Emre @Emigrate

Kendinize örnek aldığınız devlet liderleri veya halk kahramanları varsa hangi özelliklerini yansıtmaya çalışıyorsunuz ?

Aliya İzzetbegoviç
yıldızlar altından geçmemiz gerek
hangi yolu seçersen seç
sonunda ölüm var
ve her şey bitecek
ve sen de öleceksin
bu dünya da ölecek
bu yüzden başını hep dik tut"
diyor çünkü bilge kral...
Aralık 2010

Bican Efendi @bican

Şu anda Recep Tayyip Erdogan dışında başbakanlık yapacak bir siyasetçi var mı?

Recep Tayyip Erdoğan kadar herkes yapar, cemaatinin hedeflerini basit oyunlarla cümlenin içine sokup, inandırma kabiliyetini kullanıp her yeri gezersen onun kadar siyasi kimliğini ortaya koymuş olursun. Tabii birilerinin ideolojisini benimsemen ve seni desteklemesini sağlaman da seni başbakanlık koltuğuna oturtturur.
Aralık 2010

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

Lider olmak nedir? Kimler lider olabilir? Lider olmanın olmazsa olmazları?

Lider olunmaz doğulur..Hatta yapılan araştırmalara göre bir ailede doğan ilk çocuk girişimci,ikincisi lider özellikleri taşır..
Mayıs 2010

Özge Can Balaban @artemis

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

Lider olan yol açar, engel olmaz...

Lider ve patron farkı;

Liderlik

152 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.