Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lise

Eğitim

Lise, Türk eğitim sistemine göre, sekiz yıllık ilköğretimini (eski sistemdeki üç yıllık ortaokulu) bitirmiş olan 14-18 yaşlarındaki öğrencileri, en az dört yıllık bir eğitimle yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumu. Lise sözcüğü, Türkçe'ye Fransızca olan lycée sözcüğünden geçmiştir.

Mart 2017

Ertan, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2016

Evren Bilimci, bir soruya yanıt verdi.

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

Üniversiteler beş para etmez şehir hapishaneleridir. İnsan büyüdükçe zaptedemiyorsun bu yüzden 30-40 yaşlarındakiler için okul yok. Dİnlemeyeceklerdir. Köpek yetiştirdiğini sanan müfredat ve EĞİTİM denen şeyin en olduğunu gücünü neler yapabileceğini bilemeyen toplum ideraciler ve para merkezli gerizekalı öğretmenler olduğu sürece. Üni seviyesi ilkokulu pek geçmez. Toplumsal bir gerçek olmasına karşı bizim için büyük anlamlar ifade ettiğinden dolayı tepkisiz kalmak elde değil.
Üniye gidip gelmeyle bir yere varılamaz zaten.
Bu arada değil üniversite ilkokulda ki çocuklar bile başıboş dediğimde bana güvenin.

: kusmaefekti: YGS, LYS adlarını duymaktan iğreniyorum artık. Yeni “üç harf” ekleseler yine iğreneceğim. Bu dar basma kalıp eğitimde bir şey öğrenilmez. Ne fiziğin ne kimyanın ne de biyolojinin bir zevki kalmıyor. Kalıplaştırdıkları, ilgi ve merak uyandırmak yerine karanlığa boğdukları bu kitaplar yerine insanlar DİZİ, MODELLİK... gibi saçma salak şeylerin peşinde ilerliyor .Arkadaş ortamları denen bir grupları var bunların. Bu şekilde öğrenci seçilmez. Robot ve ezberci motomot insanlar ortaya çıkar. EĞİTİM ise asla böyle bir sonuç çıkarmaz. Başta ANALİTK ZEKA , ERDEM gibi konular okullarda öğrenilemez. Davranış bilimi, Bütçe, Zaman yönetimi, İstatistik işleme hepsi büyüyünce, büyüdükten sonra da yarım yamalak. Bence kendi müfredatımızı ingilizlerden söküp alalım. Kökleri var.
İlkokul lise öğrencilerinin ağzından küfür kolay kolay düşmez. Aileleri bile farkında değildir. Birbirleriene karşı statü gözetirler. Zorbalık bu yerlerde çok fazla.
İnsanlar çocuklarını eğitime gönderdikelrni sanması saçma. Ezbere dayalı roboto eğitimi EĞİTİM değidlir.
Müfredat acilen değişmelidir. Kitaplar “Bir şey nasıl öğretilmez” konusunu işliyor. Bu yüzden dekanı , profu, rektörü aynı kafada olup ülkesini kültür ve tarihinden bir haber dışa bağımlı olmak isteyenlerden olunca oradaki medeniyeti buraya taşımaya çalışıyor ve haliyle burası yerini kendisini oralı olarak görüyor. ..
Kasım 2016

Hüsnü Kuruntu, bir soruya yanıt verdi.

Lise öğrencisiyim. Test ve soru çözmek istiyorum ama konuların mantığını anlıyor ve içeriğini biliyor olmama rağmen kendimi vererek yapamıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Sorduğun soru cümle bakımından düşük, anlatım bozukluğu var. Bence ilk önce kitap okumalısın. Onun dışında bu herkesin az çok zorlandığı bir konu ve bunu aşmak için çok çeşitli uygulamalar var. Ama dediğim gibi ilk önce okuma ve anlamada sorunun varsa onun üstesinden gelmelisin. Kolaylıklar diliyorum.
Nisan 2016

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

Genellenemez.
İlim irfan öğrenmek bireyin kendisinde bitiyor.
Zorla tek taraflı aktarım söz konusu değil.
Mart 2016

Mesut Yurt, bir soruya yanıt verdi.

YGS öncesi yapılması gerekenler ve tamamen sınava odaklanmanın yolları nelerdir?

Kendine güven başka hiçbir şeye veya kişiye ihtiyacın yok
Şubat 2016

Anıl Katkat, bir soruya yanıt verdi.

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

Türkiye üniversitelerinin %70-75'i bilimsel çalışmalarla uzaktan yakından ilgisi olmayan, yetişmiş elemanı bulunmayan, dolayısı ile eleman yetiştiremeyen dört duvarlardır.
Şubat 2016

House Md, bir soruya yanıt verdi.

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

Bilerek, istenerek ve olabildiğince radikal bir biçimde "amorf" hale getirilmiş, yıpratılmış ve neredeyse işlevsiz bırakılmış onlarca "üniversite" sahibi bir ülkeyiz ne yazık ki... Bazıları "yüksek" bile değil. . .
Kasım 2015

Mustafa Ali Uğurtan, bir soruya yanıt verdi.

Lise 2 otomasyon (kontrol) öğrencisiyim. İleride iyi bir mühendis olabilmek için kendimi hangi konularda geliştirebilirim?

Kendi konularına yoğunlaşmanın yanı sıra matematik, fizik ve ingilizce ye önem vermelisin.
Ekim 2015

Serkan Çamur, bir soruya yanıt verdi.

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

İlk 100 e giren üniversitemiz olmadığı buna en güzel cevap olur sanırım.
Ekim 2015

Elif Aygün, bir soruya yanıt verdi.

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

Üniversteye gerçekten okumak için gittiğin sürece bilim yuvasıdır kültür eğitim sosyallik v.b. Açılardan kendinş geliştirirsin, ama aklın başka yerdeyse işin zor
Eylül 2015

Aslan Kaya, bir soruya yanıt verdi.

Lise alan seçimim için düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Eşit ağırlıktan devam ederek iyi bir psikolog olabilirsin.

151 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.