Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lise

Eğitim

Lise, Türk eğitim sistemine göre, sekiz yıllık ilköğretimini (eski sistemdeki üç yıllık ortaokulu) bitirmiş olan 14-18 yaşlarındaki öğrencileri, en az dört yıllık bir eğitimle yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumu. Lise sözcüğü, Türkçe'ye Fransızca olan lycée sözcüğünden geçmiştir.

Ocak 2017

Hakan @hakkan

İnploid ilk açıldığında öğrenci olanlar, şimdi neler yapıyorsunuz?

İnploid ilk açıldığında değil de ben ilk kayıt olduğumda öğrenciydim. Şimdi ise diplomalı İŞSİZİM :) Bir de üniversiteyi dereceyle bitirdiğim halde böyleyim.
Haziran 2016

Yavuz Genç @yavuzgenc

Bu sene liseye gidecek olan kızım 430 civarı puan tutturdu. Kendisi sağlıkçı olmak istiyor. İngilizcesi iyi sayılır ve psikolojiye de meyili var. Bu yönde ilerlemeli mi yoksa buna benzer farklı mesleklere mi yönelmeli? Tavsiyeleriz nelerdir?

14 - 15 yaşında galiba evladınız, öncelikle mutlu Bir ömrü ve başarılı bir hayatı olmasını dilerim. TEOG puanı bu degil mi? 430 puan çok iyi bir puan mıdır bilmiyorum, bu konuya dahil olma sebebim bu yaşta bir çocuğun mesleğini seçme zorunda kalması. Daha olgun yaşlarda meslek seçmesini sağlayacak bir yöntem bulabilirseniz daha iyi olur kanaatindeyim.
Ekim 2015

Gizli Kullanıcı

Lise öğrencisiyim. Test ve soru çözmek istiyorum ama konuların mantığını anlıyor ve içeriğini biliyor olmama rağmen kendimi vererek yapamıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Bak kendin cevaplamışsın "anlamışım gibi, biliyormuşum gibi geliyor. "

Dil öğrenenlerin ve öğretenlerin kullandığı bir laf vardır -Özellikle İngilizce diye çok kullanırlar- "Yabancı dil kalleştir. İki ay konuşma, dinleme, çalışma; unutmaya başlarsın. " Doğrudur, kendi deneyimimle sabittir. Üstüne eklemek istediğim şey şu: Beyin komple kalleştir. Edindiğin bütün bilgiler de öyle. Çok efsanevi bir hafızaya, dâhi bir beyne sahip değilsen -alınma ama muhtemelen değilsin, çoğumuz değiliz; burda bahsettiğim tek tük gördüğümüz insanüstü örnekler- "biliyormuşum gibi geliyor" lar üstüne düşmediğin sürece unutulacak, körleşecek, "biliyormuşum gibiydi ya.:(" olacak.

Ha ben sana devamlı hunharca test çöz demiyorum, zira ben öyle bir şey yapmadım. Biliyormuşum gibi gelen ve kendimden emin olamadığım derslere çalışırken belli aralıklarla mola verir ve eğlendiğim şeyler yapardım -bkz: Sevdiğim bir dersle ilgilenmek, kitap okumak, oyun oynamak vs- Ha ama oturup günde şu kadar soru çözeyim kafasında olmayan rahat bir insan olmam da nerede eksik olduğuma yönelip, yoğunlaşmamda apayrı bir etken oldu. Strese girmek yerine, ihtiyacım olana çalıştım falan. Ama sonuçta kendime güvendiğim derslere de her gün kısaca göz atmaktan zarar değil fayda gördüm. Velhasıl: Biliyormuşum gibi geliyor kafasından kurtul ve "hiç bir şeyi tamamen biliyor olamam"a daha yakın bir kafa yapısına gir, faydasını görürsün.
Eylül 2015

Septembre Cain @septembrecain

Lise alan seçimim için düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Eşit ağırlıktan devam ederek iyi bir psikolog olabilirsin.
Temmuz 2015

Barış Ekinci @barisekinci

Lise alan seçimim için düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Kimya teknolojisi okumalısınız bence, iş alanı daha çok; şimdiye kadar tanıdığım hiçbir kimya mühendisi işsiz kalmadı açıkçası. Boya üretim fabrikaları, tekstil fabrikaları, gıda ve sağlık sektörlerinde kimyadan iş bulabilirsiniz. Tabii asıl önemli olan ilginiz var mı yok mu ? Kimya ilgi duymayan birinin katlanabileceği bir alan değil bence.
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Bir lisede veya üniversitede 200 kişi içerisinde her zaman 120 ile 140'ıncı arasına giren bir öğrenci ilk 10 içerisine girebilir mi? Girmesi için ne yapabilir?

Girebilir, çalışmasından öte anladığı bazı konular olmalı. O konularda birinci olup diğerlerinde vasat bir öğrenci olabilir. Kendimden örnek vereyim, çok ineklememe rağmen hiçbir zaman ilk 10'a giremedim ama üniversitede bazı konularda çok iyiydim ve her dönem en az bir kere en yüksek notu almışlığım var.
Eylül 2014

Ahmet Koç @ahmetkoc

Lise 2 otomasyon (kontrol) öğrencisiyim. İleride iyi bir mühendis olabilmek için kendimi hangi konularda geliştirebilirim?

Tabii ki sayısal ne varsa yutmalısınız. Mühendis hendese yani matematik bilir anlamına geldiğine göre bir kere matematikten pekiyi altı notları kabul etmemelisiniz. Mekatronik vb. okuma ihtimaliniz için mutlaka fizik de yutulmalı. Kimya mühendisi olmak istemiyorsanız onu geçin yeter. Ayrıca mühendislik için bütün iyi kaynaklar ve kodlar İngilizce olduğu için İngilizce de yutulmalı. Otomasyon olduğuna göre konunuz en az bir bilgisayar dili öğrendiğinizi düşünüyorum. Yazılım yazmaya başlamak için tek bir dili bilmek bile yeterlidir. En azından başka bir dilde yazsanız bile okuduğunuzu anlarsınız dolayısıyla yazabilirsiniz de. Yani öğrendiğiniz o dil (umarım html harici bir dildir, hatta Fortran'dır) de yutulmalı. Dil konusunda iyi olabilmeniz için Türkçe, edebiyat, kompozisyon derslerine de ağırlık vermelisiniz ki ana dilinizi çok iyi bilin ve ileride öğrenmek zorunda kalacağınız akademik İngilizce'ye turist gibi bakmayın. Aslında ikinci bir yabancı dile ihtiyaç duymayacaksınızdır ama seçenek varsa mühendis olarak Almanca bilmek yararlı olabilir. Ben de arada sırada kullanıyorum Almanca'mı İngilizceden bulamadığım bilgileri Almanca'dan okumak için. Sanırım hemen her mühendislikte teknik resim kullanılmakta, iyi bir mühendis olduğunuzda onu kullanmayacaksınız yani çizmeyeceksiniz ama çizimleri okumayı mutlaka bilmelisiniz ki gelen doneleri ya da ressamınızın çizeceklerini kontrol edebilesiniz.
Temmuz 2014

Büşra Plak @bplak

Kaynakları da iyi olan dershane önerileriniz nelerdir?

Hedefin ne?
Ben fen lisesi mezunuyum. Fdd de okudum. Son yıl derslere göre kaynak ayrımım vardı. Final belli yerlerde mükemmel. Fem belli yerlerde güzel. Birey belli yerlerde güzel... vs.

Ygs de cok rahat yardımcı olurum. Lys konusunda ıse sayısalda cok rahat yardımcı olurum.

Sınavdan geçen yıl çıktım. Yardım isteyen özel durumunu özelden yazsın. Yardımcı olurum
Mayıs 2014

Samet Demirci @sametdemirci

Lise 2. sınıftayım ve Makine Bölümü'ne gidiyorum. Sizce hangi dalı seçmeliyim?

Selam Arkadaşım,

Bana kalırsa öncelikle teknik resim konusunda temel olarak bilgi seviyeni belli bir noktaya getirmen gerekiyor Eğer kalıp işiyle uğraşmak istiyorsan. Daha sonra kalıpçılık vs. istediğin konuda uzmanlaşabilirsin ancak Kalıpçılık dediğin zaman iş çok boyutlu Saç Metal Kalıpçılığından tut Plastik Enjeksiyon kalıplama , hacim kalıpçılığı vs. gibi bunlar teknik olarak aynı orjinli olmasına karşın öğrenildikçe uzmanlaşılıp dallaşılabilecek bir konu yani sonuç olarak kalıp seç fakat teknik resim senin araç gereçin olacak bunu da unutma
Şubat 2014

Gizem Seçkin @gizemseckin

Meslek liselerin amacına hizmet ettiğini düşünüyor musunuz?

Meslek lisesi teoriden cok pratik ağırlıklı olmalıdır ki meslek lisesi denebilsin ancak bölümlerde genel anlamda az az mesleğe değinildiğinden amacına hizmet eden bölüm sayısı ne yazıkkı az bunda öğretmenlerin ve isteksiz öğrencilerin de payı bir hayli büyük

dip: meslek lisesi mezunuyum
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Askeri liseye nasıl girilir?

Öncelikle Askeri Lise sınavına girmeniz gerekiyor. Sınavda baraj puanını geçip kara, hava veya deniz bölümlerini seçmeniz gerekir. (Baraj puanları farklı farklıdır.)Askeri liseye girmek için sınav puanı dışında bazı şartları da taşımanız gerekiyor. Boy, kilo vb. Sağlıkla ilgili bir özrünüzün de olmaması gerekiyor. Evli olmamanız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmanız gerekli şartlar arasındadır.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Ben özel bir düz liseye gidiyorum. Anadolu Lisesi olan devlet okullarına geçiş yapabilir miyim?

SBS puanın geçmek istediğin anadolu lisesine yetiyorsa gçeiş yapabilirsin
Daha fazla

151 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.