Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lohusalık

Lohusalık (puerperium) bir kadının doğumdan sonra yaşadığı yaklaşık 6 haftalık süreci tanımlayan doğum sonrası döneme verilen isimdir. Bu dönem, kadınların gebelikte metabolizma ve genital sisteminde oluşan değişimlerin geriye döndüğü süreçtir. Lohusalıkta hormon seviyeleri ve rahim boyutları gebelik öncesi seviyelere geriler.

Mart 2014

Irem Uzun, bir soruya yanıt verdi.

Yeni doğum yapan biri diyet yapabilir mi?

Ben bu konuya bilimsel yaklaşmaktan ziyade yorum yapmak istiyorum. Yeni doğum yapmış bir kadın zaten doğum anında ve ilk 3 gün içerisinde fazlasıyla kilo kaybeder yediklerine biraz dikkat ettiği takdirde zaten kilo verir , bu sebepten diyet yapmasına gerek yoktur
Mart 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Yeni doğum yapan biri diyet yapabilir mi?

Yeni doğum yapan bir anne eğer bebeğini emziriyorsa diyet yapması, özellikle de diyetisyene danışmadan bunu gerçekleştirmesi hem kendi hem de bebek sağlığı için yanlıştır. Emziren annenin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Anne adayının bilmesi gereken en önemli şey emzirirken harcadığı kaloriyi bilmesidir. Eğer anne düzenli olarak bebeği emzirirse zaten aldığı kiloları zamanla vermektedir.

Aslında kiloların verilememesinin büyük nedeni annelik iç güdüsüdür. Emzirirken sütün azalmaması için anneler durmadan enerji veren gıdalar tüketirler ve kilo alırlar.
Annenin yeterli protein, vitamin ve minerallerinin alınması gereklidir. Ayrıca günlük sıvı miktarının da alınması önemlidir. Yeterli dengeli ve çeşitli beslenen annelerin sütü diğer annelere göre daha kaliteli ve bebeğe daha uygun olur. Diyetisyene danışmadan herhangi bir yerde okudukları ya da duydukları metotları uygulamak yanlıştır.

Emzirmeyen annelerde 9 aylık bir gebelik süreci geçirdiklerini unutmamaları gereklidir. Bu süreçte kaybettikleri demir gibi önemli mineralleri yerine koymak kilo vermekten daha önceliklidir.
Mart 2014

Leyla Hosabcioglu, bir soruya yanıt verdi.

Yeni doğum yapan biri diyet yapabilir mi?

Yeni dogum yapan kadin gunde 700-800 ml sut uretecektir ve bebek anneden ~ 500-600 kalori yiyecektir... anne ihtiyaci kadar yediginde, bebegin anneden yedigi enerjinin gram karsiligi kadar agirlik kaybeder zaten... 4-6 ay suren emzirme periyodundan sonra, hala agirligi fazlaysa, o zaman baslayabilir zayiflama diyetine.benim meslek erbabi olarak onerim, her iki kosulda da profesyonel yardim alarak, vucutta kalici hasar birakabilecek kayiplara sebep olmadan, saglikli beslenmeyi ogrenmesi temelli bir cozumdur
Mart 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Lohusalık döneminde oruç tutulabilir mi?

Lohusalık dönemi oruç tutmak anne sütünün miktarı ve kalitesini etkileyebilir. Bu yüzden lohusaların oruç tutması önerilmez. İslami yönden de baktığımızda söz konusu sağlık olduğu için tutulmayan oruçlar sonradan tutulmak üzere kazaya bırakılabilir. Tabii bu benim fikrim. İlle de lohusa anne oruç tutmak istiyorsa bunu mutlaka doktoruna danışmalıdır.
Haziran 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Lohusa şerbeti nasıl yapılır?

Lohusalık
Malzemeler
 • 2 litre su
 • 3 adet çubuk tarçın
 • 1 adet muskat
 • 2 adet havlucan
 • 2- 3 adet yenibahar
 • 10 adet karanfil
 • 5- 6 adet tane karabiber
 • 3 adet zencefil
 • İstenen ölçüde bal (Arzuya göre toz şeker de ilave edilebilir.)
 • Lohusa şekeri (İsterseniz toz şeker de ilave edebilirsiniz.)
 • Ceviz- badem- fındık (İstenen ölçülerde dövülmüş olarak.)
Yapılışı
 1. Tarçın, muskat, havlucan, karanfil, karabiber, yenibahar, zencefili iyice yıkayıp tozunu arındırın.
 2. 2 litre su ile yıkanan malzemeleri orta hararette ocağa koyun.
 3. 20- 30 dakika kaynattıktan sonra 1 adet elmenın kabuklarını soyun ve doğrayın, ocaktaki karışıma koyun.
 4. Elmalar yumuşayıncaya kadar kaynatın.
 5. Ocaktan indirdikten sonra arzuya göre biraz bal ilave edin.
 6. Sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz.
 7. Servis esnasında üzerine dövülmüş ceviz, badem, fındık karışımını ilave edebilirsiniz.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.