Bilmek istediğin her şeye ulaş

Maaş

Maaş; bir kişiye yaptığı işin karşılığı olarak, düzenli şekilde ödenen para. Ücret ise genel anlamıyla maaşı ve ikramiye gibi diğer ödeme çeşitlerini de kapsar. Maaş, İşveren tarafından, çoğunlukla günlük, haftalık veya aylık şekilde ödenir. Maaşın miktarı genellikle bir iş günü veya saati baz alınarak hesaplanır. Günlük olarak ödenen maaşa yevmiye denir. Ekonomide, belirli ve uzun bir sürede (genellikle takvim yılı) elde edilen mal ve para miktarını belirtmekte kullanılan gelir ve kazanç sözcükleri de gündelik kullanımda zaman zaman maaş ile eş anlamlı olarak kullanılır. Türkçeye aynı anlamdaki Arapça "maˁāş" (معاش) sözcüğünden geçmiştir.

Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

İş Yaşamında Aidiyet Duygusu

Bu konu birçok başlık altında işlenmiştir. Hatta “En önemli müşteriniz, çalışanlarınızdır.” gibi laflar da edilmiştir. Bunlar ütopik gibi dursa da gerçek hayatta tam da karşımızda duran…
Kasım 2016

Merve Kaya , bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2016

Bora Kasap, bir soruya yanıt verdi.

Önerebileceğiniz meslekler ve tahmini gelirleri nelerdir?

Şöyle bir paylaşımda bulunabilirim. Gelirler konusunda bir tahminde bulunmayacağım.

Meslekler

Kaynak:weforum.org/agenda/2016/09/jobs-of-futur...
Ekim 2016

Akin Onur, bir soruya yanıt verdi.

Önerebileceğiniz meslekler ve tahmini gelirleri nelerdir?

Cevapların çoğu direk maddi kazanç üzerinden gitmiş ve Yazılım konusunda hem fikir olmuş. Burada asıl önemli olan kazançtan çok sana hangisinin uyacağı.

Yazılım sektörü bir çok mesleği rahatlıkla tokatlar. Eskilerdeki prestijli mesleklerin çoğunun sadece prestiji kaldı; fakat yazılım da hayatını yüksek standartlarda devam ettirebileceğin kadar maddi kazanç sağlayabilirsin ancak sevilmeden yapılacak bir iş değil.

Onunla yatıp, onunla kalkman, hayatı yazılım gibi algılayacak kadar çok sevmen lazım. Diğer türlü bugün arada kalmış adapte olamamış ama yazılım çevresinde bir rol almış ama karar mekanizmasında rol oynayamayan bir yığın insandan biri haline gelebilirsin.

Bir de başka yönden bu işe yaklaşmak doğru olabilir. Amerika'da en fazla ilk yüz firmadan bir tanesinin "Bodrum Temizleme" şirketi olduğunu biliyor musun?

Bu adamlar ne teknoloji ne de finansal bir iş yapıyorlar sadece işlerini iyi yapıyorlar. Eğer konu para ise sevdiğin bir mesleği doğru şekilde yapmak sana para getirecektir.

Diğer türlü dediğim gibi mesleğine ısınamamış, hayatını renklendirmek için çeşitli hobiler edinmeye çalışan, bisiklet grubu kuran, dalmaya giden hızlıca orta yaş sendromuna girmiş insanlardan biri haline gelebilirsin.

Bu hobilere gönül vermiş içten gelen bir ateş ile bunları icra edenleri tabii ki ayrı tutarak konuşuyorum.
Eylül 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

İlk maaşınızla ne yaptınız?

Bizde aile geleneğidir. İlk maaş şık bir mekanda akşam yemeği ile kutlanır. Maaş mekanda bırakılıp, o ay için işe gidebilmek için yine aileden para alınır. İlk maaş genelde mekana yarıyor. İkinci maaşımla ilk dokunmatik telefonumu almıştım :)
Eylül 2016

Begüm TİTREK, bir soruya yanıt verdi.

İlk maaşınızla ne yaptınız?

İlk maaşımla platform ayakkabı aldım şaka gibi ama bunu yaptım: -)
Temmuz 2016

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

İnşaat mühendisliğini özel sektörde veya belediye, il özel idare gibi kurumlarda nasıl değerlendiriyorsunuz? Kendi işini kurup piyasada tutunma şansı nedir?

Yeni mezun maaşları düşüktür, iş imkanı (özel, devlet, y.içi, y.dışı) yüksektir, kendi işini kurman ( bir sermaye oluşturabilirsen) mümkündür ancak sektörde tutunmak için ciddi çevre gerekmektedir.
Ocak 2016

Mozambik_prensi, bir soruya yanıt verdi.

İlk maaşınızla ne yaptınız?

Atmden çektiğim ilk banknotu çercevelettirip anneme gönderdim :) sonrasında aileme ve sevdiklerime hediyeler aldım. Ertesi gün ise ayın 15'ini tekrardan beklemeye başladım.
Kasım 2015

Bora Kasap, bir soruya yanıt verdi.

İlk maaşınızla ne yaptınız?

DSLR fotoğraf makinesi almıştım.
Ekim 2015

Seda AVCI, bir soruya yanıt verdi.

İlk maaşınızla ne yaptınız?

Birikim yaptım :)
İlk maaşımı aldığımda 16 yaşımdaydım, staj yapıyordum. 240 TL alıyordum : D Şu an çok komik bir rakam tabi. Çeyrek altın ve euro yatırımları yapardım.Sonra bunlar yükselişe geçince bozdurdum ve paramı %30-40 kadar arttırmıştım. Şimdi daha çok kazanıyorum, aslında yine yatırım yapmak istiyorum ama piyasaları eskisi kadar takip edemiyorum. .
Ekim 2015

Bazarov, bir soruya yanıt verdi.

İlk maaşınızla ne yaptınız?

Bugün bu soruyu gördüğümden beri düşünüyorum ama aklıma hiçbir şey gelmedi. Sanırım normalde parayla n'apıyorsam ilk maaşımla da onu yapmışım. Hani bu tavrımı yüceltmek derdinde değilim ama çok da önem vermemişim demek ki. Sorulacağını bilseydim özel bir şeyler yapmaya özen gösterirdim :)

22 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.