Bilmek istediğin her şeye ulaş

Maaş

Maaş; bir kişiye yaptığı işin karşılığı olarak, düzenli şekilde ödenen para. Ücret ise genel anlamıyla maaşı ve ikramiye gibi diğer ödeme çeşitlerini de kapsar. Maaş, İşveren tarafından, çoğunlukla günlük, haftalık veya aylık şekilde ödenir. Maaşın miktarı genellikle bir iş günü veya saati baz alınarak hesaplanır. Günlük olarak ödenen maaşa yevmiye denir. Ekonomide, belirli ve uzun bir sürede (genellikle takvim yılı) elde edilen mal ve para miktarını belirtmekte kullanılan gelir ve kazanç sözcükleri de gündelik kullanımda zaman zaman maaş ile eş anlamlı olarak kullanılır. Türkçeye aynı anlamdaki Arapça "maˁāş" (معاش) sözcüğünden geçmiştir.

Aralık 2010

Burhan Kaya @firewall

Maaşından fazla bir parayı iPhone almak için veren biri için yorumunuz nedir?

Birşey denmez, keza beni ilgilendirmez,insan kendine bile saçma gelse, yinede 'gerçekten istediğini' yapmalı.
Kasım 2016

Hypatia Hypatia @hypatiahypatia

Şirketlerin çalışanlara bordro imzalatma zorunluluğu ya da gerekliliği var mıdır? Bu konuda şirketin saklaması gereken evraklar, veriler nelerdir? Gördüğünüz örnekleri yazabilir misiniz?

Vardır iş kanunu madde 37 bunu söyluyor zaten.iş yeri ise maaş bodrosunu verdiği dair belgeyi imzalatmalı ve saklamalıdır. ayrıca hem 6356 iş kanunua göre hemde 5510 sosayl sigortalarl kanununa göre hem borçlar kanununa göre hemde vergi hukukuna göre şirketler şirketler bu belgeleri saklamak zorunda
Şubat 2016

Gizli Kullanıcı

İnşaat mühendisliğini özel sektörde veya belediye, il özel idare gibi kurumlarda nasıl değerlendiriyorsunuz? Kendi işini kurup piyasada tutunma şansı nedir?

Yeni mezun maaşları düşüktür, iş imkanı (özel, devlet, y.içi, y.dışı) yüksektir, kendi işini kurman ( bir sermaye oluşturabilirsen) mümkündür ancak sektörde tutunmak için ciddi çevre gerekmektedir.
Nisan 2015

Kars Bey @karsbey

Mart 2015

Winterwitch @ilkesanlav

Hangi durumlarda çalışana kıdem tazminatı ödenir? Tazminat nasıl hesaplanır?

Google'a yazıp veya daha iyisi bir insan kaynakları personelinden derinlemesine bilgi alabilirsiniz. Ben bildiğim kadarıyla, halk üslubuyla cevap vereyim: işten kovulduysanız ya da "makul" bir sebeple işten ayrıldıysanız çalıştığınız yıl kadar brüt maaş kıdem tazminatı alırsınız.

Peki bu makul sebep neyi içerir? Erkek için askerlik, kadın için evlilik, ortak olarak; emeklilik, yaşlılık aylığı, ölüm durumu(mirasçılar için) benim bildiklerim. Tazminatın hesabı için de kimi websiteleri mevcut ancak ne kadar güvenilir hesaplıyorlar bilmiyorum.

Hatalı ya da eksik bilgi için sorumluluk kabul etmiyorum. Bazarov sana güvenip evlendik tazminatı alamadık demeyin sonra.
Aralık 2014

Nazende @nazende

Personel maaşları bankaya yatırıldığı halde ücret pusulasını imzalatma zorunluluğu var mı?

Tabiki
bordro ve hesap pusulası imzalatılmalı, hesap pusulasından işveren imzalı bir suret çalışana verilmeli. . .
Aralık 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Formula 1 pilotları ne kadar ücret alıyorlar ?

O para pilottan pilota çok değişiyor. Takip ettiğim zamanlarda Schuhmacher 80 miyon avro kazanıyor, takım arkadaşı Barichello 8 milyon kazanıyordu. Senelik tabii ki.
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

Bir arkadaşınız maaşınızı sordu ama siz ona söylemek istemiyorsunuz tabi alınmasınıda istemiyorsunuz. Ne şiş yansın ne kebap, ne dersiniz?

Şiş de kebap da yanmayacaksa pembe yalanın zamanı gelmiş demektir; artık saklamak istediğinizin ne olduğuna bağlı olarak maaşınızı bir miktar yükselterek ya da alçaltarak söylersiniz de maaşınızı bile söyleyemediğiniz kişiye nasıl arkadaş dediğinizi aslında merak ettim. Bende onlar tanıdık kategorisinde ve zaten maaşımı sormaya cüret edemezler. Arkadaşlarıma da maaş gibi yüzeysel bir şeyi rahatça söylerim.
Ekim 2013

Ömer Ilik @omear

Şirketlerde Bilgi İşlem Sorumlusu/ IT Manager Maaş ortalaması ne kadar?

Bu kişiye ve firmaya göre çok değişir, bu maaşı arttıracak ve azaltacak faktörler şunlar ;

1. Üniversite
2. İş tecrübesi, deneyim
3. Şirketin büyüklüğü, saygınlığı, maaş politikası
4. Aranan pozisyon için pazardaki durum. Ör: Şu anda hem Android ve İphone bilen ve en azından 1-2 sene tecrübeli birisini bulmak baya zor. Ama php developer derseniz gani : )
5. Aranan pozisyon için sizin tecrübeniz. 10 sene tecrübeli olabilirsiniz ama yöneticilik tecrübeniz 1-2 yıl olabilir...

bu şartlar altın tahminen 5-6 sene tecrübeli bir yönetici adayı minimum 3-5 bin TL'den max 8-10 bin TL'ye kadar maaşlar alabilir.
Ocak 2011

Sevgiseli @Sevgiseli

Tahmini bir bütçe hazırlasaydınız, kamu görevlilerinin (milletvekili, doktor, öğretmen, polis, asker, memur vb.) her birine ne kadar maaş verirdiniz?

Doktor 4000 den çok fazla hak ediyor bence öğretmen iste 3000 4000 civarı memur 1000 asker 3000 gibi düzenlerdim herhalde
Aralık 2010

Cule Walk @cule

İlk maaşınızla ne yaptınız?

İlk maaşımı takılara yatırmıştım öyle ki, borçlu bile çıktım. Hem aileme hemde takı aldığım yerlere bir sonraki ay borcumu ödedim. Allahtan yemek parası için multinet vardı da aç kalmamıştım. Şükürler olsun ki multinetle takı alınmıyor. =)
Şubat 2011

Okan Tambay @okanil

ASP.NET MVC3, Java bilen bir yazılım uzmanı maaşları ortalama ne kadardır?

Türkiye'de 2000-3000

Yurtdışında 5000 $ başlar.


Almanya vb gelişen ülkeler yazılım mühendislerine aç bir memleket iyi bir kariyer yaparsanız çok iyi firmalarda çalışabilirsiniz.

Ağustos 2014

Ahmet Konurat @ahmetkonurat

Önerebileceğiniz meslekler ve tahmini gelirleri nelerdir?

Yukarıda sıraladığınız mesleklere odaklanarak yazıyorum... En garantisi doktorluk. İhtisas yapmış bir doktor devlette 5000 TL üstü kazanır, özelde yeteneğine ve uzmanlaşmasına göre bu miktar katlanarak artar.
Diş doktorluğu da muayenehane açabilirseniz güzel bir kazanç kapısı ama yatırmanız gereken sermaye de az değil.
Mimar, mühendis özelde 5-6 bin arası kazanır tabii ki ilk yıllarında değil. Bir tek elektrik/elektronik mühendisleri ODTÜ'den mezunlarsa ve ASELSAN'da işe başlarlarsa 4-5000 arası bir ücretle başlarlar.
Mühendislik seçecekseniz bence en iyisi endüstri mühendisliği, özel sektörde en tepeye kadar yükselme şansınız olur.
Nisan 2014

Celal Yağcı @celalyag

Daha fazla

22 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.